CHRISTUS, DE SOCIALIST 1 I 1 if' AALST i t I i Solidariteit in de arbeiderseisen FABRIEKSTAD i f if I f (Zie begin bladzijde 1) 168 De feestelijkheden die ermee gepaard gingen zal ik niet beschrijven, maar er was concert, luister rijke verlichting, het afsteken van vuurwerk en laat in de avond een volksbal. Ik dacht eraan, hoe eenzaam het nu moest zijn in het lokaal «Hand Aan Hand», op de Saskaai, en de Iweinstraat door lopend wou ik er even met Van der Meersch een praatje houden... Ik trof het daar gesloten... als trouw partijlid had ook hij de lichten gedoofd om naar het volks bal in «De Rode Leeuw» op te stappen. Ten andere, zo waren zij allen... Ook de gebroeders Marcel zou den nooit in het openbaar toegeven, dat zij op hun beurt door de gebroeders Nichels opzij waren ge duwd. Toen hierop in de liberale bladen werd ge zinspeeld, bracht de partij tucht hen ertoe, elke onenigheid in hun rangen te loochenen. Ja, de liberalen zinspeelden die dagen op heel wat meer, want de oude goede verstandhouding met hen was afgelopen. Alle leden van de clan Niehels kwamen uit de liberale werkmanskring, en met ruzies en nog eens ruzies waren ze er weg gegaan, om zich de een na de ander bij de socialis tische partij aan te sluiten. En zoals men weet, geen erger vijand dan deze in het kamp waartoe men behoort heeft. Ik zou ze alle kunnen aanha len de artikels van Alfred Nichels, de Open Brie ver. van George, Josse en Frans Nichels, waarin ze de liberale werkmanskring en haar leiders te lijf gingen... lange en monotone aanklachten je gens de liberalen, met steeds persoonlijke aanval len tegen de door iedereen in de stad gekende leiders. De jongste Alfred, kreeg stilaan ook meer te zeggen in de partij zelf, en ook hier trapte hij voortdurend op de blauwe teen. Er moesten op nieuw verkiezingen komen en de liberalen lieten de socialisten een schrijven geworden, waarin ze herinnerden aan het Verbond. Alfred Nichels, die nooit voor een verbond met andersdenkenden te vinden was geweest, stuurde een schrijven terug waarin hij zijn eigen eisen stelde: wel een ge meenschappelijke lijst, maar met dan als eerste een socialist en als tweede een liberaal. En alsof L.P. BOON dat niet genoeg was, beging hij nog een tweede onhebbelijkheid: dit persoonlijke schrijven van de liberalen beantwoordde hij niet met eveneens een persoonlijk schrijven, maar met een stuk dat hij hierover in Vooruit pleegde, en waarvan hij een eksemplaar aan hun adres bezorgde. Het was ge tekend: Voor het komiteit der socialistische partij te Aalst: Alfred Nichels. De liberalen namen zo iets niet. Steeds hadden zij in vriendschap en vertrouwen brieven gewisseld met Van der Meersch, en zelfs daarna nog met de gebroeders Marcel, en nu werden hen dergelijke streken gelapt door mannen die tot hun eigen kamp hadden behoord. Zij schreven nu opnieuw brieven, naar Van der Meersch, naar Jan Sanders, naar Jan en August Marcel, naar alle socialisten van vroeger. Maar tevergeefs, er was iets bij hen dat zij partijtucht noemden. Verbitterd hierover schreven nu de liberalen over deze socialisten van vroeger: Verstotelingen van het socialistisch boel tje, wat moet gij heel wat doen om weer in de gratie te komen van de rode winkel, waarin gij niets meer te verhapzakken krijgt. En met diezelf de partijtucht tekenden Jan Sanders, Jan Marcel en anderen een schrijven aan de liberale partij: Wij zijn niet bij de socialistische partij om er per soonlijke winst uit te halen. Het moest dan echter maar weer eens verkiezing worden voor Kamer en Senaat, en zoals men uit voorgaande begrijpen zal, was er van Verbond weinig of geen sprake meer. Waar was onze groen- blauw-rode vlag, die we vorig jaar nog voor eeuwig trouw hadden gezoren, de vlag die ons naar de overwinning moest voeren? Aan onze zijde wilden Alois De Backer, Leonce Ducatillon en ook nog Hector Plancquaert heel al leen strijden. Laat ik het allemaal maar eens on verbloemd zeggen: elk van hen wenste niet zozeer de overwinning van de vernieuwende partijen op de behoudsgezinde partij, zij wensten elk voor zichzelf op de lijst te komen en verkozen te wor den. Dat was ook het geval bij de liberalen, die wel pastoor Daens wilden steunen, maar toch liefst een eigen kandidaat, een liberaal zelf, een blauwe, ver kozen zagen worden. En meer zelfs, nu er voor hen een zeer kleine kans bestond om langs het evenredig stelsel iemand verkozen te zien raken, hadden ze er reeds ruzie om, wie onder hen het zou worden. Kandidaten Galle, Verbrugghen en Rens hadden onder elkaar de hooglopendste ruzies en ze konden geen bijeenkomst houden of het stuifde er. En zou het bij de socialisten anders zijn geweest, nu de clan Nichels een goede drieduizend man achter zich wist staan? Gelukkig was het niet beter gesteld bij de ka tholieken, want ook daar was men aan het rekenen en het cijferen. Nu Vanderlinden eruit getrapt was door Woeste, bleef alleen hijzelf, De Saedeleer en de Bethune over. En wie moest hun vierde man zijn? Bovendien was en bleef Vanderlinden bij de buitenmensen geliefd, zodat deze er sterk aan dacht met een eigen lijst op te komen, als boeren- kandidaat. Slechts één enkele man bleef wie hij was, een man die alles veil had voor de overwinning op de behoudsgezinden en het inluiden van de nieuwe tijd. En met trots mag ik zeggen, dat dit broer Adolf was. Het gekonkelfoes in alle partijen bleef zo diep beneden hem, dat hij er nauwelijks aan dacht aan schonk. Hij dacht alleen aan het om verwerpen van de oude bestaande toestanden en de praktische zijde ervan: te beletten dat de be houdsgezinden nog langer met ongeoorloofde mid delen de verkiezingsstrijd zouden voeren. (Vervolgt) <S I if f- Kerstmis is geen feest zoals een ander. Net als 1 mei, het feest van de Arbeid, laat het niemand onbewogen wat wellicht te wijten is aan de speciale sfeer welke ervan uitgaat en welke ons tot diepere bezinning noopt over de dingen die verband houden met ons aards bestaan. 1 Mei doet ons denken aan de arbeidersstrijd, de strijd voor meer menselijke ontplooiing en de internationale solidari teit. Kerstmis brengt ons tot ingetogenheid omdat het ons her innert aan de boodschap van vrede. Ondanks oorlog en ge weld blijven de volkeren hunkeren opdat deze boodschap eindelijk zou doordringen in de geesten van allen, die met gezag en macht zijn bekleed. Men vraagt zich soms af hoe Christus zou gereageerd heb ben tegenover de problemen van onze tijd. Er is altijd in de arbeidersbeweging een neiging geweest om hem te beschouwen als de eerste socialist Zelfs in het oude Brusselse Volkshuis dat afgebroken en geklasseerd ergens op wederopbouw wacht prijkte op een muurschildering een Christusbeeld met de waarschu wende vinger... Vele van de eerste socialisten waren inderdaad van oordeel dat hun overtuiging nauw verband hield met het evange lisch christendom. Het socialisme was immers ook voor hen een boodschap van gerechtigheid en liefde. Het was net als het christendom voortgesproten uit het verdrukte volk, want Jezus de timmermanszoon, in een stalletje geboren, vond zijn eerste en meeste aanhangers onder de Romeinse sla ven. Julien Kuypers heeft dat In Berg-op vastgesteld toen hij volgende passus haalde uit het blad Arteveldevan 15 mei 1851 Het socialisme is niets min noch niets meer dan een uyt- breyding van de christeiyke religie De Socialisten vra- gen niets anders als dat de mensen elkander als broe- ders zouden beminnen dat de werklieden, die menschen zyn als de ryken, die gelyk zyn voor den troon van den eeuwigen God, niet meer verdrukt en verstoot worden op de aarde, niet meer van honger moeten sterven terwyt hunne rykere broeders brassen en zwemmen in den over vloed. Wat daar geschreven werd, is thans nog meer geldig, voor al wanneer men de toestanden op wereldschaal ziet. Het is de kern van de zaak en de moderne godsgeleerden beginnen dit in te zien. Zij vragen aan de Kerk dat ze niet langer meer een sociale leer zou voorhouden, maar dat het geloof op grond van de kontrast-ervaringen arm en rijk rechtvaardig en onrechtvaardig tot sociale bewogenheid en sociaal engagement zou aansporen om van daaruit samen met de socialisten en allen die van goede wille zijn te ijveren voor een betere samenleving. Is het daarom dat de Paus verleden jaar in zijn brief Oc- togesima Adveniens heeft vastgesteld dat vandaag de dag de christenen aangetrokken worden door de socialistische stromingen Is het daarom dat hij verre van het socialisme te veroor delen het een edelmoedige verzuchting en een zoeken naar een rechtvaardiger maatschappij heeft genoemd Jezus Christus werd gekruisigd omdat hij rechtvaardigheid en vrede predikte. De socialist Jean Jaurès werd om de zelfde reden vermoord. Beiden dienden een schone zaak en werden wellicht gedre ven door dezelfde gevoelens. Vandaar hun strijd tegen het onrecht. Dat we op Kerstavond ons dit even herinneren. PDB rSr .-V.V - 3* -r -u" f rJ rJ rj rj rJ rj m strijding van de inflatie, de kapitalistische winsten hun gang zou laten gaan en daarentegen de gevolgen van een anti-inflatiepolitiek zou afwentelen op de rug van de minstbedeelden. Wij zijn solidair met de eisen en de aktie van het ABVV en van gans de syndikale beweging omdat het niet alleen om arbeiderseisen in het algemeen gaat, maar in het bijzonder omdat zij voor doel hebben een rechtvaardiger verdeling van de welvaart tot stand te brengen. Wie steeds de mond vol heeft over de vergeten groe.pen, over de minstbedeelden en de sleclitstbetaalden, kortom over de solidariteit, moet nu ook bewijzen er voor op te komen. De interprofessionele eisen van de vakbeweging steu nen op dit solidariteitsbeginsel en smeden nog hechter de banden die alle arbeiders binden. Moge deze solidariteit ook haar uitdrukking vinden in de arbeidersklasse van ons arrondissement en moge ook in deze streek de le-ize weerklinken zoals destijds in het socialistische lied: «Wat wij eisen moet men geven». Belaas vaD de sociale en politieke strijd in dc negentiende eeuw

Voor Allen | 1972 | | pagina 2