DE VOORLOPIGE REGERING MET TAKSEN VAN DE REGERING NIEUWE STIJL" 00K RADIO- EN TV-TAKS Zaierdag 16 september 1967 19e jaargang - Nr 37 Van de bluf kwam niets terecht O a tgooc h el in g op grote schaal rv Iemand die niet telefoneert, die niet per trein reist, geer. auto heeft, niet rookt en geen televisie heeft... voelt die taksen voorlopig niet en mag op beide oren blij ven slapen. Fijn uitgevonden hé, onze begroting met wisselstroom evenwicht - geen evenwicht, evenwicht - geen evenwicht... en toch evenwicht. UJ O voor co allen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEL'YTSTRAAT G1 GENT Tel. 25.57.05 (4 lijnen) Postcheckrckenlng 567.33 «liet Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R„ Koningstraat, Menen. GROEIENDE ONTEVREDENHEID f t oen de huidige regering werd gevormd bliezen I de liberalen van een hoge toren. Met een De Clercq als Vice-Premier, belast met de ekono- mische koördinatie, met een Van Offelen als Minis ter van Ekonomische Zaken en een Henrion als Mi nister van Financiën, ging ons land een financieel en ekonomisch beleid tegemoet dat onder alle oogpun ten zou getuigen van een „nieuwe stijl" waarvan de weldaden reeds enkele maanden tevoren waren aan gekondigd in het alomgeprezen „blauwe boekje" van Omer Vanaudenhove. Geen nieuwe belastingen en zelfs vermindering ervan, gezondmaking van de financiën, budgettair evenwicht, bezuinigingen... en meer welvaart voor allen. Ziedaar de ingrediënten van een nieuw aangekondigd beleid, dat voor de liberalen van de P.V.V. een con ditio sine qua non was voor de regeringsdeelname. Was de C.V.P. niet akkoord om deze doelstellingen te verwezenlijken Goed, dan zouden de P.V.V.-mi nisters het eenvoudig afstappen. In die voorwaarden vertrok de ploeg Van den Boey- nants-De Clercq en voor de kiezer die zich had laten verleiden voor P.V.V. te stemmen kon het niet zui verder en schoner klinken. De hemel was vol van be loften. Indien deze kiezer in de periode van anderhalf jaar, tijdens dewelke deze ploeg de ene flater na de andere heeft opgestapeld, nog niet klaar is beginnen te zien, dan zullen de jongste weken hem wel de ontnuchte ring hebben gebracht. Minister Van Offelen is hem komen vertellen dat de ekonomische vooruitzichten heel wat beter zijn, maar hij weet nu bij ondervinding dat de werkloosheidscijfers 40 percent hoger liggen dan verleden jaar en dat we weldra met 100.000 volledig werklozen zullen staan. Geen hoger belastingen In het kader van de volmachtenwet had deze kiezer al zijn aandeel gekregen. De eerste trein bracht hem nieuwe, indirekte belastingen op tabak, alkohol en zo gezegde luxe-artikelen, waaronder de toiletartikelen mede worden gerekend. Deze hebben een ongunstige weerslag gehad op de prijzen. Andere treinen volgden nieuwe verhogingen op de spoorwegen en ander gemeenschappelijk vervoer, ver hoging van radio en T.V. en zowaar... een tol op de autowegen De liberale bladen „Le Soir", „La Métropole" wijzen op het ongenoegen in de P.V.V.-kringen over deze maatregelen en kondigen aan dat dhr. Vanaudenhove duidelijk uitleg zal vragen aan de regering. „Le Rappel" meent zelfs dat de P.V.V.-ministers hun verkiezingspropaganda afbreken en dat het enorme kapitaal aan vertrouwen dat partijvoorzitter Van audenhove had verzameld en zijn kritiek op het tra- vaillisme de jongste dagen steeds meer wordt onder graven. Deze heren schijnen zowaar vergeten te zijn dat... de tol op de autowegen rechtstreeks uit het brein van de P.V.V.-voorzitter himself komt en vervat was in het beruchte en geheime Plan Vanaudenhove dat in februari j.l. is uitgelekt... Dhr. Henrion heeft een begroting „in evenwicht" in gediend waarvan op voorhand is geweten dat de in komsten werden onderschat en de uitgaven overschat. Wij gaan toekomend jaar opnieuw naar nieuwe belas tingen. Niemand gelooft nog in het financieel beleid van de regering. Zelfs de liberale „Le Matin'' is van mening dat de speciale verkeersbelasting op het gebruik van autowe gen het bewijs is dat het begrotingsevenwicht met uit drukkelijk voorbehoud moet worden begroet, omdat het al te duidelijk is dat het tot stand werd gebracht door een toename van de fiskale lasten. Het blad vraagt zich af of de wet van een welbegre pen liberalisme volgens dewelke van een ekonomische wederaanpak geen sprake kan zijn zonder gezonde fi nanciën, of deze wet door de liberalen van de P.V.V. nog als een dringende noodzaak wordt beschouwd. En zo gaat het verder... De arbeiders, die nooit geloof hebben gehecht aan de liberale bluf, hebben al aan den lijve ondervonden wat deze regering waard is. Gaan thans ook de beetgenomen kiezers hun ogen open Het is waarempel niet te vroeg Helaas, reeds veel te laat... want teveel kwaad is al geschied opdat nog tijdig zou kunnen ingegrepen wor den. Er was nog één belofte van de regering de taalvre- de... Neen, laat ons erover zwijgen want op dat gebied is men in de liberale kringen van de hoofdstad de Vla mingen een duchtige stamp aan 't voorbereiden, zodat de maat werkelijk meer dan vol is. F. D. B. Ingaande op 1 januari 1967: tol op de waterwegen 120 mil joen. Ingaande op 1 januari 1967: verhoging spoortarieven 408 miljoen. Ingaande op 1 september 1967: spoorweg, 2e tariefver hoging 375 miljoen. Ingaande op 1 januari 1967: diverse verhogingen ten laste van automobilisten: zwaarde re taks op de immatrikule- ring, duurdere prijs' voor de aflevering van de certifikaten, vervanging van platen, enz... bedrag niet juist te ramen. Ingaande op 1 februari 1967: verhoging van de telefoonta rieven 490 miljoen; restruk- turering 745 miljoen. Ingevolge de volmachtswet van 31 maart 1967: eerste fis- kale trein 2.100 miljoen; twee de en derde 3.400 miljoen. Ingaande op 1 juli 1967: si garetten 1.300 miljoen. En wat krijgen wij voor de toekomst? Ingaande op 1 januari 1968: autostradetaks 400 miljoen. Daarmee is alles nog niet gezegd. Na de verhoging van de spoortarieven, na de invoe ring van het autovignet op de autostrade, had de rege ring een derde verrassing in 10 dagen tijd voor de Belgi sche belastingbetaler: ook het kijk- en luistergeld, de radio- en televisietaks dus. zal stij gen met zowat 20 t.h. De ver hoging moet minimum 300 miljoen méér opbrengen. De verhoging is nog niet offi cieel, maar de principebeslis sing is echter reeds gevallen. De nieuwe tarieven zullen als volgt bepaald worden: radiotaks 240 F, inplaats van 204 F (verhoging 18 t.h.) televisietaks 1.000 F, in plaats van 840 F. Radio- en televisietaks mo gen niet meer gekoppeld wor den. Drie argumenten worden in geroepen om de nieuwe be lastingverhoging te verdedi gen: 1. Om de begroting van ra dio en televisie sluitend te maken. 2. Om het hoofd te bieden van uitgaven in verband met de kleurentelevisie, die op zo wat 300 miljoen geraamd wor den. 3. Om het mogelijk te ma ken de taks op de spektakels af te schaffen die thans nog tussen 150 en 200 miljoen op levert. In de Wetstraat werd ver nomen dat het kernkabinet een beslissing zal treffen bij de terugkeer uit vakantie van minister Van Elslande, om streeks 15 september.

Voor Allen | 1967 | | pagina 1