BORSBEKE HAAETERT 6 H. Simonet naar de Europese Kommissie en tijdelijk uit het Belgisch politiek leven Onmiddellijke toepassing van de vredesovereenkomst De inferkommunale en de Welle- meersen Een rijzende macht: De socialisiische Zelfstandigen ABVV en ACV zullen in januari akties organiseren Nieuws... nieuws Gemeenteraad van 14.12.1972 Benoeming Waarde lezer Kerstfeest voor de kinderen e tr r c-'fc r Tombola Men leze 2703 1759 4904 4144 2823 3606 1821 4162 1446 1402 3856 0444 0345 1765 3984 2706 1263 4047 0767 0806 4023 4527 van links 2797 3871 0390 4358 2689 2735 1843 2755 1008 3527 4933 3878 3616 0836 3549 4044 4583 1328 2833 2168 1775 1923 naar 0843 1769 0422 4118 3394 0586 4921 2845 0409 1398 NIEUWE OPROEP VAN VIETNAM-KOMITEE De inhoud van de overeenkomst De data voorzien voor de ondertekening De oorlog wordt opgedreven, de toestand verergert ...Frans Uyttendaele interpel- leert op de gemeenteraadszitting de CVP omtrent de niet uitge voerde veiligheidsmaatregelen Provinciebaan. ...de CVP voorziet op de begro ting 1973 300.000 fr. meer aan belastingen. ...de nieuwe gemeentesekretaris treedt op 1-1-1973 in funktie. Na voorlezing van het "erslag van de vorige zitting diende ons socialistisch raadslid F. üytten- daele bij ordemotie een interpel latie in, waarbij hij een geschre ven tekst voorlegde, om opgeno men te worden in het verslag van de raadszitting. Ziehier die tekst «Toen ik zaterdag 9-12-72 ver nam dat er zich andermaal een verkeersongeval met dodelijke af loop had voorgedaan op de Pro vinciale baan te Borsbeke, was ik ten zeerste onder de indruk. De verbolgenheid en ontgooche ling van vele mensen van Bcrs- beke en omgeving omdat het pro vinciaal en gemeentelijk bestuur tot nog toe verzuimde maatrege len te nemen tot verbetering van de veiligheid langs die baan, is logisch en redelijk Ik sluit mij hierbij aan, des te meer, daar ik hier vroeger ai bij vorige raadszittingen, samen met de andere leden van oppositie, te nemen maatregelen heb voorge steld, die trouwens unaniem dooi de raad werden goedgekeurd. Dit verzuim is medeoorzaak van de vele ongevallen die zich reeds hebben voorgedaan. Het traject Oombergen-Erpe kent in zijn af werking tussen Oombergen en Bambrugge met een wegvernau- wing en 5 onoverzichtelijke boch ten te Borsbeke een bijzonder ge vaarlijke passage. Bovendien is er een slechte openbare verlichting en zijn de voetgangers, wegens het ontbreken van een geplaveid voetpad, verplicht het fietspad te gebruiken. Hierbij verwijs ik naar een recent ongeval waarbij een fietser een voetgangster omver reed en ernstige letsels werden opgelopen. Ik stel voor dat onverwijld de nodige signalisatie aangebracht wordt namelijk passende ver- bods- en gebodstekens, doorjp- pende witte lijnen met reflecteér- lichten, oranjeknipperlichten bij het ingaan van de wegvernauwing en zebrapaden in het centrum, dit gepaard met het daarbijhorende teken van de wegcode. Tevens dient bij hoogdringend heid de lichtinstallatie der Pro vinciebaan met VOORRANG ver nieuwd en het noordelijk geiegcn voetpad geplaveid. Ik wijs erop dat op datzelfde trajekt, de andere gemeenten reeds een betrekkelijk goede si gnalisatie in gebruik hebben, dit niettegenstaande zij rechte en brede rijstroken hebben, fietspa den en trottoirs die door gekas seide tussenbermen beschermd zijn en met een verlichting die in niets te wensen over laat Als blijk van protest legen voornoemd verzuim zal ik aan de bespreking van de agenda van deze zitting niet deelnemen en zal ik mij onthouden bij iedere stem ming.» De bespreking van deze inter pellatie die geruime tijd duurde is heel kort samen te vatten de lieren De Vuyst en Scheertinck gaan akkoord DAT ER IET3 MOET GEDAAN WORDEN de Technische dienst van de Provin cie blijft echter in gebreke bewe ren zij. Als gemeenteraadslid Monsecour vraagt om inzage te krijgen van de schriftelijke aan vragen voor het plaatsen van ver keerstekens, blijkt dat er geen en kele brief geschreven werd. De sekretaris zou gewoon eens gete lefoneerd hebben Begrijpelijk als men weet dat een notaris en een agent van BAC het zo druk hebben met hun privézaken. Agendapunten van die raadzit ting 1. verhoging van de belastingen op onroerende goederen van 800 naar 1000 opcentiemen 2. de gemeentebelastingen op personen verhoogt van 5 naar 6 3. de gemeentelijke opcentiemen op de provinciebelastingen op honden (70), rijwielen (169) en voertuigen (200) blijft ongewij zigd 4 de opcentiemen voor drijf kracht (200) en drijfkracht (200) ongewijzigd 5. de begroting 1973 dit dos sier is te lijvig om summier voor te stellen een paar opvallende punten misschien in de uitgaven voor '73 60.000 fr. voor vergoeding van twee tewerkgestelde werklozen 10.000 fr. subsidie O.L. Vrouw- beroepsschool - jubileumviering 10.000 fr. subsidie Organisatie Kinderwelzijn - jubileumviering 6.000 fr. oudstrijders (vroeger 2000 fr. 100.000 fr. F.C. De Toekomst (gewone subsidie tussenkomst in bouw kleedkamers) 120.000 fr. huisvuilophaling (er zal in '73 tweemaal groot huis vuil» opgehaald worden, dit op verzoek van de oppositie 6. Het Gemeentekrediet van België staat een lening toe van 1.3 miljoen voor de uitbreiding van de openbare verlichting. Voorts een vijftal administra tieve punten waaronder toch dient vermeld de aankoop van nieuw leermateriaal voor de jon- genschool van 50.629 fr. De oppositieleden Ponnet Monsecour en Van Heddegem onthielden zich sol'dair met P. iöyttenclaele bij iecjpre stem ming. De heer Vermeeren van St - Martens Leerne (bij Deinze) zal heel waarschijnlijk op 1 januari a s. zijn funktie van gemeente- sèkretaris beginnen. F.U. Ons lezersaantal is weer om- hooggegaan. Heb jij er al eens aan gedacht je eigen blad aan een vriend of gebuur door te geven Probeer het eens. Ongetwijfeld wordt hij ook lezer van ons weekblad. De prijs bedraagt vanaf 1-1-73 25 fr. per maand Je kan de naam gerusi doorgeven aan onze sekre taris Uyttendaele F. of schatbe waarder F. Ponnet. Vergeet niet dat hieraan een premie van 20 fr. verbonden is. V. Ramsdam Voorzitter BSP-Borsbeke Zoals telkenjare richten wij ook thans liet traditionele Kerstfeest in voor de kinderen. Mogen er aan deelnemen: al de jongens en meisjes tot 12 jaar, die ecn prachtig geschenk zullen ontvangen. Dit Kerstfeest gaat door op za terdag 23 december a.s. om 19 u. in het lokaal bij Alice, Katte- Straat 63, te Haaltere. Mogen wij de leden erop attent maken, dat ieder kind moet ver gezeld zijn van minstens één der ouders, en dat de prijzen dezelfde avond moeten afgehaald worden. De dag nadien worden er GEEN prijzen meer uitgereikt, dit met volledige toestemming van alle bestuursleden der inrichtende or ganisaties. B.S.P. - S.V.V. HAAETERT wenst aan al hun leden een Zalig Kerstfeest en een ge lukkig Nieuwjaar. rechts: 3174 0872 4141 0936 3931 1335 3487 1386 0176 3602 0910 3541 1094 1156 0693 0534 1153 2739 4303 0564 Prijzen af te halen voor 31 januari 1073, na deze datum blij ven ze eigendom van de BSP. Het bestuur. VLAAMS WEEKBLAD «VOOR ALLEN» De Belgische regering heeft Henri Simonet, Minister van Ekono- mische Zaken, aangeduid als kandidaat voor het ondervoorzitter schap van de Europese Kommissie in opvolging van de h. Coppée (CVP). Deze post kwam thans aap ecn Belgisch socialist toe. Si monet zou worden belast met de Europese Ekonomische en Finan ciële Staken en zou op 6 januari in dienst treden. De problemen die hij aan te pakken heeft hebben natuurlijk een onvergelijkbaar groter belang dan de kwestie van de zes Vocrdorpen of de afbake ning van het Brussels gewest. Zij vertonen zeker ook een heel wat interessanter karakter dan onze taalgrensgeschillen die wij ten top drijven. Of hierin een reden schuilt voor Simonet om tijdelijk het Belgisch politiek leven te verlaten en zijn Brusselse miseries af te schudden door één van de belangrijkste posten op Europees vlak te gaan bekleden, is een open vraag. Wellicht is zij pertinent. Het is ook niet onzinnig zich de vraag te stellen of Simonet, na verloop van tijd, uit de Europese Kommissie terug naar de Belgische poli tiek zal komen? Als volksvertegenwoordiger zal hij worden opgevolgd door JM Ghijssels, een Nederlandssprekende kandidaat op de lijst van de Brusselse federatie van de BSP. Als burgemeester van An- derlecht was hij reeds vervangen geworden door eerste schepen Cumps. Voor de Brusselse federatie van de BSP zal zijn uittreden uit het aktieve politiek leven in België, zelfs al zou dit maar voor ecn aantal jaren zijn, een gevoelig verlies zijn. Van den Boeynants staat nu alleen om de francofone Brusselaars tot enige gematigdheid aan te sporen. Het is onuitstaanbaar dat de oorlog in Vietnam voorgezet wordt sedert de afgevaardigden van President Nixon en van de regering van Hanoï overeenge komen zijn over de voorwaarden voor een staakt-het-vuren. Zoals de h. Henry Kissinger op zijn perskonferentie van 26 ok tober bekendgemaakt heeft, steunt de overeenkomst hoofdza kelijk op de scheiding van de mi litaire en de politieke aspekten van het probleem. Op het mili taire vlak voorziet de overeen komst een staakt-het-vuren bin nen de 24 uur, onder kontrole van gemengde of internationale kommissies, alsook de vrijlating van de krijgsgevangenen binnen de 2 maand. Wat betreft het po litieke aspekt, wordt voorzien dat de twee rivalizerende regeringen in Zuid-Vietnam voorlopig zullen blijven bestaan, dat zij voor al" gernene verkiezingen zullen zor gen eveneens onder internatio nale kontrole en dat zij de po litieke problemen zullen regelen, w.o. de vrijlating van de burger gevangenen, met de medewerking van een „nationale raad van ver zoening en nationale eendracht", *r mengesteld uit drie politieke groepen van gelijke sterkte. Uit langs de radio omgeroepen verklaringen van de Noord-Viet- namese afvaardiging op de Kon- ferentie van Parijs blijkt dat deze overeenkomst reeds op 9 oktober bereikt werd en dat de onderte kening ervan voorzien was voor 18 oktober. Op verzoek van de h. Kisinger is deze datum eerst naar 30 oktober verschoven ge worden, vervolgens naar 31 ok tober, tot de Amerikanen op 23 oktober om de hervatting van de besprekingen gevraagd hebben, omwille van zogeheten moeilijk heden met Saigon. Het was een Amerikaanse ini tiatief. de geheime besprekingen uitsluitend tussen de Verenigde Staten en de Demokratische Re publiek Vietnam te laten voeren en de vredesovereenkomst te la ten ondertekenen door deze twee partijen, waarbij elk van beide zou instaan voor het gedeelte van Zuid-Vietnam dat zij steunt. De voorlopige Revolutionaire Rege ring heeft zich reeds akkoord ver klaard met de overeenkomst, zoals die afgesloten werd. Welnu, het is Washington die weer alles ongedaan maakt en nieuwe toe gevingen van Hanoi' eist. teneinde President Thieu te bedaren. Het is paradoksaal en treurig te moeten vaststellen, dat ter wijl de ondertekening van de overeenkomst nu reeds meer dan een maand uitgesteld wordt, de bevolking van Noord- en Zuid- Vietnam het hoe erger te verdu ren krijgt. In Zuid-Vietnam haast de U.S.-luehtmacht zich, op aandringen van President Thieu, binnen de 24 uur elk dórp plat te branden, dat in het voor uitzicht van het staakt-het-vuren de Vietkong-vlag durft hijsen. Wat betreft Noord-Vietnam, ziet liet er naar uit dat het Ameri kaans opperbevel besloten heeft de Demokratische Republiek Vietnam volledig te radbraken. Zo bvb. zijn alleen in september en begin oktober meer dan 150 scholen door Amerikaanse vlieg tuigen aangevallen geworden. Sommige scholen zijn aldus vol ledig vernietigd geworden door verschillende golven bombarde menten, zonder dat de kans ge gund werd. resten van meubelen en schoolgerief, biblioteek of la boratorium te redden. Anderzijds wordt dagelijks gloednieuw oorlogsmateriaal ont scheept o de vliegvelden van de zogeheten geregelde troepen. Het Amerikaans leger kan er al fier op gaan mede te delen, dat het een jaar voorsprong heeft op het leveringsprogramma. Is het nodig te onderlijnen, dat dit nu reeds het vredesakkoord helemaal scheef trekt, aangezien overeen gekomen was het bewapehings- evenwicht van half-oktober te bewaren door aile verdere be voorrading te sluiten? Tenslotte vernemen we met ontzetting en weerzin de herhaal de bekendmakingen van President Thieu, die aankondigt dat allen, die onder gelijk welke vorm voor kommunisten of pro-kommunis- ten werken, him kentekens dra gen of hun vlaggen hijsen, met de dood of met levenslange dwangarbeid gestraft worden. President Nixon heeft gezegd, dat Wj voor de Verenigde Staten de vrede wenst te bereiken in de eer. Het wordt tijd dat hij beseft, dat de eer van de Verenig de Staten vandaag eist dat de vredsovereenkomst van 9 oktober bevestigd en onmiddellijk toege past wordt. Henri ROLIN Voorzitter. Wij ontvingen van de intercom munale de hiernavolgende pers mededeling Het directiecomité, vergaderd op 18 december 1972 Vestigt er de aandacht op dat het probleem van de huisvuil- verwijderiilg zeer dringend is niet kan uitgesteld wordendat voor de eerstkomende jaren er geen andere oplossing is, dan het verbrijzelen en uitspreiden en dat het hier gaat om een projekt voor ongeveer 100.000 inwoners. Stelt vast dat een uiterst ge ring aantal mensen een lawaaie rige kampagne voeren tegen het projekt van de interkommunale en dit op een wijze die in strijd is met de waarheid en die hun toe vlucht nemen tot het insinueren van corruptie. Betreurt dat de Vlaamse Te levisie haar medewerking verleent aan dit soort «voorlichting» van de publieke opiniezonder enig kontakt op te nemen met tie in terkommunale, die de grote meer derheid van de bevolking verte genwoordigt. Vestigt er de aandacht op dat het betrokken gebied tot nogtoe algeheel werd verwaar loosd dat liet reeds sedert jaren een verzamelbekken vormt van riool water, dit is vloeibaar huisvuil dat de meersen voor de toe risten ontoegankelijk zijn, averal met prikkeldraad afgesloten. Er is niet eens een pad langs de Den der, die overigens aldaar onbe reikbaar is. Dat naast de fabrieken in de omgeving, er in Erembodegem, palend aan de Wellemeersen 60 ha n'euwe industrie en te Ninove 80 ha nieuwe industrie tot stand komt die milieu-belastende faktu- ren zijn en dat het niet onrede lijk is dit door bosaanplanlingcn te willen kompenseren. Te meer dat onze streek met een bebossingindeks van 4 \'o to tale bosoppervlakte, waarvan 0,1 openbaar bos tot de tneest behoeft igc streken van het land behoort, térwijl de bos.'ckreatie De socialistische mutualiteiten tellen 110 000 zelfstandigen onder hun aangeslotenen. Zij zijn ge groepeerd in het Nationaal Ver bond der Zelfstandige Arbeiders van België. Dit verbond geeft een maandelijks tijdschrift uit onder de titel Standpunt». Wij dachten dat hierop wel eens de aandacht mocht worden gevestigd van onze lezers-zelfstandigen, een sociale eis is geworden. Bevestigt dat het moeras gelegen tussen de spoorweg Dcnderleeuw-Erembode- gem en de steenweg op Aalst bui ten het projekt valt. dat de bedoeling is te komen tot een bospark van 40 ha a 50 ha in de volgende optiek - 20 a 30 ha beschermd bosgebied. - 5 ha bos voor jeugdorganisaties. - 2 ha robinsonspeelplaatsen voor kinderen - 2 visvijvers - 2 voetbalvelden. - verder wandelpaden en ligwei- den. dat bij dit alles rekening kan worden gehouden met de spe.i fie- ke bekommernissen op natuurwe tenschappelijk gebied. In het hoofdartikel van deze week heeft B. Van Hoorick het over «strijd die in de lucht hangt» en over het vooruitzicht van stakingen in Wallonië voor tie Interprofessionele eisen die door het vakbondsfront werden gesteld. Dinsdag 11. kwamen de hoofd besturen van de twee grote vak bonden «amen uu ziel) le be raden over de weigerende hou ding van het patronaat. Zij be sloten het daarbij niet te laten en zowel in Vlaanderen als Wal lonië en Brussel volgende maand akties op touw te zetten, gaande van manifestaties tot waarschu wingsstakingen. De beide vakbonden samen zijn vastbesloten desnoods door de strijd hun eisea af te dwingen.

Voor Allen | 1972 | | pagina 6