VLAAMS De voorsteilen van informateur De Saeger inzake gewestvorming BSP-iederalie Aalsl dringt aan op dei definitieve oplossing communautaire: problemen en een voorulistrevendf sociaal-economisch beleid Aankoop van hel Neigembos door de Slaal De nieuwe fabriek EVIPAK te Erpe ingehuldigd Hardere socialistische eisen C.V.P.-eisen voor katoliek onderwijs LEZERS UW AANDACHT mmü WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST 24e JAARGANG - Nr. 50 ZATERDAG 9 DEC. 1972 PRIJS PER NUMMER 5 fr. VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT I Gewestvorming Rrussel be/terken tot de 19 gemeenten Vereenvoudiging van de instellingen foor een /trogressistische regering De sociale eisen Een alternatief ftrogramma Maandabonnement «Voor Allen» 25 fr van 1 januari af Redaktie Administratie - Publiciteit 52. MOLENSTRAAT - 930C AALST Tel. 053/24869 Postcheckreke.iing 95.24.64 Maandabonnement: 20 fr. - Jaarabonnement: 240 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. I Het federaal bestuur van de B.S.P. - arrondis sement Aalst dringt aan op een definitieve oplos sing van de communautaire problemen door de verwezenlijking van het nieuwe België van de ge meenschappen dat door de socialisten in hun kon- gressen van Klemskerke en Verviers werd voorop gesteld. Na de verwezenlijking van de kulturele auto nomie dient de oprichting van een Vlaams, een Waals en een Brussels gewest konsekwent te wor den doorgevoerd. De gewestraden dienen recht streeks te worden verkozen met echter een over gangsperiode. Zij dienen te beschikken over een uitvoerend orgaan. Het gewest Brussel moet beperkt blijven tot de 19 gemeenten. De oprichting van nieuwe instellingen moet gepaard gaan met de afschaffing van bestaande. Er moet gestreefd worden naar een vereenvoudi ging van de strukturen om de ophoping van de instellingen te vermijden. Er moet een einde ge maakt aan de taaltwisten over de Voer. De B.S.P.-federatie Aalst blijft voorstander van een progressistische regering van B.S.P. en kristen- demokraten die de meeste kansen biedt voor de be vordering van de sociale-, kulturele en ekonomische demokratie. De B.S.P. moet er echter niet voor terugschrik ken desnoods in de oppositie te treden. Zij zou enkel kunnen overwegen deel uit te maken van een nieuwe regering mits een duidelijk vooruit strevend programma, niet enkel op het stuk van de staatsinstellingen, maar ook en vooral inzake de ekonomische en sociale problemen. Dit betekent konkrete maatregelen en waarborgen voor de te werkstelling, de beheersing van de prijzen, de be teugeling van de fiskale ontduiking, verdere sociale vooruitgang en de ekonomische demokratie. Het federaal bestuur dringt aan op een vast beraden kampagne van gans de socialistische ge meenschappelijke aktie ten voordele van het ge waarborgd minimum-maandloon in de privé-on- dernemingen, de geleidelijke vermindering van de arbeidsduur en vermeerdering van het betaald ver lof, de pensioenen, de kredieturen of studieverlof voor werknemers die avondonderwijs volgen, de vermindering van de legerdienst. Het federaal be stuur is het echter niet eens met bepaalde aspek- ten van het reorganisatieplan van Minister Vanden Boeynants. De B.S.P. dient een offensieve politiek te voe ren en een alternatief programma inzake de op lossing van de kommunautaire en sociaal-ekono- mische problemen aan de bevolking voor te stellen. j. i w i W Volksvertegenwoordiger B. Van Hoorick richtte zich opnieuw tot de Minister van Landbouw om te vernemen hoever het staat met de aankoop van het Neigembos dat, zoals men zich wellicht nog zal heilnneren, door kappingen en verkopen vanwege de eigenaars, in zijn bestaan bedreigd werd. De minister deelt in zijn schrij ven van 4 december 11. mee dat zijn diensten vanwege het Minis terie van Financiën de schatting van de grond hebben ontvangen. Thans zijn zij bezig met het vast stellen van de waarde van de bo men. De minister deelde verder aan onze vriend Van Hoorick mee dat, zohaast het dossier volledig is, de onderhandelingen met de eigenaar van het Neigembos kunnen wor den aangevat. Informateur De Saeger maakte tijdens het vorig weekend een voorstel van wetsontwerp inzake de gewestvorming over aan de drie partijen van de aftredende regering. Wij zeggen wel de drie partijen, want de C.V.P. en de P.S.C. treden steeds meer op als afzonderlijke formaties, vermits zy nu ook afzonderlijk onderhan delen met informateur De Sae ger. Zij hebben beide hun over koepelende voorzitter, dhr. Hou- ben, de laan uitgestuurd en hun binding wordt alsmaar losser. Zowel de B.S.P. als de C.V.P. en de P.S.C. bespraken maandag in hun partijbureaus de tekst van de Saeger, die hem inmiddels ook aan de andere partijen liet gewor den. Van deze laatste verwacht hij heden vrijdag een antwoord. Zo er van de »ijde van de C.V.P. om toelichtingen werd ge vraagd, de P.S.C. de globalisering van al de communautaire proble men verlangt en de P.V.V.-P.L.P. ook al liet weten dat niets opge lost is wanneer niet alles terzelf- dertijd wordt opgelost, had de B.S.P. ook aanmerkingen op het voorstel van De Saeger omtrent de gewestvorming. Het voorstel De Saeger komt hierop neer dat er een Vlaams ge west, een Waals gewest en een Brussels gewest, dit laatste be perkt tot de 19 gemeenten, wordt opgericht. Dit zal op geen moei lijkheden stuiten, tenzij van de kant van de Brusselaars, maar vooral van de kant van het R.W.- F.D.F. dat Brussel niet wil zien beperken. Elk gewest zou een ge westraad krijgen bestaande uit 60 leden. Deze leden zouden worden verkozen door de provincieraads leden volgens een proportioneel stelsel. Elke gewestraad zou ook een uitvoerend kollege van elk ze ven leden krijgen. De bevoegdhe den van de gewestraden zouden deze zijn die reeds vroeger door de partijen in de kommissie van de 28 werden vastgesteld, maar De Saeger breidt deze bevoegdheden nog verder uit. Elke gewestraad zou een dotatie krijgen, vastge steld door het parlement op basis van een aantal criteria zoals be volking, oppervlakte, werkloos heid, enz. Dit zijn de grote lijnen. Van socialistische zijde zijn er vragen om toelichting en bezwa ren op een aantal punten. Aldus - de dotatie aan de gewestraden zal grote financiële weerslagen hebben, derhalve zou De Saeger de verdeelsleutel van deze dota ties niet in het vage mogen la ten zoniet zullen de betwistin gen blijven duren - de 60 leden voor de gewestraad Vlaanderen zullen aangeduid worden door de provincieraden volgens een proportioneel stel sel, maar dit is een voor de C.V.P. zeer voordelige bereke ning, die praktisch de heersen de en verdelende macht in de Vlaamse gewestraad zou wor den - de informateur breidt de be voegdheden uit. Aldus bv. zou den de gewestraden niet alleen de fondsen onder de gemeen ten verdelen, maar ook nog be slissen over de fusies van ge meenten, de oprichting van fe deraties van gemeenten, enz. Hoewel dit verdedigbaar is, hui veren wij toch even wanneer de C.V.P. het in Vlaanderen al leen, of met kleine steun, voor het zeggen zou hebben welke de toekomstige fusies zullen zijn, want zou zij aan de verleiding kunnen weerstaan de linkse burchten in belangrijke steden en kerngemeenten de nek om te draaien ten einde de eigen macht in Vlaanderen te verster ken door willekeurige fusies Ongeacht dit voorbehoud zijn de socialisten bereid tot de diskus- sie. Maar zij herhalen dat gans het communautair dossier een oplossing moet krijgen en vooral dat men op de socialisten niet moet rekenen om deel te nemen aan een regering wanneer het so ciaal-ekonomisch programma niet minstens zo progressief als dit van de regering Eyskens - Cools zou zijn. Indien de regering uitge breid zou worden tot de P.V.V. is dit al weinig waarschijnlijk. (Zie vervolg blz. 2) Door overvloed aan kopij za gen wij ons de laatste maanden verplicht ons blad van 8 naar 12 bladzijden uit te breiden. Dit is een zeer gunstige zaak, te meer daar het plaatselijk nieuws veel uitgebreider en om vangrijker aan onze lezers kan meegedeeld worden. Door deze uitbreiding en de stij ging der drukkosten zien wij ons genoodzaakt vanaf 1 januari 1973 de maandelijkse abonnements. prijs met 5 fr. te verhogen. Derhalve zullen vanaf 1.1.73 volgende tarieven toegepast wor den Maandabonnement: 25 fr. Jaarabonnement: 300 fr. Vorige week donderdag werd in het nieuwe industriepark van Erpe de nieuwe fabriek Evipak ingehuldigd. Dit bedrijf is een gezamenlijk filiaal van U.C.B. en van Union Cabide Belgium. Het is gespecia liseerd in de vervaardiging van zware bedrukte en onbedrukte zakken alsmede van huisvuilzak- ken uit polyethyleen. Na de slui ting van Fabelta-Aalst, de pro testbetoging en de interpellaties in de Kamer die daar op volgden, werd van U.C.B. bekomen dat een nieuwe produktie-inplanting in het Aalsterse zou geschieden. Dit is dan gebeurd langs de weg van Evipak als gedeeltelijke kom- pensatie inzake tewerkstelling. Het bedrijf stelt een honderdtal personen tewerk. Dank zij deze eerste inplanting in het indus triepark van Erpe zijn er reeds vragen naar andere bedrijfsves tigingen. De h. Vlerick, minister van Fi nanciën, huldigde de nieuwe in stallaties in. Hij werd ontvan gen door goeverneur De Kinder, burgemeester De Smet en B.S.P. schepenen De Wolf en D.quet van Erpe alsook door de h. Ma- réchal, voorzitter van Evipak. Verder noteerden wü de aanwe zigheid van tal van personali teiten, w.o. volksvertegenwoordi ger Van Hoorick, de burgemees ters van Denderleeuw en Nieu- werkerken, Van der Niepen en Hooghuys, de h. Moyersoen van het «Land van Aalst».

Voor Allen | 1972 | | pagina 1