KANTON AALST CVP-PVV-VU-kollege Tegen motie over Amerikaanse bombardementen op Vietnam GEMEENTERAAD VAN AALST BESLIST TOT DEFINITIEF VERBOD VAN DE JACKPOT ONKERZELE yermindert toelagen aan jeugdverenigingen met 40 t.h. DEZE WEEK Stiptheidsstaking van Aalsferse brandweer 4 CVP-VU-PVV - meerderheid in gemeenteraad Nog over onze feestviering Nieuwjaarswensen Innige deelneming Tijdens de gemeenteraad, waar de begroting 1973 van de stad Aalst ter sprake kwam, werd door kd. Eddie Monsieur bij de artikel- gewijze bespreking de aandacht gevestigd op het feit dat de meer derheid de toelagen aan jeugdver enigingen voor 1973, herleidde van 100.000 F tot 60,000 F. Hij drong er op aan dat het budget van 1972 ten m'nste zou be houden blijven, aangezien de jeugd eens te meer het kind van de rekening werd, bij het drukken van de niet-verplichte gemeente lijke uitgaven. Spreker herinnerde aan het feit |!at in het laatste jaar van de Ste delijke Jeugdraad geen enkel ini tiatief uitging, tenzij de bedelak- tie 11.11.11. Van de zijde van de verantwoordelijke CVP-schepen, de h. Bogaert, werd niet iiet min- ete initiatief genomen Anderzijds werden in 1971 in- Bpraakavonden georganiseerd in 6 wijken der stad, over het jeugdbe leid en onder het moto «Zeg uw keg». Een der algemene konklusies was dat de gemeentelijke finan ciële steun aan de jeugdvereni gingen veel te gering was. Thans besloot kd. Monsieur, acht men het verantwoord om een op lossing in tegenovergestelde zin te zoeken, nl. vermindering van de toelagen aan de jeugd. Bij de stemming over het amendement, ingediend door deze laatste, bestaande in het behoud van de toelage van 100.000 F, kwam men tot een stemming van minderheid «voor» en meerder heid «tegen». Fel opgemerkt werd de stilzwijgende houding van de jongeren uit de meerderheidsgroe- pen, die angstvallig hun partij volgden. Zouden Dirk Baert en Renilde Verleysen dan plots tot een ande re mening zijn gekomen? Blijkbaar weten zij zich wel te gepasten tijde van de slogans «in spraak» en «konsultatie van ad viesraden» te bedienen. Wanneer het echter om praktische uitvoe ring gaat van voorstellen, die als het ware de konklusie waren van meerdere inspraakavonden bij de betrokken bevolkingsgroep (ouders leraars, jongeren, opvoeders), ont wijken zij liever hun verantwoor delijkheid Eens te meer werd het bewijs geleverd dat onze CVP - VU - PVV-meerderheid het ge zegde indachtig is: «luister naar mijn woorden, maar kijk niet naar mijn daden»... Jeugdbewegingen en jonge kiezers kunnen er hun konklusie uit trekken. Namens de BSP-fraktie in de gemeenteraad van zaterdag 11. stelde Eddy Monsieur een motie voor waarin stelling wordt geno men tegen de massale Amerikaan se bombardementen op Noord- Vietnam en waarin aangedrongen wordt op een onmiddellijke stop zetting ervan en op de onderteke ning van het vredesakkoord. In onvervalste nazi-stijl schoot Dr. Van der Beken van de Volks unie tegen de socialisten uit en sleepte hij er de Russen en de Chinezen bij Het scheen voor hem een gelegenheid om uiting te geven aan zijn bekende gevoelens van tijdens de vorige oorlog. De socialisten deden opmerken dat zij elke aanslag op de menselijke vrijheid en op het volkenrecht veroordelen en dat in het geval van Vietnam de vernielingskracht van één enkel Amerikaans bom bardement zo groot is als deze van de atoombom op Hiroshima. Gans de mensheid is met verontwaardi ging vervuld. Dit alles mocht ech ter niet baten De kristelijke ge wetens bi.f de CVP, noch het ge weten van de Volksunie-mandata rissen ten overstaan van een volk dat voor zijn vrijheid strijdt, noch de humanitaire opvattingen die men zou kunnen veronderstellen aanwezig te zijn bij sommige li beralen konden baten. Zij ont vluchtten allen hun verantwoor delijkheid door de motie onont vankelijk te verklaren. Hiermede heeft de huidige CVP - VP - PVV meerderheid eens te meer bewe zen wat voor reaktionaire kliek zij is. Inmiddels werden, onder de druk van de protestbeweging in gans de wereld, de Amerikaanse bom bardementen op de steden in Noord-Vietnam voorlopig ge staakt VIETNAM WERELDOPINIE BEHAALDE OVERWINNING Gevolg van de massale betogin gen en protestakties over de gehele wereld naar aanleiding van de zware Amerikaanse bombardemen ten boven Vietnam hebben deze laatsten besloten de bombarde menten op het Vietnamese grond gebied boven de twintigste breed tegraad stop te zetten. In Australië zetten de bonden van havenpersoneel de boycot van de Amerikaanse schepen verder. Deze boycot zou duren tot de VB. het vredesverdrag met Noord- Vietnam heeft ondertekend. Inmiddels hebben een honderd tal Canadese oudstrijders die in Korea hebben gevochten zich be reid verklaard in Noord-Vietnam te willen gaan werken voor de heropbouw van scholen, zieken huizen en woningen die door de oorlog werden vernield. Uit protest tegen de bombarde menten boven de twintigste breed tegraad stuurden ze hun dekora ties terug aan de goeverneur- generaal van Canada Anderzijds zijn de Amerikaans- Noordvietnamese besprekingen onder experts dinsdagnamiddag hervat. De onderhandelingen tus sen Kissinger en Le Due Tho zul len in principe maandag as. her beginnen VRIJSPRAAK VOOR FRANSE LERARES DIE SEKSLES GAF De beschuldiging van onzedelijk gedrag ten laste van een Franse onderwijzeres die haar leerlingen in de klas het boekje «Leer vrijen, leer plezier maken» had leren be spreken, is gisteren door de recht bank als ongegrond afgewezen. De zaak had in het Franse stadje Belfort heel wat deining verwekt en was aanleiding tot stakingen van leraren en leerlin gen en tot straatbetogingen ten gunste van de onderwijzeres. De oudervereniging keurde de hou ding van de onderwijzeres af, maar een aantal ouders vormde een groep die haar steunde. GEEN VERHOGING BENZINEPRIJS Naar wordt vernomen zou de petroleumfederatie de voorziene verhoging van de benzineprijs met 0,20 fr niet toepassen. Wij ontvingen de hiernavolgen de motie van het aktiekomitee van de aalsterse brandweer; Het Aktiekomitee van de brand weer, samengesteld uit vertegen woordigers van de vrijwilligers en vast personeel, verheugt er zich over dat: 1. de officieren en het bestuur der brandweer zich akkoord ver klaren met de aktie; 2. de heer V Hoorick A„ ge meenteraadslid, interpelleerde over de goedkeuring van het or ganiek reglement en dit tijdens de laatste gemeenteraadszitting; 3. Over het feit dat de schepen van financiën, de heer Bogaert E„ zeer bekommerd is om de geld beurs van zijn Aalsterse inwoners. Dat een gemengde brandweer dienst een uitgave zou vergen is zeer normaal. Maar weegt deze uitgave op tegen een mensenleven of het patrimonium van de te be schermen bevolking. Zonder dan nog te spreken over de 32 aange sloten gemeenten, waar het stads bestuur een kontrakt heeft afge sloten voor zieken-, gekwetsten- vervoer en brandbestrijding. 4 Over het schrijven ontvan gen vanwege het stadsbestuur, waarbij gemeld wordt dat deze het nodige zullen doen, om zo SPOEDIG MOGELIJK een oplos sing aan onze zaak te geven. Ingevolge de nieuwe wending van de zaak heeft het aktiekomi tee besloten de stiptheidsstaking te beperken tot 3 dagen, dit wil zeggen op 1, 2 en 3 januari 173. Wij zijn nogmaals welwillend tegenover het gemeentebestuur en geven hen de tijd tot 15 januari 1973, om het grondreglement en het kader voor de gemengde brandweerdienst goed te keuren, indien geen oplossing bereikt wordt zal het aktiekomitee met verdubbelde kracht en nog meer inslaande argumenten en maatre gelen, de stiptheidsstaking hervat ten. Het Aktiekomitee. Door raadslid Caudron werd, in navolging van verschillende an dere gemeenten die reeds dit ver bod hebben ingesteld, een voorstel gedaan om het gebruik van speel automaten van het type jackpot te verbieden in de Aalsterse drankgelegenheden. Het schepenkollege is zeer ver veeld met dit voorstel, gezien schepen Bogaert onmiddellijk vraagt dit voorstel te verwijzen naar een kommissie voor nader onderzoek. Hierop ontspint zich een debat waarin de verschillende woord voerders van de onderscheiden partijen tussenkomen. Raadslid De Brul is van oordeel dat er onmiddellijk een princieps beslissing dient te worden geno men voor de definitieve afschaf fing van de «éénarmige bandiet». Schepen Van den Eede deelt mede dat zijn partij van «mossel noch vis», alhoewel zij in feite het voorstel genegen zijn, geen stel ling onmiddellijk kan nemen en de zaak wenst te verzenden naar een kommissie voor nader onder zoek. Vervolgens doet het raadslid volksvertegenwoordiger Willems pogingen om het verder bestaan van de «éénarmige bandieten», al ware het dan maar voor één jaar, verder te verzekeren. Raadslid Willems weert zich als een «duivel in een wijwatervat» om toch maar de raad er toe te kunnen overhalen de kwestie niet onmiddellijk te beslechten. Deze palingmanceuvres zijn meer dan begrijpelijk gezien, naar boze tongen beweren, de geldschieter bij de verkiezingscampagne van de CVP niemand minder was dan één van de magnaten van de jackpot Kd. Bert Van Hoorick bevestigt dat de BSP unaniem het voorstel bijtreedt om reden dat het de plichf is van een arbeiderspartij de arbeiders te behoeden voor deze plaag en derhalve in de toekomst sociale drama's te voorkomen. Zoals destijds Emile Van der Velde de moed heeft gehad een anti-alcoholwet in te voeren om het overdadig gebruik van alkohol tegen te gaan, heeft de BSP van daag tot plicht eveneens paal en perk te stellen aan het bestaan van de eenarmige bandieten, wiens slachtoffers vooral dienen gezocht onder de arbeidende be volking. Kd Van Hoorick vraagt dan ook dat de raad in dit opzicht een duidelijke stelling zou aannemen opdat eveneens de herbergiers zouden weten waaraan zich te houden, meer bepaald voor wat de betaling van de belastingen be treft die op deze speelautomaten wordt geheven. De CVP in het algemeen en raadslid Willems in het bijzonder, dringen, om de gekende reden, nog aan op een tussenoplossing. Op voorstel van kd. Van Hoo rick wordt de vergadering dan ge schorst om de verschillende par tijen toe te laten afzonderlijk te beraadslagen Tijdens de schorsing vernemen wij nog dat aan bepaalde gemeen teraadsleden niet onaardige be dragen werden aangeboden opdat zou worden afgezien van het voorstel tot afschaffing van de jackpot. Bij de hervatting van de verga dering wordt dan onmiddellijk ge stemd over het voorstel voor defi nitief verbod van de jackpot. Dit voorstel wordt bij eenparig heid door de ganse gemeenteraad goedgekeurd. Het politiereglement betreffen de dit verbod zal in de loop van de maand januari 1973 worden be sproken en goedgekeurd Hiermede wordt dan ook te Aalst een punt gezet achter het bestaan van de «eenarmige ban diet». De viering van ons honderdste B.S.P.-lid heeft bij al onze le den een zeer gunstige indruk nagelaten. Zelfs bij de bevolking van onze ex-gemeente wordt er druk over deze samenkomst na gekaart. Vooral onze oudere partijgenoten kunnen nog steeds niet geloven dat onze wijkklub, die steeds sterk socialistisch be volkt is geweest, momenteel 121 B.S.P.-leden telt. Hierbij 2 foto's welke duide lijk de tevredenheid uitdrukt van onze bestuursleden. Telkens zijn wij weer gelukkig als wij onze kameraden en gezel linnen in naam van de socialis tische groeperingen onze nieuw jaarswensen mogen aanbieden. Ook dit keer willen wij de eerste «Voor Allen» van het nieuwe jaar niet laten verschijnen zonder u het beste toe te wensen voor 1973 geluk, vrede, voorspoed, maar vooral gezondheid. Het voorbije jaar is ontegen sprekelijk een zeer vruchtbaar jaar geweest voor onze groeperin gen. Vandaar dat ik met fierheid terug denk aan het suksesvol feestje waarop ik de eer en het genoegen had in tegenwoordig heid van onze ere-voorzitter Ur- bain De Gauqier en 't bestuur onze sterke afdeling aan de ere gasten voor te stellen Uiteraard sta ik erop nogmaals diegenen te danken die alles in het werk heb ben gesteld om het spontaan toe treden van een steeds groter wordend aantal leden te be- Partijvoorzitter R. Surdiacourt en gemeenteraadslid R. Van Lieferinge luisteren aandachtig toe bij de uiteenzetting van senator Van Der Bruggen. vorderen. Dit getuigt van een sterk vertrouwen dat onze kame raden en gezellinnen in ons heb ben. De BSP Onkerzele streeft mo menteel de kaap van de 120 leden voorbij. Onze afdeling heeft haar zoveelste sukses geboekt Het ligt voor de hand dat onze kampagne zal worden voortgezet met de vaste overtuiging met Kerstmis 1973 ons 200sle lid te boeken. Rond die periode hopen wij ook de Vierwindenstraat in een feestgewaad te zien. Hetgeen voor onze kameraden van de Bo venkant» een heuglijke gebeurte nis zou zijn Zoals u weet zijn er voor 1973 wel kredieten voorzien zodat het afwerken van de straat zonder straat» geen enkel pro bleem meer mag stellen. Vanwege het feit dat de mensen aldaar het al ettelijke jaren zonder verlich ting hebben moeten stellen en ons inziens lang genoeg in de modder hebben geploeterd, is het niet meer dan menselijk dat aan deze straat prioriteit zou worden ver leend in verband met de uit te voeren werken Vanzelfsprekend zal ons bestuur het geval te gepasten tijde ter *prake brengen. Aangaande de wegenwerken langs de «Benedenkant» zijn wij Een stralende Ere-voorzitter U. De Gauqier en partijsekretaris Georges Spitaels, welke werkelijk in hun nopjes waren. de mening toegedaan dat er wei nig of geen problemen zijn ge zien wij de laatste tijd geen aan vragen tot tussenkomst hebben ontvangen Toch zijn onze be stuursleden van oordeel dat het aanleggen van voetpaden in be- paaide straten zeker geen luxe zou zijn maar weliswaar de veiligheid van onze kinderen en onze kame raden op leeftijd zou verhogen. Gelukkig nieuwjaar Roger SURDIACOURT, Voorzitter BSP - Onkerzele Op de vooravond van 1973 be reikte ons het droevige nieuws van het overlijden van kd. Jo hannes De Gauqier. De afgestorvene, die de vader is van onze erevoorzitter van de BSP. U. De Gauqier, is geduren de zijn hele leven een voorbeel dig militant geweest. Al onze socialistische organisa ties betuigen hun innige deelne ming aan de familie De Gauqier. V'IAAMS tV EE KUL AM VOOR ALLEN

Voor Allen | 1973 | | pagina 4