VAKORGANISATIE en ARBEIDERSKONTROLE in België NIEUWS BOND M0YS0N AALST FABRIEKSTAD 2 DE VERTEGENWOORDIGING VAN DE WERKNEMERS IN DE EKONOMIE Sociaal dienstbetoon Willy Vernimmen senator 151 Zijn schrijven was nog maar net op het stadhuis aangekomen, of een poli tieman repte zich naar het lokaal op de Saskaai, om mee te delen: «Het is niet nodig geld in te za melen, het zijn vooral katolieken die er werken en die zullen in de werkmanskring 6 frank onder stand per week ontvangen, tot ze ander werk heb ben gevonden... Wat de niet-katolieken betreft, die zullen door de stad 2 frank per week wiorden uitbe taald, wat meer dan voldoende is voor het onder houd van vrouw en kinderen.» En wat burgemeester Gheeraerdts niet had willen uitspreken, schreef zijn vriend Van de Putte in Denderbode: «Groene en rode socialisten, zorg zélf voor uw mannen, wij zullen voor de onze zorgen.» De steenbakkers uit het Brusselse vierden hun jaarlijks feest, met pastoor Daens in hun midden, als erevoorzitter. Zij wisten, deze eenvoudigen, dat hij, ook om hen, meer dan drie jaar alleen nog de mis had mogen opdragen in de afgesloten kapel der Karmelieten, te Aalst. Zij stelden toen een verzoek schrift aan kardinaal Goossens op, om pastoor Daens mis te laten lezen in het Brusselse. Na rug gespraak met staatsminister Beernaert was de kar dinaal hiermee akkoord. Niet zozeer uit medelijden, zoals de steenbakkers, maar vooral uit politieke be rekening, wou men hem 'n armzalig betaald plaats je bezorgen. Ook voor Stillemans was het best, maar dan toch nog op voorwaarde: dat Daens geen meet ings meer gaf of bijwoonde, en niet meer meewerk te aan politieke bladen. Vioor de groep behoudsgezinden te Aalst, die zijn totale ondergang gezworen hadden, was dit een te mild einde. Om de gemoederen maar weer eens op te zwepen, schreef Denderbode «dat Daens uit L.P. BOON Dienst voor zefstandigen GERAARDSBERGEN Bond Moyson NINOVE Bond Moyson AALST Bond Moyson DENDERHOUTEM Bond Moyson ZANDBERGEN Bond Moyson Betrekking van administratie! bediende Betrekking van sektionaris te begeven blijdschap het lokaal der socialisten had bezocht, er iedereen op een glas bier trakteerde en de hand drukte tot vaarwel.» Het was je reinste onzin, maar omdat Denderbode voor een ernstig blad werd ver sleten, geloofde men het ook nog. Een paar dagen later liet kardinaal Goossens we ten, dat hij voortaan mis mocht lezen in het meis jespensionaat van de Visitatie, te Schaarbeek, en hiervoor een ereloon van 3.000 frank in het jaar zou ontvangen. Voor het huis van zijn broer nam hij afscheid van ahe samengestroomde daensisten. Broer Pieter vertelde over dit afscheid: «In de Mo lenstraat en tot aan de barreel van de ijzerenweg stonden de mensen opeengepakt. De muzikanten onzer fanfare hadden gevraagd hem een afscheids- serenade te mogen geven. De vensters van ons huis op Chipka stonden geopend, en vanuit het boven raam keek pastoor Daens toe, omringd van het be stuur der volkspartij. Hij zag al dat volk, voor en rond Chipka, tot aan 't kapelleke, tot tegen de vis mijn, aan de kaai van Arabi. Hoeveel? Zes, zeven, achtduizend man, en wellicht nog meer. Hij hield de schoonste toespraak van zijn leven. Zijn stem klonk helder, tot aan de Sint-Annabrug... Ik zeg u niet vaarwel, maar tot weerziens. Tot mijn laatste levenssnik zal ik werken en strijden tot opbeuring en lotsverbetering van ons volk.» Ook Denderbode wenste hem vaarwel toe, op haar manier dan: «Ge ziet het, brave mensen, wij zijn er vanaf, van de beroemde rustverstoorder en gekende scheurmaker. Wel moge het hem bekomen, geluk op zijn reis.» Het was alles een ietsje te voorbarig. Toen alge meen bekend was geraakt dat hij naar dit meisjes pensionaat te Schaarbeek zou gaan, ontving de overste ervan een massa protestbrieven... en in de eerste plaats van de ouders, die dreigden hun doch ters uit het pensionaat weg te nemen, als Daens daar de mis las. De verontruste overste stuurde nog gauw een noodkreet naar de kardinaal, en door nogmaals tussenkomst van Beernaert werd Daens voorgesteld dan maar de mis te lezen bij de broe ders Alexianen. Bitter zei broer Pieter: «De Alexianen, een huls voor gestrafte en ziekelijke priesters! Dit was het inzicht der katolieke bewaarders sedert 1894: te Aalst werden kerken en kapellen voor hem geslo ten, om hem te verplichten de mis te lezen bii de Zotte Broeders.» Het was niet voldoende hem deze vernederende plaats aan te bieden, het moest ook nog vergezeld gaan van allerlei beschamende voorwaarden. Pas als alles definitief achter de rug was, schreef pas toor Daens hierover in Het Recht: «Onder de ver nederende omstandigheden was ook nog het verbod de voet te zetten in het gesticht der broeders zelf, en andere dingen welke ik onnodig acht voor het ogenblik bekend te maken,» (V ervolgt) Reeds in de jaren twintig werd het, vraagstuk van «kontrole op de industrie» in socialistische kringen ter diskussie gesteld. Na de tweede wereldoorlog is men van terminologie gaan veranderen. Er wordt nu niet meer gesproken van arbeiderskontrole, maar wel van «ekonomische demokratie» of van «struktuurhervormingen». De her ziening van de terminologie, die vergezeld ging van een diskussie over de aan te wenden middelen, was voornamelijk het gevolg van belangrijke veranderingen in de werking van de kapitalistische ekcnomie (toenemende staatsin menging in de ekonomiie, toene ming van de trusts en holdings, internationalisering van het kapi taal, enz.)Deze ontwikkeling had tot gevolg dat zich een kleine ni veauverschuiving voordeed in de aktie van de vakbeweging die zich in de jaren vijftig meer richtte op makro-ekonomische doelstellin gen. In die tijd verwierven de vakbonden een nieuwe status in de maatschappij; ze werden offi cieel erkend als de enige verte genwoordigers van de arbeiders. In de onderneming zelf werden komitees voor veiligheid en hy giëne en ondernemingsraden op gericht. Deze twee paritaire or ganen ondervonden een aantal moeilijkheden zodat ze over het algemeen niet aan de verwachtin gen van de werknemers beant woordden. In de ondernemings raad beschouwen de vertegen woordigers van de arbeiders hun positie vaak als dubbelzinnig. Zij hebben slechts een adviserende bevoegdheid en volgens de geest van de wet moeten degenen die er zitting in hebben, eerder sa menwerken dan het stellen van eisen op het oog hebben. De werkgevers verschuilen zich herhaaldelijk achter wetsbepalin gen of het bedrijfsgeheim om aan de werknemers de werkelijk nut tige ekonomische en financiële inlichtingen te verstrekken. De positieve aspekten mogen even wel niet verwaarloosd worden. De ondernemingsraad is vaak het eni ge ontmoetingspunt van beide partiien. Een positief punt is ook, dat ingevolge de wet de leiders van de twee genoemde organen niet ontslaeen kunnen worden. Het komitee voor veiligheid en hygiëne lijkt meer voldoening te geven, zowel aan de werknemers als aan de werkgevers. De dis- kussies die hier gevoerd worden, zijn veel praktischer en hebben in de meeste gevallen betrekking op zakeli'ke aangelegenheden, die konkreter zijn dan de financiële vra3gst"kk°n en de problemen rond de bedrijfsvoering zodat de werkgevers minder terughoudend ziïn. Van arbeiderskontrole of van medezeggenschap is geen sprake, want beide organen hebben vrij wel geen beslissingsbevoegdheid. A ANDEET,HOUDERSCHAP EN MEDEBEHEER Hoe kan de situatie verbeterd worden? De twee grote Belgische vakverbonden verwerpen liet aan deelhouderschap voor arbeiders, de participatie, het spaarloon, enz. omdat zij daarin werkgeversbe- langen of technokratische bemoei zucht zien. Het ABVV en het ACV verzetten zich tegen hervor mingen, omdat zij de integra tie in het kapitalistische systeem afwijzen. De door de Duitse vakverbon den voorgestelde oplossingen nl. het medebeheer, vindt in België slechts weinig waardering. De Al gemene Centrale der Liberale Vakbonden, is de enige voorstan der van het medebeheer. Van zijn kant heeft het ACV het idee van medebeheer, waar het aanvanke lijk gunstig tegenover stond, met tertijd laten varen. VAN ARBEIDERSKONTROLE NAAR ZELFBESTUUR De arbeiderskontrole wordt door de socialistische organisaties als een etappe gezien en niet als een doei; een etappe, die de werkne mers eigen bevoegdheden moet geven en hen geleidelijk ertoe moet brengen zelf het gehele eko nomische leven te beheren, in één woord, die hen moet brengen tot zelfbestuur. De arbeiderskontrole kan alleen uitgeoefend worden door de werknemers in een vak bond georganiseerd. De essentiële voorwaarde van de arbeiderskon trole is op tijd ingelicht te wor den van het geheel der gegevens van een bepaalde ekonomische en sociale situatie om de mogelijk heid te hebben het recht van be twisting uit te oefenen d.w.z. eigen alternatieve voorstellen uit te brengen. DE STRATEGIE VAN DE VAKBONDEN Een onmisbare stap naar de toepassing van de arbeiderskon trole is de zorg voor de vorming van zoveel mogelijk werknemers en voornamelijk van vakbonds afgevaardigden om de situatie op de juiste wijze te kunnen be oordelen. Deze twee punten wor den nu reeds door de vakbon den en de werkgevers besproken. Een derde punt is de herziening van de samenstelling van de ondernemingsraad. Het ABVV eist het recht op om het leidinggevend personeel te betrekken bij de arbeiders kontrole en zitting te laten ne men in de werknemersdelegatie. Een vierde punt betreft de mo gelijkheid van de ondernemings raad om een beroep te doen op de medewerking van buiten staanders. Als vijfde punt, dat zeker even belangrijk is als de voorgaande wordt gesteld, dat de ondernemingsraad niet op zich zelf mag bestaan. Er moet een andere dimensie aan worden gegeven. Hij moet kunnen sa menwerken met raden van ande re ondernemingen, die soortge lijke produkten fabriceren of in dezelfde streek gevestigd zijn (horizontale verbindingen), maar ook met hogere instanties, zo als bijvoorbeeld met de raden van de moedermaatschappij of de bedrijfstakraden (vertikale verbindingen) DE ARBEIDERSKONTROLE BUITEN DE ONDERNEMING Het uiteindelijk doel van de arbeiderskontrole is ertoe te ko men dat alle werknemers ge groepeerd worden in één enkele grote organisatie om doeltref fend te kunnen strijden tegen het kapitalisme en om de ar beiderskontrole konkreet toe te kunnen passen. Er zijn echter niet alleen moeilijkheden op het vlak van de onderneming doch ook op regionaal, nationaal of Europees vlak. Volgens het ABVV doen zich in de eerste plaats twee belangrijke proble men voor: enerzijds het ontbre ken van verbindingen tussen de vertegenwoordigers van de cen trales in de verscheidene orga nen kan tot tegenstrijdige stand punten leiden, anderzijds wordt met het regionale aspekt van sommige besluiten die per be drijfstak genomen zijn onvol doende of geen rekening gehou den hetgeen nutteloze spannin gen in de vakbeweging zelf ver- aakt. Er moet dus een ver binding komen tussen de verte genwoordigers van de verschil lende centrales en er moet re kening gehouden worden met het regionale aspekt. Op Europees vlak is het ABVV gekant tegen de werkgevers die hier ook medeverantwoordelijk heid of medebeheer opeisen. Er wordt hier veel te veel de na druk opgelegd. Op Europees ni veau vraagt het ABVV eveneens «demokratisering van de ekono- mie via arbeiderskontrole». Saeys Mathieu ZONDAG 27 AUG. 1972: Te 10 uur: Volkshuis Welle. Te 10.30 uur: Achturenhuis Denderleeuw. MAANDAG 28 AUG. 1972: Te 19 uur: café «Vier Wegen» St.-Lievens Houtem. 19.30 uur: Germinal Herzele. 20.30 uur: Lokaal B.S.P. Borsbe- ke. VLAAMS WEEKBLAD VOOK ALLEN OPENINGSUREN DER BURELEN AALSTSt.-Kamielstraat, 30, tel. 053/21283 de donderdag van 13.30 tot 15 uur. GBRAARDSBERGEN Vrede- straat, 41, tel. 054/42368 de don derdag van 9 tot 10.30 uur. NINOVE Geraardifoergsestr., 117, tel. 054/32695de donderdag van 11 tot 12 uur. ZOTTEGEM: De Colfmaecker- straat, 11, tel. 09/701395, alle da gen van 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur. De zitdag van de «Sociale Dienst» gehouden door kd. COPPEZ A., zal doorgaan op zaterdag 26 aug. van 9 tot 11 uur in het Volks huis. Markt. De belanghebben den gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. COPPEZ A., zal doorgaan op donderdag 31.8. van 11 tot 12 u. in de bureaus van Bond Moyson, Vredestraat, nr 43. De belanghebbenden gelie ven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de Sociale Dienst gehouden door kd. COPPEZ A. zal niét doorgaan op maandag 28 augustus. Voor dringende zaken wende men zich rechtstreeks tot het Centraal Bureau te Zottegem. De zitdag van de Sociale Dienst gehouden door kd. COPPEZ A. zal niet doorgaan op maandag 28 augustus. Vcor dringende zaken wende men zich rechtstreeks tot het Centraal Bureau te Zottegem. De zitdag van de Sociale Dienst gehouden door kd. COPPEZ A. zal niet doorgaan op maandag 28 augustus. Voor dringende zaken wende men zich rechtstreeks tot het Centraal Bureau te Zottegem. De zitdag van de Sociale Dienst gehouden door kd. COPPEZ A. zal niet doorgaan op maandag 28 augustus. Voor dringende zaken wende men zich rechtstreeks tot het Centraal Bureau te Zottegem. Met het oog op het aanleggen van een wervingsreserve voor be dienden van beider geslacht, voor de zetel te Zottegem zal er eer lang overgegaan worden tot het afnemen van een bekwaamheids- proef. Om aan bedoelde proef te kun nen deelnemen, dienen de kandi daten te voldoen aan volgende voorwaarden: 1) Lid zijn van Bond Moyson; 2) De minimumleeftijd van 16 j. bereikt hebben tegen 31-12-1972 en maximum 35 jaar zijn bij de indiensttreding; 3) Woonachtig zijn binnen de administratieve grenzen van de arrondissementen Aalst of Oudenaarde; 4) Min stens in het bezit zijn van het diploma lager middelbaar onder wijs of daarmee gelijkgesteld. De kandidaturen dienen ge adresseerd tegen uiterlijk 16 sep tember 1972, aan de sekretaris- generaal van Bond Moyson, de h. Marcel Vanderhaegen, De Colf- maeckerstraat 11, Zottegem. De kandidaten zullen te ge- pasten tijde ingelicht worden om trent de datum der bekwaam- heidsproef. Een betrekking van sektionaris is te begeven voor de mutuali teitsafdeling «Bond Moyson» ge west Erembodegem, sektor Haai- tert - Nieuwerkerken. De sektor bewonen binnen de 6 maanden nè, de indiensttreding. Bijzondere kenmerken van die funktie Innen der bijdragen ten huize van de leden en uitbetaling van tussenkomsten en vergoe dingen. De kandidaten zullen onderworpen worden aan een bekwaamheidsproef. Om aan het eksamen te kunnen deelnemen dienen de betrokkenen aan vol gende voorwaarden te voldoen 1) Lid zijn van «Bond Moyson» 2) De militaire dienstplicht vol bracht hebben 3) De leeftijd van 40 jaar niet overschreden hebben od 1.9. 1972. De kandidaturen dienen geadres seerd aan de sekretaris-generaal, Vanderhaegen Marcel, De Colf- maeckerstraat 11, Zottegem 9620. Bijkomende inlichtingen omtrent loon- en werkvoorwaarden en andere kunnen bekomen worden op hogervermeld adres. Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw

Voor Allen | 1972 | | pagina 2