I I ■■■■■■■■■■■■HHHHHBI (0 GERAARDSBERGEN NAKAARTEN OVER DE BEGROTING f VRAAG UIT ONZE STAD ASPELARE ONS KERSTFEEST GOEFERDINGE 6 KANTON Burgerlijke stand Medische dienst Kabeltelevisie Fotokring „De Krakeling" Zitdag Bond Moyson De behandeling van de stads en C.O.O. begrotingen voor het volgend dienstjaar zou, gezien de belangrijkheid van de materie, een hoogtepunt moeten vormen in de politieke besprekingen en dis- kussies op het stadhuis. Er wordt de oppositie geen be tere gelegenheid geboden om het beheer van de meerderheid op de korrel te nemen. Het is het meest geschikte ogenblik om met op bouwende voorstellen naar voor te komen. Wij zajn van oordeel dat de tussenkomsten vanwege de op positie dit jaar wel bijzonder zwak geweest zijn. Buiten een paar algemene vaststellingen en het uitdiepen van een paar de tailkwesties bleven wij verstoken van een gestoffeerde argumenta tie gestoeld op een ernstige ana lyse van de begrotingscijfers. Om indruk te kunnen verwekken bij zijn gehoor is er wel wat anders nodig dan het opsommen van en kele inderhaast gemaakte vast stellingen als kritiek bedoeld, kri tiek die dan nog heel gemakkelijk aan de hand van beschikbare ge gevens, door de meerderheid kon worden weerlegd. De scherpste pijlen werden dit jaar opnieuw afgeschoten op het beheer van de C.O.O. waarvan het jaarlijks tekort dat door de stad moet bijgepast worden steeds maar de hoogte ingaat. Voor 1973 taai het om een tussenkomst van ij de 13 miljoen. Tn zijn begroting ging P.V.V.- raadslid Lion toch even te ver wanneer hij met de bewering naar voor kwam dat er een teveel aan personeel zou zijn in de C.OO. Een drastische beperking zou vol gens hem kunnen leiden tot ge voelige besparingen en derhalve tot een vermindering van de stadstoelage. Deze argumentatie bewijst maar al te duidelijk hoe weinig de heer Lion op de hoogte schijnt te zijn van de interne werking van de C.O.O. en hoe weinig kontaki hij schijnt op te nemen met de PVV- vertegenwoordigers in deze instel ling. Niets is natuurlijk minder waar en terecht deed de voorzitter hem opmerken dat de prestaties van het C.O.O. personeel nog gevoelig hoger liggen dan deze op het stad huis. Het voorhanden zijnde ef- fektief dient er trouwens zorg voor te dragen dat bv de opgeno men bejaarden 24 uur per dag moetèn worden bijgestaan. Een bij uitstek sociale instelling zoals de C.O.O. moet een bijzon dere rol spelen in onze plaatse lijke samenleving en dan vooral in het kader van de minstbedeel den, waaronder dan toch nog veel gepensioneerde zelfstandi gen schuilgaan. 13 miljoen is ongetwijfeld een zware last voor de stadskas en het spreekt vanzelf dat, indien dergelijk bedrag niet moest wor den gespendeerd, het stadsbestuur meer armslag zou krijgen om grootste projekten uit te bouwen. Maar welke betekenis heeft een C.O.O. in een stad van enigszins belangrijke omvang nog als er geen bejaarden meer kunnen op genomen worden, als de wezen aan hun lot moeten overgelaten worden? Zou iemand het nut van een kinderbewaarplaats, het ver schaffen van warme maaltijden aan minder begoeden of het ver lenen van tussenkomsten in ge neeskundige verzorging e.d. dur ven betwisten Ook de administratie van der gelijke instelling kost een bom geld en hier is wel diskussie ver antwoord. De hospitalisatie en geneeskun dige verzorging van de inwoners van ons kanton is gecentraliseerd te Geraardsbergen. Ook voor tal rijke gemeenten buiten ons ge west vormt onze stad op dit ge bied een aantrekkingskracht. Dat wij evenwel de totaliteit der administratieve kosten te on zen laste moeten nemen is ech ter niet verantwoord. Het ware maar billijk dat de gemeenten van buiten onze stad verplicht zouden worden een gedeelte van deze lasten te dragen die evenzeer in het belang van hun respektieve- lijke bevolkingen worden gedaan. Dat men dit probleem van over heidswege niet uit het oog heeft verloren blijkt uit de betrachting over te gaan, tot de vorming van federaties van gemeenten jvaar- bij ondermeer het hospitaalwezen aan de bevoegdheid van steden en gemeenten zou worden ontnomen. Op deze wijze zou men een eer lijke spreiding der laslen Kunnen verwezenlijken. In afwachting zal onze plaat selijke bevolking moeten blijven opdraaien voor het bijpassen van het passief. Voor wat betreft de stadsbegro- ting was er minder kritiek. Een doorn in het oog van de P.V.V. blijft nog steeds het feit dat het stadsbestuur er naar streeft de bijzonderste diensten als daar zijn: huisvuilverwijde- ring, het kuisen van grachten en riolen en het reinhouden van de zijkanten langs de wegen in eigen beheer over te nemen. Nog steeds wordt kritiek uitge bracht op het afhalen van het huisvuil in plastiekzakken alhoe wel duidelijk blijkt dat de bevol king deze dienst ten zeerste waar deert en de kosten zeker niet ho ger liggen dan vroeger. Het doet demagogisch aan van wege de P.V.V. te wijzen op een meerinkomst van ongeveer 5 mil joen voortkomend van diverse be lastingen en toelagen uit het Ge meentefonds en derhalve belas tingsvermindering te vragen dan wanneer men opzettelijk verzwijgt of onwetend is van het feit dat alleen de verhoging der wedden, lonen en sociale bijdragen dit He- drag bijna volledig opslorpt. Ook de werken a?n het sport terrein in de abdij blijven nog aanleiding geven tot kritiek. Moe ten de werken nu stilgelegd wor den wanneer de definitieve vol tooiing in het zicht is? Wanneer de oppositie er niet tce gekomen is een degelijke re pliek te geven aan de bestuuvs- meerderheid in verband met de begrotingen dan is dit ook te wij ten aan het feit, dat zowel het bestuur van de C.O.O. als dit van de stad hun de troeven uit han den hebben genomen met hun flinke werking. Ondanks de steeds verzwarende loonlasten, ondanks de steeds ver hogende bijdrage aan de C.O.O., worden voor het ogenblik talrijke initiatieven uitgewerkt op het ge bied van openbare werken, soci ale woningbouw en toerisme die onze stad in de nabije toekomst een ander uitzicht zullen schen ken. Niettemin blijven de belastingen op dezelfde hoogte als verleden jaar, belastingen die gemakkelijk de vergelijking kunnen weerstaan rrtAt deze van andere belangrijke steden en gemeenten niet alleen van ons arrondissement maar zelfs ver daarbuiten. Dit bewijst dat er goed wordt gewerkt en niet op een onverant woorde wijze met de centen van de gemeenschap wordt omge sprongen. Wat men er ook moge over be weren. WALRAET Lucien. B.SP. -gemeenteraadsli d. GEBOORTEN: Goossens Nancy. Moerbeke, Koppenhollestraat 86; Raes An. Gasthuisstraat 91: Bruyneel Bart. Viane, Akrenstraat. 64: Malfroot Anja, Idegem, Nuehten 39; Ver- meir Johan, Buizemontstraat 247. HUWELIJKEN: Solme Daniel en Pevenage An- nita, Lorreinestraat 12; Corte- man Gaston en Schamp Magda, Verbondenstraat 27. OVERLIJD3NS: Leroy Vietorine, echtg. Van Waeyenberg ïenri, Zandbergen en Kerigestraat 168; De Cremer Ghisleen, wed. De Nutte Alix, Voouitzieht 59: Van Hoorde Ste phanie, wed. Premereur Gustaaf, Deftinge, Ottergem 42: Hanotiau Juliette, wed. Claus Remi, Gro- ueweg 141; Herregodts Maria, wed. Daneels Desiré, Schendel- beke. Dries 43; Moreels Lucien, echtg. Van Lierde Philomena, Fa briekstraat 9: De Gauquier Joan nes, wed. Faut Marie, Boven straat 16. BERICHT: Vanaf 1.1.1973 is de stedelijke vuilnisbelt open: elke dins-, woens-, donder- en vrijdag van 6.30 tot 16 30 u., elke zaterdag van 9 tot 15 uur. Alleen gedurende deze ope ningsuren mogen de inwoners van de stad komen storten, zij dienen zich te schikken naar de richtlijnen van de bewaker vain de belt. Buiten deze openingsuren is de toegang tot de vuilnisbelt streng verboden. VLAAMS WEEKBLAD VOOR Al.l.EN Ik bewoonde en huurhuis. Toen ik dat huis huurde heeft de eige naar het huis eerst volkomen in orde gesteld en totaal behangen en geverfd. Ik heb in dat huurhuis 4 jaar gewoond. Ik heb me echter nu een huis gekocht en ben er vlug naar verhuisd. Bij de verhuis heb ik echter het behangpapier van de salon beschadigd. Nu eist de huishuurbaas dat ik de schade vergoed niet alleen van het salon maar ook van een der slaapka mers alwaar het papier niet ge scheurd is of krabben vertoont, maar wel sterk verkleurd is door de zon en uiterst goed zicht baar is, waar een paar kaders aan de muur hebben gehangen. Kan hij mij verplichten die plaat sen te herbehangen of de onkos ten ervan doen betalen. Antwoord: In het salon zal wel papier gebruikt zijn van eerste kwaliteit. Normaal wordt zulks aanzien dat het versleten is na 9 jaar. U hebt maar vier jaar in dat huis gewoond, dus het papier wordt niet aanzien als zijnde ver sleten en de eigenaar van het huis kan van u vragen dat de schade vergoed wordt hetzij in geld hetzij door herbehangen. Wat echter de slaapkamer betreft hier zal de huurhuurbaas geen gelijk halen, het verkleuren van het papier wordt aanzien als zijn de normale slijtage, welke niet te wijten is aan de huurder en die dus ook te zijnen laste niet kan gelegd worden. Als men een huis huurt moet men uiterst voorzichtig zijn, de rechtbanken zijn nogal scherp met de mogelijke aangerichte huurschade. Voor alle andere inlichtingen kunt u zich steeds wenden tot het adres van senator V.D. Bruggen Dieudonné Parkstraat. 7 Ge- raa;dsbergen. Tel.: 054/41331. V.D.B.D. Ter uwer inlichting geven we hier: DE DOKTERSDIENST: verze kerd op zondag 7 en op donder dag 11-1-73 door dokter Borre- mans Fern, vredestr. 19. Tel.: 434.44 Geraardsbergen. DE APOTEKERDIENST: ver zekerd vanaf zaterdagavond 6.1.T3 tot zaterdagmorgen 13.1,73 door apoteker V. Damme Grotestr. 61 Tel.: 420.49. Het is al een tijd geleden dat er nog berichten omtrent de ka beltelevisie zijn doorgesijpeld. Waarschijnlijk zult u zich al de vraag gesteld hebben komt er wel iets van in huis Omdat wij deze windstilte ook wel eigen aardig vonden, hebben wij het nodig geacht ons licht te gaan opsteken bij de bevoegde mensen van Intercom. Zoals reeds vroeger medege deeld moesten de aanbiedingen van de belangstellende firma's vóór 15 oktober 1972 op de zetel te Mechelen ingediend zijn. Sindsdien is men gestart met het nazicht van al de binnenge- stuurde prijsoffertes. Vermits het liier om een miljoeneninvestering gaat, was het wel van belang alle berekeningen en vergelijkingen tot in detail na te zien vóóraleer de gunstigste offerte aan te dui den. Volgens ingenieur D'Hercle is dit nazicht zo goed als voltooid en zal de definitieve toewijzing gebeuren begin januari 1973. In tussen werd ook het nodige ge daan om de ploeg techniciens sa men te stellen en op te leiden die moet instaan voor de kont'role der installaties. In de loop van het eerste kwar taal zal dus overgegaan worden tot het organiseren van de en quête bij de plaatselijke bevol- kikng en zullen de kontrakten af gesloten worden. Er werd ons de verzekering gegeven dat de stad Geraardsbergen als eerste aan de beurt zal komen voor wat betreft de aansluiting op het net. Een maal zover, zal het ganse effek- tief worden ingesteld om de be langstellenden zo vlug mogelijk voldoening te schenken. Wijzen wij er nog op dat in het begin stadium het aantal ontvangbare posten beperkt blijft tot zes. nl. twee Belgische, twee Nederlandse en twee Franse. Nog even geduld, het jaar 1973 brengt de vervulling van uw wens. L. Walraet Met de regelmaat van een klok gaan onze aktiviteiten verder. Dank zij de bereidwillige mede werking van heel wat leden kwam ons maandblad «De Krakeling» - nummer januari 1973, reeds op 28-12-72 in de postbus van onze fotovrienden, dus werkelijk... een rekord Degelijk aan inhoud en presen tatie wordt ons tijdschrift werke lijk een der mooist verzorgde in zijn genre. De veertiendaagse bijeenkomst van 2 januari 1973 verviel daar we vreesden dat er al te veel... dor- stigen zich nog aan het laven waren, des te meer dat de voor ziene fotomap van de B.F.F.K. ons. dank zij de zorgen van onze zusterklub Rtflex-Zottegem, reeds bereikte op 19 december 1972 en dus voortijdig kon besproken wor den. Opgelet volgende bijeenkomst dus terug op de gewone datum zegge op dinsdag 16 januari 1973. En zeker niet vergeten ons eerste foto-gastmaal op zaterdag 27 ja nuari 1973, met een deelname in de onkosten v>i 100 fr. Ook onze vrouwtjes kunnen aan dezelfde voorwaarden deelnemen. Vul dus tijdig uw deelnemingsformulier in en zeker tot uiterlijk dinsdag 16 januari tijdens onze bijeenkomst. Voor januari krijgen wij dan nog de veertiendaagse van dins dag 30 januari met als hoofdpunt bespreking der inzendingen, met als opgelegd onderwerp «einde- jaarsstemming». Fotovrienden... denk reeds aan ons zesde fotosalon. Voor de eerste maal heeft de BSP-afdeling, met de steun vari Bond Moyson Ninove, een kerst feest ingericht. Niet zonder suk- ses trouwens want de opkomst van onze simpatisanten was bui tengewoon en het spreekt van zelf dat wij hun daarvoor harte lijk dankbaar zijn. De avond werd ingezet met een korte toespraak van kd. J. Tim mermans. Een korte maar duide lijke toespraak, waarin vooral het, nut en het doel van een BSP-af deling naar voor traden. Hoe klein ons aantal leden ook is, wij dragen bij bot de verwezenlijking van de socialistische gedachten. Na deze toespraak, werd over gegaan tot de uitreiking van kerstpakket bestaande uit snoep goed en een mooie bal, aan alle aanwezige kinderen. Nadat de kleintjes hun ga ding hadden gekregen, kwamen de groten aan de beurt. Vooreerst werd aan diegenen, dat waren 10 mannen en 4 vrouwen, die reeds 20 jaar lid waren van Bond Moy son of ABW een geschenk uitge reikt. Daarna konden alle aanwe zigen hun benen onder tafel ste ken, om te genieten van een lek kere tas koffie met een smakelijk gebak. Om dit kerstfeest tot zulk een groot sukses te laten uitgroeien heeft de BSP-afdeling Aspelare 'n grote financiële inspanning moe ten doen. Deze werd echter milder als wij er de grote opbrengst van onze tombola aftrekken. Dit onverdeeld sukses bewijst eveneens, dat onze gezameli.jke inspanningen, om uit te groeien tot een lichtere, homogenere en grotere socialistische gemeenschap op Aspelare niet nutteloos on vruchtbaar zijn geweest. Het is een riem onder het hart en een aansporing tot nog grotere in spanningen .daarbij niet verge tend dat wij weer meerdere nieu we leden bijgekregen hebben. Eveneens weten wij nu dat onze mensen nu niet meer bang zijn om zich echte socialisten te noemen. In de komende weken zal kd J. Timmermans ook in Aspelare zijn zitdag voor .sociaal dienstbe toon houden. Nadere inlichtingen zullen hierover volgen. Wij willen sluiten met nogmaals iedereen hartelijk te bedanken voor hun deelneming aan ons kerstfeest, wij weten nu dat wij ook op hen mogen rekenen voor ons aanstaande mosselkermis. Het BSP-bestuur wenst alvast iedereen een gelukkig Nieuwjaar en vooral een goede gezondheid. Wij brengen onze leden van Bond Moyson nogmaals ter ken nis dat een bode van de mutua liteit zitdag houdt in ons lokaal, Café Josée Dubois, Schoolstraat te Goeferdinge, iedere 2e en 4e woensdag van de maand telkens van 15 tot 15.45 u. Ingeval u voor problemen mocht gesteld worden aarzel dan niet gebruik van dit dienstbe toon te maken om ze een op lossing te geven.

Voor Allen | 1973 | | pagina 6