ZOTTEGEM Bond Moyson Zottegem-Herzeüe wijdt kritisch onderzoek aan de ziekteverzekering op Uzi g&ede pad LEES HET VLAAMS WEEKBLAD ASPELARE LEEUWERGEM.. i s TOMBOLA Inst. E. VANDERVELDE 11 Menslievendheid kanton Verrassingen bij de opname der watertellers Bond van de gepensioneerden Staat U in de kiezerslijst i AAN ONZE B.S.P.- AFDELINGEN zijn uw loten voor de tombola E. Vander- velde reeds besteld? pvW. i;.r t Mi''WV Voor de inwoners van Aspelare die den bos kennen zou dit mis schien niet nodig zijn, mar om dat iedereen die dit weekblad leest zich een gedacht zou kun- nen vormen wat er heden ten dage nog gebeurt, wil ik eerst wat uitleg geven, van wat aaar omgaat. Sedert mensenheugms gaan de inwoners van het gehucht «den bos» om hun water naar een fonteintje. Dat zijn tien huis gezinnen, waarvan negen daar dagelijks hun voorraad halen. Dat fonteintje paalt aan een bos- seltje dat in enkele jaren al driemaal is veranderd van eige naar. Deze laatste heeft er een woning gebouwd. Om zichzelf van water te bedienen heeft hij juist tegen het fonteintje een waterput geplaatst en tapt het water uit de fontein af. Die fon tein was voorzien van een pomp die eigendom was van de ge meente Aspelare, die ook reeds enkele jaren de kosten van on derhoud op zich nam. Deze nieuwe eigenaar heeft die pomp weggegooid en heeft er een andere opgezet, die zijn elëen- dom was. Doch heeft deze na enkele weken opnieuw verwij derd en beloofd dat men bij hem om water kon gaan. Waarop wij onmiddellijk de vraag stellen VOOR HOELANG Als men weet dat hij een in spanning heeft gedaan waar door hij het fonteintje heeft m- gepalmd met het besluit dat dit ziin eigendom is, wat de vorige eigenaars nooit hebben beweerd Er zijn klachten ingediend op de gemeente. De burgemeester en schepen van openbare we; zijn komen zien, maar er wordt niet op gereageerd. Naar men beweert zou die fontein op het gemeentekadaster niet staan al hoewel dit, niemand weet wan neer het ontstaan is, misschien wel honderden jaren geleden. De inwoners uit «den bos» zit ten nu zonder water en de vraag is of daar geen verande- ring kan aan komen. Dit ais men weet dat enkele jaren gele den de waterleiding is gelegd tot op ongeveer 150 meter van iedere woning. Waaraan ik toevoeg dat er dan op den bos ook geen wa ter was en dat de inwoners uit Aspelare zich nog goed zullen herinneren dat er daar zeer spoe dig een kraan is gezet aan de Molenbeek totdat iedereen van de waterleiding was voorzien. Ik wil hier ook de vraag stel len waarbij het komt dat er hier niets aan te veranderen is. Is het omdat er van de nu 11 gezinnen, 7 bij de socialisten zijn aangesloten Of zou er, zoals zij beweren, de waterleiding komen? Zijn de inwoners verplicht zich een steenput aan te schaffen, met het gevaar van slecht water te hebben, of zijn zij verplicht zonder drinkwater te blijven zo als nu, en verder bij vrienden om water te gaan bedelen Die de gemeente kent weet wie ze bestuurt en wat er de laatste verkiezingen is gebeurd. Maar in deze moderne tijd, wanneer men bouwt dat men verplicht is een badkamer te zetten, enz., en dat er zoveel gestreden en ge manifesteerd wordt tegen de_ wa- terbezcedeling en luchtvervuiling, voor recht, vrede en gelijkheid onder de volkeren. Of bestaat hier nog op onze gemeente de verdrukking en de vriendjespo litiek die wjj hier altijd gekend hebben Dit zijn vragen die ik mij al zeer dikwijls heb gesteld en zal daar geen einde aan ko men Zijn wij als arbeiders ook niet vrij een gedacht te hebben, daar wij in een vrij land wo nen en moet dit niet geëerbie digd worden Nog niet lang geleden is er in dit weekblad een artikel versche nen met als titel (1972 nog be ter) en alhoewel het jaar nog maar pas een goede twee maan den oud is, stellen wij tot onze vreugde vast dat er al 6 nieuwe leden zijn ingeschreven. Hopende dat rechtvaardigheid zal zegevieren, zetten wij de strijd verder die ons opgelegd is, met menslievendheid. De sekretaris B.S.P. De Block P. N B. Laat dit artikel door een vriend of gebuur lezen. In het vooruitzicht van het Kon- gres van het Nationaal Verbond van Socialistische Mutualiteiten op 22 en 23 april, bespraken de bestuursmilitanten der mutuali teitsafdeling Zottegem - Herzele de organisatie der ziekteverzeke ring. Als basis der diskussie goldt ,<het verslag Falise» dat op een federale dag te Nederbrakel door de Nationale Sekretaris, kd. Jos Van Roy, werd uiteengezet In 'n vrije en open bespreking kwa men kwesties zoals het pluralis me hi het mutualiteitswezen, de financiering der ziekteverzeke ring, het huidig overeenkomsten systeem met de zorgenverstrefc- kers, de geneesmiddelen, de hos- pitalisatiewet en de hervorming van de wet op de geneeskunst ter tafel. Hoe groot de interesse van onze basismilitanten inzake de ziekteverzekering is, bleek uit het feit der talrijke tussenkomsten De vergadering, waarop niet alle problemen konden worden uitge diept, nam ruim 4 uren in beslag. Het staat vast dat in de Socialis tische Mutualïstische kringen het laatste woord over de ziektever zekering nog niet gezegd is, voor al bn de spijtige vaststelling dat. na 25 jaar sociale verzekering en spijt»' 'de verschillende hervor mingspogingen, het werkelijke doel der ziekteverzekering niet verwezenlijkt werd. Als hoofdkritieken op het huidig ziekteverzekeringsysteem - konden wij uit de besprekingen weerhou- Op verzoek van onze vriend An- dré Moreels, kwam Senator Van Der Bruggen Dleudonné bij onze partijgenoot F- Delmotte, Minis ter van Verkeerswezen, tussen tot het bekomen van beter en veili ger schuilgelegenheid voor de treingebruikers aan de halte te Leeuwergem. Met genoegen publiceren wij het antwoord van de Minister op de ze tussenkomst. Brussel, 13.3.72 Aan de Heer Van Der Brugeen D., Senator, Parkstraat, 7, 9500 Geraardsbergen. Waarde Kollega, Ik heb het genoegen U ont vangst te melden van uw brief van 7 dezer, referenties D/RO met betrekking tot het oprichten van een bijkomend schu'lhuisje in de halte te Leeuwergem. Ik doe onmiddellijk het nodige om vanwege de N.M.B.S. de in lichtingen te verkrijgen die moe ten toelaten U in te lichten over de kansen om terzake voldoening te bekomen. Met de meeste achting. De Minister. F DELMOTTE. Wij zullen niet nalaten onze le zers on de hoogte te houden van het s-evole door de Minister zal voorbehouden worden aan het in'tiatief van onze vriend André Moreels, de Leenwergemse trein gebruikers ten bate. Roger OTTE. «rr<{ c De bedienden van de water- bedelingsmaatschappij T.M.V.W. zjjn begonnen met de eerste op namen der watertellers. Blijkens ons bereikte geruchten zou dit voor sommige abonnees ge paard gaan met onaangename verrassingen inzake geregistreerd verbruik dat abnormaal hoog ligt. Gezien de prijs per m3 voortaan 12 fr bedraagt kan dit het betalen van enorm grote be dragen meebrengen. Alle abonnees doen er goed aan hun installaties op eventueel ver lies te laten kontroleren of hun tellers regelmatig na te zien of deze wel normaal registreren. Bij vaststelling van feiling aan de tellers of eventuele verkeerde opname doen de betrokkenen er best aan onmiddellijk de maat schappij te verwittigen. De socialistische gemeente raadsleden houden zich bereid willig ter uesehikking van oe- trokken verbruikers om hen be hulpzaam te zijn bij de beharti ging hunner belangen. Aarzel niet de socialistische raadsleden te raadplegen. Roger OTTE Ter attentie van de kameraden die door onvoorziene omstandig heden geen rechtstreekse uitno diging zouden hebben ontvangen, gaat hierna de tekst van ons rondschrijven. «Wij hebben het genoegen U vriendelijk uit te nodigen naar onze algemene ledenvergadering op woensdag 29 maart a.s. te 15 uur in het Volkshuis, Markt 8 te Zottegem. Mogen wij U vragen uw gele kaart mede te brengen. Een gra tis tombola is voorzien. De betrokken kameraden die nen zich te laten inschrijven in het Volkshuis tot 28-3-1972 te 12 uur. liet Bestuur. Zopas verscheen de nieuwe sa mengebundelde kiezerslijst van Groot-Zottegem voor de gemeen- teraads- en wetgevende verkie zingen. Belangstellenden die zich wil len vergewissen of ze als kiezer in deze nieuwe lijst opgenomen zjjn, kunnen dit doen ten Stad- huize, dienst burgerlijke stand (Mr. Vermassen), of bij de so cialistische gemeenteraadsleden of in het Volkshuis te Zottegem, ten burele Bond Moyson. den de preventieve geneeskunde is wegens haar versnippering on doelmatig niettegenstaande de hoge afhoudingen op de lonen, worden de geneeskundige zorgen nog altijd onvoldoende gedekt en zijn de zieken genoopt tot het bijbetalen van hoogoplopende be dragen. Wij beleven nog altijd het tijdperk waarin er een ge neeskunde bestaat voor de rijken en een voor de armen. Wanneer de financiële problemen der ziek teverzekering besproken werden, werd in vele tussenkomsten de bittere tcon der militanten opge merkt. Vooral daar waar de bij dragen uitsluitend geleverd wor den door de verzekerden, terwijl de steeds toenemende honoraria- stijgingen en de frekwentie der prestaties vanwege de geneeshe ren juist de oorzaken van het de- ficiet zijn. Hoewel alle militanten eenparig de solidariteit over heel de lijn voorstonden (waar sprake was der loongrensbedragen tot dewelke de bijdragen berekend worden) weigerden ze nochtans te aanvaarden dat de tekorten der ziekteverzekering opnieuw op de rug der arbeiders dienen ge dempt. Als besluit der vergadering werd kd. André De Loor, sekretaris der gewestelijke aldeling, belast aan het bestuur der federatie de in zichten der afdeling te laten ken nen. De inzichten vatten wij sa men als volgt De rol van de mutualiteiten en c!c verzekeringsinstellingen dienen niet gescheiden, zoals dit het geval is met de werk loosheidsuitkeringen en die der vakbonden; De mutualiteit moet daardoor zijn specifieke rol van verde diger van de zieke kunnen be ter vervullen; Er dient overgegaan tot een billijker verdeling der bijdra gen over alle sektoren der so ciale verzekering; De bijdragen der verzekerden moeten in de eerste plaats de verzekerden zelf toekomen; n optrekking der ziektevergoe- dingen tot integrale dekking van het loon bij ziekte is een eerste vereiste; De vergadering is daarom voorstander van de bijdrage- voorziening via de weg der fiskalisatie; Ze oordeelt dat het systeem der overeenkomsten met het geneesherenkorps nadelig is voor de verzekerden en alleen batig voor de geneesheren; Al de gezondheidsinstellingen, beheerd door de gemeenschap (staat, provincie, KOO) die nen volledige kosteloosheid der zorgen te waarborgen; Verzet zich tegen alle beper kingen op verstrekkingen die noodzakelijk zijn voor de ge zondheid der werkers; Ziet geen nut in het instehen van een gezondheidsboekje en verwerpt het verplicht raad plegen van een huisdokter vooraleer een specialist te mo gen raadplegen; Is van oordeel dat alle medi- kamenten, die voorgeschreven worden door een geneesheer, moeten terugbetaald worden; Is voorstander van de een- heidskontrole zoals in voege aan de N.M.B.S. en andere Staatsdiensten; Stelt het, ziekenhuis als cen trum van de organisatie der zorgenverstrekking Is voorstander van de forfai taire geneeskundige bekosti- eing: Eist al wat met «gezondheid» te maken heeft in éénzelfde ministerie ondergebracht zou worden; Staat erop dat de wet op de geneeskunde he-zien wordt en de bevoegdheid der Orde der Geneesheren tot haar echte deontologische opdracht her leid wordt. Wij kunnen niet anders dan de realiteitszin onzer basismilitanten in dit nochtans zeer ingewikkeld probleem der ziekteverzekering, bewonderen. Dergelijke demokra- tische besluitvorming, waardoor de stem van de basis doorklinkt tot aan de wetgevende top MOET vruchten opleveren. Wij ontken nen niet dat het probleem com plex is en zijn realist genoeg om te beseffen dat wat reeds 25 jaar misgroeid is, niet in één handom draai zal rechtgezet worden. Toch is het de hoogste tijd dat een WERKELIJKE sanering der ziekteverzekering aangevat wordt. Hierbij mag alleen worden uitgegaan van wat zij, die ervoor betalen, willen Roger OTTE u 3.000 prijzen, w.o. 250.000 fr in speciën, 36 auto's Toyota en 10 kleuren -T.V.'s. Biljetten worden toegestuurd mits storting op postcheck- rekening 52.54.48 van B.S.P. Arrondissement Aalst te Ge raardsbergen. 100 fr het boekje (met 2 om slagnummers) VLAAMS WEEKBLAD t OOIt ALLEN

Voor Allen | 1972 | | pagina 11