VLAAMS KAPITALISTISCHE ONMACHT Onderwijskrachten laat niet langer met u sollen! ■«i Politiek kongres B.S.P.-federatie Aalst 28 september DE JONGEREN v.,.;.. 7r:...;; ZATERDAG 21 SEPT. 1974 23e JAARGANG - Nr. 39 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT MISLUKKING VAN 'ANTI-SOCIALISTISCHE REGERING door BERT VAN HOORICK Volksvertegenwoordiger OVERLEGKOMITEE VLAAMSE SOCIALISTEN OPGERICHT Ontreddering in de scholen Tandengeknars bij hef personeel Broodroof Verkrachting van het statuut Miskenning van de elementaire rechten Staking bij de firma Vanda te Erembodegem geëindigd X .jj Redaktie - Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel.: 053/21.48.69 - Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement 30 fr. Jaarabonnement360 fr Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. In ons «Manifest aan de bevolking» hebben wij een beeld opgehangen van de toestand waarin ons land met de regering Tindemans is verzeild: onrustwekkende en voortdurende stijging van de prijzen; een van de hoogste inflatieritmen van de Europese gemeenschappelijke markt; verhoging van de staatsuitgaven met 109 miljard of drie maal meer dan de toename van het bruto nationaal pro- dukt; stijging van het aantal volledig werklozen. Men zou er ons kunnen van beschuldigen de situatie al te somber af te schilderen omdat de socialisten in de oppositie staan. Dat is nochtans niet het geval. Meer en meer gaan in de pers die de regering steunt gezagheb bende stemmen op om uiting te geven aan de groeiende onrust. Vooralsnog hebben Tindemans en zijn regering geweigerd in te gaan op het verzoek van de B.S.P. om het parlement bijeen te roepen en daar, ten behoeve van gans het land, de financiële, ekonomische en sociale toe stand te bespreken. Toch zal de regering hieraan niet ontsnappen vermits begin oktober Kamer en Senaat in elk geval hun werkzaamheden moeten hervatten. Inmid dels heeft de Minister van Financiën, W. De Clercq, een andere piaats dan het parlementair halfrond uitgekozen om de toestand te belichten, nl. de Internationale Jaar beurs te Gent. Zijn ontleding en voorspelling waren in feite de be vestiging van onze besehuldigingen aan het adres van de CVP - PVV - RW-regering. vermits hij als redenen van zjjn bezorgdheid vooropstelde: een inflatiepercentage zon der voorgaande, een vertraging van de ekonomische ak- tiviteit, sterk stijgende prijzen en groeiende werkloosheid Om hieraan het hoofd te bieden moeten wij, volgens de Minister van Financiën, onze gedragslijn en levensge woonten fundamenteel wijzigen. Welke besluiten kan men hieruit trekken? 1) De onmacht van het neo-kapitalisme om de schijn welvaart op te houden, laat staan iets te doen aan de steeds dramatischer toestand in de arme landen. 2) De mislukking van de CVP-verkiezingsslogan «Met Tindemans wordt het anders», die een slogan is gewor den om mee te gieren, ware de situatie niet zo ernstig dat er eigenlijk niet om te lachen valt. 3) De pcgh'gen die thans door het kapitaal en de re gering zullen worden ondernomen om de rekening te pre senteren, niet aan degenen die de oorzaak zijn van al het kwaad, maar aan gans het volk. Want wat betekenen de woorden «onze levensgewoonten fundamenteel verande ren» in de mond van Minister De Clercq, tenzij het toe halen van de riem bij degenen die nu reeds te weinig of nauwelijks genoeg hebben, de massa van het volk. Wij weten reeds hoe het zal gebeuren, nl. met bijkomende be lastingen, met een aanslag op de ziekteverzekering, met ie aantasting van dc binnenlandse koopkracht, met een te geringe indexatie van de belastingschalen. (Vervolg blz. 2) Ter voorbereiding van het nationaal politiek kongres van 5 oktober te Brussel, zal de BSP-fed?rat.ie Aalst haar ar rondissementeel kongres hou den op zaterdag 28 september te 14 u. in het Achturenhuis te Denderleeuw. De afdelingen worden opge roepen de datum van hun al gemene vergadering te bepa- en en aan de federatie mee te delen. Ingevolge besprekingen op de jongste Algemene Raad van de BSP werd maandag 11. door de Vlaamse leden van het Nationaal Partijbureau besloten tot de op richting van een Overlegkoinitee van de Vlaamse BSP-federaties. Dit komitee zal bestaan uit de Vlaamse leden van het natio naal bureau één afgevaardigde van elk van de Vlaamse federa ties die niet in het Partijbureau zijn vertegenwoordigd en één be stendige depute per provincie waar de BSP deel uitmaakt van de bestendige deputatie. worden getroffen door de onrechtvaardigheden en leemten van het huidig maatschappelijk stelsel. Hun moet meer verant woordelijkheid worden toegekend door hun ma teriële en morele toestand te verzekeren die aange past is aan hun behoeften. Het Ideologisch Kongres van de B.S.P. zal zich ook daarover bezinnen. Sedert de leiding van het de partement van Nationale Opvoe ding in handen is gekomen van PVV'er Herman De C'roo wordt het al langs om slechter in het onderwijs. De huidige minister en zijn kabinet hebben zo'n eigenaardige opvattingen over de onderwijsproblematiek, dat deze werkelijk een reëel gevaar inhou den voor de toekomst van de schoolgaande jeugd en voor de belangen van de onderwijsmen sen; meer nog voor het verder bestaan van onze rijksscholen. De maatregelen die reeds door hem werden getroffen, laten aan duidelijkheid niets te wensen over, terwijl zijn rabiate uitspra ken in dezelfde richting wijzen. In de meeste scholen ontbreekt het van begin september aan het nodige personeel. Hierdoor krij gen veel leerlingen in bepaalde vakken geen les en moeten zij hun kostbare tijd doorbrengen in de studie of op de koer. Op deze manier komt er van studeren niet veel in huis, met het na delige gevolg dat deze leerlingen een gevoelige achterstand in hun kennis oplopen. Het aanwezige personeel krijgt inmiddels allerhande bijkomende jobs om de werking van de school toch enigszins te verzeke ren. Dit alles schept natuurlijk een waar ongenoegen bij het perso neel en bij de leerlingen en hun ouders. Als men weet dat er zoveel pedagogisch gediplomeerden zon der weik zijn en dat desondanks de oplossing van deze toestand nog niet voor morgen is, dan kan men slechts de aanstellings- politiek van de minister alkeu ren. De mutaties en de benoemin gen tot de stage hebben bij de meeste leerkrachten veel kwaad bloed gezet, zonder te spreken van het tijdelijk personeel dat ofwel zo ver mogelijk van huis werd aangesteld ofwel nog wacht op een heraanstelling. Sommige personeelsleden werden tot de stage toegelaten in de meest ver afgelegen scholen, zodal «ij deze stage niet konden aa.wV.Jirden. wegens de verre verplaatsingen, met het gevolg dat zij hun rech ten op een gunstige rangschik king voor de toekomst zien ver vliegen, terwijl in de meeste ge vallen hun plaats in de vroegere school a] werd ingenomen door iemand anders. Zulke toestanden doen het personeel tandenknarsen, temeer omdat deze ontstaan zijn niet uit de loyale toepassing van het sta tuut, zoals een liberale krant aan zijn lezers tracht wijs te maken, doch uit een weldoordachte par tijpolitieke toepassing ervan. De betrokken leerkrachten zijn het slachtoffer van de anti-socialis tische ingesteldheid van de mi nister en zijn kabinet, kortom van een politieke afrekening. Vele leerkrachten en studie meesters wachten nog steeds op hun heraanstelling. Wat dit laat ste betreft, zijn alleen deze die geen liberale referenties kunnen laten spelen nog niet aangesteld. Als excuus wordt aangehaald dat de meesten over geen pedago gisch diploma beschikken en dus niet kunnen aangesteld worden, al hebben zij réeds één, twee of drie jaar dienst achter de rug. Uitzondering wordt wei gemaakt voor hun eigen politieke protégés. Natuurlijk dient dit excuus slechts als voorwendsel om later, na maanden gesukkel in de scho len en vooral in de internaten, wanneer de pedagogisch gediplo meerden om beurten hebben ge weigerd of elders een plaats als leraar hebben gekregen, dan toch liberale beschermelingen zonder het vereiste diploma aan te stel len in de aldus vrijgemaakte plaatsen. Inmiddels zijn de stu diemeester met dienstjaren op straat gezet, doodgewoon ge broodroofd, onaf gezien of deze een gezin te onderhouden hebben of niet. Het is gewoonweg om van te kotsen. Bij het toewijzen van de di- rektieposten in de Aaisterse scholen werden alleen liberale kandidaten benoemd. Dit kan misschien logisch lijken, maar zulks is niet het geval als de toewijzing gebeurt ten nadele van inrichtingshoofden die al in dienst zijn en aan de gestelde voorwaarden voldoen met voor rang op de andere kandidaten, maar die door de partijd'ge in terpretatie van het statuut van hun elementaire rechten op be noeming in de door hen ingeno men direktiepost worden beroofd. Het vervangen van pgt. Aloïs Van den Bosch, socialistisch schepen te Herdersem, als hoofd van 't Rijkshoger Instituut voor Handel en Administratie, de welgekende handelsschool, door de broer van PVV-senator Walt- niel, is het schoonste bewijs van verkrachting van het statuut. (Vervolg blz. 2) Zoals medegedeeld in onze vo rige uitgave, ontstond een spon tane staking bij de firma Vanda te Erembodegem, naar aanleiding van een willekeurige afdanking van een arbeidster bij deze fir ma. Unaniem solidair legden alle ar beiders en arbeidsteis van deze firma het werk neer van maan dag 9 tot en met donderdag 12 september. Onder druk van een eensgezin de arbeidersklasse besloot de di rectie op donderdag immeis het slachtoffer, terug in dienst te ne men. Het dient vermeld dat bij de arbeiders van Vanda. „solidari teit" geen ijdel woord is. Het per soneel dient dan ook gefeliciteerd en tot voorbeeld gesteld te wor den. Anderzijds vernamen wij bij het ter perse gaan, dat ook bij de firma Plasti-Synthèse te Aalst een einde zou zijn gekomen aan de spontane staking, die aldaar een tweetal weken geleden ontstond en die volledig gesteund werd door de vakbonden. Naar verluid zou een schitterend resultaat be haald zijn. In ons volgend num mer komen wij hierop uitvoerig terug.

Voor Allen | 1974 | | pagina 1