^AALST IN DE GEMEENTERAAD JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING A.C.O.D. BAL VOLKSVERTEGENWOORDIGER VAN HOORICK EN SENATOR VERNIMMEN GIJZEGEM Victor Coessens eist in de gemeenteraad voorrang voor ziekenhuisuitbreiding en bejaardenzorg ZATERDAG 11 MAART in de zaal Klaroen te Aalst Vraag tijdig uw kaarten aan 3 KAINJTOINI BEGRAFENïSSEN G. DE SWAEF JONGSOCIALISTEN AALST Jaarlijkse statutaire algemene vergadering Innige deelneming Bij de bespreking van de be groting van de kommissie van openbare onderstand, aldus raadslid Victor Coessens. die op de socialistische banken heeft plaats genomen, past het de aan dacht van de gemeenteraad te vestigen op de werkelijk kata- strofale financiële toestand waar in de COO zich momenteel be vindt. De begroting 1972 sluit met een tekort van 19.055.852 fr, welk tekort als werkingstoelage is op genomen in de begroting van de stad en die normaal met twaalf den maandelijks ter beschikking zou moeten gesteld worden van de COO. Dit gebeurt echter sedert meer dere jaren meer dan gebrekkig zodat op het huidig ogenblik de stad volgende schulden nog dient in te lossen ben overstaan van de kommissie van openbare onder stand: Voor het jaar 1970 2.395.000 voor het jaar 1971: 20.870.000 voor het jaar 1972 onge 1.800.000 zijnde het 1/12 van het voor ziene tekort voor 1972. wat in totaal neerkomt op een schuld van ongeveer 25.000.000 fr. Deze toestand heeft tot gevolg dat ABLE leveranciers van de COO gedurende meerdere maan den - soms meer-dan een jaar - naar de vereffening van hun fakturen dienen te wachten. Bovendien is men momenteel bezig aan de oprichting van een nieuwe vleugel van het zieken huis voor 66 bedden, welke uit breiding méér dan noodzakelijk is gezien het voortdurend tekort aan bedden, ondanks het feit dat de gehospitaliseerden reeds tot in de gangen van ons ziekenhuis worden geplaatst. Op deze onhoudbare toestand werd nog zeer onlangs de aan dacht gevestigd door een plaatse lijk blad dat heeft aangeklaagd dat bepaalde patiënten die een heelkundige bewerking dienen te ondergaan niet kunnen gehospi taliseerd worden wegens gebrek aan plaats, welke aanklacht spij tig genoeg, absoluut met de wer kelijkheid overeenstemt. De oprichting van deze nieuwe vleugel vergt ongeveer 30.000.000 fr en gezien de katastrofale fi nanciële toestand is het gevaar niet denkbeeldig dat de werken zou dienen te worden gestopt we gens gebrek aan beschikbaarhe den. Anderzijds staat de kommis sie voor de inrichting van: een isotopenafdeling inzake nukleaire geneeskunde die nood zakelijk is voor om. de vroegtij dige opsporing van kanker enz., alsmede voor de oprichting van een afdeling prematuren voor de hospitalisatie van de te vroeg geboren kinderen, welke oprich ting eveneens noodzakelijk en zelfs verplichtend is willen wij binnen afzienbare tijd niet ver staken worden van de toelagen die aan deze dienst worden ver leend. De COO kan onmogelijk deze twee diensten, die nochtans nood zakelijk zijn en die een uitgave vergen van ongeveer 8.000.000 fr niet verwezenlijken wegens ge brek aan beschikbaarheden. De aandacht van deze raad dient bovendien gevestigd op het feit dat aan de voortdurende vra gen van het geneesherenkorps voor aankoop van geneeskundige apparatuur evenmin een gunstig gevolg kan worden gegeven en er slechts toelating kan worden ver leend om het allernoodzakelijkste en het werkelijk onontbeerlijke aan ie kopen. Onze aandacht dient ten slotte eveneens te gaan naar de be jaardenzorg welke eveneens aan de kommissie van openbare on derstand is toevertrouwd. Inderdaad is de toestand der wijze dat momenteel méér dan 100 ouderlingen, waarvan sommi gen sedlrt jaren, op wachtlijsten voor opname worden en zijn in geschreven en misschien nooit het geluk zullen kennen in ons rustoord te worden opgenomen. Hieraan zou dan in de kortst mogelijkl tijd verandering dienen gebracht alsmede aan de huis vesting van onze bejaarden in het zogenaamde St.-Lievensgesticht dat reeds verschillende malen door de hogere overheid werd af gekeurd en waar onze ouderlin gen in werkelijk middeleeuwse toestanden verblijven en worden verzorgd. De projekten die door deze raad worden vooropgesteld voor verwezenlijking zoals daar zijn, een nieuw zwembad, de oprich ting van gebouwen voor de uit breiding van ons kunstonderwijs, de oprichting van een onthaal- centrum enz. welke ettelijke mil joenen vergen, verdienen zeker en vast alle lof dosh hebben, althans volgen mijn zeer bescheiden me ning, niet de minste zin indien wij niet voorafgaandelijk zorgen voor de gezondheid van onze bevolking door de hiervoor nood zakelijke diensten en gebouwen ter beschikking te stellen. Victor Coessens doet tenslotte een oproep opdat de stad on middellijk de nodige maatrege len zou treffen om haai' schuld ten overstaan van de COO ten bedrage van 25.000.000 fr in te lossen. De ACOD-afdeling Aalst hield haar jaarlijkse statutaire algeme ne ledenvergadering in de zaal «Made Ion Voorzitter P. Van Der Niepen opende de zitting, bood alle aan wezigen zijn beste wensen aan voor het nieuwe jaar en verwel komde vervolgens gelegenheids spreker Joris Mertens, V. Van Der Heyden. nationaal sekretaris, en J. Pack, sekretaris Oost- Vlaanderen. Gelet op de zware agenda ver leent hij dan ook onmiddellijk het woord aan waarnemend se kretaris R. Goen voor het mo reel verslag. Hierin wordt, zeer beknopt, de werking belicht van de verschillende sektoren tijdens het afgelopen jaar, evenals de aktiviteiten van de afdeling zelf. Dit goed voorgebrachte verslag lokt geen opmerkingen uit. Het financieel verslag, voorge dragen door penningmeester R. Van De Meerssche, toont aan dat het jaar 1971 met een batig saldo kon worden afgesloten. Daarna geeft vice-voorzitter B. De Pierre, na erop gewezen te hebben dat bepaalde tekortko mingen in het reglement van in wendige orde werden vastgelegd, voorlezing van een nieuw regle ment, dat ter bekrachtiging aan de vergadering wordt voorgelegd. Hieraan werd door een deel van het bestuur zeer ernstig gewerkt. Het wordt door alle aanwezigen dan ook aangenomen. Dan wordt overgegaan tot de herverkiezing van de vice-voor- zitter en de algemene sekretaris. Voor het ambt van vice-voorzit- ter kwamen geen kandidaturen binnen en B. De Pierre, uittre dend en her ver kiesbaar, wordt door voorzitter Van Der Niepen opnieuw aangesteld. Als algemeen sekretaris komt de waarnemende sekretaris met grote meerderheid va stemmen uit de bus. Hij dankt dan ook de vergadering voor het in hem gestelde ver- Hoogstraat 5. Aalst Tel. 053/248 54 i ALLE FORMALITEITEN BINNEN EN BUITEN DE STAD trouwen. Zijn tegenkandidaat was J. Pauwels van de sektor Spoor. Volgende motie wordt dan door de sektor T T. ingediend en door de vergadering eenparig goedge keurd «De algemene statutaire verga dering van alle ACOD-sektoren, afdeling Aalst, samengekomen op 30.1.1972, verwerpt met klem de politiek van Henri Simonet wat betreft het overhevelen van een stedelijke elektriciteitsmaatschap pij in privé-handen te Ander- lecht. Dit is een grove overtre ding van de besluiten genomen door 't Nationaal Statutair Kon- gres van de ACOD in mei 1968 (pagina 8, paragraaf 5, onder hoofding: Voor een gezond be heer van de openbare sektor). Zij vraagt derhalve dat het ko mend Nationaal Statutair Kon- gres deze toestand zou onderzoe ken en op grond van voornoem de feiten Henri Simonet uit de ACOD zou sluiten. Verder drukt de algemene vergadering haar wantrouwen uit tegenover het mandaat van Henri Simonet als minister van Ekonomische Za ken.» Vervolgens is het de beurt aan gelegenheidsspreker Joris Mertens die beschouwingen geeft over en kele voor 1972 zeer belangrijke punten. Met genoegen stelt hij vast welke grote weerklank het eisen- kongres heeft gevonden in pers en radio. Hierbij trekt hij vooral de aandacht op de verdediging en uitbreiding van de openbare sektor, de herziening van de fis- kaliteit, de beteugeling van de fraude inzake belastingen, de in dexaanpassingen en de prijzen- be heersing. Daarna belicht hij de voor naamste punten van de kollek- tieve overeenkomst, die 'n gron dige herwaardering van de be zoldigingen daarstelt. Ondanks de ingediende voorstellen als zeer gedurfd werden beschouwd, werd toch in ruime mate voldoening herkomen en zullen alle perso neelsleden van de openbare dien sten op 1 april genieten van de voordelen voorzien in deze derde kollektieve overeenkomst. Verder vraagt spreker reeds de aandacht voor 't Statutair Kon gres dat in mei zal worden ge houden. Hij zet de aanwezigen dan ook aan om dit kongres ern stig voor te bereiden. Tot besluit verheugt hij zich ook over de gestadige aangroei van het ledenaantal in de schoot van de ACOD. De ledenwinst be draagt jaarlijks ruim 10 pet. Hij waarschuwt de aanwezigen echter nog niet op hun lauweren te gaan rusten, doch steeds voort te ijveren en, waar mogelijk, nieu we leden aan te werven. Voorzitter P. Van Der Niepen dankt Joris Mertens voor deze prachtige uiteenzetting. Hij feli citeert hem tevens voor het uit stekende werk dat hij sedert 1933 in de ACOD-rangen heeft gele verd en betreurt het dan ook dat deze gewaardeerde militant de leeftijdsgrens nadert. Als spreker is het wellicht de laatste maal dat Mertens hier te Aalst het woord heeft gevoerd. Het overhandigen van 'n klein geschenk als attentie besluit dan deze in alle opzichten geslaagde vergadering. W. VERNIMMEN: «Oude Markt moet op Varkensmarkt blij- ven». E. MONSIEUR: «Schade voor café-uitbaters in de Nijverheids straat». SYLVIE PETIT: «Onvoldoende verwarming in Mukiekakade- mie». M. VAN DER SPEETEN: «Stipte uitvoering sociale program- matie personeel». De gemeenteraad van donder dagavond omvatte 41 punten, waaronder een veertiental lenin gen. waarover het principe reeds vastgelegd werden tijdens vorige raadszittingen. Zonder moeilijk heden werden de meeste punten aldus afgehandeld. Over het toe kennen van een schadevergoeding aan de uitbater van het buffet van het stedelijk zwembad, de h. Odilon Ringoir, onder de vorm van een verlenging van zijn pacht aan de gewone prijs (met twee jaar), werd door de Volksunie bezwaar gemaakt, om reden dat ook anderen hun kans voor de uitbating moesten krijgen... Uit eindelijk werd de minnelijke schikking eenparig aanvaard. Over het voorstel van raadslid Caudron tot het organiseren van gratis lessen in de Nederlandse taal voor vreemdelingen, was men in het schepenkollege hier over nog niet eenparig akkoord. In de diskussie hierover werd tussengekomen door raadsleden, Vernimmen, Van der Veken Jan en De Gols, die de nadruk" leg den op de sociale kant van het probleem nl. de integratie in onze samenleving en het bijbren gen van onze sociale wetgeving. Besloten werd een werkgroep dienaangaande samen te stellen. Door BL.P.-raadslid Monsieur werd een voorstel uiteengezet om het parkeren en halte maken van de rode stadsautobussen in de Nijverheidstraat te verbieden, aangezien de aldaar gevestigde zelfstandigen met reden bena deeld worden door deze situatie, die in het leven geroepen werd door het invoeren van de enkele richting in de stad. De aldaar gevestigde zelfstan digen ondervinden namelijk dat de rode stadsautobussen er om het kwartier halte maken en blij ven staan, dikwijls met draaiende motor. Aangezien de groene auto bussen van de N.M.B.S. thans over een autobusstation beschik ken dienen deze maar gebruik er van te maken en niet de ganse dag van het stationsplein als par keerplaats gebruik te maken. Tus sen de vluchtheuvels op het sta tionsplein, zouden de rode stads bussen bijgevolg halte kunnen maken. Kd. Monsieur stelt bijgevolg voor dat in deze zin zou kontakt opgenomen worden met de dien sten van de N.M.B.S. De burge meester geeft interpellant gelijk met zijn voorstel en belooft dan ook dat voetstappen hiertoe zul len aangewend worden. W. Vernimmen stelt vervolgens een vraag omtrent de geruchten dat de oude markt, op de Var kensmarkt zou verdwijnen. De in terpellant wijst op het feit dat de aldaar gevestigde herbergiers al dus een zware dobber zouden te slikken krijgen, aangezien deze zondagse markt alleszins een wel- gekomen bron van inkomsten be tekent. De burgemeester ant woordt hierop dat door de heer hoafdkommissaris wél uit ver keerstechnisch oogpunt voorstel len gedaan werden, doch dat men niet zinnens is hierop in te gaan. Ook door kd. Van Hoorick werd een punt aan de dagorde gezet, inzake de stand van zaken van de teledistributie te Aalst. Inge volge het feit dat de Kamer van Volksvertegenwoordigers nog ver gaderde over de regeringsverkla ring was kd Van Hoorick veront schuldigd en werd op vraag van de BSP zijn voorstel verdaagd naar de volgende raadszitting. Per ordemotie werd nog het woord gevraagd door gez. Petit en kd Vernimmen. Gez. Petit ondervroeg het sche penkollege, omtrent de erbarme lijke toestand van lokalen en verwarming, gebrek aan coördi natie in het schepenkollege om trent het adviseren van een bestelbon, in de Stedelijke Aka- demie voor Muziek, Ballet en Toneel. In dit verband ontvingen alle gemeenteraadsleden een schrijven van kd Etienne Van Goethem in zijn hoedanigheid van lid van de Kommissie van de Stedelijke Muziekakademie. Van daar dat de BSP-fraktie gez. Petit met deze ondervraging ge lastte. Een antwoord werd ge formuleerd door de schepen van Onderwijs. Wat de verwarming betreft zou ondertussen alles in orde zijn gekomen. De uitbrei ding (gebrek aan lokalen) ligt ter studie en gebrek aan onder houdspersoneel (ziekte) zou oor zaak zijn van de vervuiling van de lokalen in de Binnenstraat... Het niet doorgeven van een be stelbon betreffende de herstelling van een muziekinstrument, zou uit het oog verloren gegaan zijn door de werken besteed aan het opstellen van de stadsbegroting, aldus de schepen van Financiën... Ka Vernimmen wijst op het feit dat de leden van de oppositie pas op dinsdagavond hun exem plaar van de begroting ontvin gen, zodat een ernstig onderzoek onmogelijk is (raadszitting over de begroting greep plaats daags nadien)De schepen van Finan ciën vindt echter dat iedereen ruimschoots de tijd had om de stadsbegroting grondig te onder zoeken (sic). Een motie tot ver daging met enkele dagen, wordt meerderheid tegen minderheid, afgewezen. Ten slotte, tijdens de geheime raadszitting, dringt Kd Van der Speeten aan dat de sociale pro grammatic 172-73 stipt zou wor den uitgevoerd zoals bij de Mini steries en Parastatalen, ten bate van het personeel. E. Monsieur, op vrijdag 11 februari as te 20 u. hl hit Jeugdklubhuis, Schoolstraat 17 AGENDA: - administratief verslag - financieel verslag - herkiezing bestuur Op deze belangrijke verga dering zal de kd Volksver tegenwoordiger BERT VAN HOORICK het woord voeren over de huidige politieke toestand Alle Jonge Partijleden op post! Langs deze weg betuigt de Socialistische Gemeenschappelijke Aktie haar innige deelneming aan de familie van de heer Benoit D'Hooghe. veldwachter te Gijze- gem, bij het overlijden van zijn vader. VI.AAMS WF.EKBL.V» VOOR AtXEN

Voor Allen | 1972 | | pagina 3