llr am m. 2 11 november 1966 Herdenking van de wapenstilstand in het teken van de ontwapening O m Zaterdag 12 november 19B6 28e jaargang - Nr 46 door Lucien RADOUX (Zie vervolg blz. 2) UI Z ca voor allen KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-l'IETElïSNIEl'tVSTRAAT 64 UENT - TeL 25.57.95 (4 UJnen) - Postcüeckrelieiilng 5G7.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENEIR. St.-Pietersnleuivstraat 64 Gent INTRODUKTIE Dit is een bijdrage van de dag van vandaag. Het bevat voorstel len die trachten een antwoord te geven op dringende vragen van het ogenblik. Het leent geen plaats voor slagzinn.n die voor bijgaand zijn zoals een mode of een seizoen. Want het gaat hier om het onophoudelijk streven van een goede buitenlandse poli tiek te dienen, waarvoor er min der of meer gunstige gelegenhe den zijn. Zo zou bijvoorbeeld momenteel de ondertekening van een ver drag over de verhindering van toename en de niet-verspreiding van atoomwapens een keerpunt betekenen voor het sukses van de vredespolitiek of, als men het verkiest, de strategie van de vredestijdzoals John F. Ken nedy haar zo scherpzinnig heeft bestempeld. Het afsluiten van dit verdrag zou de stoot geven waarop wordt zijn toevlucht zal nemen tot ge weld, omdat hij altijd daarvan gebruik heeft gemaakt.' Men kan voortgaan met het wettig achten, in het atoomtijd perk, van de teorie volgens dewel ke «de oorlog het vervolg is van de politiek met andere midde len». (1). Maar men kan ook van mening zijn dat het er minder op aan komt de huidige toestand te bestuderen door het vervormende prisma van onze traditionele ang sten en entoesiasmen, dan een feit te erkennen de termonu- cleaire eeuw heeft een einde ge steld aan de militaire overwinnin gen. Het invoeren van de atoomwa pens in de algemene bewapening vormt een ware Revolutie. Het atoomwapen vertegenwoordigt meer dan slechts een dodelijker wapen, waardoor betere middelen ter beschikking van de aanvaller worden gesteld, en dat betere kan sen tot verdediging geeft aan de aangevallen natie. Het atoom sluit uit wat het buskruit mogelijk maakte het atoomwapen stelt een einde aan de oorlogen van wereldformaat Class n Moge een nieuwe oorlogsgruwel de opkomende generaties bespaard worden. Om dit doel te bereiken moet iedereen met de onverzettelijke wil bezield zijn de oorlog uit de wereld te bannen. Ontwapenen is niet onmogelijk gewacht door hen die wensen in te grijpen eerst en vooral een onmetelijke voldoening en een onmetelijke opluchting in de ganse wereld door de bevestiging dat de ingeslagen weg van 1963, met het van kracht worden van het akkoord over het staken van alle niet-ondergrondse atoom proefnemingen, wordt gevolgd en gebruikt; vervolgens een middel dat leidt naar kollaterale maat regelen voor de ontwapening, een noodivendige stap in de richting van hogere ambities; tenslotte een nieuw vertrouwen in de an deren en een nieuwe zelfverze kerdheid, d.w.z. een middel tegen de verstarring in de betrekkingen tussen Oost en West. Dit alles ten gunste van een stoutmoedige po litiek met hei oog op oplossin gen, noodzakelijkerwijze nog af gelegen maar reeds geloofwaar dig. in de verhoudingen tussen het Noorden en het Zuiden van onze planeet. Er is op het ogenblik niets aan de hand in Europa, het meest be- ivapend gebied van de aardbol tvaar nog zovele besmettelijke problemen onopgelost blijven. Maar dat is het juist: wij le ven in een tijd waarin de gebeur tenissen zelf een einde kunnen stellen aan de rustperiode, als de mens niet van de gelegenheid ge bruik maakt om de etappe voor te bereiden die hij in staat is af te leggen. Om niet meer onder worpen te zijn aan het toeval of de samenloop der omstandighe den te ondergaan, zoals dit in het verleden zo dikiuijls het ge val was, loont het de moeite om zich de nodige inspanning te ge troosten nu wij, zoals heden, over de middelen beschikken om ons lot te beheersen. Want in het atoomtijdperk, en voor het eerst in de geschiedenis, is het de di plomatie die de middelen in han den heeft om door onderhande ling de oplossingen te bereiken die niet langer door de wapens kunnen afgedwongen worden. Uit deze vaststelling herrijst de verwachting dat we kunnen slagen daar waar zoveel genera ties schipbreuk leden. INLEIDING TOT DE VOORSTELLEN Men schrijft niet over de ont wapening als men niet in haar zaak gelooft. Men kan het postulaat van de onvermijdelijke oorlog aanvaar den; geloven dat de mens altijd door de gerechtvaardigde vrees die het inboezemt. Voor de eerste maal in de geschiedenis is het begrip van de afschrikking ge loofwaardig geworden. Op haar zal voortaan de veiligheid berus ten. A We moeten de gevolgen van deze stand van zaken onder het oog nemen. Wat tot nu toe een utopie scheen, wordt nu mogelijk heid. Een uitbreiding van de be wapening is niet langer logisch als zijnde één der faktoren die de overwinning waarborgde maar wel het tegendeel vanaf het ogen blik dat de gemeenschappelijke defensie op het afschrikkingswa pen berust. De strategie wordt een strategie van de vredestijd; van militair wordt ze politiek. De ont wapening wordt in een nieuw licht geplaatst. De wapens, zoals we ze kenden en gebruikt hebben, worden nutteloos. In het thermonucleair tijdperk wordt het tot stand brengen van de ontwapening hoe langer hoe meer een kwestie van gezond ver stand. Het is waar dat in het ver leden voor elk wapen steeds een afweermiddel werd gevonden, maar ook het begrip van het af weermiddel is van relatieve waar de geworden als men rekening houdt met de ontzaglijke midde len die nodig zijn om het hoofd te bieden aan de ophoping van de vernielingstuigen. De tegenstan ders kunnen beter tot een over eenkomst komen dan een onkon- troleerbare en denkbeeldige sta bilisatie te zoeken in een zo ver regaande gruwelijkheid. Opdat de rede echter zou over winnen. dient men met omzicht tewerk te gaan. In de eerste plaats moet men zich hoeden voor een terugkeer naar de meto des van vóór het atoomtijdperk en alle houdingen, voorstellen en maatregelen vermijden die de aanvang van een nieuwe ontwik keling in gevaar zouden brengen inplaats van hem te bespoedigen. Het volstaat niet zich in de plaats van de.andere» te stellen om zijn gedachten te doorgron den. Men moet trachten te ont dekken in hoeverre de stelling die hij wil doen gelden juist en aan vaardbaar is. Men zal bij voor beeld slechts met zekerheid voor uitgang maken als men het even wicht van de strijdkrachten on gewijzigd laat, want juist in de gelijkheid van hun gewapende macht ligt de veiligheid van de betrokken partijen. De schikkin gen die men zal kunnen treffen zuilen niet altijd een wederzijds karakter hebben wat betreft de aard van de betrokken wapens, door het feit dat ieder de toe.»land vanuit een verschillend standpunt beschouwt. Anderzijds zal men de algemene en volledige ontwapening slechts bevorderen door stapvoets tewerk te gaan want er dient een klimaat van vertrouwen geschapen te wor den om van het mogelijke naar het wenselijke over te gaan. Ten slotte zal deze geleidelijke voor uitgang in de hand worden ge werkt door het nemen van kolla terale maatregelen die op zichzelf geen ontwapening zijn, doch er naar leiden. Deze zijn een nood zakelijk deel van onze ballistisch - nucleaire wereld, zowel als de maatregelen voor gedeeltelijke ontwapening. A Wie ontwapening zegt, moet kontrole zeggen. Om alle vooroor deel uit te schakelen is het nood zakelijk om tot de uiterst duidba re grens der gebruikte metoden te gaan. De onderhandelaars wor den thans veel meer dan vroeger bijgestaan door wetenschap en techniek De aanwezigheid van inspek- teurs wordt niet meer altijd en overal op dezelfde manier be schouwd. Men moet een kompro- mis kunnen bereiken. (B.V. kon trole ter plaatse zal van minder belang zijn indien de ondergrond se ontploffingen op voldoende wijze kunnen vastgesteld worden door de seismografeniWelnu, zodra alle partijen afstand doen van -de toevlucht tot het geweld en er een overeenkomst bereikt wordt over het beginsel van de coëxistentie van de regeringsvor men, kan de menselijke aanwe zigheid slechts bijdragen tot zijn uitvoering en zijn toepassing. De telexinstallatie tussen Wash ington en Moskou eerste refleks van voorzichtigheid en vrees werd gunstig onthaald door de wereldopinie. Later werd met gro te voldoening kennis genomen van het akkoord betreffende het staken van alle niet-ondergrondse atoomproeven. Heden richt de wereldopinie al haar hoop op een akkoord over de niet-verspreiding vafi de •atoomwapens, en zelfs met rede, want een dergelijk akkoord lijkt het meest aangewezen om een weg te banen voor onderhandelingen die naar daadwerkelijke ontwape- ningsmaatgerelen leiden. Ver scheidene landen kunnen reeds hun eigen massale vernielingswa- pens voortbrengen. (Het akkoord van 1963 over het staken van de atoomproeven zou moeten aange vuld worden met het verbod van de ondergrondse proefnemingen, die de toename van nucleaire wa pens in de hand werken). De voornaamste zoniet de enige hinderpaal die een ak koord in de weg staat betreft de tniet-verspreiding. Het probleem waaraan de Noordatlantische Ver dragsorganisatie heden het hoofd moet bieden in de uitwerking van een politiek betreffende de atoom wapens, behoort tot de strategie van de vredestijd die de krijgs- strategie heeft vervangen. Een op lossing in ieders belang is mo gelijk als wij, op redelijke wijze, alleen de werkelijke problemen in aanmerking nemen. Een akkoord over het voorko men van verrassingsaanvallen is wenselijk. Het afschrikkingssy steem heeft zijn risiko's, waaron der misrekening inzake het voor nemen van de vijand. Deze onderneming is delikaat maar ze is veelvuldige en gedul dige inspanningen waard, want de toepassing van een systeem voor het voorkomen van aanvallen zou bijdragen tot het geleidelijk scheppen van een sfeer van ver trouwen, onontbeerlijk voor ande re initiatieven. Voorstellen tot het blokkeren Van de bewapeningen zouden in .een gunstig licht moeten onder zocht worden. Ze zijn aan te be velen inzoverre ze de algemene veiligheid niet in gevaar brengen, wat het geval zou zijn indien de waarde van de afschrikking moest verminderen, aangezien de verde- digingsmetodes op haar gesteund zijn. Laten we herhalen hoe belang rijk het is de gevolgtrekkingen van het atoomtijdperk in acht te nemen. Het blokkeren, een af doende en wenselijke maatregel die naar de gedeeltelijke ontwa pening voert, zal alleen dan een vooruitgang betekenen wanneer het wordt toegepast op alle soor ten van wapens. Men mag niet de voorkeur geven aan wapens die de oorlog mogelijk maken inplaats van wapens die hem uitschakelen. Op dezelfde manier verminderde de waarde van het no man's land in tegenovergestelde verhouding met de stijging van de draagwijd te en het vermogen van de wa pens. Het vestigen van dergelijke zones zou zelfs een oorzaak van onveiligheid zijn. naarmate ze een bekoring in het leven roepen die door de nucleaire bedreiging aan nemelijk wordt gemaakt - zoals een slecht geplaatste bliksemaf leider zouden ze het gevaar van de bliksem verhogen. Daarentegen, gepaard gaande met een systeem voor het voor komen van verrassingsaanvallen, betekent het blokkeren van de be wapening in het algemeen, toege past op een uitgestrekte geografi sche zone, een praktische maat regel, een soort van vóór-etappe op de weg naar de algemene en volledige ontwapening. Tenslotte mag men niet nalaten de aandacht te vestigen op één der meest netelige politieke as- pekten van de hedendaagse inter nationale relaties, namelijk de nationale souvereiniteit. De onbeperkte souvereiniteit bliijft één der voornaamste hin derpalen van de ontwapening, want haar uitoefening geeft de staten het recht van beslissing in laatste instantie. Hoe kunnen de staten de ontwapening aanvaar den zolang ze hun eigen rechter blijven Het verschijnen van de atoom wapens maakt de dingen niet eenvoudiger. Men moet toegeven, voor hen die aanhangers ziin van de massale represailles, dat ze naar de afzondering leidt en het nationalisme verstevigt. Volgens de voorstanders van deze leer ver mindert ze tevens de zekerheid van het gebruik van atoomwapens voor derden. Dit is de reden waarom de bondgenootschappen van het tra ditionele type verouderd ziin. Vanuit het tweezijdige standnunt van de militaire en politieke noodzakelijkheid is het een he dendaagse werkelijkheid dat de klassieke dinlomatie werd vervan gen door de gezamenliike diplo matie. De keuze bestaat enerziids uit de integratie van de strijd krachten tot de afmetingen van uitgebreide eenheden, anderzijds uit de zogenaamde nationale de fensie. Door een paradox, waarvan de geschiedenis ons vele voorbeelden biedt, zijn het de gruwel en de angst, ingeboezemd door de mas sale vernielingstuigen. die zuilen leiden.tot het afschaffen vsn £e

Voor Allen | 1966 | | pagina 1