VLAAMS r Vr Eensgezinde socialistische aktie DENDERLEEUWENAREN de BSP reageert op het CVP-manifest lees uitvoerig relaas op binnenblad iü J Spontane staking bij firma Vanda te Erembodegem de koehandel.... EEN NIEUWE STAP NAAR RECHTS Volksunie misleid en bedrogen Sommigen in V.U. zoeken opening naar links Vlaamse socialisten Anti-inflatiebeleid Tindemans traditioneel BSP wil oorzaken inflatie bestrijden 1.213 nieuwe, sociale woningen in arrondissement Aalst Overlegkomitee Vastberaden oppositie Vlaamse Federaties ZATERDAG 22 JUNI 1974 23e JAARGANG - Nr. 25 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST Redaktie Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT - 9300 AALST Tel. 053/24869 - Posteheekrekening 95.24.64 Maandabonnement30 fr. Jaarabonnement360 fr. Verantwoordelijke uitgever: Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Met haar eerste verruiming heeft de regering Tinde- mans een niéuwe stap naar rechts gedaan. Eén van de twee nieuwe regeringsleden van het R.W. is een indus trieel, de h. Knoops, een patronale uitbuiter van de ergste soort. De«e aanwinst ral de liberalen die naar een centrum-rechts-forniatie streven welgevallig zijn. Hij wordt als staatssekretaris toegevoegd aan de kris- ten-demokratische minister van Ekonomisohe Zaken. Zo kan het verbond van de patroons waken op de kapita listische belangen. De V.U. die te Steenokkerzeel bereid was tot nieuwe faciliteiten voor de Franstaligen in Vlaamse randge meenten van Brussel is er inmiddels aan voor haar moeite. Tot hun schande hebben Tindemans en de Vlaamse C.V.P. en P.V.V. zich het veto van Perin en het R.W. tegen de Volksunie laten welgevallen. De V.U. voelt zich gekwetst, miskend, bedrogen in haar bereid heid tot Vlaamse toegevingen. Katolieken en liberalen proberen evenwel nog stroop aan de Vlaams-nationalis tische baard te smeren, in de hoop tegen oktober toch nog een vergelijk over Brussel te vinden dat zou toe laten zowel de V.P. als het Brussels front van de fran- cofonen op te nemen in een derde regering Tindemans. De vraag is echter of de V.U. bereid zal zijn zich ver der door Martens van de C.V.P. en Grootjans van de P.V.V. tot op het hemd te laten uitkleden. Rechts- georiënteerden in de V.U. zullen allicht de voorliefde laten gelden voor de versteviging van het anti-socialis tisch en neo-kapitalistisch front, maar er gaan bij heel wat Vlaams-nationalisten ook stemmen op voor een opening naar links. Dit kan de B.S.P., die streeft naar een links alternatief en naar een progressieve frontvorming met allen die daartoe bereid zijn, niet onverschillig laten. Als Vlaamse socialisten wijzen wij elke verdere toe geving aan Brussel af zoals wij ook de karikatuur van een gewestvorming, die Tindemans-Perin nog vóór het verlof wensen te zien stemmen, zullen bestrijden. Deze gewestvorming eerste fase geeft aan de gewesten geen enkele werkelijke bevoegdheid, maar slechts een raad gevende. Als socialisten blijven wij op ons standpunt dat de leden van de Vlaamse gewestraad rechtstreeks door de bevolking moeten worden verkozen en dat de Vlaamse gewestelijke regerjn» verantwoording verschul digd moet zijn aan de gewestraad zelf. De regering Tindemans heeft nu een gewone meerder heid om te regeren. Een demokratisch beleid zoals de socialisten dit verlangen zou er in bestaan de rijken minder rijk en de armen minder arm te maken, zo mede de tewerkstelling te vrijwaren. Maar het zoge naamd anti-inflalie-beleid van de regering Tindemans betekent een aanmaning tot matiging voor iedereen dan wanneer enerzijds de kapitalistische winsten enorm zijn gestegen en anderzijds lonen en sociale vergoedingen door de inflatie worden uitgehold. Tindemans wil ook gaan afremmen in de bouwnijverheid wat slechts tot grotere werkloosheid kan leiden. Om de inflatie werkelijk te bestrijden moet men haar oorzaken bevechten. Deze oorzaken liggen bij de multi nationale en monopolistische maatschappijen, bij de muntspekulanten en bij de neo-kapitalistische konsump- tiemaatschappij met haar kunstmatige opvoering van de behoeften door de reklame. Zolang men aan deze drie geen halt roept is het niet mogelijk méér rechtvaardig heid en minder ongelijkheid voor de mens te scheppen. Daarom juist verwerpen de socialisten het neo-kapita- lisme en eisen zij ekonomiscbe hervormingen die moe ten leiden naar een demokratische socialistische maat schappij. Tevens is het nodig de stijging van de kapi talistische winsten speciaal te belasten en een ernstige belastingsvermindering op de kleine en middelmatige in komens door te voeren. Met de zich verder naar rechts richtende regering van C.V.P., p.V.V. en R.W. zullen de tegenstellingen tussen de klassen niet verminderen maar toenemen. Lapmid delen zullen niet beletten dat werknemers en kleine zelfstandigen spoedig zullen merken wie hun vijanden en wie hun vrienden zijn. BERT VAN HOORICK. volksvertegenwoordiger. W'ie na de Algemene Raad van de B.S.P. van 15 juni nog zou beweren dat onze partij hope loos verdeeld is, moet ofwel te kwader trouw zijn, ofwel onbe kwaam de politieke realiteit te vatten. De B.S.P. is op dit ogenblik de enige partij in ons land waarin Vlamingen en Walen nog samen kunnen vergaderen in een geest van kameraadschap en be zield met de wil de meest ge schikte oplossingen te vinden. Dit impliceert een vrijmoedige gedachtenwisseling die gelukkig Tot eind 1975 is voor het ar rondissement Aalst voorzien in de bouw van nog 1.213 sociale wo ningen die in het algemeen Kon- tingent zijn opgenomen. Deze zijn als volgt verdeeld: 301 voor .«Goedkope Woningen) (maat schappij Magersoen), 100 voor «Dewaco.» (Socialistische Bouw maatschappij Aalst), 613 voor «Veilig Wonen> (Kath. Maat schappij), 26 voor Denderleeuw en 173 voor Ninove. in het socialistische kamp nog aanwezig is. Nu de regering Tindemans mei haar verruiming naar het Kas- semblement Walton vaster in het zadel zit, gaan de socialisten on verstoorbaar verder met de orga nisatie van hun oppositie. In de Algemene Raad kon wor den vastgesteld dat over 't alge meen de socialisten zich niet zo ongelukkig voelen niet deze si tuatie. De oppositie is zoals Jos Van Eynde betoogde ioch een ramp, noch een ontgooche ling. Ze behoort tot de normale mogelijkheden van het politiek bedrijf voor een partij die niet bereid is alles te verloochenen. De socialisten zijn alleszins niet bij de pakken blijven zitten en hebben zelfs niet het vertrouwens votum van de Tindemans II-rege- ring afgewacht om hun oppositie struktureel uit te bouwen. Ze willen hun houding niet af stemmen op de levensduur of de verdere verruiiningskansen van de regering Tindemans en bereiden zich voor een onafgebroken oppo sitie te voeren. Men mag verwachten dat de nadruk van de socialistische op positie zal gelegd worden op het soeiale, ekooomisch en financiële vlak. t.t.z. daar waar de belangen van de werkend? bevolking- door de politiek van deze regering in het gedrang worden gebracht. Dit betekent niet dat de B.S.P. voor de gewestvorming en de ver dere afhandeling van het kommu- nautair dossier de ogen zal slui ten. Integendeel, de socialisten willen zo spoedig mogelijk tot een klare toestand komen en zullen, nu zc door geen regeringsverant woordelijkheid meer gebonden zijn, onbelemmerd aan de verdere uitwerking van de «akkoorden (Zie vervolg bladzijde 2) Op woensdag 12 juni legde het volledig personeel van dit bedrijf spontaan het werk neer als protest tegen het afdanken van een ar beidster. Na tussenkomst van de bevoegde vakbondssekre- taris van het ABVV werd de afgedankte arbeidster op nieuw aangeworven en werd het werk hervat.

Voor Allen | 1974 | | pagina 1