Regeringsmoeilijkheden Ontspanning of krisis AALST DE SOCIALISTEN EISEN AAN DE K0RRE5P0NDENTEN „VOOR ALLEN" FABRIEKSTAD Socialistisch Jeugdver bond Oost-Vlaanderen heeft nieuw bloed in de aderen TAAIPARTIJEN BIEDEN GEEN ALTERNATIEF 2 (Zie begin bladzijde 1) Studiebeurs Arbeidershogeschool Socialistische jeugdorganisaties uit jeugdraad W apenbestand in Vietnam lijkt zeker Ö&ra it 1iAi» Landbouwprijzen 160 L.P. BOON (Vervolgt) S. Kredieturen voor jonge werknemers: door de BSP-volks vertegenwoordigers Baudson en B Van Hoorick werd hiervoor een wetsvoorstel ingediend. Sinds lang is deze eis gesteld. Aan al len die avondles volgen om zich te bekwamen en te ontwikkelen dienen betaalde verlofuren te worden toegekend om hun exa mens voor te bereiden en met meer gemak hun avondleergan gen te kunnen volgen. Door de socialistische minister L. Major werd thans een ontwerp van wet aangekondigd. Ziedaar vier voorname eisen die de arbeiders en bedienden, de gepensioneerden en de jongeren, de vrouwen zoals de mannen aangaan. Laten we DAARVOOR eens de handen uit de mouwen steken. Vergeet het dus niet en doe let onmiddellijk: hang de laat ste bladzijde als affiche voor uw "enster. Namens het sekretariaat van de BSP-federatie Aalst B VAN HOORICK D. VANDERBRUGGEN vf 'ksverteg. W. VERNIMMEN. senatoren. Zoals de vorige jaren wordt door tussenkomst van het Louis De Brouekèrefonds opnieuw een studiebeurs ter beschikking ge steld aan twee lesvolgers van het Socialistisch Jeugdleidersinstituut, die het diploma wensen te beha len van maatschappelijk assis tent Ce). Het betreft een studiebeurs ter waarde van 10.000 fr. voor de duur der studiën (3 jaar). De voorwaarden zijn de volgen de: 1. De inschrijving aan de kursus- sen van de Arbeidershogeschool voorleggen. 2. H.M.O., technisch onderwijs (secondair), middelbaar nor- maalonderwijs volledig hebben voleindigd. 3. De studiebeurs wordt uitbetaald in rwee schijven. Een eerste schijf van 5.000 fr. zal bij het begin van het jaar aan de stu denten ter beschikking worden gesteld. Een tweede storting van 5.000 fr. zal uitbetaald wor den einde juni 1973, op voor waarde dat de aangewezen kandidaten minstens 00 t.h. der punten behalen, en 50 t.h. op elk vlak. Nadeie inlichtingen kunnen steeds bekomen worden bij kameraad G. Spitaels Molenstraat 52, te Aalst - tel.:053 248.69. Daar de wettelijke feestdag Allerheiligen op een woens dag valt, dient de kopij voor het blad dat verschijnt op 4 november a.s. ten laatste de maandagvoormiddag, 30 oktober in ons bezit te zijn. Later ingestuurde kopij zal niet kunnen verschijnen. Maandagvoormiddag is het tot een breuk gekomen in de Neder landstalige jeugdraad. De socia listische jeugdorganisaties weige ren verdere medewerking zolang de jeugdraad geen werkelijke rechten krijgt bij de Minister van Ned. Kuituur Van Mechelen en de administratie van kuituur zijn eenzijdige procedure niet stopzet. Deze motieven werden be kendgemaakt op de vergadering van de jeugdraad, waarna alle aanwezige socialistische jeugd organisaties de algemene verga dering verlieten. Het wapenbestand in Vietnam lijkt praktisch zeker. Nochtans ziet het e,. naar uit dat President Thieu door zijn dwarse houding nog tijd zoekt te winnen. Met termen als „arglistige kommunis- tische voorstellen" probeerde hij via radio en TV het Zuidvietna- mese volk voor te houden dat de huidige vredesoplossing hem alleen maar tot een slavenrol zal doe men. Door deze handelswijze kan men Thieu verantwoordelijk stel len voor het verder uitmoorden van mensen. Veel lezers vragen ons naar de marktprijzen. We geven die hier dan ook ter hunner voorlichting. Veemarkt: Dalende prijzen. Dikbil ossen, stieren en vaar zen 78-97 en welgevormde 57-63. Ossen 60 t.h. 46-55 en 55 t.h. 40-45. Stieren 60 t.h. 53-57 en 55 t.h. 44-51. Vaarzen 60 t.h. 45-56 en 55 t.h. 40-44. Welgevormde koeien 46-60 en 55 t.h. 34-40 n 50 t.h. 30-32. Worstdieren 25-28. Drachtige koe 19 tot 28 aui- zend fr en gekalfd 13 tot 20 dui zend fr. Drachtige vaars 21 ltot 29 dui zend fr en gekalfd 15 tot 21 dui zend fr. Jaarlingvaars 10 tot 17 duizend frank. Jaarlingstier 10 tot 18 duizend frank. Vaarzenkalf 5 tot 7500 fr. Stie- renkalf 5 tot 7000 fr. Kalvermarkt: Vaste prijzen. Dikbil 98-121 fr. Perfekt wit gevleesd 77-90 fr. Goedgevormd 68-74 fr. Gewone 60-66 fr. Min derwaardige 53-59 fr. Schapenmarkt: Vette 13-1900 fr Magere 1000-1300 fr. Paardenmarkt Goed rijpaard 17-25000 fr. Poney 5-6000 fr. Varkensmarkt: Vaste prijzn. Extra vleesvarkens 411-44 fr. Viessvarkens 36-38 fr. Halfvette 34-35 fr. Te vet of te mager 33- 34 fr. Zeugen 30-35 fr. Drachtige zeug 5-6000 fr. Beren 19-21 fr. Biggen 40-50 fr per kg. Per stuk 950-1200 fr. Landbouwmarkt Tarwe 605, rogge 430, haver 430, brouwerij- gerst 470, gerst 425, aardappelen 3,5, voederbieten 30-40, tarwestro 550 en geperst 700, rogge, haver en gerstestro 510 en geperst 665, wei- dehooi 1000-1500, klaverhooi 1400- 1500, luzerne 2000-2100, boter 110, eieren 3,5 fr. VBDBD Op het ogenblik dat ons blad in druk ging, d.i. donderdag 26 oktober, had een topoverleg plaats tussen de leiders van de regering en van de meerderheidspartijen. Wij moeten onze leden bijgevolg voor het resultaat van dit topoverleg verwijzen naar radio, T.V. of dagbladpers. Woensdag was het klimaat gespannen. Weliswaar had de eerste-ministcr, toegejuicht door de leden van de meerderheidspartiien in de Kamer, een indrukwekkend antwoord gegeven op de interpellatie van de oppositiepartijen op het stuk van de ekonomische relanee, de financiële munt- stabiliteit, de sociale politiek, de onderwijspolitiek en de ontwikkelingshulp. Door aanhaling van feiten was hij erin geslaagd de oppositie de bek te snoeren. Op communautair vlak haalde hij al de verwezenlijkingen aan van de regering. Hij moest echter toe geven dat er in de regeringsmeerderheid moeilijkheden be staan rond de kwestie van de afbakening van de gewesten en de Voer. Eyskens verklaarde dat hij zich als eerste-minister diende te houden aan het regeerakkoord. Dit komt hier op neer dat hij ontslag zal nemen indien een deel van de meerderheid er zich niet aan houdt. Tenzij de twee meerderheidspartijen akkoord zouden komen op wijzigingen aan het regeerakkoord. Ook de hernieuwing van het schoolpakt en het daarmede gepaard gaande bevoegdheidskonflikt tussen nationaal par lement en kultuurraad speelt hierbij een rol. De vraag is of het gisteren, donderdag tijdens het topoverleg tot een overeenkomst is gekomen. Ofwel of dit topoverleg elementen inhoudt die toelaten tijdens verdere besprekingen of een vergelijk te hopen. Mocht dit niet het geval zijn dan staan wij voor een rege- ringskrisis. In dit geval kan men trachten een nieuwe regering te vormen na vastlegging van een nieuw regeerakkoord. De oppositiepartijen en vooral de taaipartijen bieden geen alternatief vermits zij niet in staat zijn onderling overeen te komen over de communautaire problemen, en zelfs niet over de strukturen van een federaal België. Dit is nogmaals gebleken uit het kamerdebat. Indien bij ontslag van de regering men er ook niet zou in slagen een nieuw regeerakkoord te bereiken en op deze basis een nieuwe regering samen te stellen, dan blijft slechts beroep op het kiezerskorps, dus nieuwe verkiezingen, over. De B.S.P. klampt zich niet vast aan het bewind. De C V.P mag het eventueel met de P V V., de V.U. en h Rassamblement Wallon - F.D.F. proberen. Maar de jneest klaarzienden in de C.V.P. en onder de bevolking weten dat hetTnd in dit geval op de helling wordt gebracht, en in een onoverzichtelijk avontuur wordt gestort waarvan de werken mens de gebroken potten zou betalen. V"vv~w~xv~"vwv"vvvv"w""vwvv^ VLAAMS WEEKBLAD VOOK ALI.EN Het overkoepelend en koördine- rend orgaan" van alle socialistisch jeugdwerk in Oost-Vlaand. werd op 19 oktober opnieuw samenge steld. Met eenparigheid van stemmen werd Laurent Stalpaert - S.J.I.- Zottegem tot voorzitter verkozen. De verdere funkties werden als volgt verdeeld: Ondervoorzitter: Johnny Deb- baut (Soc. Olymp. Jong.-Ninove). Secretaris: Danny Van de Wyn- ckel (Jeugdhuizen-Gent). Leden: Winoc Vermeiren (jeugdateliers- Dendermonde), Hoornaert Mari na (J.S.-Gent). Eddy Van Puy- velde (MJA-St.-Niklaas), Guido Moens (Jeugdkaravanen-Aalst), J. P Ringoir (ABVV Jong -Aalst) Delouvaye Monique (SKVV-Aalst) en Bonnet André (NPGJ-Gent). Naast een inventaris van het bestaand Socialistische jeugdwerk in de provincie staat het stimule ren en het begeleiden van jeugd werk in de Oostvlaamse Socialis tische organisaties op het pro gramma. In zijn maidenspeech wees voorzitter Stalpaert er op dat het jeugdverbond naast alle in terne zaken ook een drukkings groep moet vormen in de provin ciale jeugdraad. Het is trouwens een feit dat na de fantastische prestaties van de eerste vijf jaar, de jeugdraad ter plaatse is blij ven trappelen. De Socialistische jeugdorganisaties zullen samen moeten ijveren om van de jeugd raad een echt pluralistisch in spraakorgaan te maken. Alle in lichtingen over Soc. Jeugdwerk in de provincie kunnen bekomen worden op het sekretariaat: Dan ny Van de Wynckel, Karei Van Renterghemstraat 12 9119 Sint- Amandsberg. Tel.: 09,51.07.11 of 02 12.23.00. Ook nog een koddige bijzonderheid die ik niet. mag vergeten te vermelden: te Gent was een spe ciale trein ingelegd om de Woestisten uit die stad naar Aalst te brengen, en toen die trem dan te Aalst stopte liepen de stationsbedienden met veel wind rond om de deuren te openen en het volk er uit te laten... Het was niet nodig, er zat niemand m. Rond zeven uur vertrok Woeste met de stille trom. In het station werd hij vanuit een voorbijrijdende trein uitgejouwd. De knokploegen wilden en moesten echter ver la ten Zii die Woeste naar het station hadden verge zeld konden de uitjouwers in de voorbijrijdende trein niet bereiken, en daarom begonnen zij dan maar op iedereen te slaan die zich om en hij het stationsplein bevend. Rondlopend in gevechtsgroe pen van 5 man, trokken ze naar de Grote Maikt om cteze in staat van beleg te brengen. Met bierglazen gooiden ze de ruiten van de herbergen in, die met voor honderd procent katolieke lokalen waren. Be- stendte hoorde men ze schreeuwen: 'Niemand, bui ten óns volk, gaat hier nog levend van de Markt. Heel v/at verschrikte mensen probeerden nog gaiv. weg te komen, waaronder een tachtigjarige man die werd neergeslagen, en een jongeman met naam Wil liam Borreman die zo geslagen en gestampt werd dat hij maandenlang het ziekbed moest houden en er levenslang gebrekkig bij bleef. Het geval Borreman heeft nog lange tijd de stad in beroering gehouden. In de zondagavond iog een glas bier drinkend in een herberg op de Grote Markt hoorde deze jongeman het geschreeuw en wou ook nog gauw wegkomen, vooral omdat zijn oudeilijk huis nog op geen honderd meter van de markt ver wijderd was. Een politieman zei hem trouwens dat hij zonder gevaar kon wegkomen. Nauwelijks had hij echter de hoek van de Zoutstraat bereikt of hij Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw ontving reeds een eerste slag. Daar iedereen angst vallig deuren en ramen gesloten had kon hij ner gens binnenvluchten. Hij werd nu door de stoksla gers opgejaagd, gestampt en geschopt tot hij er bij neerviel. Met hun stokken hem op het hoofd slaande wilden ze hem ook nog doen roepen 'leve Woeste'. Ten slotte lieten ze hem haast voor dood liggen. Het parket van Deiidermonde werd hiervan ver wittigd, maar alhoewel het op zondagavond was voorgevallen liet het zich op dinsdag nog steeds niet zien. Dit gebeurde pas op donderdag, en terwijl de lieren van het parket zich dan naar de ouderlijke woning van Borreman begaven, hadden zij een sym- patiebetoging voor de gewonde jongeman te door breken. Een goede tweeduizend man demonstreerde er, terwijl hij te bed lag met zware verwondingen over het hele lichaam. De snijdende stokken bleken hem ook diepe wonden aan het hoofd te hebben toe gebracht, zodat hij zijn verdere leven een doof man zou blijven. Pas een maand later, in juli, zou het parket dan eindelijk een ernstig onderzoek instellen, nadat er in het parlement was op aangedrongen. Het zetelde hiervoor op het stadhuis zelf, om een groot aantal getuigen ten laste en ten ontlaste te onderhoren. Een aantal vooraanstaand katolieken hadden ech ter in hun stadhuis postgevat, om het alle getuigen ten laste onmogelijk te maken naar binnen te ko men. En erger moest het genoemd, dat de onder zoeksrechter iemand was die geen Vlaams verstond, zodat alle getuigenissen moesten vertaald worden door iemand van de zeer partijdige politie. Ondertussen schreef men reeds in de katholieke bladen, nog vóór het proces was begonnen, «dat de aangevallen katholieken zich hadden moeten ver dedigen tegen liberalen en Daensisten, die wanor delijkheden verwekten». Maar in het parlement eiste men, dat het geval Borreman nu moest voorkomen. Een twintigtal stokslagers hadden zich dan naar Dendermonde te begeven. Zij werden door het katholieke stadsbe stuur in feestelijke optocht weggebracht, na eerst nog in een eethuis een maaltijd te zijn aangebo den. Het proces zou nog drie jaar aanslepen, en pas in 1902 zouden dan twee stokslagers veroordeeld worden tot betalen van schadevergoeding aan Wil liam Borreman, ofwel een gevangenisstraf van zes maanden. Liever dan schadeloosstelling aan hun slachtoffer te betalen, wilden ze de gevangenis in. De katholieke partij maakte er dan een klucht spel van: de beide veroordeelden, fijn uitgedost met mooie jas en hoge hoed, namen plaats in een open koets met koppel paarden, versierd met witte linten en strikken zoals bij eenfeestelijke gelegenheid. Zij werden in stoet tot aan het station vergezeld door het ganse stadsmagistraat, en burgemeester en schepenen en drukten hen daar de hand tot af scheid. Zowel de socialisten als ik hebben ons in onze bladen afgevraagd, of dit alles gebeurde om de weldenkende bevolking nog een laatste maal te tarten, dan wel om de rechters in het gelaat te spuwen.

Voor Allen | 1972 | | pagina 2