Wat heeft 1966 ons gebracht BOUW MEE AAN UW GELUK SLUIT AAN EN STRIJD MEE IN DE RANGEN \AN DE B.S.P. '^éli *hm*4? Zaterdag 31 december 1966 29e jaargang - Nr 1 Onze «kleine» zorgen Een lichtpunt in 1967: Vlaams Socialistisch Kongres KEUAK'i'IE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSN1EGWSTRAAT SI GENT - 1'eL 25.57.95 (4 lijnen) Posteheckrekenlng 5C7.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. aitgercr A. DE KEELENEIli St.-Pietersnleuwstraat 64 Gent. 1967 E meest betekenisvolle jebeurtenis van 1966 is voorzeker het ak koord van Tjaskent dat tussen India en Pakistan werd gesloten. Meest betekenisvol omdat het initiat'ef hiertoe genomen werd door de Sovjetunie en dit land hiert.oor ontegenspre kelijk bewezen heeft dat het behoort tot het kamp van de vredelievende naties. Dat is r-el een geruststelling voor allen die zich ten tijde van Jozef Stalin zorgen maak ten over de vredeskansen. Maar Multatulj zei dat de rimpels van ons hart zo gauw worden gladgestreken om plaats te maken voor later schrift... Vier maanden na het ak koord van Tjaskent volgde de ontploffing van de derde Chi nese atoombom De lucht werd weer met ra- dio-aktieve neerslag bezoedeld maar onze eenogige pacifis ten hier te lande hebben zich niet de moeite getroost te protesteren, zij zullen bij an dere gelegenheden tweemaal protesteren... China is een land dat voor zijn agressiviteit een uitweg zoekt. Het leeft niet alleen in onmin met het Westen maar ook met de overige kommunis. tische staten, het onbenullige en fanatieke Albanië uitgezon derd. Wel tracht kommunistisch China in het gevlei te komen van de zogeheten «derde we reld». maar deze landen heb ben zelf hun evenwicht nog niet gevonden. In 196C werden zelfs de meest stabielen onder hen zo als Ghana en Indonesië op hun vestingen geschokt. Zolang het vraagstuk van de voedselvoorziening niet is opgelost, zullen deze landen haarden van onlust blijven. Het rijke Westen geeft zich daarvan geen rekenschap en sluit zich op in een ivoren to ren vol zelfzucht. Wanneer het zal afdalen naar de werkelijkheid mag wellicht worden gevreesd dat veel onherstelbaars zal ge beurd zijn. Naast de «grote problemen» hebben wij in 1966 ook onze «kleine problemen» gekend. De koalitie tussen C.V.P. en B.S.P. is uiteengevallen door de zwakheid van de h. Har mei. Is de jongste doktersstaking niet het zoveelste bewijs hoe verkeerd het was voor deze heren te kapituleren De waarheid is dat gans de kwestie van de ziekteverzeke ring maar een uitvlucht is ge weest. Er zijn in ons land andere machten aan het werk gegaan om wat P.V.V.-voorzitter Van- audenhove «het einde van het travaillisme» noemde, te be werkstelligen. De omstandigheden waarin de regering Vanden Boeynants tot stand kwam hebben dit duidelijk onthuld. In de krin gen van de groot-financie wou men de klok achteruitzetten en daardoor diende de plaats te worden geruimd voor een koalitie C.V.P.-P.V.V. Wie nog niet gezien heeft dat de huidige regering op so. ciaal gebied een achteruitgang betekent, moet wel stekeblind zijn... De gepensioneerden we ten het maar al te best. Ook de taalkwestie heeft <n 1966 ons politiek leven be heerst. De stokebranden zijn de liberalen uit de hoofdstad, die hierbij gretig worden ge- hoipen door gans de Fransta lige pers. Waar gaat dit uitmonden Meer en meer stemmen gaan op om het gezag te decentra- liseren. De Vlaamse socialisten heb ben zich nooit voor het fede ralisme uitgesproken omdat deze term maar een slogan is onder vele andere. In elk geval vrezen we geen wijzigingen aan de Staats- struktuur. We wensen echter te spreken over zaken met een konkrete inhoud en niet in het ijle weg. Bijaldien zullen we erop waken dat voor aan gelegenheden die de beide gemeenschappen aanbelangen de stem van een Vlaming evenveel invloed heeft als de ze van een Waal op de te ne men beslissing en dat beiden ook gelijkberechtigd blijven wanneer het staatsmanna wordt verdeeld. In 1966 en meer bepaald op het jongste B.S.P.-kongres hebben de Vlaamse socialisten niet gezwegen om bestwil zoals ze dat zo dikwijls heb ben gedaan. Volksvertegenwoordigers B. Van Hoorick, Lode Craevbeckx en oud-minister Vranclrx heb. ben een taal laten horen die niets aan klaarheid te wen sen overliet. Ook de ondervoorzitter van de Partij. Jos Van Eynde, komt tot het inzicht dat aan alle geduld een einde komt. In de maand mei zal een Vlaams socialistisch kongres worden gehouden. Wellicht heeft men deze heerlijke lentemaand gekozen om «een nieuw geluid» te la ten horen. P.D.B. Bij d" verkiezingen, ruim anderhalf jaar geleden, waren velen vergeten, helaas: zéér velen van het werkende volk van dit land, aan wie zij tenslotte de opgang hadden te danken, waar zij méé van profiteerden. «Men», en het waren er tien duizenden in ons land, «men» verspeelde zijn stem aan prutspartijtjes, aan splinter-partijtjes, die het socialisme van de B.S.P. ineens niet links genoeg meer vonden, of tè links vonden. Of die om allerlei andere drogredenen meenden, dat zij anders moesten stemmen. Als verzachtende omstandigheid kan gelden, dat velen «liberaal» stemden..., verward en overbluft als zij waren door de platste, grofste volksmisleiding die de zogenaamde liberalen meenden te moeten hanteren in de tijd vóór de verkiezing. Gelukkig zien de verstandigen al lang, dat zij met beloften werden gepaaid, om niet te zeggen: met bedrog, maar dan bedrog, in zijdepapier gewikkeld en met een gouden koordje er rond, als een Kerstkadeautje... waar echter niets in zat. Wij geloven, wij menen érnstig, dat die periode weer voorbij is. En het is waar achtig hoog tijd. Wakker worden en met beide ogen wijd open de toekomst tegemoet gaan, dat is 'de allereerste noodzakelijkheid van dit ogenblik. Velen zijn dus al wakker geworden. En velen hebben begrepen, dat de Belgische Socialistische Partij versterkt moet worden. Uw stem vragen wij thans nog niet! Wij vragen iets anders vandaag. Wij vragen u: begin het nieuwe jaar nu eens goed, vriendin en vriend, gij die sympathiek staat tegenover de socialistische beweging. Gij die weet, dat alléén de krachtige werking van de Belgische Socialistische Partij de gehele werkende klasse kan vooruithelpen in de nabije en de verre toekomst: LAAT U AANSLUITEN ALS B.S P.-LID Besef toch eens, dat dit NOODZAKELIJK is, indien wij een propa gandacampagne willen voeren van groot formaat. Maar vergeet ook niet dat wij IEDERS hulp NU nodig hebben, opdat wij onze socialistische organisaties, onze pers, onze propaganda in het algemeen, zouden kunnen uitbouwen zoals het MOET. Vanavond zult gij nog nieuwjaarswensen schrijven. Of gij zult gezellig bij elkaar zitten, in feestelijke stemming. Goed, wij doen dat allemaal. Maar doe EERST dat mooie gebaar dat wij van u stellig verwachten: LAAT U INSCHRIJVEN ALS LID VAN DE B.S.P.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1