wmm Ons Kongres bracht ons 4 CM mÊÊHÊmm Zaterdag 10 december 1366 28e jaargang - Nr 50 De toestand in Wallonië baart zorgen Aangelegenheden die het Vlaamse volk aanbelangen (Zie vervolg laatste blz.) DE WINTER NADERT - 'i'- - -JS f/i Z so voor allen Wederzijds begrip noodzakelijk KEU.4KTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEKSNIEUWSTRAAT 84 UENT - TeL 25.57.95 (4 UJnen) - PosteüecUrekentng 5G7.33 iHct Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENE1R, St.-Pletersnieuwstraat G4 Gent. ONZE Waalse narti.igeno- ten hebben op heb jongste kongres van de B.S.P. hun ongerust heid uitgedrukt over de ekonomische achteruitgang van sommige gewesten. We begrijpen deze bezorgd heid. Vlaanderen heeft jarenlang het triestig schouwspel gebo den van de ekonomische on derontwikkeling, waarvan de gevolgen op verre na nog niet zijn uitgewist. Inderdaad, het Vlaamse land telt nog steeds het minst universitairen en de meeste werkforenzen. De nasleep van deze ekonomische achteruit- stelling doet zich nog steeds gevoelen. We hebben zelf te veel ge leden onder de werkloosheid en wordien zelf nog te veel door deze plaag bedreigd zowel in de kolenmijnen in Limburg als in de Gentse tex tielnijverheid om te be grijpen wat in de harten van de Waalse arbeiders omgaat. Er is één punt waarop we echter de aandacht willen vestigen. Sommige Waalse leiders hebben dezelfde reactie als een jaloerse buurvrouw Ze wijten de slechte toestand in sommige hunner gewesten aan de betrekkelijke verbetering die is ingetreden in het be drijfsleven ten noorden van het land. Dat is een ernstige fout want deze lieden zouden lach moeten weten dat de enige schuldige het kapitalisme is, het stelsel dat enkel oog heeft voor winstoogmerken, en de bedrijven vestigt waar ze het meest geld opbrengen. Is het geen louter toeval dat de Vlamingen dichter bij het Antwerpse havengebied wo nen Hebben de Vlamingen er op een of andere wijze schuld aan dat de bevolking in Wal lonië achteruitboert Er moeten in dit land naar oplossingen gezocht worden die een volwaardige ontwik keling van alle gewesten be werkstelligen. Het kunnen slechts oplossingen zijn die het algemeen belang beogen. Om dit te bereiken is een eendrachtige politiek vereist, het opstellen van een pro gramma waarrond alle demo- kratische krachten, zowel ten noorden als ten zuiden van de taalgrens, zich kunnen scha ren. Dit programma sluit geens zins een ekonomische decen tralisatie uit. Integendeel, het dichter brengen van de ver antwoordelijkheid in de on- derseheidelijke gewesten is van uit demokratisch stand punt aan te moedigen. Men kan hierdoor verhinderen dat al te gemakkelijk de schuld van gebrek aan dynamisme op de rug van anderen wordt geschoven. Onze Waalse partijgenoten willen eerst hun problemen bespreken in een Waals kon gres. We zeggen zonder en thousiasme dat zulks hun recht is. Wil dit kongres ech ter vruchten afwerpen, zal het zich moeten richten op realis tische doeleinden, die kunnen ingeschakeld worden in een socialistisch programma voor gans het land. Ekonomisch heeft Wallonië er baat bij dat het zich niet opsluit in een ivoren toren. Charleroi, de Borinage en het Centrum hebben heel wat meer te venvachten van Ant werpen, Gent en Brussel dan van het industriebekken te Luik. De ekonomische afbake ning van gewesten valt niet samen met de taalgrens. Ook daarvan moet men zich reken schap geven. Onze Waalse partijgenoten mogen ervan verzekerd zi/n de Vlaamse socialisten willen begrip opbrengen voor de no- "v. se Êfc Reeds vuurt in mat en mistig inkarnaat De lage zon te weinig en te zelden; Duisternis komt en het vroegste uur is laat Voor wie al de uren van den zomer telde. Alleen prijkt nog op witberijmde velden Het;, rapenloof, het laatste groen sieraad Des najaars. Hoor, de zwarte raven melden Den langen winter die nu komen gaat. (Winter op het land - Jan van N ij Ier.) Ieder jaar opnieuw is het kongres van onze partij over de politieke toestand een be langrijke gebeurtenis. Dat was ook dit jaar het geval. Onze kongressen hebben onder meer deze eigenaardigheid, dat de afgevaardigden er niet alleen de gelegenheid hebben vrij hun mening te komen uit spreken, maar dat zij dat ook onbewimpeld, vrijmoedig, soms op brutale, veelal ook op gepassioneerde wijze doen. Een socialistisch kongres is al tijd een confrontatie van ge dachten, van gevoelens. Het is altijd de weergave van wat in onze partij, in de verschillen de landsgedeelten, leeft, werkt en woelt. Een congres van on ze B.S.P. is een manifestatie waar de meningen, de politie ke gedachten, de voorstellen uit de verschillende gewesten op het voorplan worden ge bracht. Het is ook een mani festatie van de vele spannin gen die in het land leven, dat wil zeggen in de verschillende gewesten. In dat opzicht is een politiek kongres van onze partij een sociologisch ver schijnsel, dat is een vergade ring waar al de tegenstellin gen, reakties, wensen, wils uitingen, verlangens en ver wachtingen naar voren ko men, zoals die niet alleen in de partij, maar onder de be volking van de gewesten van ons land tot uiting komen. In deze tijd moest dat meer dan ooit dit geval zijn. Er zijn in onze gewesten redenen ge noeg om met bezorgdheid aan de toekomst te denken. De Vlamingen hebben goede re denen om zich af te vragen of de ekonomische expansie in al hun gewesten zal voortdu ren en anderzijds of de indu strieel minder ontwikkelde ge westen van het noorden van het land verder industrialisa tie zullen mogen kennen. Onze Waalse vrienden hebben zo mogelijk nog meer angstwek kende problemen. Na de krisis van de kolennij verheid staan ze nu voor de grote vraagstuk ken die de staalindustrie voor de toekomst opwerpt. Dat zijn ernstige aangele genheden die onze Waalse vrienden zeer bekommeren, zoals de toestand van de tex tielindustrie, meer bepaald de ze van de katoennijverheid, ons. Vlamingen, grote zorgen geeft. Het kongres was een geheel van pogingen om tot klaar heid te komen, in eigen in zicht, in de aktie van alle da gen, in de politieke taktiek, in het politieke perspekticf dat zich voor onze partij stelt. On miskenbaar heeft daar het kongres heel veel opklaring gebracht en men mag zeggen dat na een moeilijk begin het uiteindelijk een zeer goed kongres is geworden. Er zijn verscheidene winst punten. Wij sommen ze een voudig op Onze vrienden van Luik hebben een standpunt ingeno men op het gebied van de ver standhouding onder de taal gemeenschappen, dat toelaat door nader onderzoek, tot overeenstemming te geraken. De Brusselse socialisten hebben ons beloofd dat zij een eensgezinde stelling zullen vinden inzake taalregeling in het Brusselse, om die aan onze partij voor te leggen en er de goedkeuring van Vlamingen en Walen over te bekomen. Over de beoordeling van het regeringswerk was het konres eensgezind. Dezelfde eenstem migheid heerste over de nood zaak, de termen te bepalen van een socialistisch alterna tief dat wij in de komende maanden zullen uitwerken, aan de partij voorleggen, in het land uitdragen, bekend maken, populariseren. Onze Waalse vrienden zul len over afzienbare tijd een kongres houden. Van belang is daarbij te on derstrepen wat onze Waalse kameraden hebben verklaard. Zij hebben ons de verzekering gegeven dat het Waals socia listisch kongres niet zal zijn een element van verwijdering onder Belgische socialisten, dus zeker niet van verdeling, maar integendeel een poging om bij te dragen tot meer in zicht in de Waalse ekonomi sche en sociale werkelijkheid, wat dan op zijn beurt een bij drage zou worden tot helder inzicht in de ekonomische toe stand en de ekonomische toe komst van het ganse land. Het is van zeer grote bete kenis dat bij vog. beeld in de dagorde van het kongres van de Luikse federatie onzer par tij het woord federalisme niet eens meer voorkwam Wij hadden tenslotte een zeer goed kongres. Het was, zoals dat veelal gebeurt, een kongres waar veel gediskus- sieerd werd. Er waren gedach- tenwisselingen en woorden wisselingen. Maar het eindig de toch met een manifest. 2 van eensgezindheid en meer nog van waarachtige broeder lijkheid onder alle afgevaar digden. Het politiek kongres va» 1966 van onze B.S.P. is een mijlpaal en een nieuw begin. A5 A

Voor Allen | 1966 | | pagina 1