Echo's uit de Federale Kongressen oirer de Binnenlandse Politiek Zaterdag 28 november 1966 28e jaargang - Nr 48 V.d.B. de inkarnatie der middelmatigheid Een beleid gericht tegen de Vlamingen Een konservatief en anti-sociaal beleid In het vooruitzicht van het Nationaal Kongres van 26 en 27 november Edward Anseele (Zie vervolg blz. 2) A. voor fallen UKIMKTIfc EN ADMINISTRATIE ST-l'IETEUSMEUWSTRAAT 64 UEN'T - TeL 25.57.95 (4 Ujnen) Eustcheckrekenln» 567.33 tllct Eieüt» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEIJI.ENEIR. Sl.-Pietersnieuwstraat 64 Gent Wij worden „op zijn Brussels" geregeerd E regering heeft maar één doel: te blijven be- f W staan. Dat is het enige wat de financiële groe pen van haar verwacht en om deze groepen terwille te zijn is deze regering immers tot stand gekomen. De man die geroepen werd om premier te zijn is een Brusselse middenstander. In de gegeven omstandigheden zegt dat reeds genoeg. Men heeft met hem voor de middelmatigheid op alle ge bied gekozen', voor de formule «noch vis, noch vlees». Zijn Brusselse karakteristieken kunnen noch Vlamingen noch Walen begeesteren. Maar vermits men de fout maakt in de Brus selaar het verzoeningselement te zien van de twee taalgemeen schappen, is het logisch dat men ook aan een Van den Boeynants heeft gedacht als eerste-minister, temeer daar de man behoort tot de middenstand, dus weer een element dat het midden moet houden tussen twee groepen. Maar de doorsnee Brusselaar houdt het meer bij het Frans dan bij het Nederlands en de middenstander voelt zich dichter bij de bezitter dan bij de ar beider. En het is precies deze richting die in ons politiek leven vandaag goed tot uiting komt want de heer Van den Boeynants heeft zijn ploeg moeten vormen uk-I de P.V.V., de partij die bij uit stek tegen het Vlaams en tegen de arbeiders is. Het valt ons warempel niet moelijk te bewijzen hoe anti- Vlaams en anti-soeiaaJ dit «Brus sels» beleid is dat men ons heeft opgedrongen. Enkele vaststellingen volstaan. Vertrekkend van de vis- noch vleesstelling kondigde de heer Van den Boeynants bij de vor ming van zijn regering een taai bestand van twee jaar aan. Men moet enkel de Belgische pers doornemen om te weten wat hiervan in huis is gekomen! De atmosfeer is thans meer dan ooit tevoren vergiftigd. Niet zozeer door de Vlamingen of Walen, maar precies door de an- ti-Vlaamse Brusselse bovenlaag. Deze dames en heren willen thans beletten dat de taalwet geving wordt nageleefd. Ze wil len uit naam van de vrijheid van de «père de familie» de Vlamin gen te Brussel verfransen, doch ze zullen niet toegeven dat deze vrijheid in feite niet bestaat om dat zoals goed uit het rapport Kynt blijkt de Vlaamse kin deren in Brussel in geen goede voorwaarden nederlandstalig on derwijs kunnen volgen. En eerste-minister Van den Boeynants schippert en stelt uit. Hij weet dat hij aan de publika- tie van deze besluiten niet ont snapt omdat ze het gevolg zijn van wetten die door het Parle ment werden gestemd. Daarom sust hij de franstalige Brusse laars met de gedachte dat deze besluiten kunnen worden gewij zigd in de zin dat deze heren wensen. Van taaibestand gesproken! De regering is ook anti-sociaal. De heer Van den Boeynants be weert «de gulden middenweg» te bewandelen: links en rechts zijn volgens hem voorbijgestreefde be grippen... Met veel omhaal heeft hij een sociaal beleid toegelicht voor de pers. Maar hij heeft zich zo als «Vooruit» terecht opmerkt aangediend als een 'marktkramer die in een reuzenpak dertien ar tikelen voor 50 F aanbiedt. Hij heeft lang gesproken, doch er is weinig konkreet uit de bus gekomen. De gepensioneerden moeten op geen verbetering rekenen. Het enige wat Van den Boeynants voor hen wil doen is hen de mo gelijkheid bieden verder aan het werk te blijven... De werklozen krijgen 10 t.h. verhoging, want dat kost de re gering voorlopig weinig en even tueel zullen de plafonds der K.M.Z.-afhoudingen worden ver hoogd en zullen de arbeiders zelf het gelag betalen. De aanpassing van de kinder vergoeding met 54 of 77 F per maand is ook niets buitenge woons, vooral omdat niet werd gedacht aan de jonge gezinnen die nog maar een kind ten laste hebben. «La Libre Belgique» vindt het een heel goed programma. Als men de mentaliteit van dat kon- servatieve blad kent, weet men wat zulks betekent. Maar ook het patronaat heeft Van den Boeynants gefeliciteerd. Eindelijk, zegt het Verbond der Belgische Nijverheid, heeft men de sociale politiek ontdaan van een materialistische opvatting. Met andere woorden, deze heren vinden het mooi dat de eerste- minister lang praat over sociaal beleid, zolang er weinig of niets wordt gedaan. Volgens de P.V.V. werd er zelfs reeds te veel gepresteerd en zou men instee van aan de arbeiders eens moeten denken aan de «middenstanders» die nog wor den benadeeld inzake familiever goedingen. Men ziet waar dat naartoe gaat... We zouden kunnen verder gaan en kunnen handelen over de ziekteverzekering, het begrotings evenwicht, de buitenlandse poli tiek. Uit alles wat de regering doet, blijkt dat ze er een is van «pe- tits bourgeois» die niet in dienst staan van het algemeen belang, maar wel in dienst van de Haute Finance die haar het hoofd bo ven water houdt. Deze regering houdt niet het midden zoals men wil doen ge loven. Ze helt over naar het kamp van de franskiljons en het geld. We beginnen stilaan te besef fen wat het betekent «op zijn Brussels» te worden geregeerd! P.D.B. In het licht van de besprekin gen die zullen gevoerd worden op liet nationaal Kongres, houden wij eraan de zeer belangwekkende verklaring te 'publiceren van de BSP-federatie Gent'.- Ëeklo, die opgesteld werd na de uiteenzet ting van de vriend Edward An- seele en die éénparig werd goed gekeurd door het Federaal Kon gres, evenals door dit van het ar rondissement Kortrijk, waar de zelfde tesis werd ontwikkeld. XXX Wanneer men de algemene eko- nomische toestand evenals deze van de openbare financies in dit land bekijkt, stelt men vast dat zekere tekorten en gebreken van het huidig systeem steeds duide lijker op de voorgrond treden, zo dat, indien wij een werkelijke welvaartstaat willen worden, de ekonomische expansie met alle middelen in de hand willen wer ken en een aangepaste rol willen spelen in de E.E.G., de noodzaak van grondige wijzigingen zich al tijd meer en meer laat voelen. In het licht van deze vaststel ling vraagt de B.S.P.-federatie Gent - Eeklo de aandacht van het - Nationaal Congresvoor volgende verklaring Het is kenmeiikend voor het ekonomisch leven waarin wij in dit land leven, dat de initiatieven welke van overheidswege kunnen genomen worden steeds begrensd zijn door een politiek van jaar lijkse begrotingen. Wanneer men echter een werkelijke ekono mische planpolitiek wil, voeren moet men kunnensteunen op cy clische begrotingen. Het systeem van de gewone en buitengewone begroting is im mers verouderd en vele landen hebben het reeds vervangen door een meer moderne begrotingspo- litiek. Jammer genoeg zijn wij in België nog niet zo ver. Ons land kent een belangrijke en voortdurende verhoging der openbare schuld, waarvan de fi nanciële lasten zo zwaar wegen op gewone begroting, dat de sociale vooruitgang er sterk wordt door afgeremd. Ook de uitgaven met betrekking op andere noodzake lijke en belangrijke initiatieven worden er door belemmerd. Den ken wij meer in het bijzonder aan de hachelijke toestand waarin zeer vele openbare gebouwen (van diverse departementen) thans verkeren. Om maar enkele voor beelden te geven: schoolgebou wen, postgebouwen enz... en voor al in de kulturele sektor de musea en schouwburgen. Nog altijd worden de grote openbare diensten niet de nodige financiële middelen ter beschik king gesteld die hen zouden moe ten toelaten zich aan te passen aan de vereisten van de nieuwe technieken en die hen in staat zouden moeten stellen de taak waartoe zij uiteraard geroepen zijn in de meest geschikte voor waarden te vervullen. In de huidige toestand hangt de Staat financieel nog steeds af van de altijd precaire toestand van de schatkist. Terwijl de openbare geldmarkt volledig in handen is van de pri vate banken wordt de Staat voortdurend aangesproken om zeer belangrijke financiële steun of kredieten te verlenen aan de private sektor. Het spaarwezen van de open bare sektor wordt zelfs niet op de zelfde manier behandeld als het private spaarwezen bij de banken. Niettemin wordt dit publiek spaarwezen voortdurend aange sproken om leningen op te nemen van de grote industrie-sektoren. Is het niet betekenisvol voor de huidige stand van zaken en stemt het niet tot nadenken dat de twee belangrijkste parastatale finan ciële instelling van ons land, na melijk de Algemene Spaar- en Lijfrentekas en de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid 80 t.h. der schuld van de siderurgiesektor hebben moeten opnemen, terwijl zij er nóchtans niet de minste medezeg- gihgsschap hebben De industriebanken (holdings), met een beperkte financiële deel name, zijn echter meester van diezelfde sektor die zo belangrijk is voor het ekonomisch leven van het land en aan vele duizenden werk verschaft. De toestand is zo dat het private bankwezen, dat gesteund is op een sterke koncen- tratie, een financiële macht en beheersmacht heeft verworven, die verstarrend inwerkt op de ekonomische expansie. Men kan zich dan ook de vraag stellen wel ke rol de effectenbeurs nog speelt bij de investeringen. De rekonversie evenals de eko nomische en financiële gezond making van de sektor der metal lurgie en ook van andere gedrukte sektoren zoals bijvoorbeeld deze van de textiel zal grote kapitalen vergen. De vraag stelt zich dan ook te weten waar men de inves teringsmogelijkheden zal vinden om terzelfdertijd die gezondma-- king door te voeren, de verdere ekonomische expansie in de hand te werken en de duizenden, nood zakelijke nieuwe werkgelegenhe den te scheppen teneinde aldus een krisis op te vangen. Zeker is in ieder geval, dat dit niet meer mogelijk is met de verouderde, or thodoxe liberaal-ekonomische op vattingen die in ons land zo, sterk vastgeankerd blijven. Bestaat er momenteel in Beigië een geordende investeringspoli tiek? Het antwoord luidt 'zonder meer: NEEN! De investeringen, die een van de belangrijke na tuurlijke en technische faktoren zijn van de ekonomische groei, worden in ons land op een niet- gecoördineerde of niet-planmati- ge wijze gedaan. De koncentratie der nijver heidsinstellingen, welke zich nu op Europees vlak voordoet en die leidt tot het ontstaan van grote produktie-eenheden, brengt met zich dat het technologisch en we tenschappelijk onderzoek en de resultaten die zij opleveren voor ons land in belangrijke mate ver loren gaan. Ons technologisch en wetenschappelijk onderzoek is, op enkele lovenswaardige uitzonde ringen na, niet gericht op nieuwe produktie- of nieuwe nijverheids takken. Ook hier is het dringend gewenst, dat het systeem herzien wordt en dat een grote inspan ning wordt gedaan. Verhoogde wetenschappelijke kennis en haar toepassing op de techniek zijn immers belangrijke factoren van ekonomische groei. In ons land bestaat een nadelig verschil tus sen de betalingen vereist voor het aanwenden v. vreemde brevetten en de inkomsten voortspruitend uit de exploitatie van de Bel gische brevetten. Er is ook een probleem van de distributie en van de verschillende vormen van distributie. Het betreft hier een sektor welke zich onophoudelijk en op een soms zeer irrationele wijze ontwikkelt. Dit vraagstuk, dat verband houdt met verschil lende andere, zoals b.v. met dit van de prijzen en van het han- delsurbanisme vergt een diep gaande en ernstige studie. Daarnaast stelt zich het pro bleem van de tertiaire sektor, die zich in een zeer belangrijke mate ontwikkelt. Terwijl het aktief ge deelte van de bevolking vermin dert, zien wij dat 't niet-produk- tieve vermeerdert. Ook dit stelt een voor de toekomst belangrijk probleem. In verband met de prijzenpoli tiek dient te worden nagegaan of er maatregelen voorzien zijn of overwogen worden om de gevol gen van de Europese verdragen op te vangen. Meer in het bijzon der dan voor wat de landbouw be treft en de prijsverhogingen, die er in deze sektor het gevolg van zijn. Nog steeds moet men vast stellen, dat de aftakeling der, tol tarieven in het raam van de KEG geen gunstige invloed gehad heeft op het prijzenniveau. f De elektriciteitswinning steunt nog altijd op een vrije ontwiklfe- ling en e?n privaat, beheer. De ge meenschap heeft tijdens' de laat ste jaren miljarden uitgegeven voor het Belgisch atoomcentrum, dat de techniek heeft ontwikkeld en de technici gevormd die ons zullen toelaten in ons land cen trales uit te baten die werken met atoom-energie. Nu dat men zal overgaan tot het inplaten van nieuwe atoom centrales wil men aan de Staat en aan de grote openbare dien sten niet toelaten om deelachtig te worden aan de kapitaalsvor ming en medebeheer te verwer ven. Wij zouden deze analyse nog verder kunnen doorvoeren. Het is

Voor Allen | 1966 | | pagina 1