ARBEIDERS- EN BEDIENDENPENSIOEN AALST FABRIEKSTAD Geen enkel bedrijf van 1.000 werknemers in het arr. Aalst (Zie begin bladzijde 1) (Zie begin blz. 1) DEZE WEEK IN DE SCHIJNWERPER 149 De buitenwereld merkte weinig of niets van dit alles. Voor iedereen in het stadje was André Van der Meersch nog steeds de spil van alle socialis tische aktiviteiten, en dit terwijl hij alleen nog in het Onpartijdig Komiteit zetelde, samen met Pieter Daens. Wat zijn oude kameraad De Meeter betrof, die was er sinds het verlaten zijner herberg nogal erg aan toe. De arme man raakte verplicht bij de boeren in de omtrek wat hulp bij de veldarbeid aan te bieden, om met wat brood of aardappelen huiswaarts te kunnen keren. Onder impuls van Jan Marcel stichtte Adolf De Neef dan zijn beroemdgeworden zangkoor, samen gesteld uit de kinderen der partijleden. Het ging de glorierijke naam De Volkskinderen krijgen en zou meer dan alle andere bedrijvigheid tot de roem en bloei der partij bij dragen. Heel wat dezer zangertjes zouden jaren later met trots meedelen, dat ook zij tot de Volkskinderen hadden behoord. Met een even nieuw gestichte symfonie traden zij overal en ook voortdurend op, de jongetjes met een rood petje op het hoofd, de meisjes met een rode strik in de haren, en nimmer had iets meer psychologisch ef- rekt op het gemoed dezer eenvoudige volksmensen, ook hun kind te zien optreden en liederen te horen voordragen. Zelfs in die troosteloze fabrieksbuurt aan de Saskaai, waar het lokaal Hand Aan Hand zich bevond, pakten ze uit met een wijkkermis, Saskaai-kermis. Ze schilderden een roeibootje in het knalrood en lieten op de Dender pleziertochtjes maken. Ook dit bezongen de Volkskinderen des avonds op de met gaslampen verlichtte kaai.... En na ook nog het lied «O Roode Vaan» ten beste te hebben gegeven, werden ze getrakteerd op koeke- brood en koffie. Adolf De Neef, stichter der fanfare en zanggroep der Volkskinderen, is een dezer stille en onbaat- L.P. BOON zuchtige werkers der partij geweest. Nergens werd ooit zijn naam vermeld, nergens zijn bijzonderhe den over hem en zijn leven te vinden. Alleen dat hij een drietal jaren later naar Engeland uitweek, en bij het naderen van zijn al te vroegtijdige dood, in 1912, naar het vaderstadje terugkeerde. Pas dan zou men in het socialistisch blad Recht en Vrijheid een kort «in memoriam» aan hem wijden. Met bloemen, kransen en liederen verwelkomden de Volkskinderen ook Edward Anseele, als hij offi cieel bezoek bracht aan het partijlokaal op de Sas kaai. Het was geen aangename boodschap die hij te brengen had. Het blad «Vooruit» was op groter formaat beginnen verschijnen, en waar dit reeds een nijpend tekort in kas bracht, werd het blad ook nog in een reeks processen betrokken. Men stond aan de rand van het failliet, en alleen de Strijdpenning de centjes die de arbeiders van het Vlaamse land aan hun dagblad offerden kon en moest deze afgrond vullen. Nauwelijks had An seele aan alle partij-afdelingen het S.O.S. doorge seind, of vanuit Aalst stuurde Nichels reeds een bericht, dat de nog steeds verhulde waarheid prijs gaf: «Geen enkele partijgenoot mag rusten, vooral eer ons blad gered is». De maand eropvolgend was de nood het hoogst, maar de redding nog steeds niet nabij. Opnieuw schreef Nichels onverbloemd: «Ja, ik weet het, er is in Aalst genoeg te ondersteunen, maar daarom mogen wij ons machtigste wapen, het blad «Vooruit», niet laten vallen». Op zondag 9 oktober kwam Anseele dan in hoogst eigen persoon. Het was vier jaar geleden dat hij nog de stad bezocht had, en dit toen men het te kleine lokaaltje in de Sint-Jorisstraat verliet, om zich in de nieuwbouw op de Saskaai te vestigen. Toen hij uit het station het plein betrad, stond men daar met honderden opgesteld om een mach tig «Leve Anseele!» te laten horen, en ook nog in koor de Marseillaise te zingen.... Want het was de bedoeling geweest hem met de fanfare te begroeten en in stoet naar het lokaal te brengen, doch dit was hen verboden geworden. Maar al was er geen fanfare, en ook geen door de verscheidene groepe ringen gevormde stoet, men kon niet beletten dat een zee van volk daar aan het station was toege stroomd, en Anseele als het ware naar het lokaal toestuwde. Daar werd hij dan in liederen der Volkskinderen gehuldigd en werd hem als een rui ker bloemen een partij overzicht aangeboden: «Wij bezitten thans een machinale bakkerij, een katoen- bewerkersbond die steeds meer in ledenaantal aan wint, een weerstandskas in allerbeste staat, een propagandakiub bestaande uit een legertje van moedige en overtuigde soldaten, een weversbond, een metselaarsvereniging, een schrijnwerkersbond, een vrouwenvereniging, een Jonge Wacht, een mu ziekkorps, een toneelbond, een turnklub en ons kin derkoor». (Vervolgt) De weduwe moet met de overleden man minstens 1 jaar gehuwd zijn geweest. Bij werkongeval is dat jaar gehuwd zijn niet vereist. Indien de man stierf vooraleer hij pensioen genoot dan zal de we duwe reeds het weduwpensioen genieten vanaf dezelfde maand van het overlijden. Genoot de man reeds zijn rustpensioen dan krijgt zijn echtgenote het weduwpensioen vanaf de maand volgend op het overlijden. Aanpassingsvergoeding De weduwen die geen recht hebben op het weduwpensioen omdat zij bijvoorbeeld geen 45 jaar oud zijn, of geen 66 t.h. werkonbekwaam zijn, of geen kinderlast hebben of omdat zij zelf blijven voortwerken hebben toch recht op een aanpassingsvergoeding van één jaar we- duwenpensioen. Die aanpassingsvergoeding wordt in éénmaal uitbe taald. II? f,®*te gescheiden de in feite gescheiden vrouw heeft recht op de helft van het gezinspensioen, tenware zijzelf gewerkt hebbende haar persoonlijk pensioen als alleenstaande verkiezen zou De in feite gescheiden vrouw moet ook haar aanvraag doen langs het gemeente- huis harer woonplaats. Overlijden als een gepensioneerde overlijdt en nog recht heeft op achterstallige betalingen, dan worden die in rangorde uitgekeerd 1) aan de echtgenoot met wie de gepensioneerde samenleefde. 2) aan de kinderen met wie de gepensioneerde samenleefde In die twee eerste gevallen moet geen enkele formaliteit vervuld norden Ge moet alleen het pensioenbrevet op het gemeentebestuur afleveren en er de zaak uitleggen. 3) al de andere personen bij wie de gepensioneerde inwoonde of niet- moeten een aanvraag indienen op het gemeentebestuur waar de nodige formulieren voorhanden zijn. Die aanvraag wordt best per aangetekend schrijven verstuurd aan de Rijkskas voor Werknemers pensioenen Zuidertoren 1060 Brussel. Gelegenheidswerk: men mag als gepensioneerde indien men per uur betaald wordt nog 270 uren werken per drie maand. Hier is geen beperking in het bedrag van de verdienste. Indien men echter niet per uur maar wel betaald wordt aan een vaste verdienste bijvoor beeld aan een maandelijkse vergoeding dan mag de verdienste in totaal niet meer bedragen dan 12.300 fr. per drie maand. Werkuren zijn dan onbeperkt. Opgepast wie zulk gelegenheidswerk doet moet hiervan de Rijks kas voor Pensioenen Zuidertoren 1060 verwittigen. Aangifteformulie ren zijn hiervoor op het gemeentehuis voorhanden. Wie echter niet méér dan 18 dagen gelegenheidswerk doet per jaar moet niks aan geven. Zonder enige aangifte mag men ook nog bewerken min dan 1 ha land of weide ofwel min dan 15 aren groenten, tabak, hop of intensieve fruitteelt of teelt van geneeskundige planten ofwel min dan 20 aren voor witloofteelt of min dan 3 aren bloementeelt of min dan 12,5 aren boomkweek of druiventcelt of min dan 200 m2 serren. Gebeuren de teelten samen elk voor een deel dan moet de totale oppervlakte min zijn dan 17,5 aren. Uitbetaling pensioen waar men ook in de wereld verblijft kan men als gepensioneerde de uitbetaling van zijn pensioen verkrijgen Hiervoor moet ge de aanvraag richten tot de Rijksdienst voor Werk nemerspensioen, Zuidertoren 1060, Brussel. Beslag leggen Men kan geen beslag leggen op het pensioen voor het betalen van om het even welke schulden. Men kan er wel deels beslag op leggen voor het betalen van een onderhoudsplicht. dan zien wij dat de provincie Brabant ongeveer de helft van het aantal Brusselse werkforen- sen en Oost-VIaanderen ongeveer 1/4 levert. In deze laatste pro vincie wordt voornamelijk het leeuwenaandeel van het arron dissement Aalst vastgelegd (13,7 t.h.). Wanneer wij de arbeids krachtenbalans van 1970 en 1975 bekijken zien wij dat de werk- gelegenheidscoëfficiënt in het arrondissement Aalst nog gaat dalen van 67,4 naar 64,7. De werk- gelegenheidscoëfficiënt is de laag ste van de ganse provincie. Een tewerkstellingscoëfficiënt van iets minder dan 80 pet. kan alleszins niet verantwoord worden in een welvaartsmaatschappij. De levens standaard in het arrondissement Aalst op basis van de netto be lastbare inkomens van de natuur lijke personen over 1967 (fiskale aangifte 1968) bedroeg 34.000 fr. per inwoner. Voor de provincie Oost-Vlaanderen bedroeg dit ge middeld 36.600 frank In de meest recente cijfers ge publiceerd door de RMZ in zijn jaarverslag over het dienstjaar 1970 stellen wij vast dat het ar rondissement Aalst geen enkele inrichting met 1000 werknemers heeft. Sint-Niklaas daarentegen heeft wel een bedrijf van 1000 werknemers. Onder RMZ-ressorteerde werkgevers in het arrondissement Aalst in 70 Aantal werkgevers Grootteklasse Aantal werknemers 2.842 594 405 285 95 52 29 6 minder dan van 5 tot van 10 tot van 20 tot van 50 tot van 100 tot 199 van 200 tot 499 van 500 tot 999 1000 en 5 9 19 49 99 werknemers werknemers werknemers werknemers werknemers werknemers werknemers werknemers meer 4.887 3.897 5.644 8.486 6.422 6.772 8.206 4.701 4.308 49.015 Kenmerkend in ons arrondisse ment is het groot aantal kleine ondernemingen: de bedrijven met minder dan 5 tewerkgestelden ver tegenwoordigen 66 t.h. van het totaal. 90 t.h. van de bedrijven stellen minder dan 20 werkne mers tewerk. Bij veel van de kleine en mid delgrote ondernemingen bestaat het gevaar dat op het cruciale ogenblik deze bedrijven de nodige financiële aanslag missen. Hier komt duidelijk de kwetsbaarheid van de struktuur van ons be drijfsleven tot uiting. Het is een niet te loochen feit dat de meest geschoolde jongeren stijgende moeilijkheden ondervinden om passend werk te vinden in eigen streek. Het is een aanwijziging van onze technologische onder ontwikkeling. Het probleem van de ondertewerkstelling van de ge schoolden dient een oplossing te vinden in de groei van nieuwe ondernemingen die meer verfijnde en geëvolueerde produkten ver vaardigen. Het zal erop aanko men een strengere selektiviteit bij de inplanting van nieuwe be drijven door te voeren. Boven dien zal er angstvallig dienen over gewaakt te worden, dat de inves teringen naar de meest rendabele takken worden gekanaliseerd. Het volstaat niet meer, zoals vroeger, ondernemingen aan te trekken, louter omwille van hun tewerk stellingsvooruitzichten. De onder nemingen uit de spitse sektoren waarborgen op lange termijn immers de beste welvaartkansen. Zij zorgen voor enorme mogelijk heden tot toelevering, zowel in de oprichtings- als in de latere wer kingsfase. Verder wenden deze industriële bedrijven de meest moderne technologieën aan en scheppen zij aldus werkgelegen heid voor onze hooggeschoolde arbeidskrachten. Wij mogen ech ter niet uit het oog verliezen dat de vroegere gedragslijn, die hoofd zakelijk arbeidsintensieve onder nemingen viseerde, niet vervangt, doch wel aanvult. Hoe ziet de toekomst eruit voor de kleine en middelgrote onderne mingen in ons arrondissement? Teneinde over het minimum aan technische en aan intellektuele uitrusting te kunnen beschikken is een samenwerking tussen on dernemingen de aangewezen op lossing. Aldus kan de handicap van het kleine (familiale) bedrijf overwonnen worden, zonder de voordelen ervan te moeten prijs geven. Een belangrijke mogelijk heid voor de kleine en middelgro te bedrijven bestaat in toelevering aan grote bedrijven, die meer en meer assemblagebedrijven, dan eigenlijke produktiebedrijven zijn. Kleine bedrijven kunnen zich meer specialiseren en hebben een groter aanpassingsvermogen. Als voorbeeld van toelevering wordt gedacht aan de grote auto-assem- blagebedrijven (Gent, Antwerpen) die op korte afstand van onze streek aanwezig zijn. We mogen echter niet uit het oog verliezen dat de aangroei van de tewerk stelling in de toekomst van de be drijven een steeds belangrijker wordende financiële inspanningen zal vragen. Alleen mits een bij zondere hulp van overheidswege kan de achterstand inzake de ves tiging van grote bedrijven worden ingelopen. De mogelijkheden tot inplan ting van bedrijven gesitueerd in dynamische sektoren zijn voor handen. Er is immers de gunstige ligging, de ruime arbeidsmarkt zowel kwantitatief als kwalitatief, de stimuli in het raam van de expansiewetgeving. Er dient over gewaakt te worden dat de indus trieterreinen voldoende groot zijn, dat infrastruktuur ook een aantal gemeenschappelijke nutsvoorzie ningen omvat die aan de eisen van de huidige tijd en de nabije toekomst moeten aangepast wor den. Als besluit kunnen wij nog even het onderwijs in ons arrondisse ment onderzoeken. Het zal er im mers op aankomen de massa jon geren van vandaag, die morgen de bevolkingsgroep op aktieve leeftijd zal zijn, werkgelegenheid in eigen streek te versehaffen. De opleiding die zij vandaag krijgen is van primordiaal belang voor de funktie die zij morgen zullen vervullen. Het milieu waarin zij hun opvoeding krijgen evenals de kwaliteit van hun opvoeders is van doorslaggevende betekenis, 't Gezamenlijk personeel in de over heidsdiensten en in het onderwijs l>edroeg op 30 juni 1970 9.629 per sonen (5.450 mannen en 4.179 vrouwen), 6.088 waren werkzaam in het onderwijs verspreid over 218 inrichtingen. Aantal inrichtingen en personeel in het onderwijs in het arrondisse ment Aalst (30 juni 1970) Inrichtende Aantal Personeel Totaal macht inrichtingen mann./vrouw. Staat 47 1.965 1.056 2.121 Provincie 2 87 8 95 Gemeenten 17 144 36 180 Gesnb. onderwijs Kleuter en lager 80 481 1.188 1.669 Vrij 72 992 1.031 2.023 218 2.769 3.319 6.088 GRIEKSE ARBEIDERS VOOR DE KRIJGSRAAD ALS GUERRILLA'S In Athene begon verleden week voor een speciale kijgsraad een proces tegen acht Griekse arbei ders, die ervan beschuldigd wor den een guerrillatroep te hebben opgericht met de bedoeling het bestaande regime omver te wer pen. Dit zijn de zoveelste strij ders voor de demokratie in Grie kenland, die door het kolonels regime in de kerkers zullen wo- den opgesloten. GEBEURTENISSEN TE PRAAG TEST VAN FRANSE VOLKSFRONTPARTIJEN In het Volksfrontprogramma waarmee de Franse Socialisten en kommunisten het komende voorjaar gezamenlijk de verkie zingen ingaan, wordt daar de Fransen beloofd dat alle demo cratische -vrijheden zullen zijn gewaarborgd. De reakties van de beide partners op de serie proces sen, die in Tjeöho-Slowwakije plaatsvinden, is daarom een test. De Franse kommunisten hebben lang gezwegen, tot op uitnodiging van socialistenleider Mitterand F. l'Humanité eindelijk een lange verklaring publiceerde met ge matigde kritiek. DENDERROUTE KRUGT VORM De Denderroute die werd afge bakend en voor vele mensen toch een enige kans moet zijn om de streek rond de Dender te ont dekken krijgt vorm. De wegwij zers werden reeds geplaatst in Aalst en Erembodegem, zodat men nu rustig de mooie piekjes van onze schilderachtige Dendervallei kan ontdekken. VREES VOOR VERDWIJNEN VINKEN SPOft r In bepaalde middens van vin- kensportbeoefenaars is de vrees gerezen dat hun geliefde sport zou verdwijnen, samen met de vogelvangst die door een Konink lijk Besluit vorige week werd af geschaft en verboden. De vrees spruit voort uit de overweging dat er geen vinken meer zullen kunnen worden gevangen en dat daardoor na het afsterven van de huidig zangidolen geen nieuwe kandidaat-fluiters zullen gevon den worden. PARTIJVOORZITTERSCHAP SENATOR R. HOUBEN LEGT NEER In een gesprek met journalis ten verklaarde de h. Houhen dat hij eerstdaags zijn funktie van algemeen nationaal voorzitter van de C.V.P.-P.S.C. zal neerleggen. De nationale kongressen van de C.VP.-P8.C., die in oktober ge houden worden zuilen een ge meenschappelijk voorstel doen om in de opvolging van de h. Houben te voorzien. VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN Wij hebben een aktieve houding aan te nemen ten aanzien van onze eigen gemeenschappelijke toekomst. In dit opzicht weten wij zeer goed dat er niet op mi rakelen te wachten valt, maar dat alleen loon naar werk is wegge legd. Alles dient bijgevolg in de weegschaal geworpen te worden om enkele grote bedrijven naar ons arrondissement te krijgen. SAEYS MATHIEU Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw

Voor Allen | 1972 | | pagina 2