AALST EKONOMISCHE MAAR OOK SOCIALE VOORUITGANG FABRIEKSTAD y 2 (Zie begin blz. 1) Landbouwprijzen 128 Erelijst Krijgsgevangenen B.S.P. afdelingen en boden Factagemagazijn Brussel - Zuid Oud-strijders weduwe Men werft aan Zitdagen senator Van der Bruggen D. LP. BOON Hoe ook, de prijzen moeten in de hand worden gehou den. De prijs van de petroleum zou zelfs eerder moeten dalen zoals terecht door de vakbeweging wordt geëist. Een harde prijzenpolitiek is de voorwaarde om het effekt van de sociale maatregelen die worden getroffen niet te zien teloor gaan. Ook het welslagen van de ekonomische relancepolitiek hangt er van af. Met dit laatste zijn de patroons wel geneigd rekening te houden. Maar, daar van hen een matiging op het stuk van de prijzen wordt ge- eist, zijn zij er als de kippen hii om van de arbeiders organisaties en de regering hetzelfde te eisen op het stuk van de lonen en wedden. Daarbij zwijgen zij dan in alle talen over de stijging, van de winsten. Hierover mag het aan duidelijkheid niet te wensen overlaten. De politiek van ekonomische heropleving zal talrijke miljarden aan de Staat, dus aar. de gemeenschap kosten. Zij is bedoeld om de werkloosheid tegen te gaan en een nieuwe wel vaartsstijging te bewerken. Zeker is dat de kapitalistische winst er niet slecht zal bij varen. Reden te meer voor ons om elke relancepolitiek op de rug van de werkers en een afremmen ^an lonen en wedden te weigeren. Voor ons moet een ekonomische relancepolitiek gepaard gaan met het streven naar een rechtvaardiger verdeling van het nationaal inkomen. Een andere kwestie waaraan een oplossing moet worden gegeven Is deze van de belastingontduiking. Er wordt van 60 miljard gesproken. Zelfs wanneer het bedrag geringer zou zijn dan blijft het toch astronomisch. Deze fiskale fraude wordt vooral door de niet-loontrekkenden bedre ven. Er zijn maatregelen aangekondigd maar over hun doelmatigheid zal moeten worden gewaakt, zoniet zullen het degenen zijn die de fiskus niet kunnen bedriegen die er nogmaals zullen voor opdraaien. Er is de jongste tijd heel wat beroering bij de zelfstan digen die eenzelfde pensioen, met minimum van 90.000 fr., als de werknemers eisen. In de regeringsverklaring heeft men gesproken van 75.000 fr. en van de geleidelijke af schaffing van het onderzoek naar de bestaansmiddelen. Deze verbintenis moet spoedig worden ingelost. Een ge lijkstelling van de pensioenen komt ons overigens gewenst voor. De zelfstandigen moeten dan echter ook beseffen dat dit enkel mogelijk kan zijn mits zij een gelijk bij- drageregime met dit van de loontrekkenden aanvaarden. Tenslotte dient er ook aan de kleine spaarders te worden gedacht. Zij mogen niet het slachtoffer worden van de daling van de rentevoeten die op zichzelf een goede maatregel is om het hoofd te bieden aan de dollarkrisis en zijn gevolgen. Wat wij van deze regering verwachten op sociaal-ekono- misch gebied is een politiek die er op gericht is de volle werkverschaffing te verzekeren en tevens het inkomen van de werkers en van degenen die genieten van sociale vergoedingen te verhogen. Veemarkt kalm. Dikbil ossen, stieren en vaarzen 69-84. welgevormde 54-66. Ossen 60 47-51, en 55 1. 41-46. Stieren 60 49-52, en 55 41-47. Vaar zen 60 45-52, en 55 39-44. Welgevormde koeien 50-60, en 55 39-43. en 5c 33-38. Worst- dieren 25-29. Drachtige koe 16 tot 23.000, en gekalfd 11 tot 15.000. Drachtige vaars 19 tot 25.000, en gekalfd 13 tot 15.000. Jaarlings vaars 9 tot 13.000, Jaarlingsstier 9 tot 14.000. Vaarzenkalf 3.000 tot 4.500. Stierenkalf 3 tot 4.000. Kalvermarkt kalm. Dikbil 97-113. Perfekt wit ge vleesd 75-81. Goedgevormd 63-72. Gewone 55-60. Minderwaardige 50-53. Schapemnarkt vette 1.200 tot 1.700. Magere 1.000 tot 1.200. Paardenmarkt goed rijpaard 17 tot 24.000. Poney 5 tot 8.000. Varkensmarkt dalend. Extra vleesvarkens 38-39. Vlees varkens 34-35. Halfvette 32-33. Te vet of te mager 34-35. Zeugen 28-35. Drachtige zeug 4.500 tot 5.000 Beren 20-22. Biggen 40-45 per kg. Per stuk 1.000 tot 1.200. Landbouwmarkt^ tarwe 500. Rog ge 420. Haver 420. Brouwerijgerst 470. Gerst 425. Aardappelen 80. Voederbieten 31-33. Tarwestro 900 tot 1.000, geperst 800 tot 850. Rogge, haver en gerstestro 650, en geperst 750. Weidehooi 1.250 tot 1.500, klaverhooi 1.500, luzerne 2.000. Boter 105. Eieren 3-3,50. V.D.B.D.) Men heeft mij geantwoord dat het vrij katoliek onderwijs een geducht wapen is in de handen onzer tegenstrevers, maar zou een socialistische meerder heid die 300.000 kinderen, die thans in onwetend heid verkeren, niet naar een officiële school sturen als wapen in hun hand? Trouwens, ik heb voor de kristeliike scholen toezicht van de Staat geëist. Wat wil men méér?» Na dez_> rede was pastoor Daens voor zijn tegen strevers eens te meer «een socialist»... Wat de socia listen zelf betrof, zij zagen in hem «een dezer nooit te vertrouwen papen». Broeder Pieter had de moei lijke taak in zijn bladen de kleine man uit te leg gen, dat niet alles in deze wereld wit tegen zwart is: «Er zijn er die zeggen: de socialisten zijn óók voor de schoolplicht! Ja, mensen, maar ze zijn ook voor het algemeen stemrecht, voor verhoging van dagloon, voor regeling van de arbeidsduur, voor de pensioenkas Zijn dat slechte zaken, omdat de socia listen er vóói zijn?» De kleine man begreep tenslotte, dat zowel daen- sisten als socialisten voor verandering' en verbete ring in zijn lot opkwamen. Maar wat was dan het onderscheid tussen beide? Antwoord op deze vraag wou men geven, op een openbare meeting te Gent. Voor Je socialisten zou Hardyns spreken, een man die even vloeiend schreef als sprak, en die boven dien even vloeiend meeting gaf in het Frans als in het Nederlands Jarenlang had hij reeds in alle Vlaamse steden en dorpen meeting gegeven, in de onmogelijkste omstandigheden. De man die het daensisme zou verdedigen was Ducatillon. Hij bleek niet opgewassen tegen Hardyns en bleef meer dan eens het wederwoord schuldig. Hiervan profiteerden de Gentse socialisten onmiddellijk: ze brachten het heie debat in brochurevorm en deelden duizenden eksemplaren ervan uit, het ganse Vlaamse land door. Korrespondent Nichels profiteerde op zijn beurt ervan om Pieter en Adoli Daens allerlei naar het Stelden volledig in regel voor 1971 bode Van Sande voor «Voor Allen» Erembodegem en bode Van Mello voor «Voor Allen» Onkerzele - Zandbergen - Grimmingen - Nieuwenhove. De erelijst voor de partijbijdra- gen 1971 kan aangevuld worden met Aspelare. Krijgsgevangen die geboren zijn in april 1917 hebben recht op een gevangenschapsrente indien ze tenminste zes maanden krijgsge vangen geweest zijn. Het recht op die rente gaat voor hen in vanaf 1 mei 1972. De aanvraag is in te dienen op het adres Bestuur der Pensioe nen, 10 Jacobsp'ein, 1000 Brussel. By uw aanvraag moet ge voegen: een door het gemeentebestuur ge wettigd afschrift van de kaart van krijgsgevangene, ook een uittrek sel uit de geboorteakte (vrij van zegel). Die rente wordt per semester berekend. Na verdeling in volledi ge semesters wordt de resterende periode voor een vol semester aan gerekend indien dat resterende mil stens 90 dagen omvat. Noteren we ook alsdat de periodes die recht geven op de strijdersrente mogen samengesteld worden met de periodes die in aanmerking ko men voor de gevangenschapsren te. Opmerking. Wie zijn kaart als krijgsgevangene verloor kan er steeds een afschrift van aanvra gen op het adres Dienst van het Centraa' Stamboek, Prins Albert- kazerne, Karmelietenstraat 24 te Brussel 1. V.D.B.D. Voor de partijbijdragen moet het rooskleurig formulier nr. 48bis ingestuurd worden, plus natuur lijk de storting van het eventueel nog te betalen bedrag. De niet gebruikte bijdragezegels van 1971 moeten ook onmiddellijk ingestuurd worden met het roos formulier 48bis. Nog 15 BSP-afdelingen zijn voor 1971 nog niet in orde met hun bijdragen. Bestuursleden, doe na vraag bij uw penningmeester of sekretaris of uw afdeling zich on der deze 15 achterblijvers be vindt. Weldra zullen we verplicht zijn eep «zwarte lijst» te publiceren van de afdelingen die met de af drachten 1971 aan de federatie niet in orde ziin. De penningmeester Richard Rosier We kwamen tussen bij partij genot-minister Delmotte nopens de last met de afvalbakken in factage Brussel-Zuid. Hier volgt het antwoord van de minister. Brussel 7-3-72. Waarde kollega. Ik heb het genoegen U ontvangst te melden van uw brief van 25 februari jl.. referenties D/11PR, met betrekking tot de toestand waarin zich het factage-magazijn en het belendend lokaal met de afvalbakken bevinden in het sta tion Brussel-Zuid. Ik doe deze zaak onderzoeken door de NMB S. en zal U de uitslag van dit onderzoek zo spoedig mo gelijk mededelen. Met de meeste achting. De minister (get.) F. Delmotte. Opmerking we houden onze le zers en belangstellenden natuur lijk verder op de hoogte. (V.D.B.D.) Vraag gesteld door een weduwe van een oud-strijder 14-18. Mijn man is voor enkele maan den overleden. Hjj was oud-strij der van 14-18 en hij genoot een frontstreeprente. Kan ik daar iets van genieten door overdracht van die rente op mijn naam als we duwe van oud-strijder Ik moet er wel bijvoegen dat ik van mijn man sedert lang gescheiden leef de van tafel en bed. Die scheiding werd wettelijk uitgesproken op verzoek van mijn man en tegen mijn wil in. Antwoord. De weduwe van een oud-strijder heeft wel recht op overdracht van de frontstreep rente. U kunt echter van die overdacht niet genieten omdat er scheiding is van tafel en bed op verzoek van uw man uitgespro ken. A) Schrijvers voor NMBS. Leeftijd minstens 17 en maxi mum 35 jaar zijn op 20-3-1972. Diploma of getuigschrift LMO of A3 of gelijkgestelde studies. Aanvraag ln station een for mulier P245 aanvragen em er een spoorwegzegel van 60 fr. doen op plakken .Invullen, ondertekenen, cr een door het gemeentebestuur gewettigd afschrift van diploma of getuigschrift aan toevoegen en dat alles per gewone post toestu ren aan het adres: Centrale Exa menkommissie NMBS, Frankrijk straat 85. 1070 Brussel, waar uw aanvraag moet toekomen uiterlijk tegen 20 maart 1972. B) Opstellers voor NMBS. Leeftijd minstens 17 jaar en maximum 35 jaar zijn op 5 april 1972. Diploma of getuigschrift HMO of A2 (handel, administratie, or ganisatie en industrieel weten schappelijke). Aanvraag zelfde als hierbo ven. maar spoorwegzegel moet 120 fr. zijn en aanvraag moet toeko men uiterlijk op 5 april 1972. Opmerking voor alle nadere inlichtingen kunt ge u steeds richten tot volksvertegenwoordiger Van Hoorick of Vernimmen, of tot het adres senator Dieudonné Van der Bruggen, Parkstraat 7, Geraardsbergen. Tel. 054/413 31. VD.B.D.) Senator Van der Bruggen Dieu donné zal zitdag houden volgende week, namelijk te ST.-MARIA-OITDENHOVE maandag a.s. 20-3 om 20 uur in het lokaal Van Maldergem (samen met kameraad De Smet Mare) ONKERZELE woensdag a.s. 22-3 om 19u30 in het lokaal Volkshuis, Neer straat, Onkerzele (samen met kd. V Liefferinge Roger) ZOTTEGEM donderdag a.s. 23-3 om 19 u in het Volkshuis (samen met kd. Otte Roger). Die zitdag zal alle weken de donderdag avond doorgaan en niet meer de woensdag. H1LLEGEM donderdag a.s. 23-3 om 19u30 in het lokaal café Coppi i sa men met kd. Otte Roger Die zitdag zal alle weken door gaan de donderdagavond, en niet meer de woensdag. MOERBEKE vrijdagavond a.s. 24-3 om 19 u 30 in het café Van der Put ten Clement. Station (samen met kameraad Hearegodts M.) (V.D.B.D.) VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw hoofd te gooien. Pieter voelde zich gekwetst, en alhoewel hij verder op vriendschappelijke toon met de socialister bleef doorgaan, mocht hij toch die jonge Nichels niet. Hij voelde zich integendeel steeds meer aangetrokken door André Van der Meersch, in wie hij een tegenstrever naar zijn hart kon zien: een man die ondanks alles van humor hield en de betrekkelijkheid van veel in deze wereld kon inzien. Juist hierom droegen de Aalsterse socialisten André Van der Meersch op, Pieter te vragen of dezelfde tegensprekenjke meeting ook niet te Aalst kon gegeven worden. Pieter antwoordde droogjes «Wat daar te Gent is gezegd, verscheen reeds in druk cn werd door iedereen gelezen. Het is dus niet nodig, het nog eens te herhalen». Nog een? voor de laatste maal parodieerde Van der Meersch de stijl van Pieter, bij het afsterven van de Gentse socialistische voorman Edmond Van Beveren. Pieter was de begrafenis weest bijwonen, en waagde het in zijn blad met de meest lovende woorden over deze man te schrijven: ....Een ko ninklijke stoet. Nooit of nooit heeft Gent zulke stoet gezien. Een zee van volk, bijna een geslagen uur altijd volk, voik. Meest Gentenaars, die met vastberadenheid dit lijk volgden. Niet zozeer omdat hij een vrijdenker was, maar omdat hij gewerkt heeft voor 't volk. Te Gent, 't wordt er al socialist. Ze stonden daar met genegenheid en ze zegden «Van Beveren heeft manhaftig gewerkt voor het volk Toch, als hij zijn begeesterde pen weer meester werd begreep hij, dat hij als kriesten mens deze begrafenis van een vrijdenker niet helemaal kon goedkeuren Zijn slot werd dan ook: «Korts nadien, we gingen langs die prachtige Sint-Jacobskerk, slechts enkele devote oude vrouwkes gingen er bin nen.... GentGent Het inspireerde Van der Meersch, om een socia listische meeting te Aalst te beschrijven en aan zijn slot toe te voegen, dat hij in de Sint-Maar tenskerk ook maar een paar oude vrouwkes zag zitten.... «Aalst! Aalst!» Om zoiets moest Pieter alleen maar even lachen. In zijn Land van Aalst schreef hij «Van Beveren, die naast ons moest zitten op de grote meeting te Gent, maar die ziek werd, met tiefus lag... Van Be veren, 45 jaar, ne man met veel schoon hoedanig heden, maar in een kristen land sterven zonder godsdienst, och vrienden, we zijn toch méér dan planten en beesten». Zo nauw raakten beide partijen elkaar, dat de konservatieve bladen, en vooral Denderbode, «groe ne en rode socialisten» steeds in één adem noemde. Pieter schreef dan telkens opnieuw terechtwijzin gen, maar veel baatte het niet. Vooral omdat heel wat arbeiders zelf het onderscheid verlangden uit te wissen. Niemand wist bvb. met zekerheid te zeg gen hoe het kwam, dat in de lichtstoet, die op Eén Mei van dit jaar uitging, een groot aantal groene ballonnetjes werden gedragen. Het waren steeds alleen maar rode ballonnetjes geweest, en nu meng den zich een groot aantal groene ertussen. Waren het de socialisten zelf, die met ook groene ballon netjes uitpakten om de daensistische arbeiders te lokken? (Tervolet)

Voor Allen | 1972 | | pagina 2