VLAAMS Wij moeten vooral nu duidelijk zijn Kd Vernimmen doet aanpassing wetsvoorstel tot 12.500 fr brutoloon in overeenstemming met kongresbeslissing ABVV LOUIS-PAUL BOON huldiging in eigen gemeente SUKSESV0LLE STAKING VAN HET GEMEENTEPERSONEEL A.B.V.V. mag niet afstoten ZATERDAG 27 MEI 1972 24e JAARGANG - NR. 22 PRIJS PER NUMMER 5 Ir. WEEKBLAD VAN DE B.S.P. - ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT GEORGES SPITAELS (Zie vervolg blz. 2) Redaktie - Administratie Publiciteit 52. MOLENSTRAAT 930C AALST Tel. 053/24869 Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement: 20 tr. - Jaarabonnement: 240 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. DOOR FEDERAAL SEKRETARIAAT Binnen een paar maanden zal het Nationaal doktrine- kongres van de B.S.P. worden gehouden, d.w.z. dat van nu af aan reeds in onze verschillende afdelingen voorbe reidingen dienen te worden genomen om op de meest demokratische manier de voorbereiding te beginnen. Het doktrine-kongres van onze federatie heeft plaats op zaterdag 24 juni in het C.O.C. te Velzeke. Kongresseren betekent niet alleen goed of afkeuren wat in het verleden is gebeurd, het betekent vooral het vast leggen van de perspektieven van de toekomst en de daar aan verbonden weg, taktiek en normen te bepalen. Tegen het einde van volgende week zal het doktrine- dokument aan de afdelingen doorgestuurd worden, welke dit ter bespreking op hun algemene ledenvergaderingen dienen voor te leggen. Gezien de belangrijkheid van ons kongres, en de enorme omvang van het doktrine-dokument zal het kongres zeer ruim worden opgevat. De afdelingen dienen hun afge vaardigden aan de federatie kenbaar te maken tegen uiterlijk 15 juni as. De deelnemers aan het kongres zul len ingedeeld worden in zes werkgroepen die in de voor middag elk een hoofdstuk van het doktrine-dokument zullen bespreken. In de namiddag zal het kongres voltallig vergaderen om de verslagen van de werkgroepen te onderzoeken en stemmingen uit te brengen. Aan al onze B.S.P.-afdelingen en de leden van het fede raal bestuur is reeds een omzendschrijven gestuurd, sa men met deelnemingsformulieren voor ons kongres. Reeds heel wat kameraden hebben dit formulier terug gestuurd, dit toont zeker aan dat onze bestuursleden met grote interesse dit kongres tegemoet zien. Onze militanten en onze afdelingsverantwoordelijken in het biezonder moeten in deze voorbereiding de voorpost zijn, het gaat om essentiële probleemstellingen die voor ons allen duurbaar zijn. Het is misschien wenselijk dat aan onze huidige struk- tuur dient gewijzigd en er nieuwe doelstellingen dienen toegevoegd met het doel, ons als socialist, en onze bewe ging in het algemeen nog meer te laten gelden. Vooral nu moeten wij duidelijk zijn. Dat is de strijd voor morgen. Ingevolge een overeenkomst welke hij afgesloten heeft met de representatieve organisaties waarbij zijn werknemers, aange- slcten zijn, heeft de grootste Belgische werkgever, namelijk t Rijk, de verbintenis aangegaan zijnmeerderjarige werknemers een netto-inkomen per maand te verzekeren van 10.000 frank. Aldus heeft het Rijk. en wel dra al de openbare diensten, er kend dat een meerderjarige werknemer moet kunnen beschik ken over 10.000 frank per maand om op een decente wijze te kun nen leven. Er bestaat geen enkele reden om aan te nemen dat deze zelfde regel niet zou gelden voor de werknemers die tewerkgesteld zijn in de privé-sektoih zij heb ben dezelfde behoeften. Het wetsvoorstel dat wij aan uw beraadslaging voorleggen, streeft er derhalve naar om de werknemer uit de privé-sektor, wat het minimum inkomen be treft, gelijk te stellen met deze uit de publieke sektor. WETSVOORSTEL ARTIKEL 1 - Deze wet is toe passelijk op de werkgevers en op hun werknemers van minstens 21 jaar, verbonden door een ar- beidso vereen komst Voor de toepassing van de le alinea wordt de werknemer ge acht 21 jaar te zijn vanaf het begin van de loonbetalingsperiode waarin hij deze leeftijd bereikt. ARTIKEL 2 - De in artikel 1 bedoelde werknemers hebben per maand recht op een brutoloon van minstens 12.500 frank, voor een arbeidsprestatie van normale duur. Op het bedrag bepaald in de le alinea, wordt de wet van 2 augustus 1971 houdende inrich ting van een stelsel waarbij de wedden, lonen, pensioenen, toe lagen en tegen oetkomingen ten laste van de openbare schatkist, sommige sociale uitkeringen, de bezoldigingsgrenzen waarmee re kening van sommige bijdragen van de sociale zekerheid der ar beiders, alsmede de verpl chtin- gen op sociaal gebied opgelegd aan de zelfstandigen, aan het indexcijfer van de konsumptie- prijzen worden gekoppeld, toege past. Het bedrag vermeld in de le alinea is reeds gekoppeld aan de spilindeks 114.20. ARTIKEL 3 - Voor de vaststel ling van het netto-loon wordt geen rekening gehouden met pre mies en andere voordelen die, zelfs indien ze betrekking heb ben op de beschouwde periode, slechts met tussenpozen van 3 maanden of meer betaald wor den.. ARTIKEL 4 - Uiterlijk binnen de drie maand na de bekendma king van deze wet en na raadple ging' van de Nationale Arbeids raad. bepaalt de Koning, voor de werknemers wier arbeidspresta ties niet geleverd worden onder het rechtstreeks toezicht van de werkgever, op welke wijze de be palingen van deze wet worden toegepast. ARTIKEL 5 - De rechtsvorde ringen die hun oorsprong vinden in deze wet zijn verjaard één jaar na het verstrijken van de ar beidsovereenkomst of vijf jaar na het feit dat aanleiding geeft tot he vordering, zonder dat dit laatste termijn één jaar na de beëindiging van de overeenkomst kan overschrijden. ARTIKEL 6 - De arbeidsgerech ten nemen kennis van de gesch 1- len die uit deze wet voortspruit. ARTIKEL 7 - Deze wet wordt toegepast vanaf de eerste loon betalingsperiode die aanvangt na haai bekendmaking Niettegenstaande de C.C.O.D., op amper een tweetal dagen vóór de aangekondigde 24-urenstaking van 18 mei, besliste haar sta kingsaanzegging te verdagen, kende de beweging bij het stads en C.O.O.-personeel een onver deeld sukses. Vooral in de C.O.O. was er een zeer grote deelname, gevolgd door het stedelijk werkliedenpersoneel, de politiemannen en op dc laat ste plaats de bedienden. Alle le den van de A.C.O.D. hebben het ordewoord van hun vakhond stipt opgevolgd, en wij danken hen hiervoor. Naast hen stonden ech ter ook vele C.C.O.D.'ers en li beraal gesyndikeerden die, spijts de negatieve houding van hun respektievelijke vakbonden, hier mee hun solidariteit t.o.v. de A.C.O.D. betuigden Met het vaandel van de A.C.O.D.-Aalst op kop en achter de spandoek met de slogan «Her waardering NV», werd door meer dan 300 stakende betogers een korte rondgang door de voor naamste straten van de stad ge houden. De optocht eindigde op de Hopmarkt, waarna de stakers verzamelden in de zaal «Koren bloem» om er een toespraak van A.B.V.V.-sekretaris Vernimmen te beluisteren. Kd. Ben Goossens, voorzitter van de A.C.O.D.-afdeling Aalst, dankte eerst alle aanwezigen voor hun talrijke opkomst en bracht een bijzondere hulde aan alle stakers, die geen lid zijn van onze vakbond maar toch met ons solidair waren. Ongeveer in dezelfde zin deed kd. Vernim men tot allen een oproep om - als het nodig zou blijken - in de toekomst verder eensgezind te strijden ter verwezenlijking van onze eisen. «Wij hebben ons niet te mengen in andere organisa ties» vervolgde de spreker, «maar wij zouden er toch voor aan dringen dat er overal meer in spraak van de basis zou komen, zodanig dat de voorname beslis singen van de basis zelf zouden uitkomen en niet worden opge drongen door de top» Deze toespraak werd stormach tig door alle aanwezigen toege juicht. Tot besluit van deze bij eenkomst deed kd, Goossens nog een speciale oproep tot verdere eensgezindheid hij alle werkne mers van C.O.O. en gemeente. Door vele aanwezigen werd nog geruime tjid nagekaart over het sukses van de staking. Wij moch ten ons ook verheugen in het sympatick bezoek van schepen De Neve, die gedurende enige tijd onder ons verbleef. In alle CVP-gebonden kranten werd de staking over gans het land geminimaliseerd. Wij in Aalst hebben alleszins resultaten geboekt, waarvan elke inwoner zich zal kunnen overtuigen heb ben. De vuilnisemmers bleven overal staan de zwemkom was gesloten wegens afwezigheid van voldoende politieagenten liep het verkeer meermaals in het honderd en in alle andere dien sten werd slechts gewerkt met een uiterst beperkt effektief. Wij kunnen dit verslag niet besluiten zonder een speciaal woordje van dank te richten aan allen die hebben bijgedragen om onze aktie zo suksesvol te doen verlopen. Bijzondere dank ook aan de solidairen van andere syndikaten en van de ongesyn- dikeerden, die ons hun steun verleenden. Op deze manier heb ben zij bewezen dat het gemeen schappelijk front, dat nu aan een zijden draadje hangt, voortleeft in onze geesten en in onze har ten. Dc A.C.O.D.-sekretaris, Jef De Wolf. Nadat onze vriend L.P. Boon zaterdag j.l. in de doelen te Rot terdam is gehuldigd geworden hebben de vrienden van Rows ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag gedacht dat dit zo maar niet onopgemerkt kon voor bijgaan. Louis die reeds heel wat boe ken heeft geschreven, en waar- van in ons weekblad nog steeds het ieuillèton «Fabriekstad Aalst wordt afgedrukt vormt eigenlijk de basis van het suksesnjk boek Pieter Daensvan dezelfde au teur, dat een groot sukses kent in Vlaanderen en dat zelfs door de Nederlandse omroep K.R.O. wordt verfilmd. Kameraad Louis tcerd op 16 maart j.l. 60 jaar, daarom heb ben de vrienden van Louis een viering gepland die zal doorgaan morgen, zaterdag 27 mei. Om 19 uur is er de aankomst van Louis op de Kapellekensbaan in een open koets, waar hem voor het Huizeken van Ondine- ken een geschenk zal overhandigd worden. Om 20 uur is er een demokra- tisch eetmaal met niet-akademi- sche toespraken door letterkundi gen in de zaal Madeion te Aalst, waarbij aan alle aanivezigen een bibliografie van Louis' werk door F.J. Verdoodt zal overhandigd worden. Op de viering van voorbije za terdag te Nederland zongen de aanwezigen een gelegenheids- Louis Paul Boon-lied, dat spe ciaal voor deze gelegenheid was gemaakt. Wie weet welke verras sing onze vriend zaterdag zal te beurt vallen. Wij wensen hem alvast r.og vele jaren. Vorige week behandelde Willy Vernimmen hier het probleem van de verhouding arbeiders-be dienden. Terecht onderstreepte kd Vernimmen daarbij dat men een reorganisatie niet mag door voeren zonder de goedkeuring van de basis. Het is immers onmogelijk een belangrijke groep zoals de bedien den een niet-gewilde siruktuur op te dringen. Mocht men, van bovenuit, en tegen de wil der be dienden in, hen toch een struk tuur opleggen, dan zou het ABVV tienduizenden leden verliezen. Daarvan vinden we voorbeelden in het buitenland. Zie de toestand in Duitsland, waar men de «in dustrievakbonden doorvoerde, met als gevolg dat meer dan 300.00C bedienden zich afscheidden om een nieuwe eigen organisatie op te bouwen, ook in eigen land vinden we voorbeelden van de nefaste resultaten van .industrie- vakbonden». Kijk naar Aalst waar de ABW-bediendenvakbond bij de sociale verkiezingen op nieuw vooruit ging in tegenstel ling met de uitslag bij Intercom, bewerkt door een .industrievak bond» Gazelco, en waar het ABVV voor de bedienden een zeer slecht resultaat moest inkasseren. Hoe komt dit

Voor Allen | 1972 | | pagina 1