VLAAMS Se fusies in cms awondissement i li Gemeenteraad van Welle neemt kennis van de begroting 1973 opgemaakt door de bijzondere kommissaris NINOVE HEEFT NU OOK EEN TOERISTISCHE FOLDER I m ZATERDAG 7 JULI 1973 35e JAARGANG - Nr 27 V WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT BERT VAN HOORICK (Vervolg op blz. 2) wmmmmmmmm Redaktie - Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel. 053/24869 Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement25 fr. - Jaarabonnement 300 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat 9300 Aolst. door volksvertegenwoordiger Het staat buiten kijf: wij gaan nu spoedig naar een algemene hergroepering van de gemeenten in ons land. Hiertoe zit de wil voor, zo in Vlaanderen ais in Wal lonië, bij al degenen die de tred van de nieuwe tijd willen bijhouden. In ons eigen arrondissement zijn ai de partijen over tuigd van deze noodzakelijkheid zoals is gebleken uit de gezamenlijke verklaring die zij hebben uitgegeven. In september zullen hun afgevaardigden opnieuw samen komen om het gesprek voort te zetten over de wijze waarop de samenvoeging van onze gemeenten zou die nen te gebeuren. Dit is geen gemakkelijke ongave. Er bestaan een aan tal plannen en voorsteilen. Maar de materie is delikaat. Wanneer men alleen maar rekening houdt met de kaart van het arrondissement die voor u ligt, dan kan het nog eenvoudig lijken. Maar men heeft niet te doen niet een dode kaart, wel met levende mensen die in elk van deze gemeenten wonen en voor wie hun gemeente meer dan één betekenis heeft. Zo zijn wij allen senti menteel gehecht aan onze stad, aan onze gemeente. Want al onze gemeenten grijpen terug in een ver ver leden. zij hebben hun eigen karakter, een eigen ziel, eigen gewoonten, een eigen dialect. Dit alles ondanks de verstedelijking die zich van veie gemeenten heeft meester gemaakt. Men moet er zich bijgevolg voor hoeden in het pro ces van de samenvoeging tewerk te gaan als koude technocraten, om de eenvoudige reden dat het om het samenbrengen van mensen gaat in een groter geheel. Vandaar ook dat moet worden vermeden nieuwe enti teiten tot stand te brengen die louter kunstmatig zouden zijn. Wij wensen geen mastodont-fusies waar het men selijk kontakt niet meer zou aanwezig zijn en waar geen ziel zou inzitten. Nog minder fusies die in twee dracht, haat en verbittering zouden tot stand komen. De samenvoegingen moeten steunen op een werkelijke samenhang van de bevolkingen. Het nut van de fusies moet duidelijk zijn. Kan men dit aantonen met een fusie-plan voor gans het arrondissement, des te beter. Maar een volledig plan is daarom nog geen absolute noodzaak. Men kan ook geleidelijk te werk gaan en de fusies spreiden over een aantal jaren. Men bedenke bij dit alles dat de tijd niet stilstaat. De wallen en poorten van Aalst, Geraardsbergen en Ninove zijn sinds lang afgebroken. Waar er nog een stuk van overblijft is dit nog slechts een kuituur-historische en toeristische merkwaardigheid. Ook de 19e eeuw van de eerste industrialisatie met haar schreeuwlelijke en don kere fabrieken in het midden van onze steden en ge meenten en de sloppen er rond waarin de proleten van stad en dorp gingen huizen, is voorbij. Wij leven in de tijd van de industrie-parken aan de periferie van de industriële en kommerciële centra. Tal van gemeenten zijn aldus uit hun lange ongestoordheid van het plat teland gerukt. De stedelingen zijn niet meer te onder scheiden van de dorpsbewoners noch in hun kleding, noch in hun levenswijze noch in hun graad van op voeding. Het leven is veranderd, maar het staat niet stil. Zo ook is het duidelijk dat het leven morden verder zal worden beïnvloed door allerhande faktoren waar onder de fusie van gemeenten. De samenvoeging van gemeenten moet er toe bijdra gen de kwaliteit van het leven te verbeteren, voor ieder een. Eu deze kwaliteit wordt bepaald door de bescher ming van ons leefmilieu, door aantrekkelijke sociale woningen, door een verantwoorde ruimtelijke ordening en urbanisatie, door tal van kollektieve voorzieningen zoals sport- en speelpleinen, zwembader kulturele frastrukturen, kinderkribben, moderne ziekenhuizen, jaardenzorg, ontspanningsmogelijkheden en al wat on misbaar is voor de mens en de gemeenschap waarin hij leeft. Ten overstaan van het beste dat voor iedereen van het leven moet worden gemaakt, moet men zijn ver antwoordelijkheid nemen. Men moet de konsekwenties aanvaarden van wat men wil. Men mag geen doel stel len zonder de middelen aan te duiden. Naast het socialisme dat voor ons de hefboom is van een betere en rechtvaardiger maatschappij, is de fusie van gemeenten tevens een middel oir, het leven, morgen, heilzaam te beïnvloeden. be- Dinsdag 26 juni werd de ge meenteraad door de oppositie samengeroepen. Als eerste punt op de dagorde kregen we de interpellatie van raadslid Eeman, gericht tot het schepenkollege aangaande het niet uitvoeren van de oprichting van een gemeentelijke adviesraad voor de derde leeftijd en een ge meentelijke gezinsraad, beslissin gen goedgekeurd gedurende de raadszitting van 15 maart 1971 De burgemeester beloofde hierop deze raden te laten bijeenroepen. Namens de BSP interpelleerde kd. Heylenbosch het schepen kollege over de volgende kwesties: Het niet samenroepen van de gemeenteraad op de eerste maan dag van juni, wat wettelijk voor zien is, teneinde de raad te laten kennis nemen van de dienstjaar rekening 1972. Het antwoord van de burgemeester, was ter zake zeer verward en weinig begrijpe lijk. Vervolgens stelde interpellant de vraag naar de eventuele ge meentelijke schulden aan particu lieren en openbare besturen. Door schepen Wachtelaar werd deze kwestie luchtig weggeveegd, daar volgens hem alles vereffend is, gezien hij geen klachten krijgt (sic). Of de schuldeisers van de gemeente het hiermee zullen eens zijn. is een ander paar mouwen. Het blijkt zelfs dat er nog reke ningen te betalen zijn, daterend van 1967 I Kd .Heylenbosch ver zocht derhalve het schepenkollege hem een lijst van de nog te be talen schulden te willen over maken. Ook wilde hij weten welk gevolg werd gegeven aan de klachten van inwoners ut de Nieuwe Wijk aangaande T.V- storingen. Uit het antwoord bieelc dat op 16 mei 1973 de maatschap pij Siemens hierover werd in gelicht; deze firma antwoordde hierop met haar schrijven van 28 mei het nod ge nazicht te zul len doen. Tot hier toe blijkt aan dit schrijven nog geen gevolg te zijn gegeven. Op initiatief van onze vriend Jacques Timmermans, schepen van kuituur, heeft de kulturele raad van Ninove, de eerste toe ristische folder over Ninove sa mengesteld. Een hartelijk proficiat aan de samenstellers van de folder, de heren Jeau-Luc Franchet en André Van Der Roost, voor hun maandenlang minitieus speur werk naar het oudheidkundig verleden van Ninove en voor het belangloos opofferen van hun vrije tijd aan de prachtig geslaagde toeristische folder over Ninove. De fotografie werd ver zorgd door Focus Ninove. De folder is reeds verkrijgbaar ten sladhuize. Reeds bewoond in de prehis torie, ontwikkelde de landbou- gemeenschap Ninove zich in de 11e en vooral in de 12e eeuw tot een belangrijk middeleeuws stadje. Handel en nijverheid her leefden, Ninove kwam aan een knooppunt van wegen te liggen, terwijl reeds in het begin van de 12e eeuw vestgrachten wer den gegraven en wallen opge worpen. Dank zij de industriële revolutie van de 19e en de 20e eeuw groeide dit provinciestadje uit tot een belangrijk centrum in de Denderstreek. Zo luidt de in leiding van de oudheidkundig verantwoorde teksten geschre ven door de h. J.L. Franchet ter illustratie van het kleurrijke toeristische vouwblad voorzien van 14 kleurenfoto's, o.a. van de historische gebouwen van Nino ve en een paar natuuropnamen. Een praktische wandelweg werd uitgestippeld en op kaart gebracht. De wandeling start op het Paul De Montplein, waar ruime parkeergelegenheid is, en leidt langs het stadscentrum de oude middeleeuwse handelswe gen Brussel - Oudenaarde en Gent-Halle-Nijvel, op de plaats waar die samen de Dendervallei doorkruisen. Heel wat beziens waardigheden, zoals de hospi taalkerk, een sierlijk rococoge- bouw met een prachtig portaal. Gebouwd in 1763. Het stadhuis, opgetrokken in het begin van de 19e eeuw met bovenop een bei aard van 30 klokken, de dekenij, de voormalige Norbertijnerabdij, de gewezen Priorij, thans pri vaatwoning en de Veldpoort of Abdijpoort, worden via deze wandeling aangedaan. Tot slot komt men op de Graanmarkt waar het mooie Trapgevelpui, uit de 16e eeuw de aandacht vraagt. Ninove Karnavalstad mocht zeker niet vergeten worden, de Ninoofse karnavaltraditi# die tot zeer ver in de Middeleeuwen teruggaat, toont zich cringle- vend. Deze «vasloavend», tijdens het eerste weekend van de vas ten, is uitgegroeid tot één van de belangrijkste karnavalfeesten in Vlaanderen. Typisch Ninoofs, wordt de folder dan ook besloten met een afbeelding van de kar- navalvierende Wettelkrabber. Op 1 september, na de vakan tie, wordt de prachtige Ninoofse wandeling officieel ingewandeld. In de volgende uitgaven ko men we graag terug op deze prachtige folder over Ninove en zullen we dit telkens illustreren met één der wondergoed-geslaag- de foto's uit de folder. Eens te meer een waardevol initiatief van pgt. Jacques Tim mermans. Hartelijk gefeliciteerd j JDiumwp

Voor Allen | 1973 | | pagina 1