NIEUWS A.B.V.V. Coop-nieuws mmmrnmr rStttSfiiSttilifü ZOTTEGEM VELZEKE NIEUWS VAN BOND MOYSON 8 Coop Geraardsbergen - Ninove VERRUIMING DER WERKPLAATS VOOR GEHANDICAPTEN Sociaal dienstbetoon kd. Lucien De Borle Toneelopvoering ,In geweten niet belast' Tweedaagse BSP-reis Geraardsbergen Geraardsbergen Mere Aalst Lede Ninove DE ALGEMENE CENTRALE f AARVERGADERING Coöperateurs, let op uw zaak Opgelet Waardebon nr. 1 van 4 frank 40 frank Waardebon nr. 2 van 5 frank IPaasartikels Vrijdagnamiddag werden, on der zeer ruime belangstelling, de nieuwe lokalen der Beschermde Werkplaats voor gehandikapten te Zottegem in gebruik geno men. Deze Beschermende Werkplaats is ondergebracht in de vroegere Strijpse Gemeenteschool; door het gemeentebestuur belangloos aan het Werk ter beschikking ge steld. Momenteel vinden reeds 29 mentaal en/of fysisch gehan dikapten nuttige bezigheid in de ze instelling die geleid wordt door de h. Van Tittelboom. De noodzakelijke werkplaatsuitbrei ding werd gevonden in de om bouw van de vroegere overdekte speelplaats tot een derde atelier en een kantoor voor de werklei- der. Mevr. Van der Stichelen, vice- voorzitster der vzw «Beschermde Werkplaats Zottegem», stond ons met vriendelijke bereidwilligheid te woord tijdens ons bezoek aan de in volle bedrijvigheid zijnde werkplaats. De vereniging zonder winstoog merken werd in arpil 969 ge sticht onder impuls van inspek- teur Windey, hierin bijgestaan door de plaatselijke Lions Club en het Zottegems gemeentebe stuur. Ze stelt zich tot taak ge handikapten, na het beëindigen van hun bijzonder onderwijs (en ook andere) op te vangen in een nuttige en aangename werkkring. Op deze wijze wordt aan het be staan der gehandikapten een waardevolle levenszin gegeven. Alle gehandikapten, zonder on derscheid van filosofische of poli tieke overtuiging, die de regle menten der Beschermde Werk plaats aanvaarden, worden voor tewerkstelling aanvaard. Het werk wordt aangebracht door nijveraars, groothandelaars en zelfstandigen; die voor het geleverde werk een met de direk- tie overeengekomen stukprijs be talen. De tewerkgestelden zelf. die de hun toegekende sociale vergoedingen integraal mogen behouden, ontvangen voor hun werk een uurloon dat schommelt tussen de 20 fr. en 30 fr. Het sp/eekt vanzelfs dat in de Be schermde Werkplaats geen nor male produktienormen kunnen gelden. Elke tewerkgestelde pres teert naarmate zijn kapaciteit en geschiktheid. Hun taak bestaat over het al gemeen in het uitvoeren van een voudig seriewerk zoals het youwen van verpakkingsdozen, plakken van kartons, stikken van bro kaat werk en ander, aanzetten van linten, vouwen van stoffen, enz. PROBLEMEN Het bestuur en de werkleiding hebben nochtans dagelijks met enorme problemen te kampen, die zowel van materiale als financiële aard zijn. Door het ministerie van Arbeid bvb., het betoelagend en tevens kontrolerend organisme, worden zeer zware eisen inzake inrich tingen, veiligheid, enz gesteld die, met de toelagen alleen, onmoge lijk kunnen bekostigd worden. Daarom dient de vereniging zelf te voorzien in het ontbrekende. In dit opzicht dient dan ook veelal beroep gedaan op de lief dadigheid. Met de eerste ingezamelde geldmiddelen was de vereniging gelukkig bij een in faling gesteld konfektiebedrijf uitstekende stik machines en vestiaires, aan bil lijke prijs, aan te schaffen. Naast het bestendig financieel probleem, rijst tevens het dage lijks probleem van de tijdige en voldoende aanvoer van werk om de 29 nu reeds bedrijvige gehan dikapten bestendig nuttige bezig heid te verschaffen. Terzake leek het ons dat, on der de plaatselijke en geweste lijke nijveraars, handelaars, zelf standigen en zelfs administraties, de prestatiemogelijkheden van de Beschermde Werkplaats onvol doende bekend zijn. Er zijn on getwijfeld heel wat bedrijven die moeilijkheden kennen met het afwerken van karweitjes die bui ten hun gewone produktie val len en die heel gemakkelijk door de Beschermde Werkplaats kun nen worden opgeknapt. Wij menen dat hier, voor de betrokken vzw nog een ruime voorlichtingsopdracht beschoren ligt. Een soort public-relations- man zou hier ongetwijfeld nuttig werk kunnen verrichten bij de betrokken werkgevers om op de ze wijze de werkaanvoer voor de gehandikapten te bevorderen. Het probleem «aanvoer» zal des te akuter worden naar gelang het aantal gehandikapten dat zich, in te verwachten toene mende mate, voor tewerkstelling bij de Werkplaats zal aanbie den. SPONTANE GIFTEN Voorzitter Boelaert dankte op zijn beurt de talrijke aanwezigen, w.o. de socialistische raadsleden De Loor André en Otte Roger, voor hun gewaardeerde belang stelling. Hij belichtte op duide lijke wijze de problematiek van de Beschermde Werkplaats. Hij prees de sympatie die de Beschermde Werkplaats kent bij het Zottegems verenigingsleven, dat zich langs de weg van aller lei aktiviteiten inzette om het Werk aan de onontbeerlijke fi nanciële steun te helpen. Hij ci teerde hierbij vooral de initia tieven van de plaatselijke Dames voetbalploeg en de sportklub «Hand in Hand», die zomaar een opbrengst van méér dan 100.000 fr. uit de vedettenmatch aan de vereniging zonder winstbejag schonken. Terecht wees de afgevaardig de van de inrichtende sportklub op ruime vrijgevigheid welke de Zottegemse bevolking te dier ge legenheid opnieuw aan de dag heeft gelegd. GEMEENSCHAPSPLICHT Naast de grote waardering wel ke wij koesteren voor de inspan ningen van het bestuur der Be schermde Werkplaats en zonder ook maar in het minst hun enor- rti3 verdienste in het gedrang te willen brengen, rijzen inzake der gelijke sociale werken voor ge handikapten toch wel enkele be denkingen. Deze bedenkingen gaan inzon- derlijk terzake naar ons staats bestel. Wij betreuren dat in ons land, waar het pluralisme inzake sociale werken, zoals deze ten bate der gehandikapten, schering en inslag blijft, de staat in feite aan zijn vooruitziende taak te kort schiet. Opnieuw is het hier in dit ge val het privaat initiatief dat is moeten optreden omdat van staatswege geen initiatief uit gaat. Het zou niet mogen zijn dat, ten bate der gehandikapten de ongelukkigsten onder de minst bedeelden nog aan liefdadig heid dient gedaan. Dit dan nog op een ogenblik van overkon- sumptie in een land dat onder de rijkste van West-Europa wordt gerekend. Net zoals de staat dient in te staan voor de gehandikapten, zo wel op gebied van onderwijs, ver zorging, als bezigheid. Het spreekt niet ten voordele van de Belgische Staat (dus onze ganse gemeenschap) dat nog in alle gewesten geen Beschermende Werkplaats voor gehandikapten bestaat. Meer nog: dat zelfs door de staat geen passende lokalen, werkelijk geschikt voor tewerk stelling van gehandikapten, op gericht worden. Het volstaat o.i. niet enkele toelagen te verlenen en zich dan van zijn plicht gekweten te ach ten. Dat men begint met op 's lands begroting een jaarlijks vast be drag uit te trekken voor de in richting van een gebouwenfonds voor Beschermende Werkplaat sen, terwijl voor de plaatselijke gemeenschap hier de gemeente of de provincie voor de vaste middelen dient gezorgd om de wer king der Beschermende Werk plaatsen te bestendigen zonder dat bestendig op liefdadigheid dient beroep gedaan te worden. Ook de gehandikapten hebben rechten. Wij menen dat hier een ge schikt terrein ligt voor een par lementair initiatief. Roger OTTE De dienst der belastingen is volop bezig de belastingbrieven te versturen. Voor diegenen die wensen ge bruik te maken van dit sociaal dienstbetoon geven wij hieronder volgende inlichtingen. Mee te brengen stukken loon- bewijzen (verdiensten 1971)het strookje of de strookjes betaald verlof; bewijs betaling van de le ning attest) of levensverzeke ring .formulier grondbelastingen, trouwboekje, brandpolis. Lijst der zitdagen VELZEKE ten burele, Provin- ciebaan 108, elke dinsdagnamid dag van 14 tot 16 uur; elke za terdagnamiddag van 15 tot 17 uur. ZOTTEGEM in het Volkshuis, Markt 8, elke dinsdagvoormid dag van 11 tot 12 uur. LETTERHOUTEM bij de wed. Boeykens, Dorp 6, elke zater dagnamiddag van 13 tot 14 u. SINT-LIEVENS-HOUTEM bij Vettenburg Maurice, Eiland 1, elke zaterdagnamiddag van 14 u 15 tot 15 uur. ERWETEGEM bij Haesaert Marcel, café «De Brug», elke vierde zondag van de maand, van 10 tot 11 uur. SINT-MARIA-OUDENHOVEbij Van Maldergem Marcel, café Volkshuis, elke vierde zondag van de maand, van 11 u 15 tot 12 uur. AALST: A.B.V.V., Hopmarkt 45 - bureel Arbeidsrecht, elke eerste zaterd. der maand, van 10 u 30 tot 11 u 30. N.B. Een speciale zitdag zal gehouden worden te St.-Maria- Oudenhove op dinsdag 21 maart, van 17 tot 18 uur in het lokaal Volkshuis, bij Van Meldergem Armand, in de Hoogstraat. Op zaterdag 15 april a.s. te 19 u 45 treedt de toneelkring Ont voogding voor het voetlicht met het Stuk «IN GEWETEN NIET BELAST» van Frans Cools. Met dit toneelstuk dingt onze toneel groep mede aan het Provinciaal Schiftingstornooi. Genummerde ingangskaarten zijn van heden af te bekomen bij de leden. Het B.S.P.-bestuur heeft beslo ten een tweedaagse reis te orga niseren naar Koningswinter in Duitsland op 15 en 16 juli 1972. De prijs bedraagt slechts 700 fr. per persoon avondmaal, nacht verblijf en ontbijt in hotel inbe grepen. Inschrijvingen kunnen nu reeds gebeuren, mits storting van een voorschot van 400 fr. De rest (300 fr.) dient vereffend vóór einde juni. De inschrijvingen die nen te gebeuren bij kd. Herman De Loor, verantwoordelijke voor de organisatie van die reis. VLAAMS WEE KUL AU VOOR ALLEN De zitdag van de «Sociale Dienst», gehouden door kd. Cop- pez A„ zal doorgaan op zaterdag 18 maart, van 9 tot 11 uur, in het Volkshuis, Markt. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de «Sociale Dienst», gehouden door kd. Cop- pez A., zal doorgaan op donder dag 23 maart, van 11 tot 12 uur in de burelen van Bond Moyson, Vredestraat 43. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de «Sociale Dienst», gehouden door kd. Cop- pez A„ zal doorgaan op dinsdag 21 maart, van 15.30 tot 16 uur. bij Van Schandevijl Marcel, Nieuwstraat 24. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de «Sociale Dienst», gehouden door kd. Cop- ptz A., zal doorgaan op dinsdag 21 maart, van 14 tot 15 uur, in de burelen van Bond Moyson, St.-Kamielstraat 30. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de «Sociale Dienst», gehouden door kd. Cop- pez A., zal doorgaan op dinsdag 21 maart, van 13 tot 13.30 uur, bij Impens August, Heiplasweg 2. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de «Sociale Dienst», gehouden door kd. Cop- pez A., zal doorgaan op dinsdag 21 maart, van 16.30 tot 17.30 uur, in de burelen van Bond Moyson, Geraardsbergsestraat 117. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. In de loop van de maand april 1972 zullen wij onze jaarvergade ringen houden in de verschillen de afdelingen Aalst. Ninove, Ge raardsbergen en Zottegem. Ons gewestelijk bestuur zal deze vast leggen. Op deze vergaderingen zal ver slag uitgebracht worden over de akties van 1971 en vooral een be spreking gehouden worden over de komende of aan de gang zijn de akties. Bijzonder de hernieu wing van de konventies Bouw, Scheikunde, Leder, staan aan de dagorde op dat ogenblik. Wij verzoeken onze leden de berichtgeving ter zake, die zal verschijnen in «de Werker», te volgen en zo talrijk mogelijk ge volg te geven aan deze oproepen. BOUw De besprekingen over de her nieuwing van de konventie zijn volop bezig. Zodra het noodzake lijk is om over eventuele voor stellen onze houding te bepalen zal ons gewestelijk vakkomitee voor de bouwnijverheid worden bijeengeroepen. Anderzijds doen wij nu reeds een beroep op onze bouwvak arbeiders om de komende Jaar vergaderingen, die zullen belegd worden in de maand april, talrijk bij te wonen. UNION ALLUMETTIERE Wij zullen een speciale ver gadering voor afgevaardigden be leggen met de andere vakbonden rr.a.v. een onderhoud met de Personeelsdienst van deze firma over de personeelsbezetting. Op deze bijeenkomst zullen wij samen overleggen welke houding ter zake moet aangenomen wor den tegenover het verslag dat op deze bijeenkomst zal toegelicht worden. Steeds heeft de Algemene Cen trale gezorgd dat de belangen van de arbeidsters en arbeiders op de beste manier werden ver dedigd. Ook in deze zaak werd dit steeds voor ogen gehouden en kan het personeel verder rekenen op de Algemene Centrale Anderzijds zijn de nodige kon takten gelegd om een speciale personeelsvergadering te houden over het hernieuwen van de nieu we konventie op 16 april e.k. met de drie betrokken vakbonden. De eensgezindheid zal nog maals ons sterkste wapen zijn in de komende onderhandelingen die zeker niet van een leien dak je zullen lopen. LEDER Ons gewestelijk vakkomitee voor de Schoennijverheid en de leerlooierij Schotte vergaderde op vrijdag 17 dezer en hield een zeer vruchtbare bespreking over het komende vakkongres voor de ze sektoren te Blankenberge. Tevens werd onze delegatie sa mengesteld om op dit vakkongres de belangen van onze lederbe werkers te behartigen. Deze welgemeende oproep wil ik vandaag werkelijk doen tot al onze coöperateurs en ook tot de verbruikers in 't algemeen. We leven tans inderdaad in een zogezegde moderne konsumptie- maatschappij, waarbij alle aan dacht wel beiwust wordt afgeleid naar de grote super moderne verkoopsinrichtingen die de laat ste maanden werkelijk als pad destoelen uit de grond rijzen. Super Bazars G.B. - Super Del- haize en andere grootwarenhui zen enerzijds, grote Discountza ken anderzijds, wedijveren om ter meest met de verlokkelijkste aanbiedingen om op het grootste deel van de enorme verbruikers- koek beslag te kunnen leggen. Als kapitalistische instellingen zijn hiervoor natuurlijk wel grote kapitalen ter beschikking en de enkele jaartjes geduld kunnen er wel bijgenomen worden om hun peperdure instellingen daarna des te meer rendabel te maken. Het is vanzelfsprekend dat er voor de kleine traditioneel win kels in deze grote machtsont- plooïng geen plaats meer over blijft en de laatst gekende cij fers zijn sprekend in dit geval, wanneer men vaststelt dat in amper 10 jaar tijd bijna de helft van de kleinhandelszaken zijn verdwenen. Ook onze coöperatieve instel lingen hebben deze enorme moei lijkheden aan den lijve onder vonden bij zover dat tal van gewestelijke COOP - winkeltjes reeds geruime tijd van het toneel zijn verdwenen. Vandaar ook dat door de lei ding van onze coöperatieve be weging steeds meer en meer wordt aangedrongen op koncen- tratie, ten minste op provinciaal plan. Geraardsbergen en Gent bij voorbeeld, de twee overblijvende coöperatieven van oost-Vlaan- derden, zouden dus normaal in de toekomst op elkaar zijn aan gewezen en hierbij zou in de eer ste plaats getracht worden om publicitair en bij de aankopen tot een nauwe samenwerking over te gaan. t Intussen willen wij echter niet bij de pakken blijven zitten en zullen we integendeel alles in het werk stellen om met onze over blijvende Ooop-winkels, onze bakkerij en Volkshuizen verder een aktieve coöperatieve rol te blijven vervullen. We moeten hierbij echter meer dan ooit kunnen rekenen op een nauwe samenwerking van alle coöperateurs, de solidariteit van onze verschillende socialistische organisaties en het goede voor beeld vooral van alle verantwoor delijken van deze organisaties. (Wordt vervolgd). Frans Pevenage, bestuurder. Deze week opnieuw zeer voor delige aanbiedingen in onze COOP-WINKELS met om Cider Due d'Arville: 3 flessen voor 56 fr in pi. van 78 fr. Martini 3/4, speciale COOP-prijs 56 fr Betterfood 7,10 fr in plaats van 8,50 fr. Schorseneren «Le Semeur»; 1 liter 26 fr in plaats van 36 1/2 liter: 13,50 fr in pl. van 18,50 fr. Dit zijn DISCOUNT prijzen, zonder zegels! en ook nog 2 SPECIALE WAAR DEBONS. is geldig bij aankoop van minstens Groenten keus tot MAART en fruit naar ZATERDAG 25 is geldig bij aankoop van minstens 50 fr Koekjes, chokolade, en snoep inbegrepen tot ZATERDAG 25 MAART.

Voor Allen | 1972 | | pagina 8