De schoolkwestie een nieuwe struikelsteen voor de vorming van een nieuwe regering? De stadsbegroting 1973 te Aalst NIEUWS BOND MOYSON AALST FABRIEKSTAD Dienst voor zelfstandigen Zitdagen Zie begin biz. 1 BSP akkoord met rechtmatige eisen Er is vooral een nieuwe onderwijs politiek nodig (Zie begin bladzijde 1) Ook het rijksonderwijs is eiser Geraardsbergen Geraardsbergen Aalst Denderhoutem Denderleeuw Ninove 170 L.P. BOON (Vervolgt) 1. De B.S.P. is akkoord met alles wat de sociale eisen van liet personeel in het katoliek onderwijs betreft. Dit geldt dus voor de gelijkstelling van het meester-, vak- en dienstperso neel, op voorwaarde dat het een statuut krijgt gelijk aan dit van het Rijk. De B.S.P is ook bereid een oplossing te zoeken voor het probleem van de disponibili- teit en van de studiemeesters opvoeders inzakt d< leerlingen- normen. De geestelijken zijn gelijkgesteld. Er kar echter geen gelijkstelling inzake wed de worden aanvaard voor gees telijke die in gemeenschap leven. Een wedde dient om er een gezin te laten van leven en niet religieuse gemeen schappen. Deze laatsten ook de volle wedde verlenen zou alleen neerkomen op het ver schaffen van nog bijkomende middelen voor de zwarte kas sen van het katoliek onder wijs. 2. Mits controle door de Staat is de B.S.P. dus te vin den voor een verhoging van de door de Staat betaalde wer kingskosten van het katholiek onderwijs, maar ook van het gemeentelijk en provinciaal cnderwijs. 3. De B.S-P. kan niet akkoord zijn met de betaling door de Staat van de gebouwen van het katoliek onderwijs, ter wijl het deze in eigendom zou krijgen. Indiër het noodzakelijk is te bouwen voor het katoliek 011 derwijs dan dient gediscus sieerd tv worden over de op richting van een Regie van de schoolgebouwen die planmatig en volgens de behoeften zou bouwe voor alle onderwijs- netten en mits er rekening wordt gehouden met de enor me achterstand van het Rijks onderwijs. Al deze gebouwen moeten dan staatseigendom zijn vermits zij door de Staat worden opgericht. Op de rijksbegroting 1973 is 88 miljard voor het onderwijs voorzien, zonder rekening te houden met de weerslag van een nieuw schoolpact. In 1975 zal dit reeds 116 miljard zijn, één vierde van alle rijksuitga ven. Er is meer geld nodig voor de studiebeurzen en voor het bijzonder onderwijs voor ge handicapten. Waai gaan wij naar toe? Wie zal dit alles nog betalen? Daarom moet het onderwijs gerationaliseerd worden, meer doelmatig en kwaliteitsvol. Er is -en nieuwe onderwijs politiek nodig in de zin van de pluralistische school voor al len. Daarom, indien wat ge daan wordt voor de katolieke schoolgebouwen moet dit ge- Er is een in het oog springend gebrek aan organisatie en coördi natie in alle g .ledingen. En het is niet uw burgemeester die er zal Ban verhelpen POLITIEKE EN NUTTELOZE BENOEMINGEN Uw objectieve personeelswer- ving: nooit te voren hebben wij dergelijke politisering gekend. Zij culmineert in de splitsing van de Academie van Schone Kunsten om evn tweede directeur, niet ge slaagd in het examen, te kunnen aanstellen én ik ga niet verder in op de rest. Uw besparingen gij drijft de personeelslast op door nutteloze aanstellingen en door andere die buiten elke betoelaging vallen. 9 MILJOEN WERKINGSKOSTEN MEER Uw werkingskosten drijft gij opnieuw met 9 miljoen op. D2 auto van de burgemeester werd. ondanks hij met weinig kos ten kon hersteld worden, voor een peulschil verkocht. Tot daartoe. Maar in de plaats daarvan koopt gij er twee nieuwe, een Mercedes en een Peugeot. Ondanks de be narde financiële toestand wilt gij op grote voet 1 .ven. Twee fotocopie-apparaten vol staan U niet. Gij moet er een Rank-Xerox bijhebben waarvoor gij 600.000 fr. krediet voorziet per jaar. De reiskosten van het sche pencollege worden alweer met 25.000 fr. verhoogd. Dat is natuur lijk aan te nemen als men weet dat er altijd iemand van het col lege op reis is... en liefst zover mogelijk. De receptiekosten worden ook met 50.000 fr. aangedikt en op de ronde som van 300.000 fr. gebracht. Weliswaar vermindert gij vele kredieten tot aanmoediging van het cultureel leven, ontspanning en sport, maar op de buitengewo ne begroting voorziet gij miljoe nen om de speelpleinen van een katolieke instelling aan te kopen en deze dan nadien verder ter be schikking van deze instelling te stellen. Het is waar dat U. cultureel ge sproken, zeer royaal zijt voor het Dirk Martensjaar, 2 miljoen, ter wijl Carnaval het moet stellen met 1 'i miljoen waar er 2 ge vraagd waren. Wij zijn het uiteraard eens met het Dirk Martensjaar. Maar wat zal er met die 2 miljoen gebeu ren Er is reeds kritiek in de pers gekomen over de geheimzinnig heid waarmede dit D.M.-jaar wordt voorbereid. Wij vrezen dat het een loutere academische aan gelegenheid wordt. BESLUITELOOSHEID IN DE PROGRAMMERING de fameuze T.V.-distributie, waarmede andere steden al klaar zijn, kent grote vertraging in Aalst. Gij hebt tenslotte van geen openbare regie willen weten de uitbating van het slacht huis blijft op de besluiteloosheid van de meerderheid stuiten de comedie van de huisvuil- behandeling die slechts een twist appel is tussen de Stad en de In tercommunale „Land van Aalst" de valorisatie van hst stads centrum waarvan niets te bespeu ren is terwijl evenwel het typisch karakter van de middenstad ver der afgetakeld wordt het probleem van het be roepskader voor het brandweer personeel dat op een oplossing blijft wachten het grondbeleid dat wij tot hiertoe vruchteloos blijven tege- moetzien de gronden de Bioley die on- aangewend blijven rusten, tenzij om door het ter beschikking' stel len van een deel ervan voor ple- ziervliegtuigen, plezier te doen aan iemand van het anders door U zo betwist Actiecomité voor Econ. Expansie de slecht voorbereide opening van een peutertuin met 3 perso neelsleden en 7 kinderen die zelfs niet altijd aanwezig zijn. Uw bel id geeft ons geen vol doening, het is ook zeer partijdig, het heeft bij de bevolking geen sympathie en geen vertrouwen kunnen wekken. Ook bij ons niet. Daarom verwerpen de socialis ten uw begroting. beuren langs een regie voor alle schoolgebouwen. Indien het leerlingenvervoer wordt geregeld inoet het gebeuren door een nationale vervoer dienst. Een nieuw schoolakkoord is slechts mogelijk wanneer met een voorzien wordt in het op halen van de schromelijke achterstand van het rijkson. derwijs op het gebied van de gebouwen en in de uitvoering van de bepalingen van het schoolpact van 1958. Op gans deze basis is de ver dere discussie over de school kwestie mogelijk. Bert Van Iloorick OPENINGSUREN DER BURELEN: AALST St.-Kamielstraat30 tel. (0531 212.83 GERAARDSBERGEN Vredestraat 41 tel. (054) 423.68 de donderdag van 13.30 tot 15 uur. de donderdag van 9 tot 10.30 uur. NINOVE ZOTTEGEM Geraardf.bergsestraat 117 de donderdag van tel. (054) 326.95 11 tot 12 uur. De Colfmaeckerstraat 11 alle dagen van tel. iOO) 70.13.95 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur. De zitdag van de Sociale Dienst gehouden door kd. COPPEZ A., zal doorgaan op zaterdag 6 ja nuari, van 9 tot 11 uur, in het Volkshuis, Markt De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. Coppez A.. zal doorgaan op donderdag 11 ja nuari, van 11 tot 12 uur in de bu relen van Bond Moyson, Vredestr. 43. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. Coppez A.. zal doorgaan op maandag 8 januari, van 13 tot 14 30 uur in de bure len van Bond Moyson, St.-Ka- mielstraat 30. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. Coppez A., zal doorgaan op maandag 8 januari, van 11 tot 11.30 uur bij Triest Jozef Adv. De Backerstraat 1 De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. Coppez A., zal doorgaan op maandag 8 januari van 10 tot 1030 uur in de burelen van Bond Moyson Sportstraat 1. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de té behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de Sociale Diëtist, gehouden door kd. Coppez A., zal doorgaan op maandag 8 januari van 16 tot 17 uur in de burelen van Bond Moyson, Geraardsberg- sestraat 117 De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. VOOR ALLEN VLAAMS UELKBLAL Bij de liberalen was er, zoals ik reeds zei, ruzie wie bij hen bovenaan op de lijst zou staan. De meesten verkozen Rens, de liberaal uit Geraardsbergen, maar in Aalst stond men erop dat het Galle zou worden. Iets wat Nichels triomfantelijk deed schrijven: «Ziet ge wel dat we met hen geen akkoord moesten aan gaan En waarop onze mannen uit Ninove lieten weten: «*t Zou er lief uitzien, als we deel uitmaakten van een Verbond waar socialisten zouden samen lopen met dat progress!stje Galle, het verfranst ge parfumeerd advokaatje, dat. buiten de verkiezings strijd op geen werkman wil neerzien.» Zieh om dit alles niet storend en er toch op uit om met de socialisten Verbond aan te gaan en hun stem achter zijn naam te krijgen stapte Gulle in de socialistische stoet van Eén Mei op, met alle leden van de liberale werkmanskring die hij kon op trommelen. Ze waren met een 500 man, maar allen moesten ze vg-n Galle een blauwe kaart op de hoed of klak dragen, om w<*l onderscheid te maken. Het kreeg voor hem averecht effekt. want eenmaal in de stoet opstappend, haalden de liberale arbeiders de blauwe kaart van hun petje weg en zongen dapper de. socialistische liederen mee. Iets wat achteraf grote ruzie teweegbracht in de liberale associatie, waar men Galle verweet «van dit spektakel de schuld te zijn geweest». Toch bleven wij, daensisten, vijand nummer één in de ogen der behoudsgezinden. Ze bevochten ons met alle wapens die ze in handen konden krijgen, maar nu ze de kerk niet meer ter hulp konden roe pen .aarzelden wij op onze beurt niet, hiervan ge bruik te maken. In de maand mei pakte ik met de beschuldiging uit «dat de rijke bewaarders met een grote som geld naar Rome waren gegaan, om de kristen volkspartij door de paus te doen afkeuren, Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw maar dat de paus vlakaf geweigerd had... hij wil in die Belgische verkiezingen niet tussenbeide komen.» Zij hadden zoveel met Rome geschermd en onze argeloze mensjes bang gemaakt, dat wij best ook eens met Rome en de paus konden schermen. Ik had het over de moeilijkheden in de schoot der andere partijen, maar mij hierom de handen wrijven moest ik niet, want in onze eigen partij was het al niet veel beter. In 1893 haden wij met een zevental mannen de kristen volkspartij opgericht, en nu, in 1900, bleek dat het zeven verschillende meningen waren over wat die kristen volkspartij had te zijn. Bovendien hadden al deze mensen zich volkomen geofferd, zij waren gebroodroofd en ver volgd geworden, en al die jaren hadden zij met de kristen volkspartij in armoede en ontbering geleefd. En zeven jaar armoede draagt men niet licht. Was het hen dan te verwijten, dat elk van hen verlan gend uitkeek naar de dag waarop zij als kristen volkspartijers zouden verkozen raken en hierdoor aan armoede en vervolging konden ontsnappen Het begon met Dueatillon, die al onze menings- verschilen zomaar op straat bracht. Hij zei, dat we niet eens wisten welke weg we nu moesten inslaan, «dat de een wou laveren, de ander recht door zee gaan op gevaar af van tegen klippen te botsen, en dat weer anderen kronkelden en kronkelden». Het was voor hem de tijd geworden, dat we eens allen samenkwamen en de toestand onder ogen zagen. En laat het daar rechtzinnig toegaan, laat e k vrij en onbewimpeld verklaren wat hem op het hart ligt, om hierdoor eens en voorgoed gedaan te maken met dat wederzijds wantrouwen.» En daar er inderdaad wederziids wantrouwen was tussen Dueatillon en De Backer, legde deze ook maar eens de vinger op de wonde. Hij zei «dat we maar eens eindelijk, na tien jaar hardnekkig voor de kristen volkspartij geleden en gestreden te hebben, een juiste formulering moesten geven van wat de «kristen demokratie» voor iets was. En inderdaad, zijn opvatting was niet dezelfde die Adolf of ik er over bezaten. Hij zei, dat we de kristen volkspartij niet hadden opgericht om met liberalen en socialis ten hand in hand te gaan, doch om de behouds gezinde katolieke partij te demokratiseren en op de goede weg te brengen. En hij zei ook nog, dat wij geen kristen demokraten meer waren, als wij ons door ons samengaan met de socialisten naar on- kristelijkheid lieten meeslepen, want dat ook wij dan weldra zouden zeggen: de godsdienst is een hinder paal voor de welstand der kleinen.» En hier tegenover stond dan smid Lambrecht die dat eigenste ogenblik zijn laatste krachten aan liet verspillen was. om Adolf in de verkiezingsstrijd te doen zegevieren die ervan overtuigd was, dat een politieke partij akkoorden mocht aangaan met om het even wie, als zij daardoor de strijd kon win nen,.. «Zojuist hebben de katholieken te Luik nog een akkoord aangegaan met de liberalen, om samen te strijden tegen de kristen demokraten.

Voor Allen | 1973 | | pagina 2