Kent u de socialistische vereniging van sociale werkers? VARIA Storm in een glas water TIPS VAN DE POST (Zie begin blz. 1) Een cadeau aan de grote vennootschappen In haar huidige vorm bestaat deze vereniging 10 jaar. Zij heeft tot doel: alle socialistische sociale wer ken te groeperen; de studie en de beoefening van het sociaal dienstbetoon in het kader van de socialistische be weging te bevorderen; de algemene sociale vorming van haar leden door studie van alle beroeps- en technische problemen van het maatschap pelijk dienstbetoon te vervol maken; de algemene belangen van al le sociale werkers te onderzoe ken en te bepalen; bij te dragen in het kader van de daartoe bevoegde verenigin gen (syndikaten) om de maat schappelijke toestand van de leden te verdedigen. Wat doet de vereniging voor haar leden? opstellen van studies over pro blemen die verband houden met het maatschappelijke werk. bestuderen van specifieke be roepsproblemen en beroeps- bijdragen tot de waardering vanhet beroep; organiseren van studiedagen; verzorging van na-schoolse vorming; verstrekken van inlichtingen van allerlei aard (inlichtings keten); helpen bij het opstellen van thesissen; uitlenen en opzoeken van boe ken, organiseren van stages in het buitenland; ter kennis brengen van va cante betrekkingen; helpen bij het zoeken naar een betrekking. PUBLICATIES VAN DE S. V. s. w. De vereniging geeft 6 keer per jaar een tijdschrift uit. Ieder nummer behandelt op zichzelf een sociaal probleem zodat een zeer precieuse dokumentatie aan de leden ter hand gesteld wordt. Buiten deze publicaties ontvan gen de leden ook het tijdschrift <Opvoedings door de zorgen van de Centrale voor Arbeidersopvoe ding. Regelmatig worden ook an dere brochures en dokumentatie aan de leden bezorgd. WIE KAN LID WORDEN VAN DE S. V. S. W. Alle socialistische sociale wer kers. Een volledige lijst opgeven is moeilijk. Vermelden we echter in het bijzonder: maatschappelij ke assistenten, sociale adviseurs, leerlingen van erkende scholen voor maatschappelijk dienstbe toon, verpleegsters, vroedvrouwen, kinesisten, psychologen, ergothe rapeuten, logopeden, hoofden van sociale instellingen en sociale diensten en hun medewerkers, be jaardenhelpsters, gezinshelpsters, kinderverzorgsters, enz. WAT IS DE AFDELING BESOMA Maatschappelijke assistenten die aansluiten bij de S. V. S. W. zijn ook automatisch aangesloten bij BESOMA. Beroepsvereniging van Socialistische Maatschappe lijke Assistenten. Leerlingen aan scholen voor Maatschappalijl: Dienstbetoon worden in dezelfde vereniging als stagiaires inge schreven. SAMENSTELLING VAN DE S. V. S. W. Nationaal De S. V. S. W. wordt beheerd door een Uitvoerend Bestuur be staande uit een Nationale Voor zitter, een Nationale sekretaris, twee adjunct nationale sekretaris- sen en een penningmeester. Het Nationaal Bestuur is samengesteld uit de leden van het Uitvoerend Bestuur en minstens één afge vaardigde per gewest. Gewestelijk De Vereniging heeft ook ge westelijke afdelingen te Brussel, Leuven. Mechelen, Antwerpen en te Gent. Aansluiting Men kan aansluiten door zijn lidgeld te storten op P. C. R. 8755.12 van de S. V. S. W„ Kei- zerslaan 13, te Brussel. Gewone leden betalen 150 fr. Steunende leden: 300 f. Gezinsbijdrage (twee leden van C' nzelfde gezin)200 fr. Leerlingen van een school voor soculee vorming: 100 fr. Het abonnement op het tijd schrift de Sociale Werken alleen bedraagt 125 fr. Sekretarlaat Het sekretariaat is steeds ter uwer beschikking om u bijko mende inlichtingen te verschaf fen. U kunt u schriftelijk of tele fonisch wenden tot: Kd. Verhellen Andre, Nationaal sekretaris S. V. S. W., Keizerslaan 13 te Brussel, tel.: 138270 post 60 of 70. Men kan zich terecht afvragen of de tijd niet gekomen is or.i zich nog meer te zetten Legen een regering, die vooral gericht is tegen de kleine man. Nemen we maar als voorheen 7 et verhogen van de schoolabonnementen. Een zeer gevoelige verhoging van on geveer 25 th., of één vierde Een abonnement, dat voorheen 590 fr. kostte, zal nu stijgen tot 720 fr. Voor wie twee of drie kinderen heeft, die op school zijn, betekent dit dat ongeveer een abonnement ijiéér moet betaald worden. Bij het schrijven van deze bij drage vernamen wij ook dat men voortaan voor het gebruik van een autosnelweg in het bezit moet zijn van een speciaal kenteken of men gaat het boek en. Het toekennen ran studiebeur zen, een toelage die een belang rijke steun betekende voor veel mensen, wordt nu ook aan stren gere voorwaarden onderworpen. Het heeft er alle schijn van dat de C.VJP,-P.V.V-regering abso luut tot een toestand wil komen, waarbij kinderen van gewone mensen geen kans meer krijgen om te studeren. Men beknot c.'le mogelijke financiële hulp om hen op de knieën te krijgen. Eigenlijk hebben de kiezers, die zich twee jaar geleden aan de P.V.V.-beloften hebben laten van gen, niet beter verdiend. Immers, enkele jaren geleden werden de mensen nog eens bedrogen door de beloofde belastingvermindering van 25 tJi. Een deel van de be volking slikte dnonsens en ieder een kreeg het later op zijn kop. Het is gewoon lel helijk te ho ren dat de liberale vakbond (wie is daar eigenlijk bij?) protesteert tegen de door de regering geno men maatregelen inzake prijsstij gingen en nieuwe belastingen. Een deel van C .V.V. stuurt er eerst op aan de kleine man zoveel mogelijk te doen betalen en dan is er dat vakbondje, dat zich op papier liberaal noemt, en niets in De zaken moesten dus wel geregeld worden. Omer Vanaudenhove heeft dus moeten bijdraaien... maar krijgt op een ander gebied voldoening: De Re gering ziet af van de extra-belasting op de vennoot schappen, die door het Parlement al was goedgekeurd. Een cadeau van één miljard aan de industriëlen, ter wijl men terzelfdertijd de bescheiden beurzen aan spreekt om door allerlei bedekte fiskale maatregelen de kas te vullen. Dat is werkelijk het toppunt van cynisme Alles is dus beperkt gebleven tot een storm in een glas water. Na de rede van de Eerste Minister zijn de katholie ke bladen blijven schelden op «de zieke P.V.V.» zo als «De Gazet van Antwerpen», de partij van dhr. Vanaudenhove noemt. Maar alles beperkt zich-tot woorden. Van Haverbeke schrijft wel in De Nieuwe Gids dat «de C.V.P.'ers brave mensen zijn, maar dat ze niet als dutsen het odium zullen blijven dragen vart alle impopulaire maatregelen alleen maar opdat het P.V.V.-blazoen niet zou worden ontsierd», doch welke waarde kan men aan zulke taal hechten We hebben veeleer de indruk dat de christen-demo craten de moed missen om van zich af te bijten. In de mote dat ze deze regering blijven volgen, schaden ze de belangen van al diegenen die enkel van de vrucht van hun arbeid leven. PDB de pap te brokken heeft. Met de kristen-demokraten is het eigen lijk nog veel erg en niet te be grijpen. Hun eigen ministers keu ren die maatregelen allemaal goed en dan protesteert het A.C.V. Heeft de kristelijke vakbond dan geen macht Zijr plicht is de eigen ministers ter verantwoor ding te roepen en hen desnoods verplichten uit de regeUng te tre den. Of is de invloed van de re- aktionaire groep dan nog zo groot? Het is erg dat een land, waar het zo goed kon zijn, nu moet bestuurd worden ..~>or een kon- servatieve regering, die op gere gelde tijdstippen nieuwe lasten op de rug van de gewone mensen legt. De internationale vereniging voor cybernetica viert te Namen haar 25-jarig bestaan. Franse, Engelse en Italiaanse geleerden teerden uitgenodigd om te spreken over de bijdrage van de cyberne tica tot de geneeskunde, het on derwijs en de administratie. Het staat reeds lang vast dat, samen met de kernenergie, de elektronika de wereld van morgen bepaalt. Nooit werd eet mens zo sterk aangegrepen door wat hem in de toekomst te wachten staat als in deze uiterst snel evoluerende tijd. Voortdurend wordt gepoogd om de mens van vandaag een min of meer duidelijk beeld op te hangen van wat hem binnen twintig of veertig jaar te wachten staat. Het treffendste hierbij is wel dat zelfs de dolste fantasie voor een over groot deel de kans maakt werke lijkheid te worden. De voorspellingen lijken soms fantastisch. Maar dat komt mis schien voor een groot deel wel door ons gebrek aan voorstellings vermogen. Wie in het jaar van de eerste Spoetnik had durven praten over televisieprogramma's via satellie ten, veertiendaagse ruimtevluch- ten van twee man, haarscherpe foto's van de achterkant van de maan, had waarschijnlijk te ho ren gekregen: Kom, kom, binnen tien jaar al In een technologisch rapport beweren nu twee Amerikaanse ge leerden, TJ. Gordon en Olaf Hel- mer, dat de mens in staat zal zijn, zijn kennis te vergroten door rechtstreekse elektromechanische wisselwerking tussen zijn herse nen en een elektronische machine. Elektroden worden op het hoofd geplaatst en verbonden met een computer die ons in korte tijd bijv. Spaans zou leren spreken en schrijven. Daardoor zou van onderwijs in de traditionele zin ivaarschijnlijk nauwelijks nog sprake zijn omdat de hele over- drocht van informatie geëlektro- niseerd wordt. Gordon en Helmer veriuachten dat de door hen bedoelde ontwik- ling omstreeks 1990 goed op gang zal komen. Het wordt dus een wereld vol intellektuelen. Het le digen van vuilnisbakken en soort gelijk icerk zal d: waarschijnlijk de taak zijn van hiervoor afge richte apen. Dit is geen grapje want ook dat staat in hun rap port. Maar geleerden zijn ook men sen en mensen kunnen fouten maken, machines echter nooit of liever bijna nooit. Dat werd on langs nog aangetoond toen in Chicago, want het gebeurde na tuurlijk in Amerika, een vrouw van een warenhuis een brief ont ving. Waarde klantzo stond er in die brief, u hebt de diverse aan maningen tot het betalen van het bedrag, dat u ons nog schuldig bent, genegeerd. Er moet nu iets gebeuren. Het thans verschuldig de bedrag is 0,00 dollar. We zijn er tot dusver nog niet toe over gegaan de zaak aan onze advo- kaat voor te leggen omdat we meenden dat dit bij uw rekening niet nodig zou zijn. Er resten u nog tien dagen om de zaak vriend schappelijk te regelen De vrouio, die deze brief ont ving, vertelde dat dit de derde en de strengste Zij vroeg zich af hoe ze die schuld van 0.00 dollar moest betalen. Zij be sloot maar te wachten tot men haar een proces zou aandoen. De direkteur van het warenhuis zei: alk snap er niets van. Die computer blijft haar maar die brieven sturen. Het is nog nooit eerder gebeurd. We zullen die vrouw maar eert telegram met verontschuldigingen zenden en dat niet via de computer, maar door echte mensens>. Niemand iveet wat de computer nu verder gaat doen. Men weet alleen dat hij nooit zal worden ontslagen. DE GAULLE IN POLEN Generaal de Gaulle bracht ge durende enkele dagen een bezoek aan Polen. Het was reeds lang ge leden dat een Frans staatshoofd dit land officieel bezocht. En trouw aan zijn gewoonte sprak de generaal overal waar hij kioam een redevoering uit. Hij gaf o.a. aan de Polen de raad blijk te geven van meer on afhankelijkheidszin, en hij stelde ook voor een verstandhouding tussen de blokken te bewerkstel ligen om het probleem Duitsland op te lossen. Zijn zaad viel nochtans niet in goede aarde bij de Poolse leiders. Hij sprak zelfs voor het Pools parlement. Zijn rede werd op handgeklap onthaald, maar de parlementsleden bleven zitten. POOLSE REPLIEK De Poolse kamerleden betoog den nochtans staande hun bijval voor de rede die onmiddellijk na deze van de generaal werd uitge sproken door Gomoelka. Deze ver klaarde o.a. dat de Gaulle als vriend van Polen ivas gekomen en Vermeld steeds het huisnum mer in de adressering. Het is even nuttig als de straat, en ge meentebenaming. Bij adresverandering geschiedt de nazending van de briefwisse ling slechts tijdelijk. Houd daar mede rekening en licht tijdig' uw korrespondenten in, bij voorkeur met de speciale kaarten die tegen de prijs van 1 F in alle postkan toren te koop zijn. Om de wachttijden aan de lo ketten te vermijden, help hieraan mede en breng uw geld, uw titels en uw eenzelvigheidskaart in ge reedheid alvorens aan te schui ven. Sommige postkantoren zijn op bepaalde zaterdagen gesloten. Licht u daaromtrent in en ver mijd onaangename voetstappen door uw bewerkingen op de ande re werkdagen af te doen. Bij het sluiten van uw omsla gen. denk eraan dat het aaneen kleven beschadiging en vertra ging van uw korrespondentie kan tot gevolg hebben. Help dit te vermijden. Zie de frankering na alvorens uw briefwisseling te verzenden. U vermijdt er onaangenaamheden voor u en uw correspondenten mede. Zo u moeilijk voor inningen of kwijttekeningen zelf naar het postkantoor kunt gaan, verleen volmacht aan een derde. De for mulieren liggen ter uwer beschik king. Prijs: 30 F per jaar. 4 Bezorg uw grote afgiften druk werken of omvangrijke zendingen aan het loket van een postkan toor. U dient uw eigen belang en deze vair de andere postgebrui- kers. Uw korrespondenten ontvangen een grotere hoeveelheid briefwis seling tijdens de eindejaarsperio de. Vermijd daarom de verzen ding van niet-dringende drukwer ken die onopgemerkt zouden kun nen blijven liggen. Neem nu reeds uw voorzorgen. De Kerst- en Nieuwjaarspeno- de nadert. Koop nu reeds uw postzegels. De loketten zullen wel. dra overbelast zijn. Schaf u bij voorkeur anti-te- ringszegels aan om uw einde- jaarsbriefwisseling te frankeren. De toeslag komt ten goede aan werken met een filantropisch doel. De jaarwisseling betekent voor liet Bestuur der Posterijen een grote werkvermeerdering. Post daarom van nu af uw gelegen heidsbriefwisseling. Zo zullen uw wensen tijdig uw familieleden en vrienden bereiken. Tijdens het verlopen jaar was uw medewerking voor de post diensten van groot nut en wordt zeer gewaardeerd. Uw postmeester Is er dankbaar om en wenst u een geluükig nieuwjaar. dat het dus zijn plicht was hen te zeggen hoe de Polen het pro bleem der Europese veiligheid zien. Welnu, Polen zoekt het juist wél in pakten, want het heeft de weg gekozen van vriendschap en bondgenootschap met zijn gro te buur de Sovjetunieen dit bondgenootschap tezamen met de andere verdragen voor vriend schap, samemoerking en weder zijdse bijstand met de socialis tische staten van Oost-, Midden- en Zuid-Europa, is de hoeksteen van de Poolse politiek en de voor naamste garantie voor Polens vei ligheid. Daarmede wist de generaal waaraan zich te houdeei. Onderstrepen wij even dat er uit zekere redevoeringen bepaalde dingen door de Poolse censuur werden geschrapt, namelijk waar de Gaulle pleitte voor een natio nale on a fhankelijkh eid.

Voor Allen | 1967 | | pagina 2