NINOVE NINOVE: GROENE STAD BOOMPLANTINGSAKTIE EN NEIGEMBOS De aktie van de Kulturele Raad Boomplantaktie te Ninove KANTON De Stedelijke Kulturele Raad en afgevaardigden van verschil lende scholen en jeugdverenigin gen, in vergadering bijeen, in verband met de inrichting van een boomplanting^ aktie en de bescherming van het leefmilieu; doen een dringende oproep tot het gemeentebestuur en de bevolking van Ninove en omstreken, om aan deze ak tie hun daadwerkelijke steun te verlenen; protesteren met klem tegen het rooien van bomen in het Neigembos en eisen van de gemeentelijke, provinciale en nationale instanties terza ke een duidelijke stellingna- me; vragen aan het gemeentebe stuur van Ninove om het ini tiatief te nemen het voorstel te doen aan de provinciale Overheid, het Neigembos de bestemming te geven van be schermd Provinciaal natuur- domein beslissen deze motie over te maken aan: de heer Gouver neur der provincie; de heren leden van de Bestendige De putatie; de heren Provincie raadsleden; de heren parle mentairen van de arrondisse menten Aalst en Oudenaarde; de heer arrondissementskoin- missaris; de gemeentebestu ren van het kanton Ninove. De Stedelijke Kulturele Raad nam dit jaar het initiatief een stedelijk programma uit te wer ken naar aanleiding van de na tionale boomplantingsaktie. Dank zij de medewerking van de verschillende scholen, jeugd verenigingen en het stadsbe stuur 1. Werd een gezamelijke plan- tingsaktie ingericht op 18-3- 72 te 15 uur op de Astrid- laan. 2. Werden aan partikulieren méér dan 12.000 bomen ver kocht. 3. Werd als propaganda bij de jeugd een wedstrijd ingericht in plastische kunsten met als thema «Boom, bomen, bossen zij bedreigd, wij bedreigd - laten we ze redden». Deze tentoonstelling eveneens tot stand gekomen dank zij de medewerking van de scholen en jeugdverenigingen, werd met groot sukses ingericht in de lo kalen van de nieuwe jeugdbiblio- teek, en dit op 17, 18 en 19 maart. Wij mogen dus terecht bewe ren dat door de Kulturele Raad een prachtige en doeltreffende inspanning wordt geleverd ter bescherming van het leefmilieu. De verantwoordelijken en me dewerkers van deze aktie verdie nen onze hartelijkste gelukwen sen en dank. Deze aktie is echter zinloos wanneer de bestaande groene zones en beplantingen worden verwaarloosd of teniet gedaan. Gelukkiglijk kan aldus worden vastgesteld dat enige verbetering is ingetreden inzake het onder houd der beplantingen in de wijk Groeneweg. De wijken Ter Duyst en Berkenhof worden goed onderhouden. Laten wij hopen dat ook resultaten worden geboekt in de Centrumlaan en het Stadspark. Verder draagt de netheid .en het algemeen onderhoud van de stad eveneens en in grote mate bii tot de bescherming van ons leefmilieu. Met de medewerking van elke inwoner onzer gemeen te en het goede voorbeeld van wege de overheid kunnen op dit vlak eveneens resultaten worden geboekt. Een aktie zoals deze van de Kulturele Raad wordt echter to taal te niet gedaan wanneer grote groene ruimten niet wor de.. beveiligd. In dit verband is in onze streek beroering ontstaan over het feit dat toelating werd ge geven tot het kappen van 562 bomen in het Neigembos. Het bos is zeer merkwaardig om zijn flora en zijn fauna. Het hoort toe aan twee eigenaars: Graaf de Montblanc en Claes Bouart. Verder is er een klein gedeelte van de KOO. Het goed de Montblanc is sinds een paar jaren in onverdeeldheid, door het overlijden van de oude graaf. In een artikel van Bert Van den Broeck, lid van de Kommis sie van Monumenten en Land schappen, die zich speciaal be zighoudt met de zaak Neigem bos, las ik het volgende: «Een paar jaar geleden werd een eeuwenoude dreef, die het bos doorsneed en die hoofdza kelijk bestond uit beuken, weg gekapt. Op verscheidene plaatsen werd ook een te ver doorgedre ven kaalkappin-g doorgevoerd zo dat er open plekken ontstonden, die als open wonden schrijnen in dit prachtig gebied. Verleden jaar werden honder den jonge bomen, vooral eik, door de boswachter aangeduid en uitgekapt, zg. voor een dunsel- kapping. Dit is niet erg als men alles oordeelkundig bewerkt en genoeg reserve laat staan. Zoniet kan zulke kapping ook fataal worden. In de lente van 1971 bemerk ten we, bij een bezoek ter plaat se, dat in het gebied van de graaf een 400-tal bomen, hoofd zakelijk beuk, geschalmd werden, om te kappen en dat er tevens palen werden geslagen om een nieuwe weg uit te stippelen, dwars door het bos. Onder de geschalmde bomen waren o.a. twee zware beuken midden in het bos: prachteksem- plaren, met meer dan 5 m om trek, die een groot stuk bos lie Kulturele Raad, lil samenwerking met het stadsbestuur van Ninove, ging over tot de planting van een groot aantal planten en Struiken in de Astridlaan. IK'ze plaats werd door liet stadsbestuur ter beschikking gesteld. Namens de Kulturele Raad dankte de heer Evenepoel de aanwezigen voor hun verleende medewerking, waarna men overging tot de beplanting van een strook van 41)0 meter lengte op 3 meter breedte. Foto: Burgemeester Mllo, schepenen De Joilghe, De Rlemaecker, foppens en Timmermans, samen niet enkele leden van de Kulturele Raad tijdens de boomplanting. overkoepelen en die als monu ment dienden bewaard te blij ven,, om hun zeldzame pracht. Tevens waren het een reeks beuken, die groeiden langs de holle weg (groebe) en die niet konden of mochten gekapt wor den, omdat de weg daardoor dreigde vernietigd te worden door erozie. Tevens vormden ze door htm prachtig wortelgestel en de overlommering van de weg een onvervangbaar element, dat niet mocht verdwijnen. Kortom, er mocht hier zo maar niet in 't wilde weg ge kapt worden.» Er werd gereageerd op deze flagrante natuurschending en het gevolg was dat er een al gemene belangstelling ontstond rond dit geval. In augustus werden de palen van het wegtracé verwijderd maar de geschalmde bomen wa ren reeds verkocht en betaald aan de eigenaar. Op 2-8-71 richtte de Kommis sie voor Monumenten er) Land schappen een vraag aan de overheid om het bos te «klasse ren». Reeds op 23-8-71 kreeg deze een gunstig antwoord, met verzoek de bundel samen te stel len en verslag uit te brengen, zo spoedig mogelijk. Op 8-9-71 was men in het bos, spijts alle geruststellende berich ten, begonnen met het kappen van de bomen. Werklieden wa ren namelijk bezig met het kan delaren, d.i. de bomen ontdoen van zijtakken, teneinde ze zon der schade aan de omtrek te kunnen afzagen. Langs het gemeentebestuur van Meerbeek om, werd het Mi nisterie van Openbare Werken, dienst van Stedenbouw en Ruim telijke Ordening te Gent ver wittigd. Stedebouw kwam ter plaatse en maakte proces-verbaal op te gen dit wederrechtelijk optreden, want er was nog altijd geen aanvraag ingediend bij de ge meente Meerbeke, die een kap- vergunning moet afleveren. Dit volgens de verbeterde wet van 29-3-71, houdende Organisatie van de Ruimtelijke Ordening en Stedenbouw. Er werd eveneens verbod gelegd nog verder aan de bomen iets te doen. Graaf de Montblanc werd verwittigd en om uitleg verzocht in deze zaak. Op 20-9-71 werd dan door deze eigenaar een aanvraag tot het kappen van 562 bomen bij het gemeentbestuur ingediend. In datum van 25-2-72 werd door het Bestuur van de Stede- bouw en de Ruimtelijke Orde ning der Provincie Oost-Vlaan- deren, gunstig advies uitge bracht. Het advies luidde: «Gelet op het feit dat het hier gaat om een normale bosexploitatie kan de vergunning worden uitgereikt. Een nieuwe aanplanting dient te geschieden in de eerste plant- periode volgend op de kappingen. Besluit - vergunning kan worden verleend». Uit wat vooraf gaat blijkt dat moeilijk kan worden aangeno men dat het om een normale bosexploitatie gaat. Aldus ook besliste het schepen kollege van Meerbeke niet te zullen ingaan op het gunstig ad vies en de vergunning weigeren. De Stedelijke Kulturele Raad was eveneens van mening dat dergelijk patrimonium niet mag verloren gaan en richtte daar om een oproep tot de verschil lende overheden. Aan onze gemeenteraad stelde de Kulturele Raad voor aan het Provinciebestuur de vraag te richten het Neigembos de be stemming te geven van be- rchermd Provinciaal Natuurdo- mein. Het Provinciebestuur nam reeds in deze zin initiatieven: bv. de recreatiedomeinen «Puy- enbroeck» te Wachtebeke en «Het Leen» te Eeklo. Tijdens de laatste zitting van de Provin ciale Raad op vrijdag 3 maart, werd reeds in deze zin tussen gekomen ten einde eveneens in het zuiden van onze provincie een inspanning te leveren. Door de parlementsleden par tijgenoot Bert Van Hoorick en Waltniel en Willems werd drin gend tussengekomen bij de be voegde ministers. Op de voorpa gina vindt u het verslag van deze interpellaties. Ik kan tevens melden dat, wanneer het provinciebestuur ons mocht teleurstellen, in de begro ting van Landbouw eveneens een krediet fungeert voor het aan kopen van bossen. Uit een recente parlementaire vraag bleek immers dat in 1967 in totaal 206 ha bos werd aan gekocht tegen de prijs van 18 miljoen 993.856 fr. In 1968 was dit 99,27 ha voor 8.897.511 fr., in 1969 346,40 ha voor 40.424.879 fr., in 1970 124,77 ha voor 18.698.000 fr. en in 1971 262,12 ha voor 21.323.&0O fr. Op te merken valt dat in het geheel van deze vijf jaar de pro vincie Oost-Vlaanderen zeer ka rig werd bedacht: slechts 20 a voor een bedrag van 60.000 fr. Eventueel zouden we aldus ook op de staat kunnen beroep doen. Er is thans trouwens een wets voorstel tot vrijwaring van groe ne ruimten dat de onteigening moet toelaten van grondeigen dommen die 10 ha te boven gaan, aan een vergoeding als gold het landbouwgrond, welke ook de bestemming zij van hun eigendom volgens de bestaande plannen van aanleg, gewestplan nen of streekplannen. In de toelichting wordt o.m. geschreven: «Dit voorstel van wet strekt ertoe de staat beter uit te rus ten om de misbruiken die uit het zeer grote grondbezit voort vloeien, tegen te gaan. Onder deze misbruiken ver melden wij de teugelloze grond- spekulatie en het kwasi onge bruikt of weinig produktief la ten liggen van grote ruimten onbebouwde grond. In een aantal provincies is de beboste oppervlakte veel te klein gelet op de betekenis van het bos voor het evenwicht in de natuur, de volksgezondheid en de rekreatie. In vele gevallen wor den grote oppervlakten bos om rasterd voor het genot van en- In de huidige ekonomie kan het belang van de houtproduktie niet opwegen tegen de nadelen van privé-bezit van grote bos- oppervlakten zonder nut voor de gemeenschap. Er dient zeer uitdrukkelijk ge steld dat het niet de bedoeling is van de wetgever de agrarische grondeigendom die door de eige naar zelf wordt bebouwd, aan te tasten. Het moet even duidelijk gesteld worden dat het geërfd familiebezit meer eerbied ver dient dan het spekulatieve bezit, bijv. eigendom van rechtsperso nen. De oppervlakte die sociaal gesproken onaanvaardbaar mag heten, zal verschillend zijn vol gens situatie en streek. Daar het grootste gedeelte van 's lands grondgebied door de bestaande bestemmingsplannen (streekstudiën, gewestplannen en plannen van aanleg) niet onder bindende waètelijke bepalingen valt, kunnen deze bestemmings plannen niet als absoluut rich tinggevend beschouwd worden voor de uitvoering van deze wet en kan er ook niet op gewacht worden tot wanneer ze volledig klaar zullen zijn. Het is integen deel de bedoeling door deze wet richtinggevend te zijn voor het tot stand komen van deze plan nen. Wat de waarde van grote grondeigendommen betreft, mag deze niet hoger gesteld worden dan de gemiddelde waarde van landbouwgrond.» Deze toelichting geeft op ge paste wijze onze grote bezorgd heid weer omtrent het behoud van grote groene ruimten, zoals in het geval van het Neigembos. Wij moeten terzake een ge paste aktie voeren en buiten deze van de Kulturele Raad zijn wij eveneens tevreden over andere gelijklopende akties met dezelf de bedoeling: Zo herinner ik me nog een onderhoud van een afvaardiging van de Stedelijke Jeugdraad met het schepenkollege in februari 1970, met als gevolg een bespre king van het probleem in deze gemeenteraad. Het stadsbestuur deed toen een tussenkomst bij het Bestuur van de Stedebouw en de Ruim telijke Ordening. Deze dienst be vestigde toen in een schrijven dd. 20.4.70 dat in het toen druk klare voorontwerp-gewestplan het Neigembos en omgeving volledig gevrijwaard bleven voor verka veling en voor de toekomst veilig gesteld. De aktie van de Konink lijke Kommissie voor Monumen ten en Landschappen tot klas sering van het Neigembos. De reeds vermelde akties van openbare mandaatdragers en de inrichting van een perskon- ferentie in de jeugdklub op 2 3 en een kleine optocht te Neigem op 4/3, waarvoor nochtans de Kulturele Raad «toevallig» geen enkele uitnodiging ontving. Na bespreking van dit verslag was de gemeenteraad unaniem akkoord volgend schrijven te richten aan de provinciale over heid: Mijnheer de Ooeverneur, Betreft: Aankoop van Neigem bos en omvorming tot beschermd Provinciaal Natuurdomein. De gemeenteraad van Ninove, in vergadering bijeen op 10 maart 1972. nam kennis van de beroering die is ontstaan bij de bevolking, bij het vernemen van de mogelijke kapping van 562 bomen in het Neigembos. De gemeenteraad is eenparig van mening dat dergelijk na tuurdomein moet worden be schermd en vraagt aldus formeel aan het provinciebestuur het Neigembos te verwerven en de bestemming te geven van be schermd provinciaal Natuurdo mein. VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN door J. TIMMERMANS Schepen van Kuituur

Voor Allen | 1972 | | pagina 9