VLAAMS Gevaarlijk spel van de Franstalige Kultuurraad PENSiOENVERHOGING VANAF 1-7-72 IN DE SCHIJNWERPER ZELFSTANDIGEN KRIJGEN OOK HUN DEEL Op zoek naar natuurschoon, dicht bij de deur ZATERDAG 22 JULI 1972 24e JAARGANG Nr. 30 PRIJS PER NUMMER 5 fr. WEEKBLAD VAN DE B.S.P. - ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT^ door Bert Van Hoorick volksvertegenwoordiger (Zie vervolg blz. 2) 1 Welke verbetering brengt deze nieuwe wet aan het pensioen der zelfstandigen Zie vervolg blz. 3 V olksunie-helden Ekonomische konjunktuur beter Bezuinigen Kontrole door de ondernemingsraden Leeftijdsgrens voor benoeming in rijksdienst McGovern vrij progressief programma Redaktie Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT 930C AALST Tel. 053/24869 - Posteheckrekening 95.24.64 Maandabonnement: 20 fr. - Jaarabonnement: 240 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. Vooraleer met verlof te gaan hebben de twee kuituur raden de begroting voor hun kuituurgemeenschap goed- gestemd Zij beschikten elk over een globaal krediet, het Nederlandse groter dan het Franse, waarmede zij naar eigen inzicht de kultuurpolitiek m hun eigen Seb«ed in 1973 kunnen voeren. De Franse kujtuurraad heeft een parig, op voorstel van de Luikse socialist Dehousse, maar hierin bijgetreden door de C.V.P.-minister voor de Franse kuituur, een krediet van 500.000 fr ingeschreven, bestemd voor het propageren en aanmoedigen van de Franse taal in de Voerstreek en in Vlaamse randgemeenten van de Hef spreekt vanzelf dat deze daad protest en polemieken heeft uitgelokt. De Franse kultuurraad beweert het recht te hebben Franse taalpropaganda in Vlaanderentevoe- 1 ren meer in het bijzonder in de hogervermelde gebieden Omgekeerd verdedigt Dehousse zich met het argumen dat het de Vlaamse kultuurraad eveneens vrij staat Ne derlandse taalpropaganda in Wallonië te voeren zoals dat bvb. in Afrika en andere landen. Het is duidelijk dat wij hier te doen hebben met een zeer eenzijdige interpretatie van de grondwet. Bij de grondwetsherziening, waardoor de ^n°hét werd ingesteld, werd integendeel beklemtoond en in het verslag opgenomen dat een kultuurraad geen aktiviteiten in zijn taal mag subsidiëren in de andere taalgemeen schap. De Nederlandse kultuurraad heeft zich daaraan gehouden. De Franse niet. In Vlaanderen is deze daad dan ook als een uitdaging aangezien geworden en als dus danig in verschillende kranten bestempeld geworden. Wij wensen daar geen grote woorden op te plakken of ismen aan te kleven zoals Frans expansionisme, taalim- perialisme en dergelijke meer. Maar wij wensen in elk geval duidelijk te beklemtonen dat wij dit optreden van de Franse kultuurraad onaanvaardbaar achten, dat het niet van aard is om het kommunautair klimaat in België te verbeteren en dat het integendeel riskeert wederzijds aangegane verbintenissen van kommunautaire aard op losse schroeven te zetten. Kortom, het onding moet onge daan worden gemaakt. Als Vlaamse socialisten zijn wij tegen elk chauvinisme. Wij wensen de Vlaamse kuituurgemeenschap niet in een Vlaams ghetto te zien ontaarden. Met onze havensteden en omringd door grote beschavingen lopen wij trouwens In het Regeerakkoord Hoofd stuk II - Sociaal beleid - werd inzake pensioen, onder Rubriek C bepaald; inzake de pensioenen der zelfstandigen Te verwezenlijken doel: 75.000 frank voor het gezinspensioen; een verhouding tussen het pensioen en het minimum in komen voor de berekening van de bijdragen moet behouden blijven; geleidelijke afschaffing van het onderzoek naar de be staansmiddelen, ten laatste op 1 januari 1975; evenwaardige aanpassing van de staatstussenkomsten en de bijdragen om deze maatregel te financieren. Ir. het staatsblad van 14-7-19(2 verscheen dan ook de wet hou dende wijziging van sommige be palingen inzake het Sociaal Sta tuut der Zelfstandigen, die ver schillende verbeteringen brengen aan de pensioenwetgeving voor zelfstandigen, het betreft de ka de-wet van 12-7-1972. Het huidige jaarbedrag van een gezinspensicen als zelfstandige is 53.935 frank en van een alleen staande en een weduwe 36.406 fr. Met ingang van 1 JULI 1972, wordt het basisbedrag- verhoogd tot 60.000 fr voor een 'GEZIN, wiens echtgenote alle beroepsbe zigheid heeft gestaakt, en geen rust- of overlevingspensioen ge niet krachtens deze wet of Krach tens een andere Belgische- of buitenlandse pensioenregeling cf eer. vergoeding wegens ziekte, invaliditeit of onvrijwillige werk loosheid geniet. Het pensioen van ALLEEN STAANDE of het WEDUWEN - PENSIOEN wordt gebracht op het basisbedrag van 45.300 fr. Gezien het de bedoeling is van de regering, het gezinspensioen der zelfstandigen te brengen op 75.00C fr tegen 1-1-1975, voorziet de wet heden reeds volgende ver hogingen basisbedragen als volgt V.U.-kamerleden Babyion en Kuypers hebben te Brugge met een handvol aanhangers de held gespeeld. Triestige helden echter. Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, was op beleefd heidsbezoek na besprekingen met de Benelux-ministers over een Europese Veiligheidskonferentie die de vrede beoogt te dienen. Van deze gelegenheid maakten hogergenoemde V.U.-parlementa- riërs gebruik om op provokerende wijze te manifesteren, zogezegd voor de onafhankelijkheid van de vroegere Baltische staten. Daar bij bracht Babyion slagen toe aan een Brugse politieagent die er een gebroken neus bij opliep. Het V.U.-kamerlid schermde met zijn parlementaire onschendbaarheid en deed zeer beledigd omdat deze niet toepasselijk is in dergelijke gevallen. Toen er een aanhou dingsmandaat tegen hem werd uitgevaardigd dook hij onder in afwachting van de samenroeping van de raadkamer. Wat ons naar aanleiding van deze feiten dwars zit is niet zozeer dat lieden van de V.U. een manifestatie ineen- staken Wij zijn een vrij land alhoewel wij de V.U. nog niet hebben weten protesteren tegen de Franco-diktatuur of tegen het Grieks kolonelsregime. Wel zit ons dwars dat de televisie er al weer als de kippen bij was om deze in omvang onnozele mani festatie dik in de verf te zetten alsook de flater van Moeder Jus- titia die zorgde voor de propa ganda van Mik Babyion. Tijdens de jongste drie maan den heeft de verbetering van de ekonomische bedrijvigheid die al merkbaar was gedurende het eer ste trimester van 1972 zich door gezet. Het partikulier verbruik is in 1972 alweer hoger dan in de overeenstemmende maanden van 1971. Ook de uitvoerstatistieken zijn gunstig. Er is veel vraag naar leningen voor het bouwen van woningen wat zich gunstig zal aftekenen in de bouwnijver heid. De stijging van de prijzen is in België minder ongustig dan in de nabuurlanden. Tussen Zandbergen en Pollare langs de toeristische Denderroute treft men nog veel ongerepte stukjes natuurschoon. Het oude, kronkelende jaagpad voert u als het ware doorheen de prachtige Dender vallei. Beslist de moeite waard als uitstap op een zonnige namiddag. De Staat zal zonder te scha den aan het sociaal en ekono- misch beleid een grote inspan ning moeten doen om op zijn uitgaven te bezuinigen wil men een verhoging van sommige be lastingen voorkomen. De minis ters werden dan ook verzocht in te binden op de begrotingen die zij voor 1973 aan het voorberei den zijn. Vakbonden en patroons zijn het erover eens geworden dat de bedrijfsrevisoren in de toekomst een veel grotere rol moeten spe len inzake de kontrole van het boekhoudkundig plan van de on dernemingen. Aan de onderne mingsraad zal voortaan moeten worden gevraagd of hij akkoord gaat met de aanstelling van de bedrijfsrevisor door de algemene vergadering van de aandeelhou ders. De revisor zal voortaan een aktieve rol moeten spelen. Aan de hand van objektieve gegevens moet hij zelf een oordeel kunnen vellen over de resultaten van het financieel beheer van de onder neming en hij moet daarover ver slag uitbrengen aan de onderne mingsraad, die hem kan onder vragen over deze toestand. Zowel tegenover het personeel als tegen over de aandeelhouders zal de bedrijfsrevisor moeten optreden als een waarborg voor de Juist heid van de voorlichting. De kabinetsraad heeft beslist dat de leeftijdsgrens om in rijks dienst vast te kunnen benoemd worden op 50 jaar in de plaats van op 30 of 35 wordt gebracht. De uitvoeringsmodaliteiten dienen nog door de syndikale adviesraad te worden bestudeerd. De aanduiding van McGovern als presidentskandidaat voor de Demokratische Partij in de U.S.A. doet aan als een frisse wind en een ruk naar links, althans bin nen deze partij. McGovern zal het straks tegen Nixon in de pre sidentsverkiezingen opnemen. Dit gebeurt met een vrij vooruitstre vend programma. Dit voorziet o.m. in de onmiddellijke terug trekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit Indochina, de stopzetting van de Amerikaanse steun aan het Grieks militair be wind, een vermindering van d« militaire hulp aan Latijns-Am©» rika, een politiek van kollektierw veiligheid, binnenlandse sociale maatregelen, enz.

Voor Allen | 1972 | | pagina 1