DE BELANGRIJKE Neigembos dient gered HERVORMING VAN HET INDEXCIJFER AALST FABRIEKSTAD SOLDIJ DIENSTPLICHTIGEN75 FR. PER DAG 2 (Zie begin biz. 1) Waarom slechts een voorlopige hervorming Hoe zal men van het huidige indexcijfer naar het nieuwe indexcijfer overgaan Overheid moet bewijs van ernst leveren ]\eigembos klasseren en aankopen Staatssekretaris Breyne zegt steun toe Bestuur Sledebouw trok toelating in Landbouwprijzen DE BORST VOORUIT Zitdagen senator Van der Bruggen Dieudonné 129 Waren het daensistische arbeiders geweest vooral in de volkswijken van de Osbroek en de Binnenstraat hokten daensisten en socialisten in dezelfde krotten naast elkaar die mèt de socia listen in de Meistoet wensten op te stappen? In elk geval, ook hier was Denderbode weer de eerste, om nadruk erop te leggen. En Pieter? die kon alleen maar verdoezelend schrijven: «Omdat er enige groene ballonnetjes in de stoet der socialisten gedragen werden, gaat Denderbode schrijven dat de kristen demokraten deelgenomen hebben aan de stoet van Eén Mei. Is dat niet schandelijk?» Verontwaardigd schreef hij ook nog: «Een rijke meneer uit Aalst loopt zijn benen af naar de Franse katolieke gazetten om ze te doen schrijven dat we een verbond hebben aangegaan met de socialisten. Elk weet het in Aalstnooit, nooit, op geen hon derdduizend uren, is er bij ons spraak geweest van een verbond met de socialisten.» Nooit, nooit, op geen honderdduizend uren.... maar nog geen jaar later in 1898 was dit verbond reeds werkelijkheid geworden. Ondanks de jonge Nichels in Vooruit, was in zijn bladen geen enkel woord van spot of smaad jegens de socialisten te vinden. Maar wel schreef hij over het tienjarig bestaan van de katolieke werkmans kring - dezelfde werkmanskring waarvan hij tien jaar geleden de stichting bejubelde en bezong «dat ze ook nog hun elfjarig jubelfeest mochten vieren als het hun lustte. Maar om dat feest op te luisteren waren zelfs de Waterratten en de Kiezers van de Mot opgetrommeld. Vrijdagmorgen ontving pastoor Daens met de post het programma van de jubelfeesten... maar met grove en beledigende woor den erbij Om te tonen hoe flauwkes de werkmans kring te Aalst is: heeft men daar al een verzoek schrift opgesteld voor de pensioenkas? of voor de werkvereniging?» L.P. BOON Sprankelend van geest en humor behandelde hij ook nog een proces, dat tegen hem was gevoerd. Hij bleek een jonge bediende van het stadhuis voor «Stinkerke» te hebben uitgemaakt, toen die meende hem uit de hoogte te mogen behandelen. Achteraf zei hij ter zijner verdediging, dat dit een benaming was voor piepjonge mensensnotneus, snotter, stinkerke Bij zijn veroordeling waren echter baron de Bethune, Achiel Eeman en andere vooraanstaan de katolieken in de zaal, en toen Pieter zijn straf hoorde uitspreken en deze katolieken in hun vuist zag lachen, zei hij «Waarom zou ik iemand be ledigen Ik ben altijd vriendelijk geweest tegen iedereen die in huis kwam. dat weet meneer de Bethune die daar staat, en die in 1893 en 1894 ons dagelijks kwam lastig vallen om op onze lijst te staan...». Leo de Bethune werd krijtwit, en riep uit«Dat is niet maar dat is gelogen!» Pieter antwoordde: «Ik zal het u bewijzen, meneer de baron». Hij kreeg er geen gelegenheid toe, want Achiel Eeman haast te zich op zijn beurt te zeggen: «Ja, om het dan in uw gazet te kunnen zetten, waarin het op een leugen mèêr niet meer aankomt».» Pieter keek hem ijzig aan, en zei: «Meneer Eeman, zijt gij hier soms de voorzitter?» Iedereen lachte. En hiervan maakte Pieter onmiddellijk ge bruik om eraan toe te voegen: «Mensen ge lacht... Maar zegt nooit van meneer de baron dat hij een Stinkerke is, want dan gaat ge vijf frank boete moeten betalen zoals ik»: Het leek erop, of men vrede nam met de enkele rode vlekken, die zich op de kaart der Dender streek bevonden. De verkiezingen hadden aange toond, dat zich geen al te groot gedeelte van het fabrieksproletariaat onder de rode vlag had ge schaard Het was een misschien noodzakelijk kwaad, naast de meerderheid van het werkende volk, dat in kriste li jke gelatenheid trachtte verder te leven en te sterven. Het daensisme echter was een steeds groter wordend gevaar, juist doordat het zich kris- telijk noemde en een priester aan het hoofd had. Overal waar men een daensist zag opduiken, trachtte men die meteen de kop in te slaan. Niet met inkt, maar met bloed en tranen schreef Pieter hierover... «Het pijnlijkste lijden, dat is nu nog altijd te Aalst, na de stellige woorden van de paus, na de aansluiting hij de Belgische Volkshond. Nog gaat men voort met haat en broodroof, nog ver volgt en verbant men de kristen demokraten in genootschappen en kongregaties»... «'t Is schrikke lijk, 't is nooit gebeurd in de wereld, die haat, die wraakneming. Nu zelfs dat we bij de Volksbond aangesloten zijn: rond Aalst is er een jachthond die rondloopt met een lijst van inschrijvers op ons blad Hij zegt tot de mensen: «Ge moet dat blad laten vallen, of anders gaat ge nergens meer ge holpen worden». Mensen, is dat niet wraakroepend? In de huizen gaan en de mensen leugens wijsma ken, dreigen, dwingen zelfs. Vrienden, let_ op, zulke haatdragende mensen zullen slecht eindigen». (Zie begin blz. 1) De vorige hervormingen waren gesteund op onderzoekin gen omtrent d_ gezinsbegrotingen. Vanaf januari 1971 heeft het ABVV een onderzoek om trent de gezinsbegrotingen geëist. De regering heeft ge draald om gevulg te geven aan deze eis. Het onderzoek omtrent de gezinsbegroting zal slechts in 1973 starten He« zal één jaar duren. Men zal nadien de resultaten moeten nagaan en ze ontleden alvorens met de besp-ekingen te starten voor een eventuele grondige hervorming vai het indexcijfer. Het nieuwe indexcijfer dat uit deze besprekingen zou voortspruiten, zou niet van kracht worden vóór 1976 of 1977... In afwachting was een voorlopige hervorming nodig, te meer daar het huidige indexcijfer gesteund is op een onderzoek omtren de gezinsbegrotingen van 1961. Om van net vroegere indexcijfer naar het nieuwe index cijfer over te gaar, dat het voorwerp uitmaakt van een voorlopige hervorming, zijn verschillende formules mo gelijk. Dit probleem heeft zich gesteld bij elke hervor ming van het indexcijfer en het kon zonder moeite op gelost worden. Er worden thans besprekingen gevoerd om een formule vast te leggen die de werknemers op geen enkel gebied tekort doet en die door allen verstaan wordt. Welk gevolg zal deze hervorming hebben? Er wordt dikwijls kritiek uitgeoefend op het indexcijfer, nl. met het verwijt dat het slechts gedeeltelijk de stij ging van de levensduurte weergeeft. Dank zij de hervorming zai het indexcijfer in de toe komst de stijging van de levensduurte juister weergeven. Dit betekent daf het de neiging zal vertonen een beetje sneller te stijgen dan in het verleden. Al met al kan toch gezegd worden dat deze hervorming belangrijk is en op een betere en efficiëntere wijze de koopkracht van de arbeiders beschermt. Partikuliere belangen zijn eer biedwaardig voor zover zij het algemeen belang niet krenken. Van Hoorick zegt dan zich er ever te verheugen dat de h. Waltnier van de P.V.V. terzake het socialistisch standpunt van de voorrang van het algemeen belang op het partikulier be lang in zijn tussenkomst is bij getreden. De provinciale direktie van ste- debouw en ruimtelijke ordening heeft rekening gehouden met het partikulier belang van de eige naar en vooropgesteld dat een normale kapping niet kan ge weigerd worden. De vraag is echter of het hier om een normale kapping gaat. Is het normaal te noemen dat ineens n/.eer dan 500 bomen wor den geveld Dit is niets anders dan de verwoesting van natuur schoon, van een historisch patri monium. Bovendien, zelfs wan neer de eigenaar zich schriftelijk verbindt de weggehakte bomen door nieuwe beplantingen te ver vangen, bestaat er geen zeker heid dat zulks cok gebeurt of dat de nieuwe beplantingen gedijen. Het schepenkollege van Meer- beke heeft beslist de aflevering van de vergunning tot het kap pen van de bomen te weigeren, waarvoor wij het feliciteren. Maar de eigenaar blijft dan nog de mogelijkheid beroep aan te tekenen. Welnu, indien dit gebeurt, is het een gelegenheid voor de ho gere overheid te bewijzen dat het haar ernst is met de vrijwaring van het natuurschoon. (Zie begin blz. 1) ONTHEFFINGEN VAN LEGERDIENST De dienstplichtigen van de klasse 1973 die aan de hierna opgesomde voorwaarden voldoen, zullen in 1972 van de aktieve dienst worden ontheven Behoren tot een gezin van ten minste zes kinderen in le ven. Een of meer kinderen ten laste hebben vóór 1 januari van het jaar tijdens hetwelk zij de leeftijd van 24 jaar hebben be reikt of zullen bereikt hebben. Twee broeders hebben die hun werkelijke dienst hebben volbracht. Een broederdienst hebben en voldoen aan de voorgeschreven vereisten (d.w.z. waarvan het gezin ten minste één lid telt dat of gestorven is voor het vader land. of in aktieve dienst als mi litair) IIULP AAN DE JEUGD Dit jaar zullen 400 dienstplich tigen 15 dagen speciaal verlof krijgen, dat als werkelijke dienst telt en dus niet van hun normaal verlof wordt afgetrokken, om ter beschikking te worden gesteld van de Nationale Dienst van de Jeugd als monitor voor de va kantiekampen. Militaire terreinen zullen ter beschikking worden gesteld voor ongeveer 8.000 jongeren tij dens de grote vakantie en voor ongeveer 3.000 jongeren tijdens de paasvakantie. Door Landsverdediging ge organiseerde kampen zullen ter beschikking van 3.000 jongeren worden gesteld. Een duizental tenten, lakens en dekens, alsmede tafels, stoelen en keukenmaterieel zullen aan de jeugdbewegingen worden uitge leend, hetzij rechtstreeks, hetzij door de tussenkomst van de Na tionale Dienst voor de jeugd. 218 luchtkadetten zullen een vliegerstage volgen. Aan de kust zullen vier wa tersportkampen worden georga niseerd. Het peterschap over de zee- kadetten zal verder door de Zee macht waargenomen worden. 16 A 20 T.H. W EDDE VERHOGING BEROEPSMILITAIREN In november van vorig jaar werd tussen de regering en het Gemeenschappelijk Front van het militair personeel het akkoord in zake sociale programmatie 1912- '73 in grote trekken vastgelegd. Thans is de herziening van de weddeschalen zo ver gevorderd dat vanaf 1 april 1972 aan onge veer 95 t.h. van het weddetrek- kend militair personeel van Landsverdediging de nieuwe wed de zal kunnen worden uitbetaald. Deze maatregelen betekenen revalorisatie voor de korporaals en soldaten, de onderofficieren en de lagere officieren. Hun wedde stijgen gemiddeld met 16 a 20 t.h., hetgeen een bijkomende uitgave meebrengt van ongeveer 1.600 miljoen per jaar. De toestand van de hoofd- en de opperoffieieren (van majoor tot luitenant-generaal) zal bin nen twee maanden geregeld zijn. Van Hoorick vraagt aan de staatssekretaris Breyne en aan Minister De Saeger aan te drin gen bij de Minister van Kuituur en bij de Kommissie van Mo numenten en Landschappen om onverwijld het Neigembos te klas seren op basis van het daartoe ingediende dessier en tevens dringend het nodige Koninklijk Besluit terzake te treffen. Hij doet ook beroep op staats sekretaris Breyne bij de Minis ter van Landbouw aan te drin gen op het aankopen van dit bos. De jongste vijf jaar werden door dit ministerie bossen in ons land aangekocht voor een totale waarde van 108 miljoen, waarvan slechts 60.000 fr in Oost-Vlaan- deren werd besteed. Welnu, aldus Van Hoorick, dat men op Land bouw nu eens prioriteit geeft aan een bos in Oost-Vlaanderen, nl. het Neigembos. Van Hoorick zegt er van over tuigd te zijn dat Staatssekreta ris Breyne aan de zijde zal staan van al degenen die dit natuur schoon willen redden en dat hij zich zal inspannen om het alge meen belang te doen voorgaan. In zijn antwoord maakt staats sekretaris Breyne de historiek van de aanvraag tot het kappen van deze bomen en haalde hij de vigerende wetten aan. «Ik laat het aan de bevoegdheid van de plaatselijke overheid over te oordelen aldus de staatssekre taris of het thans nog op portuun is de kapping toe te staan, gelet op de voetstappen die aangewend worden om het 1 domein te laten klasseren bij Ko ninklijk Besluit». Breyne ver klaarde ook er te zullen op wa ken geen bouwwerken in het do- mein te laten optrekken die funktioneel in deze zone niet thuishoren. Aan volksvertegen woordiger Van Hoorick zegde hij toe, voetstappen te zullen doen bij de Minister van Kuituur voor de spoedige klassering van het bos en bij de Minister van Land bouw voor de aankoop ervan. Inmiddels werd ook ten ge meentehuize van Meerbeke verno men dat het Bestuur van Stede- bouw Oost-Vlaanderen zijn vroe gere beslissing teniet heeft ge daan met als vermelding on gunstig; de aanvraag brengt de aanleg van het grondgebied in het gedrang en is niet conform met de algemene planologische uitbouw van het grondgebied. Het vellen van de bomen in het Neigembos gaat dus niet door. Veel lezers vragen ons naar de marktprijzen. We geven die hier dan ook ter hunner voorlichting. VEEMARKT: Vlotte prijzen. Dikbil ossen, stieren en vaarzen: 69-84 en welgevormde 54-66. Ossen 60% 48-51 en 55% 41-46. Stieren 60% 49-52 en 55% 41-47. Vaarzen 60% 46-52 en 5071 39-44. Welgevormde koeien 50-60 en 55% 39-44 en 50% 33-38. Worstdieren 25-29. Drachtige koe 16 tot 23 duizend fr. en gekalfd 11 tot 15.000 fr. Drachtige vaars 19 tot 25 duizend fr. en gekalfd 13 tot 15.000 fr. J'aarlingvaars 9 tot 13 du zend fr. Jaarlingstier 9 tot 14 duizend fr. Vaarzenkalf 3000-4500 fr. Stieren- kalf 3000 tot 4000 fr. f KALVERMARKT: stijgende prijzen. Dikbil 97-114 fr. Perfekt wit ge vleesd 77-78 fr. Goedgevormd 65-75 fr. Gewone 57-62 fr. Minderwaardi ge 52-55 fr. SCHAPENMARKT Vette 1200-1700, magere 1000-1200 PAARDEMARKT: Goed rijpaard 17 tot 24000 fr., poney 5-8000 fr. VARKENSMARKT Extra vleesvarkens 37-50 fr. vlees varkens 33-35 fr. Halfvette 32- 32,5 fr. Te vet of te mager 30-31 fr. Zeugen 27-34 fr. Beren 20-25 fr. Biggen 40-45 per kg. Per stuk 1000-1200 fr. LANDBOUWMARKT Tarwe 500, rogge 420, haver 420, brouwerijgerst 470, Gerst 425, aardappelen 80, voederbieten 31- 33, tarwestro 950-1000 en geperst 850, Rogge, haver en gerstestro 650, en geperst 750, weidehooi 1300-1500, klaverhooi 1500, luzerne 2000. Boter 105, eieren 3-3,5. V.D.B.D. VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN Ja wij steken in onze afde ling de borst vooruit. We mo gen dat gerust doen. Onze BSP-afdeling gaat er flink op vooruit en wij zijn stipt in regel met onze afbetalin gen voor het weekblad Voor Allen en voor de afdrachten op de bijdragen der BSp. Die zuiver staat heeft steeds praat en mag fier de borst vooruit steken. Kd. Senator Van der Bruggen Dieudonné zal de volgende week zitdag houden te: ZOTTEGEM nu aanstaande don derdag 30.3.72 te 19 u in het Volkshuis, Markt, Zottegein (samen met kd. Otte Roger HILLEGEM: nu aanstaande don derdag 30.3.72 te 19.30 u in het lokaal café Coppi (samen met kd. Otte Roger) GERAARDSBERGHN nu aan staande donderdag 30.3.72 te 20 30 uur in het lokaal Volks huis, Markt, GeraardSbergen. Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw (Vervolgt)

Voor Allen | 1972 | | pagina 2