VLAAMS EEN NUTTELOOS EN GEVAARLIJK EXPERIMENT Ons arrondissement heeft openbare bedrijven nodig BERT VAN HOORICK IN DE KAMER Voor ander waarden en een nieuwe dynamiek in het onderwijs Nog stemmen over de Ijzerbedevaart HET LOONT DE MOEITE! ir ZATERDAG 20 JULI 1974 23e JAARGANG - Nr. 29 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT VOORLOPIG (Vervolg blz. 2) Het V.S.O. (Vervolg blz. 2) Redaktie - Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT - 9300 AALST Tel. 053/24869 Postcheekrekening 95.24.64 Maandabonnement 30 fr. Jaarabonnement 360 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat 9300 Aalst. Na een maratonzitting van 11 uur heelt de Senaat vrij dagnacht het wetsontwerp op de VOORBEREIDENDE gewestvorming goedgekeurd. Er werd duidelijk voorop gesteld dat het hier gaat om een voorlopig regime, een experiment, een prefiguratie. Konkreet betekent dit dat de gewestraden, samengesteld uit senatoren, geen enkele beslissingsbevoegdheid hebben: zij kunnen slechts suggesties doen en adviezen geven, die vrij door de regering kunnen worden terzijde ge schoven. In de schoot van de regering zullen gewestelijke ministerkomitees worden opgericht, die de gewesten zul len beheren, zonder enige demokratische kontrole van de wetgevende gewestraden. De regering en het parlement behouden hun volledige bevoegdheid. Was dit de bedoeling van de grondwetgever toen hij art. 107 quater in de grondwet inschreef? Integendeel! Het centraal gezag zou bepaalde bevoegd heden afstaan aan de gewesten, die over een zekere autonomie zouden beschikken op ekonomisch en be stuurlijk vlak. Ieder gewest zou een eigen gewestelijke politiek voeren, zonder inmenging van het centraal ge zag, inzake ruimtelijke ordening, huisvesting, ekonomi- sche expansie, tewerkstelling, enz. Men kan zich dan ook afvragen wat het nut is van dit ontwerp. En wat meer is. het is bovendien gevaarlijk. Men weet immers niet waar men naartoe wil. Herhaal delijk werd er van socialistische zijde op aangedrongen de definitieve plannen van de regering te kennen. Pre mier Tindemans blijkt het zelf niet goed te weten. Wordt het «voorlopige-, zoals wel meer gebeurt, achteraf definitief, dan zijn wij nog geen stap verder op het vlak van de staatshervorming. De grond van de zaak ligt echter veel dieper. Dit ontwerp is het mager en pover resultaat van een lang en vrij verwarrend scenario: na het afspringen van de regeringsonderhandelingen met de socialisten en de vorming van de C.V.P.-F.V.V.-minderheidsregering, is de eeuwige formateur Tindemans noodgedwongen op zoek gegaan naar een parlementaire meerderheid. De onder handelingen met de federalistische partijen, te Steen- okkerzeel en nadien in de Lambermontstraat, beteken den voor mijnheer Tindemans slechts een kwestie van De h. Dhoore, staatssekretaris voor streekekonomie, heeft een overzicht gegeven van de ekono- mische situatie in Vlaanderen en daarbij vastgesteld dat het privé- initiatief in gebreke blijft in een aantal gebieden van het Vlaamss land waaronder het Geraards- bergse en het Zottegemse in het arrondissement Aalst. De h. D'Hoore (CVP) gaf als zijn me ning te kennen dat derhalve de Staat zelf, met de hulp van de Dienst voor Nijverheidsbevorde ring én van de Nationale Inves teringsmaatschappij, in deze ge bieden openbare bedrijven en spitssektoren moet oprichten. Aldus vervoegt staatssekretaris D'Hoore de eis die de B.S.P. van het arrondissement Aalst sinds lang stelt, nl. oprichting van openbare bedrijven om arbeid in eigen streek te verschaffen. Onze partij stelde echter haar verkiezingscampagne in dit teken. Wij werden echter door alle an dere partijen uitgemaakt voor «verstaatsers». Slechts enkele maanden na de verkiezing is men zelfs in de schoot van een deel van de rege ring verplicht toe te geven dat de kapitalistische investeerders in gebreke blijven en er uiteindelijk geen ander middel is om in stre ken als de onze werk te verschaf fen dan de oprichting van over heidsbedrijven. Eens te meer moet men ons - weliswaar achteraf - gelijk geven. Maar desondanks zijn wij niet zover dat de daad bij het woord wordt gevoegd. Het is niet van een regering met liberale, voor standers van het kapitaal en met patroons uit het Rassemblement Wallon dat men openbare bedrij ven moet verwachten. De verklaring van Staatssekre taris D'hoore is voor de socialis ten echter een aansporing om met meer klem dan ook op te komen voor hun eis: openbare bedrijven in het arrondissement Aal cf I B. VAN HOORICK In zijn tussenkomst bij de be spreking in de Kamer van de be groting van Nationale Opvoeding heeft kd. Van Hoorick de gebon denheid van het onderwijs aan de waarden van het kapitalistisch systeem aangeklaagd en een an der onderwijs bepleit. Voorafgaandelijk behandelde hij een aantal problemen zoals de aanstellingen In het rijksonder wijs, de werkingstoelagen aan het gesubsidieerd en universitair on derwijs, de rol van de ministeriële kabinetten en brak hij ook een lans voor een meer functionele werking van de diensten van Na tionale Opvoeding. Inzake dit laatste punt stelde hij de nood zaak voorop van: een verdere automatisering van de diensten; het uitbouwen van een dienst voor statistiek; en aanpassing van de kaders; een deconcentratie van de diensten om een nauwer kon- takt tot stand te brengen tus sen onderwijsinstellingen en hun personeelsleden en ander zijds de administratie. Maar op het gebied van rationa lisatie en coördinatie zijn er wan toestanden en tekortkomingen in ons systeem van onderwijs die van groter belang zijn, namelijk de versnippering van tal van on derwijs- en opvoedingsvormen onder verschillende ministers, zo als de leerlingen-sekretariaten, het kunstonderwijs, de vorming van architekten, het zeevaarton der wijs, de versnelde beroepsvor ming en andere nog. Wij blijven voorstaan dat al deze vormen van onderwijs onder de bevoegdheid van de Ministers van Nationale Opvoeding zouden moe ten ressorteren. Dit wordt door sommigen nog steeds in twijfel getrokken. In de kommissie voor Nationale Opvoeding werd gesuggereerd bij Nu velen onder ons genieten van een welverdiend jaarlijks verlof en er met de ganse familie soms een dagje tussenuit trekken, loont een bezoek aan de Sint- Adriaansabdij te Geraardsbergen zeker de moeite. Omgeven door een pittoresk kader met sprookjesbos, vis- en roeivijver, speelpark en dierentuin, staat men in bewondering voor dit stoere abtenhuis. De tentoonstellingen die er worden gehouden en de prachtige meubilering zijn een bezoek zeker waard. Uit lezersbrieven verschenen in «Knack» nemen we de hiernavol gende citaten over. De h. J. Du- chattelle uit Ukkel besloot zijn lezersbrief als volgt: «Ik heb te veel eerbied voor wat ze de frontsoldaten van li-li aangedaan hebben, om als Vla ming niet in opstatid te komen als ik zie hoe hun verstomde lij ken van jaar tot jaar als dekor moeten dienen voor wat het rail- liement is van dat soort van on miskenbaar zoetwater fascisme van bij ons. Het is helaas niet de schuld van de gevallen Vlaamse jongens aan de Ijzer dat die hy- pokriet herbouwde toren niet hun monument en herkenningsteken is, maar dat van een sinistere troep die er, nauwelijks het zwar te uniform ontgroeid, nog elke zomer met zijn etische achterlijk heid en zijn inepte speeches hun graven komt onteren. U hoeft dat ding echt met wagneriaanse kleuren niet op uw kaft te zet ten.» En van Willem Lodewijcks uit Brussel dit citaat: «Hier faalt de Ijzerbedevaart zoals een bepaald Vlaams natio nalisme faalt, sedert 1914 tot 1974. Het is blijven steken in de klein burgerlijkheid tcaar elke demo kratische optoelling moet verstik ken. Het blijft een gevoelsstro- ming die zich als een anti-cyklo- nale wig beweegt, tegen de grote getijden in, hoog boven de aarde waarin alle werkelijke problemen wortelen. Daarom blijft Vlaande ren, terwijl een Derde Wereld zich moedig vrijvecht, taterend, volksdansend en vendelzwaaiend zoeken naar een burgerlijk - Belgisch kluitje in het riet. Soms kollaborerend, uit gebrek aan zelfvertrouwen, en telkens met een verliezer, a born looser met de naam van God op zijn koppelriem oj op zijn bankbriefje. Vlaamse nationalisten hebben misJcAif/i te veel mediumieke gaven an te weinig zin voor analyse

Voor Allen | 1974 | | pagina 1