Na de Middenstands staking Enkele lichtpunten in de regerings moeilijkheden? HERVORMING VAN KIESWETGEVING Minister van Binnenlandse Zaken wil Franse Nobelprijswinnaar voor Geneeskunde verdedigt abortus PRIJS PER NUMMER 5 fr. 24e JAARGANG - Nr. 47 ZATERDAG 18 NOV. 1972 WEEKBLAD VAN DE B.S.P, - ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT WILLY VERNIMMEN (Zie vervolg blz. 2) Vervolg blz. 2 Redaktie - Administratie Publiciteit 52, MOLENSTRAAT - 930C AALST Tel. 053/24869 Postcheckrekeuing 95.24.64 Maandabonnement: 20 fr. - Jaarabonnement: 240 ft. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. door senator Middenstand? Een groot woord maar men kan zich wellicht de vraag stellen wat in dit woord zoal ver vat Is. Niemand zal ontkennen dat men in onze maatschappij veelal denkt in termen van werk gevers en werknemers. Veelal ook wordt de middenstand, ten onrechte meestal naar de kant van de werkgever geschoven. Wellicht was de oktoberstaking toch wel een be langrijk feit in de nationale geschiedenis, daaruit is trouwens ook gebleken dat de kleine midden stand toch een klasse apart is, zodat zich bij onze klassieke indeling van werkgever en werknemer een kleine minderheid voegt wiens belangen trouwens in vele gevallen gelijklopend zijn met die van de werknemer. Het is klaar en duidelijk dat dit soort van middenstanders meer en meer problemen krijgt waarvoor hij vooralsnog geen oplossing vindt. Het is waarschijnlijk ook niet die middenstander die vandaag het hardst roept en spreekt van een nieu we partij, het is die man die zich in geweten af vraagt of er in de huidige maatschappij voor hem ook morgen nog plaats zal zijn. Wanneer wij socia listen spreken over de middenstand is het wel be grepen dat het slechts deze kleine man is die onze bekommernis wegdraagt. Daarom ook wordt van daag in onze partij aandacht gegeven aan dit pro bleem, de sociale wetten moeten ook voor hen aan gepast worden. Het is opvallend hoe bij de bespre king van de begroting van Middenstand 1972 de socialisten sterk hebben aangedrongen voor pas sende maatregelen en morgen zal de middenstands- politiek terug in de aktualiteit komen, de begroting 1973 werd ingediend en wij kunnen nu toch reeds zeggen dat heel wat inspanningen werden gedaan om de sociale toestand te verbeteren. Wij moeten immers vaststellen dat de rijkstoelage voor de fi nanciering van de pensioenen reeds oploopt tot 6,5 miljard. Dit is ongetwijfeld van zeer groot be lang, temeer ook dat ingrijpende wijzigingen van kracht worden op 1 juli 1973. Benevens de verbe tering van de pensioenen en de geleidelijke af- dinsdag door do P.S.C. afgewezen. Inzake de gewestvorming dient er een akkoord tot stand te ko men over de afbakening van het gewest Brussel en het al of niet uitrusten van deze gewestraden met een executieve (een uitvoe rend orgaan). Ook de wijze van samenstelling van deze gewest raden is een knelpunt. Zullen het alleen de volksvertegenwoordi gers zijn die, volgens zij behoren tot een van de drie gewesten, de ze gewestraden zullen vormen? Of zullen er de senatoren ook toe behoren? Of moet men deze gewestraden rechtstreeks laten verkiezen? De meningen zijn zeer uiteenlopend. Indien hier een persoonlijke mening kan voorop gesteld worden dan zou ik zeggen dat het gewest Brussel dient be perkt te worden tot de 19 ge meenten (waarvan de Brusse laars in de regering en in de par tijen alsook de P.S.C. niet willen veten); dat de gewestraden wel degelijk kunnen voorzien worden van een uitvoerend orgaan en dat een onrechtstreekse vertegen woordiging in de gewestraden langs de weg van de parlementa- De knelpunten in de politieke toestand zijn het statuut van de Voer, de gewestvorming, het schoolpakt en de respektievelijke bevoegdheden van de kuituurra den en het parlement inzake on derwijs. Het zag er naar uit dat de re gering de hindernissen niet meer zou halen. De twee topbijeen komsten van vorige week hebben haar echter respijt gegeven. Uit gaande van wat wederzijds onder- de vertegenwoordigers van de beide regeringspartijen werd ge zegd nam eert ministeriële werk groep op zich een vergelijk uit te werken en dit in wetsontwerpen Van de regering om te zetten. Er zijn enkele lichtpunten die een sprankel van hoop op een goede afloop geven. Aldus, wat de Voer betreft, blijkt een akkoord mogelijk, hier op steunend dat de Voer blijft behoren bij Limburg maar tevens onder de voogdij van de minister van Binnenlandse Zaken zou staan met een regime van taai faciliteiten in de verschillende domeinen. Als tegenprestatie zouden bredere taaifaciliteiten voor de Vlamingen in de streek tommines - Warneton worden voorzien. Dit laatste werd echter In de meeste partijen is er na de gemeenteraads- en parlementsverkiezingen van 1970 en 1971 heel wat kritiek geweest op ons kiesstelsel. Het stemmen per brief gaf aanleiding tot misbruiken en bovendien zijn de kiesstel sels voor de gemeenteraad en het parlement niet de zelfde. Men is het dus vrijwel eens dat er wijzigingen en overeen stemming tussen de kiesstelsels moeten komen. De h. Van Elslande, minister van Binnenlandse Zaken, blijkt een her vorming te hebben uitgewerkt die hij als wetsontwerp bij het parlement zou indienen. Naar verluidt zou de minister de hiernavolgende hervormingen voorstaan. Wij geven deze weer zonder kommentaar en met het nodige voorbehoud. Afschaffing van appa- rentering. Afschaffing plaatsver vangers. Afschaffing stemming per brief. Waarborgsom bij indie nen van lijsten. 1. Op de lijsten voor Kamer en Senaat zullen geen plaats vervangers meer voorkomen. Plaatsvervangers worden de niet-verkozen kandidaten van de lijst in volgorde van hun aantal stemmen. 2. De apparentering wordt afgeschaft. 3. De kiesverrichtingen in het leger en de stemming per brief worden afgeschaft; dt stemming bij volmacht echter blijft behouden. 4. Bij het indienen van de lijst moet een waarborgsom gestort worden. Deze waarborg wordt terugbetaald indien de partij een bepaald procent /an de stemmen behaalt, en anders is het bedrag verloren. Deze maatregel is bedoeld om het neerleggen van fantaisie- lijsten te voorkomen. 5. Voor het toewijzen van de lijstnummers zal er nationale loting plaats hebben onder de partijen die in alle provincies tenminste in één arrondisse ment opkomen. Een tweede lo ting zal gebeuren onder de partijen die lijsten voordragen in ten minste vijf provincies. 6. Op de stembrieven zal, naast het nummer, ook de ge bruikelijke naam van de par tij voorkomen in afkorting (bv. CVP, BSP, PVV. VU). 7. De kandidatenlijsten zul len ten laatste 22 dagen voor de verkiezingen moeten inge diend worden; die termijn zal dus met een week worden in gekort. 8. Thans worden de kiezers lijsten om de twee jaar her zien en bijgewerkt. Die ter mijn zal ook worden inge kort. 9. In de gemeenten met taaifaciliteiten zullen de stem brieven tweetalig zijn. 10. Het kiesarrondissement Brussel zal worden gesplitst in een tweetalig arrondisse ment Brussel-hoofdstad en 'n Vlaams arrondissement Halle- Vilvoorde. Er zijn ook voorstel len om Halle-Vilvoorde en Leu ven samen te brengen in één kies arrondissement Vlaams Brabant. 11. De Oostkantons zullen 'n afzonderlijk kiesarrondisse ment vormen, zodat de duits- talige Belgen in elk geval zeker zijn van één gekozene in de Kamer van Volksvertegen woordiging van de Oostkan tons in de Senaat blijft een vraagteken. 12. Ten slotte stelt minister Van Elslande nog allerlei klei ne wijzigingen voor, o.a, een versoepeiing van de voorwaar den waarin sommige veroor deelden tijdelijk van hun kies recht worden beroofd. Een paar zeer belangrijke vraagstukken blijven onaan geroerd, nl. de afschaffing of het behoud van de kopstem en het zogenaamd «panache ren» (zijn stem verdelen over verschillende lijsten) bij de gemeenteraadsverkiezingen. heid te stellen het meisje te ver oordelen verklaarde de nobel- prijswinnaar zelf 24.000 fr. aan dc moeder van het meisje te heb ben gegeven om de ingreep te kunnen laten uitvoeren en kwa men filmaktrices alsmede de journaliste Claude Servan- Schreiber openlijk getuigen zelf een abortus-ingreep te hebben laten toepassen. De Franse schrijfster Simonne de Bauvoir onderlijnde de minderheidspositie van de vrouw door de huidige wetgeving. Buiten de gerechts zaal werd door enkele honderden vrouwen van de vrouwen-eman cipatiebeweging betoogd voor het wettigen van abortus. Zo zou het ook in België moe ten gebeuren: solidariteit van al len die hun eigen gerechtvaar digde morele waarden voorstaan tegen een wetgeving ingegeven door de morele waarden van slechts een deel van de bevolking, een wetgeving' bovendien die niet meer van deze tijd is. Tijdens een proces in Frank rijk tegen en 17-jarig meisje dat beschuldigd werd van vruchtaf drijving zijn tientallen geleerden en kunstenaars, w.o. de Franse nobelprijswinnaar voor genees kunde, professor Jacques Monod in de bres gesprongen voor het wettig maken van abortus en te gen de huidige wetgeving die abortus strafbaar maakt. Om het gerecht in de morele onmogelijk- De Parijse politie heeft hier alle moeite om een driehonderdtal leden van de Franse vrouwenemancipatiebeweging in bedwang te houden, die voor het gerechtsgebouw »aa Bobigny betoogden tijdens het abortusproces.

Voor Allen | 1972 | | pagina 1