VLAAMS De u owcyeAa aan rechts Het Neigembos moet definitief gered De hutsepot van de regeringsverruiming Slaking bij de firma De Neve Ie Aalst duurt onverminderd veer) 1 ussenkomst van kd. Van Hoorick in de Kamer en antwoord van Minister van Landbouw ER ROERT ZICH WAT IN HET KANTON HERZELE ZATERDAG 1 JUNI 1974 23e JAARGANG - Nr. 22 wefkBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT V00! 10 <4; Redaktie - Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT - 9300 AALST Tel. 053/24869 - Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement 30 fr. - Jaarabonnement360 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. door W. VERNIMMEN Senator Re regering Tindemans beeft verder, dank zjj de steun van de taaipartijen, die zelfs niet zwichten hun vroegere ingenomen standpunten bestendig te wijzigen en alzo hun kiezers op de meest flagrante wijze bedriegen. Dit alles zou ons niet mogen ongerust maken, ware het niet, dat na deze eerste studieronde men er blijkbaar op uit is een andere politieke koers te voeren. Het is duidelijk dat na de zogenaamde oplossing van de taalkwesties, andere heren met name Groot ja ns, Schifa, enz. hun vroegere centrumgedachten zullen boven halen en een werkelijke rechtse politiek gaan voeren. Wie dit niet aanneemt geeft naar mijn bescheiden me ning bljjk van grote naïviteit, en weinig politiek doorzicht. De voorbeelden in bepaalde van de ons omringende landen zijn er het beste bewijs van trouwens de polarisatiebeweging tussen links en rechts kan ook ons land niet voorbijgaan. Trouwens hoe sterker de spanningen, noemt men ze nu inflatie, koop kracht of andere resultaten van de kapitalistische willekeur hoe vlugger deze polarisatie zal tot stand komen. Maar dat betekent dan ook dat rechts reeds zijn troepen sa menbrengt terwijl in het linkse kamp men blijkbaar nog altijd veel praat maar weinig aanpakt. Dit betekent niet dat de si tuatie eenvoudig is, wel integendeel. Niemand kan er iets tegen inbrengen wanneer wij spreken over samengaan met christe nen, socialisten en kommunisten, maar tussen onze oprechte wil en de praktische verwezenlijking ervan liggen heel wat moeilijkheden. Deze moeilijkheden voorbijgaan en het bij een slogan-politiek houden is ook verduiveld gevaarlijk voor de ar beidersbeweging. Wanneer wjj over christenen arbeiders spreken denken wij wellicht aan de vele houderden A.C.V.-militanten die dagelijks iu de werkhuizen meestrijden voor direkle sociale verwezen lijkingen. liet is echter opvallend, dat verder gaande politieke standpunten meestal op onbegrip of verwarring stuiten, vooral door het feit dat hun leiders onder de dekmantel van «politieke onafhankelijkheid- er ook niets aan doen. Mogen of moeten wij ons dan de vraag niet stellen, vooral in Vlaanderen, met wie wij uit de christelijke arbeidersbewe ging met kans op enig sukses het gesprek of de aktie kunnen aanvatten? Blijft dan een meer direkte samenwerking tussen B.S.P. en K.P., flie zich naar mijn mening vooral moeten richten op een werkelijk links en haalbaar programma, wat in Frankrijk, wel iswaar onder andere omstandigheden en in andere verhoudin gen mogelijk is moet ons in België doen nadenken en vooral handelen. Niemand zal trouwens ontkennen dat men in de B.S.P. gaat beseffen dat nieuwe banen moeten ingeslagen wor den alhoewel zeker en vast nog alles niet in volle klaarheid gebeurt. Daarom ook is het Ideologisch Kongres zo belangrijk, een werkelijke socialistische visie op de problemen van onze tijd kan ongetwijfeld veel bijdragen tot een grotere linkse een heid en kan inderdaad ook sommige christenen aanzetten tot palitieke frontvorming. Eenheid die noodzakelijk zal zijn het rechtse gevaar te ont mantelen. Zal de regering Tindemans nog mór juli kannen verruimd wor den tot de taaipartijen Op het ogenblik dat wij deze regels schrijven ziet het er naar uit dat het Rassemblement Wal ton van de praatzieke professor Perin eerstdaags in de regering zal wippen zodanig dat men het zom:. verlof kan intreden met een meerderheidskabinet. Dat zou dan de eerste fase van de verruiming zijn. De tweede faze zou bestaan in de toetreding van de V.U. en eventueel ook van het F.D.F. na de v ntie. Inmiddels hebben de ridders van Steenckkerzeèl evenwel nog steeds geen akkoord bereikt over de nog aanwezige knelpunten van de gewestvorming w.o. Brussel. Het zogenaamd mirakel van Steenokkerzeel loopt nog steeds mank. Het wordt met de dag eerder ontluisterd en gedemysti- fieerd dan geheiligd. In de plaats van de juichkreten in pers en radio-televisie zijn de waarschu wingen en veto's gekomen van verschillende Vlaamse drukkings groepen. De Volksunie had in het kas te l van Ham een gewestvorming met drie aanvaard (Vlaanderen, Wallonië en Brussel). Thans is de Vlaamsé Volksbe weging, een soort mantelorgani satie van de V.U.. te paard ge sprongen om elk federalisme met drie te verwerpen. De Volksunie icas te Steenok kerzeel ook bereid gedeelten van (Zie vervolg blz. 2) Kd. Van Hoorick stelde vorige week woensdag in de Kamer de hiernavolgende vraag over het behoud en de bescherming van het Neigembos te Ninove - Meerbeke «In de streek van Ninove wer den intensieve akties gevoerd om het Neigembos te redden van onoordeelkundige kappingen en om het te beschermen tegen verkaveling. Op 21-5-73 nam het Ministerie van Landbouw de beslissing het Neigembos aan te kopen voor een bedrag van 16 miljoen fr. Het Ministerie van Financiën liet echter pas op 8 januari '74 weten, dat het slechts akkoord ging met een aankoopprijs van 14 miljoen fr. De eigenaar, Graaf de Mont- blanc, verklaarde op 8 maart 1974 niet akkoord te kunnen gaan met de vooropgestelde prijs van 14 miljoen fr., daar volgens hij beweerde, geen rekening werd gehouden met de evolutie van hout- en grondprijzen sedert 't eerste aanbod. De eigenaar nam aldus zijn vrijheid terug en stelde 26 percelen te koop op woensdag 8 mei 11. Ik verneem echter dat nog een vergelijk met de eigenaar mogelijk blijft, vermits hij een twintigtal percelen voor verkoop inhield en hij slechts zes per celen verkocht, aan de rand van het bos gelegen. Intussen heeft de Minister van de Nederlandse Kuituur de procedure tot klassering ingezet. De vraag kan gesteld worden of het inzetten van deze proce dure een voldoende beveiliging van het domein inhoudt ver mits verkavelingen nog mogelijk blijven en gedeelten van het bos inmiddels nog van eigenaar kunnen veranderen. Mag ik van de heer Minister vernemen of het nog mogelijk is een vergelijk te treffen met de eigenaar nadat reeds zes per celen verkocht werden In geval dit onmogelijk zou zijn. vernam ik graag of onver wijld de procedure tot onteige ning voor openbaar nut kpji worden ingesteld. Dit prachtig domein, enig in de streek mag voor de gemeenschap niet ver loren gaan,>. ANTWOORD VAN MINISTER LAVENS Onze collega, de h. Van Hoo rick heeft in zijn vraag het probleem aangehaald van de kappingen van bomen en de ver koop van het Neigembos. 1. Wat de kappingen van de bomen betreft, kan ik u mede delen dat de eigenaar, in uit voering vau hel besluit van 13 juli 1972 op het behoud van mo numenten en landschappen en overeenkomstig' de maatregelen tot voorlopige klassering, ervan verwittigd werd dat. het verbo den is, gedurende 9 maanden, te rekenen van 24 april 1974. «de beplantingen te wijzigen, de be staande bomen meer dan nor- ihaal te snoeien en het struik gewas te kappen en uit te roei en». 2. Over de eigenlijke verkoop van het Neigembos zijn nog steeds onderhandelingen met de eigenaar aan de gang. De loten die op 8 mei Jl. verkocht wer den, waren ofwel niet beboste ofwel beboste percelen die van het eigenlijke blok van het Neigembos gescheiden zijn. Het Ministerie van Landbouw heeft inderdaad reeds in oktober 1973 aan het Komitee tot Aan koop opdracht gegeven het bos te verwerven voor het bedrag van 16 miljoen frank, maar in januari had dit Komitee gemeend dat voor de aankoop de glo bale som van 14 miljoen frank niet mocht overschreden worden De voorzitter van het Aankoop - komitee is, overeenkomstig de bepalingen van artikel 7 van het koninklijk besluit van 3 no vember 1980, ter zake de enige ordonateur en hij is rechtstreeks verantwoordelijk tegenover het Rekenhof. Artikel 6 van de wet op het natuurbehoud biedt de mogelijk heid gronden te onteigenen voor de aanleg van bosreservaten. In dien over de prijs geen akkoord met de eigenaar kan bereikt worden, zou deze bepaling kun nen toegepast worden. Ik ver kies nochtans een minnelijke schikking. Ik kan echter nadrukkelijk verklaren dat het Departement van Landbouw nog steeds bereid is het Neigembos aan te kopen voor een bedrag van 16.000.000 frank. De staking welke in deze spiegelfabriek op 20 mei uitbrak duurt onverminderd voort. Zoals we reeds meedeelden in ons nummer van vorige week is de aanleiding tot dit konflikt het verwerpen geweest van de patronale voorstellen ter hernieuwing van de kollektleve ar beidsovereenkomst, welke sinds 30 april is vervallen. Op uitnodiging van de werkgever hadden de vakbonden op 24 mei met hem een onderhoud dat echter geen resultaat opleverde. Er is een nationale verzoeningsvergadering gepland in het Ministerie van Tewerkstelling en Arbeid op woensdag 29 mei. Bij het ter perse gaan weten we nog niet of deze verzoeningspoging enige oplossing heeft gebracht. (Zie bl«. 2) Op maandag 27 mei hield het stakend personeel een betoging en werden de eisen duidelijk toot- opgezel: 10 fr. loonsverhoging en 40 urenweek.

Voor Allen | 1974 | | pagina 1