VaCg, maat ee» ster1... Zaterdag 24 december 1966 28e jaargang - Nr 52 voor UI O <Si Z co O _l co allen KEUAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSMEUWSTRAAT 61 UENT - ïeL 25.57.95 (4 lijnen) - Postcbeckrekenlng 567.33 «Het Llcbt» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever A. DE KEUk^NEIR, St.-Pletersnieuwstraat 64 Gent. KERSTMIS '66 Toen de geboorte van de verlosser zich aankondigde, volgden de drie wijzen uit het Oosten een ster die hen de weg wees in de duisternis. Zo luidt het tenminste in het kerstverhaal. Sinds heuglijke tijden heb ben de mensen naar de ster ren gestaard, niet alleen om dat ze er een wetenschappe lijke verklaring in zochten voor hun eigen bestaan, doch ook omdat ze gestuwd werden door een drang tot toenade ring met de oneindigheid van de ruimte, met een ordening die ze niet konden verklaren, «ïoci» waarvan ze wel konden veronderstellen dat ze was op gebouwd door een macht, die orde kon scheppen, die onein dig wijs was en waarvan men diensvolgens heil mocht ver wachten in tijden van nood. Ook de dromers keken in de sterren en vermits de droom veelal de daad voorafgaat was dit ook met vele wereldher vormers het geval. Jean Jau- rès heeft steeds de jongeren de raad gegeven naar de ster ren te kijken, maar met de voeten op de grond te blij ven, zich te richten naar een ideaal maar de werkelijkheid onder oven te zien. Ook Hendrik de Man schreef in zijn laatste werk dat voor iemand die in het donker tast er nog altijd wel 'n ster over blijft die hem de weg zal wij zen... We zitten thans in het don ker. Op deze kerstdag 66 meer dan twintig jaar na de bloedigste der wereldbranden is de mensheid er nog niet in geslaagd aan oorlog en honger een einde te stellen. Waar is de ster die ons de weg zal wijzen en ons de ver lossing van deze kwalen zal aankondigen Waar is het licht Zullen de kosmonauten dit licht gaan plukken of zullen ze zoals Prometheus, die het vuur van de Olympus ging stelen, met verschroeide vleu gels neerstorten? We kunnen bezwaarlijk aan vaarden dat een ontmoeting in de ruimte enige oplossing zal brengen voor de Vietna mese oorlog of voor de hon gersnood die regelmatig de derde wereld teistert. Jean Jaurès wees ons de weg maar hij sprak te vroeg. Daarom werd hij vermoord. Maar, moest hij terug voor ons kunnen verschijnen, hij zou als grootste redenaar aller tijden, overal betogen dat het nu meer dan ooit tijd wordt om het internationalisme kon- sekwent door te denken en in daden om te zetten. Want dat is voor de socialisten de eerste plicht Toen het feodale stelsel uit eenviel, werd meteen aan de onbeperkte macht van steden en gemeenten een einde ge steld. Elke gemeente mocht haar eigen karakter behouden doch had zich, voor bepaalde kwes ties van vitaal belang, te on derwerpen aan een hoger ge zag de Staat. Nu is het ogenblik aange broken om aan de onbeperkte souvereiniteit van de natio- naal-staten paal en perk te stellen. Elk land mag zichzelf blij ven volgens eigen geaardheid en met eigen bestuur en or ganisatievorm. Maar waar het gaat om kwesties van leven en dood, van vrede of oorlog, dient elk land zich te onderwerpen aan een hoger gezag. Dit gezag, dat moet kunnen optreden tegen diegenen die de vrede in gevaar brengen, kan niets minder zijn dan een wereldregering. In de oude droom der in ternationale schuilt het licht. Wil de mensheid niet on herroepelijk verdwalen heeft ze tot plicht deze ster te vol gen. P.D.B,

Voor Allen | 1966 | | pagina 1