Qetukkiq TUeuwiaa* aan at anie tenets 197% Nieuwe hef brug over de Dender opengesteld te Erembodegem Klassenstrijd voor rechtvaardiger inkomstenverdeling zal scherper worden buyle Btienne ZATERDAG 5 JAN. 7974 33e JAARGANG - Nr. 7 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT door Bert Van Hoorick, volksvertegenwoordiger Brengt 1974 het einde van de neo-kapitalistiscae welvaartstaat in West-Europa Zal de tering naar de nering moeten worden ge zet? Zal iedereen offers moeten brengen? Zal ons leefpatroon moeten veranderen? Ziedaar zovele vragen die ingevolge de oliekrisis worden gesteld. Redoktie Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel. 053/24869 - Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement25 fr. Jaarabonnement 300 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. FOTO'S LESLIE DAUW De 10 t.h. verhoging van de oüeleveringen door de Arabist '.ie staten aan België betekenen in feite nog steeds een verminde ring van 15 t.h. op de vroegere leveringen. Maar voor een ver dere ekonomische groei en bij gevolg voor een stijgende wel vaart is er ook een steeds groter wordende bevoorrading in ener gie nodig. Minder aardolie is echter ook een slag voor de ver vaardiging van de zo talrijke syntetischc produkten in onze kons-iiniptieniaatsehappij. Ongetwijfeld is het menselijk vernuft in onze technologisch ontwikkelde wereld in staat an dere energiebronnen dan olie te verwekken en bijgevolg de pro blemen van de energiebevoorra ding op te lossen. Echter niet onmiddellijk. Hoe ook. blijvend zal zijn dat de olieprodukten en de energie in het algemeen, het weze gas, kolen, atoomenergie, duur zullen woeuen oeiaaiu. niernij speelt de winstzucht en de machtige positie van de multinationale maatschappijen eveneens een niet te onderschatten rok Maar wij zijn niet enkel aan gewezen op de invoer van olie/ aardgas en kolen. Ook voor praktisch alle andere grondstot- len die hier in de nijverheid worden verwerkt zijn wij afhan kelijk vooral van landen van de derde wereld. Ook deze grond stoffen zullen allicht schaarser geleverd maar alleszins Teel duurder moeten betaald worden. Na de oliekrisis komt deze van de grondstoffen. 1973 zal in de geschiedenis ais ee:i breekpunt geboekstaaft blij ven. De arme landen die over de grondstoffen beschikken zijn ontwaakt en hun zelfbewustzijn neemt toe. Het kapitalistische Westen heeft hen destijds als koloniën verdrukt en vooral uitgezogen. Toen zij hun onafhankelijkheid verwierven bleven zij gehukt onder het ekonomisch overwicht van de rijke geïndustrialiseerde landen, die in steeds stijgende mate en op een werkelijk ver slindende manier aan goedkope prijzen de grondstoffen van de arme landen voortgingen te ex ploiteren. De rijke landen werden steeds «ijker, de arme mede door hun enorme bevolkingsaanwas steeds armer. De waarschuwin gen van de Unctad-konferentie inzake ontwikkelingshulp moch ten niet veel baten. r)e zoge naamde ontwikkelingslanden hebben bun besluiten getrokken. Zij hebben drie vastsleilingei gedaan vooreerst dat zij voon^ op zichzelf moeten rekenen ;wr vervolgens dat onze aarde eindig is en er dus ook een grens is aan de natuurlijke rijkdom men, aan de bodemschatten, zo als de klub van Rome» in zijn verbijsterend verslag van 1972 aantoonde; tenslotte dat het niet langer meer opgaat deze uitputtelijke natuurlijke rijkdommen in steeds enormer hoeveelheden tegen spotprijzen aan de rijke landen te verkopen. Het zijn vooral West-Europa en Japan die in deze nieuwe si tuatie het kind van de reken'ng worden gezien zij aangewezen zijn en zullen blijven op steeds duurdere grondstoffen voor hun verwerkende nijverheden en al licht ook met grondstoffen- schaarste in een nabije toekomst zullen hebben af te rekenen. Het gevolg hiervan is een steeds moeilijker worden konkur- rentiepositie van West-Europa ten aanzien van de Verenigde Staten van Amerika. De dollar is reeds in waarde aan het stijgen. Het gevolg riskeert ook het einde van de voortdurende ekono misehe groei en bijgevolg van de welvaartstijging te zijn. Eko- nomisten voorspellen zero-groei en zelfs recessie. Er wordt ge vreesd voor het einde van de welvaartsstaat. Zich voorbereidend op deze nieuwe en onvoorziene situatie gaan in de rechtse middens en kranten reeds stemmen op dat voortaan iedereen zich zal moe ten matigen en dat er offers zul len moeten worden gebracht die «gelijkelijk en rechtvaardig» moeten worden verdeeld over het geheel van de bevolking. Aan het adres van de arbeidersklasse be tekent zulks een uitnodiging om «in het belang van de ekonomie en van de tewerkstelling» de domper op de sociaie eisen te zetten. Feit is dat de riem zal moeten worden toegehaald. De vraag is echter door wie! Uns land neert vette jaren achter de rug. Zij waren vooral vet voor het groot-kapitaal en vcor de grote middenstand maar bleven al te mager, ondanks sub stantiële verbeteringen door de arbeidersbeweging afgedwongen, voor nagenoeg een miljoen land genoten aangewezen op slecht betaalde arbeid of op sociale ver goedingen beneden het levens minimum van een zogenaamde welvaartstaat. (vervolg blz. 2) In aanwezigheid van staatssekretaris Placide D e Paepe, goeverneur R. De Kinder en de aui teiten van de gemeente, werd een nieuwe brug over de Dender ingehuldigd. Foto: de trekt over de nieuwe brug.

Voor Allen | 1974 | | pagina 1