DE MULTINATIONALE VENNOOTSCHAPPEN WILLY VERNIMMEN f. - - xrnmtmmmm Lopen maar... het Vlaams Weekblad is daar! Ten dienste der hardhorigen Technische vooruitgang DIENST VOOR ZELFSTANDIGEN In de huidige ekonomische evolutie op internationaal niveau stelt men meer en meer de sa menstelling en de ontwikkeling van grote internationale maat schappijen, waarvan de aktivl- teiten zich over meerdere landen zoniet over de ganse wereld spreiden, vast. Deze reuzemaatschappijen stel len voor de vakbondsorganisaties nieuwe problemen. Wat kunnen we echter onder nemen om een kollektief onder handelingssysteem op te stellen dat de verschillende nationale vakbonden, elk met hun eigen struktuur, toelaat hun krachten te bundelen tegenover deze machtige wereldmaatschappijen? De eerste van de drie karakte ristieken die deze nieuwe we reldreuzen allen gemeen hebben, welke ook hun industriële aktivi- teit is, bestaat in hun tendens tot centralisatie van de leiding en van de kontrole. De kollek- tieve onderhandelingen zijn nooit een gemakkelijke zaak geweest: maar ze worden nog moeilijker wanneer een belangrijk probleem behandeld moet worden met een werkgeversvertegenwoordiger die geen enkele beslissingsmacht heeft. Inderdaad, voor wat de in terne problemen op het niveau van de onderneming betreft, moeten de arbeiders meer en meer onderhandelen met perso nen die niet bevoegd zijn om beslissingen te treffen aangezien dit ressorteert onder de exklusie- ve bevoegdheid van de centrale direktie! door senator ders van de grote maatschappijen die minder praten en er geen ideologie van maken maar er daarom niet minder naar han delen. De vakbonden in het algemeen zijn in grote mate de gevan genen van de traditie: omdat de strukturen en de traditionele vakbondsprogramma's ons toe lieten om in het verleden met sukses te strijden, hebben wij de tendens om te geloven dat die zelfde strukturen en program ma's aangepast zijn om het hoofd te bieden aan de proble men van vandaag en morgen. Een dergelijke houding is echter len in de wereld van vandaag zonder over de overeenkomstige financiële middelen te beschik ken. Het is niettemin verkiesbaar voor een Internationale zich te vreden te stellen met bescheide ner projekten die ze zelf kan financieren en kontroleren, dan zich in te spannen voor ambi tieuze projekten waarvan de ver wezenlijking afhangt van een externe financiële hulp. Buiten de financiële middelen is er ook de noodzaak een ge schoold vakbondspersoneel dat de mogelijkheid heeft vooral in de ontwikkelingslanden, om dit werk voor de Internationale te op punt te stellen. Het is te ge makkelijk om te zeggen: dat is tegenstrijdig met onze vakbond- strukturen. De maatschappijen en de on dernemingen hebben nochtans verschillende strukturen in de verschillende landen: maar dit belet hen niet met hun investe- rings- en konsolidatieprogram- ma's de nationale grenzen te overschrijden noch zelfs het «ijzeren gordijn» te doorbreken! Onze houding is nog te konven- tioneel, wij zijn de gevangenen van onze eigen onbuigzaamheid en van onze verouderde metodes. Men moet hopen dat wij er toe- Een tweede fundamentele ka rakteristiek bestaat in de wel overwogen politiek van optimale integratie van de produktie. De derde karakteristiek is de integratie van de industriële pro duktie op wereldniveau. In het geval van de automo bielindustrie worden bepaalde stukken in een gegeven land ge fabriceerd en andere stukken in een tweede land, terwijl de mon tage in een derde land gebeurt. Op die manier is de wereld één uitgestrekte enige markt gewor den, en de industriële produktie is dientengevolge geïntegreerd op wereldniveau. Er stelt zich voor de vakbonden dus een fundamenteel probleem: welke invloed kan men op het kritieke ogenblik van de onder handelingen over de lonen te genover deze wereldmaatschap pijen doen gelden wanneer men slechts een klein deel van de ak- tiviteiten van deze maatschappij kan kontroleren en dat deze zonder meer deze produktie naar een ander land kan overscha kelen? Een dergelijke toestand geeft aan de kollektieve onder handelingen uiteraard een an dere dimensie: inderdaad, de struktuur en de traditionele ak- tiviteit van de vakbonden zijn niet meer aangepast om het hoofd te bieden aan deze pro blemen. Het is voor de leiders van een wereldmaatschappij van weinig belang of de winsten verwezen lijkt worden in marken, pond sterling, drachmen of yens, zo lang dit geld konvertibel is op de internationale markt. Deze grote, supranationale maatschap pijen kennen voor geen enkel land een gevoel van patriotisme: hun toegewijdheid gaat exklu- sief naar hun bilans en hun winsten. Henri Ford die wat dit betreft dezelfde houding deelt zegde eens: «Ons deel is een op timale operationele flexibiliteit te verwezenlijken en de pro- dukten op de wereldschaal te in tegreren». Men doet er goed aan deze heren ernstig op te nemen want hun woorden worden door daden gevolgd. Men zou kunnen verleid worden te geloven dat de wer kelijke internationalisten niet de Marxisten zijn, maar wel de lei- VI.AAMS Wl:tlvlll.AI> VOOR ALLEN éómm ongegrond daar ze hier op neer komt dat de realiteit van de evo lutie in de ekonomische en in dustriële strukturen in de ganse wereld wordt verwaarloosd. Dezen die de kollektieve on derhandelingen leiden zouden toegang moeten hebben tot de machtscentra waar de beslissin gen worden genomen: hoe is dit te verwezenlijken in het geval van de reusachtige wereldtrusts, zoniet dank zij een nieuwe struktuur, ontwikkeld door tus senkomst van een machtige in ternationale vakbond, die aan de betrokkenen de mogelijkheid biedt hun kollektieve onderhan delingen zodanig te koördineren dat elke nationale of lokale vak bond die leden heeft in deze reu zemaatschappijen, kan genieten van de volle steun en alle erva ring van het geheel van de In ternationale. Dit is geen onrealistisch doel maar absolute noodzaak voor de internationale vakbondsbeweging Het volstaat nochtans niet een nieuw instrument te scheppen, men moet dan ook nog be schikken over de financiële mid delen om het efficiënt te doen werken en om het te ontwikke len. Wat dit betreft moet men zich geen illusies maken, het zou ongegrond zijn te geloven dat men een belangr ijke rol kan spe doen. Dit genre van arbeid is zeker van kapitaal belang voor de grote vakbonden die het grootste deel van onze leden or ganiseren: en voor alles is het van vitaal belang voor de vak bonden van de ontwikkelingslan den, die op die manier in de mo gelijkheid gesteld worden te be schikken over vakbondsexperten die hun ontbreken. Er is geen toverformule om de grote trusts te verplichten hun verantwoordelijkheden tegenover de arbeiders in hun filialen over de ganse wereld op te nemen. De enige macht van de vakbon den bestaat in de macht van hun leden: wanneer een vak bond zwak vertegenwoordigd is in een onderneming zal geen enkele drukking van buitenuit er in slagen een mirakel te doen! Maar een solidariteitsverklaring van de Internationale, een pro testtelegram aan de centrale di rektie van de maatschanpij of een bericht aan het Ministerie van Arbeid kunnen soms het ge citeerde genre van publiciteit uitmaken dat nodig is om de di rektie er toe te brengen een meer redelijke houding aan te nemen. Het is nochtans te vrezen dat het voor de syndikale bewe ging laattijdig is om nieuwe me- - toden en nieuwe Instruawaisu Met de inrichting en uitbouw van zijn AUDIOMETRISCHE CENTRA ten behoeve van hard horigen, beschikken de mutualis- tische gezondheidsinstellingen van Bond Moyson, in de arron dissementen Aalst en Ouden aarde - Ronse, over de meest moderne en gespecialiseerde hoorapparaten-service. Deze dienst, die een steun is voor de hardhorigen wordt ge leid door bevoegde specialisten die beschikken over de nieuwste technische middelen om de pro blemen van de hardhorigen des kundig te onderzoeken. De gehoorverbeteringstechniek heeft de laatste jaren een aan zienlijke ontwikkeling doorge maakt, derwijze dat de hardho- rige niet alleen meer de moge lijkheid geboden wordt «te ho len», maar bovendien vooral «te verstaan». De ondervinding en ervaring heeft toegelaten vast te stellen dat, op enkele uitzonderingen na, in de meeste gevallen de hard horigheid kan opgelost worden door het dragen van een, aan het individu aangepast hoorappa- Met de meeste hoorapparaten kan de hardhorige harde en zachte geluiden waarnemen. Met de nieuw od de markt gebrachte mini-gehoorkern is het nu mo gelijk geworden de hardhoriee e'k woord afzonderlijk goed te laten verstaan. Deze mini-kern stelt hem in staat ieder woord op te vangen en iedere zin precies te onderscheiden naar klank en in tonatie. komen ons wederzijds aan te sporen om nieuwe wegen te zoe ken en te vinden, teneinde een zin en een nieuw leven te ge ven aan de term «solidariteit». Wij bevinden ons op de drem pel van een beslissende evolutie voor de internationale vakbewe ging. Meer dan ooit is het noodza kelijk dat de nationale vakbonds organisaties zich realiseren dat het onmogelijk is een machtige internationale beweging op te richten zonder het grote principe van de syndikale vrijheid ge meen te hebben, het is evenzeer noodzakelijk meningsverschillen te aanvaarden en organisaties die overeenstemmen met verschil lende nationale mentaliteiten en de verschillende geestelijke op vattingen. DAG VAN DE GEHOORGEHANDIKAFTE Om elke hardhorige bij zijn problemen terzake behulpzaam te zijn, heeft Kliniek Bc>nd Moyson het lovenswaardig initiatief geno men een «Dag voor de gehoor- gehandikapte» te organiseren in zijn Audiometrische Centra te Aalst en te Ronse nl. TE AALST: in zijn centrum kli niek Bond Moyson, Sint-Ka- mielstraat 30, op MAAN DAG 30 OKTOBER 1972 van 10 tot 19 u. TE RONSE, in zijn centrum. Kliniek Bond Moyson, Oli fantstraat 1, op VRIJDAG 17 NOVEMBER 1972, eveneens van 10 tot 19 u. Bij deze bijzondere gelegenheid zullen de belangstellenden van volledige voorlichting en service voor hun specifieke hardhorig heid kunnen genieten. Bovendien krijgen ze over zicht van het zeer uitgebreide gamma hoortoestellen, waaruit ze datgene kunnen kiezen dat best bij hun geval en hun financiële mogelijkheden past. Alle bezoekers - hardhorigen zullen, zonder enige verbintenis van hunnentwege, kosteloos ALLE apparaten kunnen beproe- vne. De aandacht wordt er op ge vestigd dat zowel inzake zaktoe- stellen met snoertje als voor toestellen «achter het oor», een ruime keuze geboden wordt en waarvan de aankoopprijs volledig terugbetaald wordt door de mu tualiteit. Met dit initiatief, dat zeker in de betrokken middens gunstig zal onthaald worden, stelt Bond Moyson zich met zijn gespecia liseerde diensten verder aan de spits van het medico-sociaal dienstbetoon! Roger Otte. OPENINGSUREN DER BURELEN AALST St.-Kamielstraat 30 tel. 053/21283 - de donderdag van 13.30 tot 15 uur. GERAARDSBERGEN Vredestraat 41. tel. 054 42368 - de donder dag van 9 tot 10.30 uur. NINOVE Geraardsbergsestraat 117, tel. 054Ó32695 - de donderdag van 11 tot 12 uur. ZOTTEGEM De Colfmaeckerstraat 11, tel. 090701395 - alle dagen lin 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur.

Voor Allen | 1972 | | pagina 7