OP ALGEMENE B.S.P.-RAAD Standpunten^ EN ANTWOORDEN VICE-PREMIER MERLOT STELT INDEXERING VAN BELASTINGSCHALEN VOOR 1970 IN HET VOORUITZICHT Begroting voor 1969 zal zonder nieuwe belastin gen sluitend ingediend worden - Het luister- en kijkgeld voor radio en televisie zal niet worden verhoogd ARBEIDERS EN STUDENTEN EEN FRONT De Algemene Raad can de B.S.P. vergaderde onder voorzit terschap van A. De Keulenen' in de Magdalenazaal te Brussel. Naast Leo Collard, voorzitter van de B.S.P. heeft Roger Deschamps, aftredende nationale sekretaris, voor de laatste maal plaatsge nomen aan het bureau. In de zaai bevonden zich verscheidene ministers o.a. Vranckx. Anseeie, Nameche, Fayat, Delmotte, Cools. Breyne, Terwagne en Harmegnies. NIEUWE FRANSTALIGE SEKRETARIS A. Van Acker verklaarde dat de Vlaamse federaties zich zullen onthouden bij de stemming. 7e wensen de keuze van een Frans talig nationale sekretaris over te laten aan de Waalse federaties. AFSCHEID VAN R. DECHAMPS L. Collard nam afscheid van R. Dechamps. Hij dankte hem voor zijn verdienstelijk werk in dienst van de B.S.P. Collard te- groet Guy Mathot, die nu de gelegenheid krijgt om te bewij zen dat hij het vertrouwen van de vergadering waardig is. De hervorming van de partiistruk- turen zal zonder uitstel doorge voerd worden. Daarbij zijn be langrijke taken weggelegd voor de twee nationale sekret^risseij. Onder geestdriftig applaus, neemt Guy Mathot plaats aan het bureau. J.J. MERLOT OVER DE POLITIEKE TOESTAND J.J. Merlot, vice-eerste-minister en minister van F.konomisehe Za ken, bracht vervolgens verslag uit over de politieke toestand. De regering bestaat nu vier maanden. Rekening houdend met de zomerperiode, zijn de minis ters sedert drie maanden aan het werk. Op sociaal gebied werden een aantal beloften al gehouden, n.l. inzake werkloosheiduil .kerin gen voor jonge arbeiders 19 t h. van de werklozen zijn minder dan 25 jaar oud. Voor hen heeft de regering al gepaste maatregelen genomen. Dat is ook het ge\al voor de slachtoffers van fabriek- sluitingen. Het pensioenstelsel en het lot van de gehandikapten werden verbeterd. De regering verhoogde de soldij van de sol daten van 450 F. tot 000 F. Ze nam ook maatregelen inzake so ciale huisvesting. DE K.U.L. J.J. Merlot behandelde dan het probleem van de verhuizuig van de Franstalige afdeling van de K.U.L. «.De kwestie van de ter reinen te Ottignies mag geen voorwendsel zijn om een voor recht of een voorrang op te eisen in het raam van de universitaire expansie. Die expansie vormt één geheel. Onderhandelingen over de universitaire vernieuwing zijn dringend. Aan de andere kant, verstrijkt weldra het schoolpakt». Voor de begroting, zegde Mer lot, hadden wij beloofd voor 1969 ene begroting in evenwicht in te dienen, zonder nieuwe belastin gen. De vorige regering Vanden Boeynants - De Clercq nad de rijksuitgaven voor 1968 onder schat. Ze raamde het aantal werklozen op 113.000. Tn werke lijkheid waren er van 123.000 tot 126.000. Ze heeft nagelaten een reeks uitgaven voor de kolenin- dustrie te betalen. Nu moet deze regering het financieel gat vul len, achtergelaten door de rege ring Vanden Boeynants. Het gaat om miljarden VRIJSTELLING VOOR SOCIALE PENSIOENEN Inzake belastingen zorgt deze regering voor de vrijstelling van de sociale pensioenen. Het vraag stuk is niet eenvoudig. Denk b.v. aan de jonge arbeiders, die be lastingen betalen op een inkomen dat geringer is dan sommige vrij gestelde pensioenbedragen. Voor 1969 was de indexering van de belastingschalen niet mo gelijk. Die maatregel zou van 600 miljoen tot 2 miljard minder inkomsten betekenen voor de schatkist. Dat zou het begro tingsevenwicht in het gediang brengen. De inning van 1 januari 1969 af van een bijkomende opdeciem op de vennootschapswinsten zal 900 miljoen frank opbrengen. Het belastingsplafond van 50 t.h. zal worden aangepast voor de heel hoge inkomens. Die maatre gel betreft 1.0P0 belastingbetalers met een aangegeven inkomen van meer dan 3,2 miljoen per jaar. De opbrenest voor de Schatkist zal 280 miljoen frank bedragen. De rijbelasting moet vooraf be taald worden. Sedert jaren werd de betaling tot ongeveer 15 fe bruari toegelaten. Voortaan zal die belasting vóór 31 december geïnd worden. Er is evenwel geen sprake van een nieuwe belasting. De kd J.S. uit Wetteren stelt in verband met de "erplichte ver zekering tegen ziekte er invalidi teit enkele vragen omtrent c'e ge rechtigden op vergoedingen we gens werkonbekwaamheid, spe ciaal voor hen wier arbeidskon- trakt een einde neemt tijdens de onbekwaamheid ANTWOORD 1. Overeenkomstig het bepaal de bij artikel 45, 1, 2", van de wet van 9 augustus 1963, blijft een werknemer die arbeidsonge schikt is van 20 december 1967 tot 17 februari 1968, en die op 16 januari 1968 is c^tslagen de hoedanigheid van gerechtigde, beoogd bij artikel 45, tot op 17 februari 1968 behouden. Hij ont vangt bijgevolg voort de uitke ringen voor arbeidsongeschiktheid tc. op die datum. 2. De werknemer, vermeld on der 1, die de hoedanigheid van gerechtigden tot op 17 februari 1968 heeft behouden en die na deze datum genezen is, doch niet gaat werken en niet ls werkloze is ingeschreven, behoudt zijn hoe danigheid van gerechtigde niet in de zin van artikel 45. Hij ver krijgt opnieuw deze hoedanigheid indien hij terug arbeidsongeschikt wordt volgens de criteria van ar tikel 56 binnen dertig dagen (en niet binnen eenendertig dagen) te rekenen van 17 februari, en voor zover hij op de datum van intreden van de nieuwe onge schiktheid voldaan heeft aan de voorwaarden van artikel 68, wat wil zeggen, voor zover hij zijn verzekerbaarheid heeft behouden. Dus als deze werknemer op nieuw ziek wordt a) op 27 februari 1968 Ingevolge de bepalingen van artikel 75, verkrijgt hij op deze datum opnieuw de hoedanigheid van gerechtigde in de zin van ar tikel 45. Artikel 2, f, van de wet van 9 augustus 1963 bepaalt in derdaad dat onder gerechtigde op uitkeringen wordt verstaan de rechthebbenden als bedoeld in artikel 45, 8 1, van de wet van 9 augustus 1963. Hij ze' dus uit keringen kunnen ontvangen. b) op 13 maart 1968 Het begin van de nieuwe on gesteldheid valt binnen dertig da gen, te rekenen van 17 februari 1968. Bijgevolg, verkrijgt deze werknemer opnieuw de hoedanig heid van gerechtigde in de zin van artikel 45. Hij zal dus uit- DE B.T.W. De invoering van de B.T.W. (Belasting op de Toegevoegde Waarde) is een belangrijke stap geweest door alle kringen. Som migen, die het principe van de BTW goedkeurden, verzetten zich nu tegen de toepassingsmodaii- teiten. De kommissie van de E EG heeft besloten dal de B.T.W. op 1 januari 1970 van kracht moet zijn in de zes landen van de Euro pese Gemeenschap. Wij kunnen er dus niet aan ontsnappen. De nieuwe reglementering moet gunstig zijn voor onze uitvoer. Alles laat voorzien dat over een paar jaren één Belg op twee van de uitvoer zal leven. De B.T.W. zal een weerslag hebben op de kosten voor levensonderhoud en op het indexcijfer. Daarom zul len wij als kompensatie in de begroting voor 1970 de aanpas sing van de belastingschalen aan de index inschrijven. Rekening moet ook worden ge houden met de weerslag van de B.T.W. op de prijzen. De rege ring bereidt een ontwerp voor, dat haar in staat zal stellen een werkelijk prijzenbeleid te voeren. DE GEMEENSCHAPS BETREKKINGEN In verband met de gemeen schapsbetrekkingen. gaf Merlot een overzicht van de stand der werkzaamheden. «Wij streven een loyale toepassing van het rege ringsakkoord na niets meer en ook niets minden. Merlot lichtte verder de plan nen inzake kulturele autonomie toe, waarover de regeringspart ners het eens zijn geworden. Op ekonomisch gebied, komt de decentralisatie tot stand. De ver vanging van het programma tie- bureau door een «planbureau* be tekent meer dan een verandering van naam. Dat is het startsein voor een nieuw beleid, dat zal steunen op nieuv;e regionale in stellingen. Merlot verduidelijkte dat I. ij vel behoort tot de C.E.W. (Conseil Economique Wallon). Halle - Vil voorde tot de E.R.V. (Ekono- mische Raad voor Vlaanderen), de Oostkantons tot de C.EW. DE STAALNIJVERHEID Merlot ontleedde de voorwaar den voor de toekenning an Rijkssubsidies aan de staalindu strie. De aangekondigde lusies moeten volledig zijn, d.w.z. het aktief EN het passief omvatten. Daarover zijn de bevoegde minis ters het volkomen eens. Een tweede voorwaarde is dat keringen kunnen ontvangen. c) op 10 april 1968 Meer dan dertig dagen zijn verlopen sedert 17 februari. De hoedanigheid van gerechtigde in de zin van artikel 45 wordt niet opnieuw verkregen. De uitkerin gen kunnen niet worden toege kend. 3. De werknemer beoogd onder 2 kan uitkeringen ontvangen in de gevallen beoogd onder a en b, doch niet in het geval geoogd onder c. 4. De werknemer, vermeld on der 1, heeft de hoedanigheid van gerechtigde in de zin van artikel 45, 1, 2", tot op 17 februari 19S8 behouden. Na deze datum heeft hij noch gewerkt, noch was hij als werkloze ingeschreven. Hij is opnieuw arbeidsongeschikt geworden van 27 februari 1968 tot 24 maart 1968. Gedurende deze ongeschiktheid heeft hij op nieuw de hoedanigheid verkregen van gerechtigde beoogd bij ar tikel 45. Van 25 maart 1968 af, gaat hij niet werken en is niet als werkloze ingeschreven. a) Hij valt opnieuw ziek op 3 april 1968. Zelfde oplossing als onder punt 2, a. Inderdaad, gedurende de periode van 27 februari tot 24 maart had deze werknemer de hoedanigheid van gerechtigde in de zin van artikel 45. Drie april ligt nu binnen de dertig dagen die per 24 maart ingaan. Er is dus voldaan aan de voorwaarden van artikel 75. De uitkeringen kunnen worden toegekend. b) Hij valt opnieuw ziek op 17 april 1968. Zelfde oplossing als onder punt 4, a. Zeventien april ligt binnen dertig dagen die per 24 maart ingaan. c) Hij valt opnieuw ziek op 8 mei 1968. Er zijn meer dan dertig dagen tussen 24 maart en 8 mei. De hoedanigheid van gerechtigde in de zin van artikel 45 wordt niet de subsidies leiden tot de parti cipatie van de Staat in een nader te bepalen vorm aan de nieuwe vennootschap. De Staat die geld verschaft, moet het ge bruik ervan kunnen konlroleren en mede beslissingsrecht hebben. Ook daarvoor bestaat een ak koord dat zelfs verder gaat dan het regeringsprogramma. Voor het staalbedrijf van Atbus (Luxemburg) is de werkgelegen heid gegarandeerd voor 6 tot 7 jaar. DE PIJPLEIDING Merlot weidde uit over de machtiging gegeven aan part ku- liere petroleummaatschappijen om op hun kosten een pijpleiding AntwerpenRotterdam te bou wen. De machtiging geldt voor tien jaar. In die tussentijd zulien wij het algemeen havenbeleid op lange termijn moeten bepa'en. De pijpleiding is een nationale oplossing, gunstig voor de twee delen van het land, betoogt Mer lot. Uitstel was niet langer moge lijk. De oplossing werd al door mij voorgesteld voor de vakantie, voor dat er een echte perskam- pagne is losgebroken. Merlot besluit Wij zullen het regeringsakkoord met volharding en dynamisme uitvoeren. Over een paar maanden, zullen wij de instrumenten geschapen hebben voor 's lands ekonomische ver nieuwing. Voor de expansie van Vlaanderen en de wederopstan ding van Wallonië volstaat l et geloof niet meer. Daarvoor is ons werk noodzakelijk Hierna wordt het debat ge opend. VANTHILT wijst op de benarde ekonomische toestand in Limbjirg. GLINNE vraagt nadere uitleg over de B.T.W. Vice-premier MERLOT ant woordde dat een debat over Al- lefhany-Longdoz voorbarig zou zijn, aangezien het Overlegkomi- tee voor de Staalindustrie rog geen beslissing genomen heeft. De vice-eerste-minister zal zich binnenkort naar Genk hegeven om het vraagstuk ter plaatse te onderzoeken. De B.T.W. zal waarschijnlijk vier miljard meer opbrengen aan de schatkist, maar ze zal een verbetering van de kont.role mo gelijk maken. De regering zal de belastingfraude opsporen. Ze ver wacht hiervan nieuwe inkomsten. Het luister- en kijkgeld voor radio en televisie zal niet worden verhoogd, verklaart de vice-pre mier tot slot. Daarop sloot voorzitter A. De Keuleneir de vergadering. opnieuw verkregen. De uitkerin gen kunnen niet worden toege kend. 5. De gerechtigde vermeld on der punt 4 kan uitkeringen ont vangen in de gevallen onder a en b, doch niet in het geval be oogd onder c. 6. De werknemer vermeld on der 1 heeft zijn hoedanigheid van gerechtigde in de zin van arti kel 45, 1, 2°, tot op 17 februari 1968 behouden. Na deze datum, heeft hij niet gewerkt, noch was hij als werkloze ingeschreven. Hij wordt opnieuw ongeschikt bin nen dertig dagen van 13 maart 1968 tot 14 april 1968. Geduren de deze ongeschiktheid heeft hij opnieuw de hoedanigheid van gerechtigde beoogd bi; artikel 45 verkregen. Van 15 april 1968 af werkt hij niet en is ook niet als werkloze ingeschreven. a) Hij valt opnieuw ziek op 24 april 1968. Gedurende de periode van 13 maart tot 14 april had deze werk nemer de hoedanigheid van ge rechtigde in de zin van artikel 45. Vierentwintig april valt bin nen dertig dagen die ingaan per 14 april. Er is dus voldaan aan de voorwaarden van artikel 75. De uitkeringen kunnen worden toegekend. b) Hij valt opnieuw ziek op 2 mei 1968. Zelfde oplossing als onder 6, punt a. Twee mei valt binnen dertig dagen die ingaan per 14 april. c) Hij valt opnieuw ziek op 5 juni 1968. Er zijn meer dan dertig dagen tussen 14 april en 5 juni. De hoe danigheid van gerechtigde in de zin van artikel 45 wordt niet op nieuw verkregen. De uitkeringen kunnen niet worden toegekend. 7. De werknemer vermeld on der punt 6 kan uitkeringen ont vangen in de gevallen beoogd onder a en b, doch niet in het geval beoogd onder c. Ook de universiteiten hebben dus opnieuw hun deuren ge opend. De kontestatiebeweging van de studenten, die voor het groot verlof heel wat stof heeft doen opwaaien, zal wellicht terug in de aktualiteit treden, weze het dan misschien op een minder harde manier. Het probleem van de universiteit in onze huidige samenleving is inderdaad nog steeds gesteld en wel in zijn meest brede vorm. Het is onze mening dat de arbeiderswereld wel degelijk be langstelling moet bunnen opbrengen voor het geheel van het universitair probleem en dit zowel vanuit moreel, als vanuit materieel en klassestandpunt gezien. Het van dichtbij betrek ken van de basis van de Socialistische Beweging bij de uni versitaire problematiek, zou tot rechtstreeks gevolg kunnen hebben dat meer en meer studenten zouden gaan inzien dat hun aktie welbepaald syndikaai en politiek moet gericht zijn, willen zij dat er een werkelijke omvorming en vernieuwing van de universiteit kan bekomen worden. Er is een strekking in de studentenwereld (onder impuls van de Studentenvakbeweging, die een belangrijke minderheid van de studenten vertegenwoordigt) om toenadering te zoeken tot de arbeiderswereld. Tijdens het hoogtepunt van de studenten revolte te Leuven is dit op een spektakulaire wijze geïllus treerd geworden toen de studenten naar de arbeiders zijn ge gaan te Luik, Antwerpen en Gent. Een ander voorbeeld hiervan zijn de kontaktavonden tussen studenten en arbeiders die wor den ingericht. Uit deze toenaderingspogingen en kontakten is het mogelijk de onderscheiden visies aan eikaar te toetsen en de twistpunten, het wantrouwen en de vooroordelen langzaam weg te werken. Wij hebben de indruk dat talrijke studenten zich bewust zijn dat er van hunnentwege veranderingen moeten gebeuren in hun denkwijze, aan de betrachting die bij hun akties ten grondslag liggen en aan hun sociale ingesteldheid zelf. Zoals wij Waiter De Bock van de Studentenvakbeweging hoorden verklaren is een belangrijke minderheid van de studenten zich bewust dat het absoluut noodzakelijk is, willen de studenten tot een hechte frontvorming met de arbeidersklasse kunnen komen, dat zij, wanneer eenmaal afgestudeerd, hetzelfde dyna misme en hetzelfde politiek engagement blijven opbrengen ais ten tijde dat zij nog student waren. Ook dat de studenten zich zowel syndikaai ais politiek dienen te organiseren in organisa ties die op klassegrondslagen berusten. Vooral te Leuven zouden talrijke Vlaamse studenten tot het inzicht zijn gekomen, ingevolge de resultaten die hun akties uit het verleden maar hebben opgeleverd, dat het DE MAAT SCHAPPIJ ZELF is die FUNDAMENTEEL moet gewijzigd worden. Juist zoals de wereld van de arbeid, moet ook de stu dentenwereld gaan inzien dat er dient positie gekozen te wor den in het probleem van de globale maatschappij en niet in de kwestie van de universiteit alleen, die er slechts een onderdeel van is (zij het dan een weliswaar belangrijk onderdeel). Demo- kratie en medezeggenschap aan de universiteit veronderstellen inderdaad OOK waarachtige demokratie en medezeggenschap van de gemeenschap IN DE ANDERE DOMEINEN van het openbaar leven. Ook daar moeten de bestaande strukturen in «betwisting» worden gebracht Ook hiervoor moet dc stu dentenwereld AKKOORD ZIJN om, samen met de arbeiders, strijd te leveren. Op deze basis iijkt ons de toenadering tussen arbeiders en studenten de beste kans voor sukses. (R.V.S.)

Voor Allen | 1968 | | pagina 2