[VLAAMS Eeiste Mei 1974: IN HET TEKEN VAN STRIJD Machtige Eerste-Meibetoging en sterke optochten te Geraardsbergen, Ninove en Meerbeke werden inzet van socialistisch-offensief voor een progressieve maatschappij EERSTE MEI 1974: BOODSCHAP VOOR VERNIEUWD SOCIALISTISCH INITIATIEF ZATERDAG 4 MEI 1974 33e JAARGANG - Nr. 18 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT ui**** door Willy Vernimmen Senator Bert Van Hoorick in Eerste-Meïrede: Redaktie - Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel. 053/24869 - Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement30 fr. Jaarabonnement360 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. Voor de massa van de arbeiders schijnt 1 mei 1974 meer een dag van strijd te zijn geworden de ordewoorden waren vooral gericht op de grote ekonomisehe problemen van dit ogenblik. Iedereen schijnt blijkbaar te beseffen dat het sprookje van de ongebreidelde expansie en de daar aan verbonden konsumptiemaatschappij voorbij is. Het kapitalisme laat de grote problemen onopgelost energiekrisis en het spook van de steeds verder lopende inflatie zijn er het beste bewijs van. Ondanks alle inspanningen van de vakbeweging, blijft de volle tewerkstelling een verafgelegen droombeeld, waar van men zich steeds verder verwijdert naarmate in alle kapitalistische landen de werkloosheid op onrustwekkende wijze toeneemt. Ondanks de syndikale strijd, komt ook het levensniveau van de arbeidersklasse steeds meer in de aandrang: aan het huidig inflatieritme kan er geen sprake meer zijn van vastheid van inkomen. De realiteit is, dat de grote massa der werknemers vandaag in hun werk gelegenheid en in hun levensniveau getroffen of bedreigd worden. Komt daar nog bij dat de kloof tussen rijke en arme landen steeds maar dieper wordt, met alle bedrei gingen die zulks inhoudt. De beslissingen blijven in handen van enkelen die alleen winstbejag nastreven de strijd voor de arbeiderskontroie moet met kracht doorgezet worden, willen wij niet verder alle kapitalistische strukturen verstevigen. Onze tegen strevers die de socialisten zo graag alle verwijten toe sturen vooral dan van de C.V.P.-zyde, zouden er goed aan doen de konklusies van het K.W.B. weekeind te lezen en tot de vaststelling komen dat niet alleen de socialis tische beweging deze mening is toegedaan. De tijd is niet meer veraf dat gans de ekonomie van de kapitalistische wereld zal beheerst worden door enkele tientallen maatschappijen die, op wereldvlak, over een even ongebreidelde en ongekontroleerde macht zullen be schikken als de holdings dat in ons eigen land doen. De beslissingen van enkele multinationals worden aan regeringen opgedrongen. Inmiddels kan men vernemen dal de petroleummaalschappijen de meest ontzaglijke winsten maken tijdens deze krisisperiode. Wat waar is voor de petroleum, is ook waar voor tal van andere nijverheden. Toch is men vandaag hoe sterk ook de arbeidersorganisaties zijn nog totaal weerloos tegenover deze reuzen van de ekonomie. De tijd om het roer om te gooien is dan ook gekomen. Er kan slechts iets veranderen indien de werknemer vat krijgt op de beslis singen, dit zowel op het vlak van het bedrijf en in het land. Demokratie zonder inspraak in het ekonomisfh ge beuren is slechts schijn, daarom ook moet de strijd voor arbeiderskontroie doorgedrukt worden. Recente voorvallen zoals ACEC our. zijn slechts uitlopers van deze strijd. Het is NU dat wij samen hard en krachtig moeten terugslaan. ken. Met des te meer kans zullen de progressisten hun anti-kapitalistisch front kun nen opstellen. Maar Eerste-Mei is ook het symbool van de internationale verbondenheid van de arbei dersklasse. Waar het kapitaal zich met de dag meer en meer koncentreert in de handen van een aantal multi-natio- nale ondernemingen die de wereld trachten te beheersen, moet de roep van weleer van de arbeidersklasse weg met de grenzen werkers aller landen verenigt Umet ver nieuwde kracht weerklinken. Want de strijd tegen het ka pitaal is een Europese en een wereldstrijd geworden die wij niet kunnen winnen door ons in Vlaanderen op te sluiten, maar die wij enkel zegevierend kunnen voeren door het eens gezind optreden van alle vooruitstrevenden ongeacht hun huidskleur of de taal die zij spreken. Kd Van Hoorick noemde de vernietiging van de fascis tische diktatuur in Portugal hoopgevend voor de toekomst evenals het aantreden van Mitterrand met het volksfront in de Franse presidentsverkie zingen. Deze Eerste-Mei, besloot spreker, is het sein voor een vernieuwd socialistisch tflliu- sief. Eerste-Mei 1974 is in ons ar rondissement kenmerkend ge weest voor de strijdvaardig heid die de socialisten bezielt om in het offensief te treden zowel tegen de centrum rechts-regering en het kapi taal als voor een nieuwe maat schappij die moet steunen op een demokratisch socialisme. Aan fabrieken en stations werden tienduizenden trakten «BSP-aktueel» door onze mili tanten uitgedeeld om de arbei ders op te roepen te manifes teren voor onze leuzen en eisen. In stad en dorp werd Eerste- Mei voorbereid met feesten, bals en bijeenkomsten allerlei, tijdens welke herinnerd werd aan de lange weg die werd af gelegd en aan de strijd die werd gevoerd om aan het ka pitalisme een voor de arbei ders menswaardiger bestaan te ontrukken. De klemtoon werd hierbij gelegd op de noodzakelijkheid nu het of fensief in te zetten tegen het kapitalisme zelf en zijn recht se regering ten einde de basis zelf van de maatschappij te veranderen en een demokra- tisch-socialistische samenle ving tot stand te brengen. Zondag 28 april werd te Meerbeke reeds een optocht gehouden in het teken van onze internationale strijddag. En op Eerste-Mei zelf verza melden zich duizenden in en rond de Volkshuizen te Aalst, Gsraardsbergen en Ninove voor betogingen. Te Aalst was de Molendries in het rood getooid. Verkoop sters van ons Eerste-Mei-in- signe «de roos in de vuist» en kommissarissen van de beto ging waren in volle bedrijvig heid tot de machtige optocht zich in beweging kon stellen. Hij werd geopend door storm- vlaggen en een spandoek «BSP, ABVV, Bond Moyson metU, door U, voor U» en dooi de trommelkorpsen van Aalst en Moorsel die met gekadan- seerd geroffel iedereen in de straten buitenhuis of voor de vensters lokten. Dan volgde de jeugd in sterk aantal getui gend van de socialistische toe komst met een spandoek «Front van de progressisten voor de ekonomisehe demo kratie». Achter een reusachtig rood doek met de Roos in de Vuist traden de leden van het komitee van de gemeenschap pelijke aktie en van het par tijbestuur aan, gevolgd door een bos van rode vlaggen van onze verschillende organisa ties. De harmonie «Hand in Hand», indrukwewkkend, ge disciplineerd, uitgedost, open de dan de grootse en lange op tocht van duizenden manifes tanten die achter talrijke spandoeken met onze bijzon derste leuzen en eisen mar cheerden of achter het strijd lustig trommelkorps van Erembodegem of nog achter een radiowagen die socialisti sche liederen en leuzen uit galmde. Tot de laatste beto gers aanrukten met de laatste spandoeken waarop een rege- (Vervolg W*. SI AALST. Opening van de Eerste-Meioptocht door het centrum van de Ajuinstad. AALST. Honderden partijgenoten nemen deel aan de Eerste-Meistoet. Zicht op de betoging te Aalst. In zijn Eerste-Meirede be klemtoonde de voorzitter van onze federatie, kd Van Hoo rick, dat het de eerste maal sinds dertien jaar is dat wij Eerste-Mei vieren in de oppo sitie. Dit geeft aan onze strijddag een vernieuwd en bijzonder karakter. Wij staan in de oppositie niet omdat wij er werden in gedreven. Want zelden zijn de reaktie en de konservatieven zo ongerust geweest omdat wij geen deel uitmaken van de regering. Immers, het kapitalisme gaat naar een nieuwe krisis met zo wel toenemende inflatie als werkloosheid. De bourgeoisie heeft schrik. De regering Tin- demans is geboren in een be grafenisstemming. Ieder een weet dat, indien zij door de Kamers komt, zij de gevange ne zal zijn van V.U. en R.W. en haar slechts een kortston dig bestaan zal zijn bescho ren. Nooit heeft een rege ringsformateur zoveel princi peloosheid aan de dag gelegd, bereid als hij bleek met gelijk wie voor gelijk wat te rege ren. Daar tegenover is de B.S.P. aangetreden met haar pro gramma van werkelijke her nieuwing, sociale vooruitgang en maatschappijhervorming. Wij staan derhalve in de oppositie, niet uit zwakheid, maar omdat wij sterk en stug ons doel en een regering na streven van strijd en aktie te gen de kapitalistische almacht voor de ekonomisehe demo kratie, voor een samenleving steunend op het demokratisch socialisme. Laat de anti-socialistische krachten maar pogen hun front tot stand te brengen Met des te meer uitstraling zal de socialistische zon de harten van het werkende volk verwarmen en tot zich trek-

Voor Allen | 1974 | | pagina 1