K RESOLUTIES VAN HE! B.S.P.-KONGRES brandmerkt in zijn resoluties de bedrieglijke blnf van de CVP-PVV regering en de tekort komingen v. li. kapitalistisch stelsel Zaterdag 3 december 1966 28e jaargang Nr 49 los! (Zie vervolg laatste bladzijde) UI voor allen EEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-METEISSMEUWSTRAAT 64 UEN'T - Iel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcbeckrekenlng 5G7.33 «Het Ltcbt» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever A. DE KEULENEIR. St.-I'letersnieuwstraat 64 Gent. HET GEKNOEI IN DE KOMMISSIE MEYERS De socialisten hebben verte- den week de zitting van de Kommissie Meyers verlaten. Als men weet dat deze kom missie werd ingesteld om de betrekkingen tussen beide taalgemeenschappen in ons land te bevorderen, zal men onmiddellijk de draagwijdte van dit gebaar begrijpen. Het is daarom dat elke Belg en vooral iedere Vlaming moet weten waarom de socialisti sche leden van deze kommissie zo'n ernstige beslissing hebben genomen. Eén van hen. die de pers te woord stond, heeft dit zeer goed uitgedrukt: «We lenen ons niet tot een komedie Om de regering te redden En inderdaad, om haar vel te redden had de regering een grotesk nummertje willen op voeren en dit onder druk van een bepaalde federatie van de PVV, die door de onverdraag zaamheid van haar leden, op het punt staat van een rege- ringskrisis uit te lokken. Elkeen weet dat de eerste- minister beloofd had de toe passing smodaliteiten van de taalwetten tegen 15 november te laten verschijnen Met zijn gekende grootspra kerigheid van de Brusselse middenstander had hij eraan toegevoegd: 15 november, zo- 1 niet is er c,een regering meer... Maar de man had geen re kening gehouden met het feit dat de Brusselse Federatie van de PVV op 27 november haar kongres hield, dat deze fede ratie het sterkst gekant is te gen de publikatie van deze besluiten en desgevallend de regering zou doen vallen. De heer Vanaudenhove zijn pappenheimers kennende, heeft het toen op een akkoord gegooid met eerste-minister Vanden Boeynants. De taalbe sluiten zouden eerst na het kongres van de Brusselse fe deratie verschijnen en men zou trachten deze federatie te sussen met een toelichting die de regeri:ib zou geven in de Kommissie Meyers. Eerste - minister Vanden Boeynants liet zelfs verstaan dat de taalbesluiten wei later kunnen gewijzigd worden... Met andere woorden De Kommissie Meyers werd met een gedegradeerd tot een in strument dat moet dienen om de regering te redden. Daar aan hebben de socialisten niet willen meedoen. De regering had eenvoudig haar verantwoordelijkheid te nemen en de taalbesluiten, die het gevolg zijn van een par- lementsbeslissing, te laten ver schijnen. Als ze wil kapituleren voor de Brusselse Federatie^ vpn de doen zonder de socialisten. De Vlamingen laten Brussel niet los De neiging om de Vlamingen stelselmatig te benadelen komt het sterkst tot uiting in de hoofdstad. Een francophone politieke partij heeft de haat tegen de Vlamingen zover gedreven dat de affiches heeft laten druk ken, met in Duits-gotische let ters «Brüssel flamand? Ja mais!», hierbij duidelijk spe- kulerend op de afkeuring van de burgers van wat tijdens de Duitse bezetting is gebeurd. Men stelt de eis tot gelijk berechtiging van de Vlamin gen dus gelijk met het nazis tisch gedoe van onder de oor log! Dat verraadt een geestesge steldheid die niet minder na zistisch is. Vergeten we niet dat het rexisme in ons land precies heeft gedijt in die middens die nu precies zo Vlaamsha- tend zijn. De Brusselse PVV is het sterkst van deze geest door drongen. Ze stelt thans aan de regering haar wetten. Op haar kongres dat verleden zondag doorging, heeft ze de liberale ministers in voorop zeg geplaatstZo binnen de drie maanden het comprimis -ree .Men De Winter de regering moeten verlaten. De heer Vanaudenhove staat dan voor de dubbele keuze ofwel zich desolidariseren van zijn sterkste federatie en met een zijn eigen kompromis ver loochenen, ofwel uit de rege ring treden. Want één feit staat vast dit compromis Je Liège» waarvan we reeds vroeger schreven dat het een kaaksfag betekent voor alle Vlamingen, is niet te verwezenlijken! Noch de Vlaamse fraktie van de CVP, noch deze van de BSP kunnen zich dergelijke onterende voorwaarden laten opleggen. Alleen de Vlaamse liberalen wensen zich te 'óffe ren voor het elektoraal suk- ses in de hoofdstad. Het probleem Brussel dient te worden geregeld buiten elk elektorale bekommernis om. In de hoofdstad eisen de Vla mingen gelijkberechtiging, niets minder en ook niets meer. Dat zeggen we ook ten be hoeve van sommige BSP'ers, zoals Simonet, Franck en Cu- dell die in het Brusselse, ver blind door het elektoraal suk- ses van het Front der Fran cophones en de Brusselse PVV, de neiging zouden vertonen naar formules te zoeken die een verdere verfransing in de hand blijven werken. PDB HET B.S.P.-KONGRES In de vergaderzaal van het Volkshuis van Anderlecht (die treffend gelijkt op de zaal van het gesloopte Brusselse partijlokaal), kwam zaterdag 26 en zondag 27 november on der grote belangstelling het nationaal kongres van de B.S.P. bijeen onder voorzitter schap van Ach. Van Acker bijgestaan door gezellin Co- pée. Het kongres verklaart zich solidair met de mijn. textiel- en metaalarbeiders. Het kongres van de B.S.P- heeft zich beziggehouden met de moeilijke toestand van sommige industrieën. Het spreekt zijn bezorgdheid uit over de kritieke toestand van de kolen- en staalindus trie. Het hekelt de kapitalistische wanorde die, door de konkur- rentie tussen de holdings en bij gebrek aan coördinatie van de investeringen, specia lisatie van de produkties en gepaste koncentratles, de so ciale en ekenomische toestand van de oude industriegewes ten verergert en duizenden werklieden, technici en - nieurs met werkloosheid be dreigt. Het stelt vast dat de rege ring geen enkele maatregel neemt om de invoer van tex- tielprodukten tegen dumping prijzen uit de landen met lage levensstandaard af te rem men, hetgeen de arbeiders van de Belgische textielnijverheid in het algemeen en die van de katoensektor in het bijzonder met werkloosheid bedreigt. De Belgische socialisten ver- i -aren zich solidair met de staalarbeiders en de textiel arbeiders en geven opdracht aan de partij en hun verte genwoordigers in het parle ment om alles in het werk te stellen ten einde de toepas sing te bekomen van ekono- mische en sociale maatregelen waarbij volstrekte voorrang wordt verleend aan de belan gen van de werknemers en de betrokken gewesten. Eensgezinde en kordate stellingname f i overstaan van de politieke vraagstukken van het land. Bevestiging van het geloof in het Socialisme, dat alleen in staat is uitwerking te geven aan de rechtmatige verlangens van de werknemers en de overgrote meerderheid van onze medeburgers.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1