VLAAMS FUSIES VAN GEMEENTEN C.V.P. - KLUCHT AaSsterse K.0.0. voor de rechtbank Infrastruktuurwerken in arrondissement Aalst krijgen vorm Z0TTEGEMSE BURGEMEESTER VAN DE MEULEBR0ECKE ONTSLAG: JA OF NEEN? DE REGERING TINDEMANS doel ons de broek uil met de prijsstijgingen V BP ZATERDAG 2 NOV. 1974 23e JAARGANG - Nr. 45 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT door Willy Vernimmen Senator De BSP gaf het voorbeeld Overleg met andere partijen Redaktie - Administratie Publiciteit 52, MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel.: 053 '21.48.69 Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement 30 fr. Jaarabonnement360 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitoels, 52, Molenstraat 9300 Aalst. Sedert jaren spreekt men over deze fusies, -studiegroe pen allerhande publiceerden reeds menigmaal hun kon- kt.usies en wensen. Naargelang men het probleem bena derde - hetzij ekonomisch, urbanistisch of eenvoudig menselijk worden de besluiten heel wat uiteenlopend. Een drietal jaren gtf.eden reeds heeft onze partij de studie over de fusies aangepakt, op een studiedag wer den trouwens heel wat nuttige en objektieve konk usies naar voor gebracht. Benevens de argumenten van ekono- mische aard en leefbaarheid der gemeente werd «de mens centraal gestel d». Vergeten wij immers niet dat bij al te grote fusies de inwoner vaak slecht wordt gediend en vaak als ongekend en inspraakloos nummer wordt be handeld. Na deze voorbereidende studie werd dan geruime tijd ovedcg gepleegd met de andere partijen, opvallend daar bij was toch de weinige zin voor objektiviteit, de kon- klusies bleven dan ook uit en het geloop «voor eigen po litiek profijt» nam een aanvang. Vijf Jaar geleden, oktober 1969, heeft een persoon die onbekend wenste te blijven, een klacht neergelegd bij het parket, tegen het bestuur van de KOO wegens onregelmatigheden. Het Hoogkomitee van Toezicht werd met het onderzoek belast, onderzoek dat ongeveer zes maanden in beslag nam. De raadkamer te Dendermonde stel- dede in de loop van 1973 alle betrokkenen buiten vervolging. Het beroep van de procureur tegen deze beslissing werd door de kamer van inbeschuldiging stelling ingewilligd, zodat op 22 oktober 11. de zaak haar beslag kreeg voor de korrektionele rechtbank van Dendermonde. Acht leden van de KOO en tien personeelsleden werden gedag vaard. De gewezen voorzitter, Jules Van Droogenbroeck, stipte aan in zijn ondervraging dat: de betaling van hulpbiedende personen, waaronder leden van het personeel gebeurde sinds 1958 en dat de betrokken kom missie slechts aangesteld werd in Juli 1965 en dat, de Jaarreke ningen van de KOO van 1958 tot en met 1967 steeds zonder enige bemerking door de voog dijoverheid goedgekeurd werden niemand onrechtmatige beta lingen heeft gekregen omdat het steeds over betaling van over- Uit het aktiviteitsverslag van de intercommunale Land van Aalst is gebleken dat de diverse infra structuurwerken in het Arr. Aalst stilaan opschieten. Zo werd ge meld dat de infrastructuurwerken van het tweede deel van het in dustrieterrein te zottegem in aan besteding werden gegeven. Voor het op te richten rekrealie- domein De Gavers, werden reeds 19 ha. in der minne aangekocht. Momenteel worden onderhanden delingen opgevoerd voor de ver werving van 10 ha. bestemd voor de strandaanleg en voor de plaat sen waar het zand, dat in hoe veelheid van 240.000 m3, nodig voor 't industrieterrein te Schen- delbeke overschrijdt, zal worden opgestapeld ten behoeve van de intercommunale zelf. De prognose in verband met de zandgroeven blijkt zeer juist te zijn en hoe dichter bij' de Dender gegraven wordt, hoe dikker de zand agen uitvallen. De uitgra- vingswerken zullen meteen een vijver van 10 ha. tot stand bren gen. Er wordt gezorgd voor een degelijke ontwatering langs de bestaande beken en grachten. De eerste lening voor het profeet De Gravers werd bevestigd met een rentetoelage van 5 th. Voor de aangevraagde lening van 30 miljoen werd eveneens een rente toelage toegekend. Te Sdhendeïbeke werd de recht trekking van de rijksweg 56 en de bedieningsweg van het indus trieterrein ten laste van de staat met bekwame spoed uitgevoerd. De werken op het industrieterrein zelf hebben in gevolge de zeer zware regenval der laatste dagen vertraging opge'open. De aanvoer van het zand. dat in uren ging, gepresteerd ingevolge een vermindering van de werk tijd die door het vooruitstrevend bestuur toegepast werd. de gemeenschap zeker niet benadeeld werd, integendeel, door het presteren van overuren wer den kaderuitbreldingen vermeden welke nu miljoenen per jaar méér kosten aan de gemeen schap. Was de wijze waarop de beta ling van de overuren gebeurde foutief, in elk geval zij waren verantwoord, derhalve neem ik er de volle verantwoordelijkheid van, aldus besloot Van Droogen broeck. Uit de ondervraging van de an dere kommissieleden bleek dat zij wel lid waren van het KOO- bestuur, maar nooit verantwoor delijkheid hadden genomen, alles overlieten aan de voorzitter in wie zij het volste vertrouwen hadden. De h. Minnaert, kommissaris van het Hoogkomitee van Toe zicht, bevestigde dat, uit door hem ingesteld onderzoek, geble ken was dat niemand vergoed was geworden zonder hiervoor te hebben gepresteerd. De verdediging werd waargeno men door Mrs. Mares, De Gols, Durinck en Grysolle. De voorzitter, rechter Hoorens stelde de uitspraak op 12 no vember. Niet gevolgd door zijn koalitie tijdens de bewogen gemeente raadszitting van 21 oktober, be sliste Van De Meulebroucke ont slag te geven. Hij kwam op zijn beslissing terug, na de eerste emotie en na gesprekken in de C.V.P. en met de liberale koali- tiepartner. WAAROVER HET GAAT DE FEITEN Op 9 oktober stuurde de bur gemeester aan gemeentesekreta- ris Blaton een aangetekende brief waarin hij hem een reeks van fouten ten laste legt. De gemeen- tesekretaris diende zich voor de gemeenteraad te verantwoorden. Zonder de bespreking in de ge meenteraad af te wachten werd het een publiek geheim dat het schepenkollege als tuchtstraf, een schorsing van drie maanden ging opleggen. Dit was voorbarig en getuigt van een gebrek aan dis- kretie van het schepenkollege. Immers, een schorsing moet uit gesproken worden door de ge meenteraad en achteraf moet de Bestendige Deputatie de tucht straf goedkeuren. Drie maand schorsing zonder wedde is de zwaarste tuchtstraf, buiten de afzetting. De wet voor ziet ook minder zware straffen zoals de berisping en de blaam. Een ambtenaar die een schor sing' oploopt blijft voor gans zijn verder leven «professioneel gete kend» en kan, bij de minste fout, worden afgezet. Het feit dat Van De Meulebroucke zulke zware sanktie wilde, stelde de raadsle den voor een ernstige gewetens kwestie. De fouten die Van De Meule broucke, namens het schepenkol lege, sekretaris Blaton ten laste legt, zijn drieërlei 1. Tekortkomingen die het sche- penkollege voorheen niet als fout aanzag. Bijvoorbeeld het niet opmaken van het verslag van de zitting van het sche penkollege op 17 juni 1974. Dit schepenkollege werd evenwel niet volgens de gewone weg samengeroepen, had plaats na een gemeenteraadsziting en _wel na 22 uur en zonder agen- De sekretaris aanzag dit als een informeel gesprek van burgemeester en schepenen, na een gemeenteraad, en maakte De Gavers gewonnen wordt, werd hierdoor eveneens bemoeilijkt. Om de achterstand enigszins te ee- perken werd beslist het nodige zand door middel van een pipe line rechtstreeks op te spuiten, Deze werkwijze zal tevens een be tere spreiding en derhalve een grotere stabilisatie met zich bren gen. Het industrieterrein van Erem- bodegem is praktisch volzet. De onderhandelingen in verband met de geplande uitbreiding van 3 ha. zijn reeds ver 'gevorderd. Op het industriepark, van Erpe-Mere zijn de watervoorzieningswerken uit gevoerd. Er werd beslist de ivocedure tot uitbreiding in te stellen, in weer wil van de oppositie van he^ ge- meentebpstuur van Ottergem, dat er de voorkeur aan geeft hier mede t# wachten tot wanneer de thans bestaande zone bezet is. dus ook geen verslag. Dit was blijkbaar ook de mening van het schepenkollege vermits nie mand, bij de volgende zitting van het schepenkollege, om een verslag vroeg van de zogezegde zitting van 17 juni. Pas op 9 oktober roept Van De Meule broucke dit feit in als een fout (feitelijk in tegenspraak met zichzelf) 2. Niet bewezen aantijgingen en juridisch onjuiste beweringen, bijvoorbeeld in verband met het uurrooster van de gemeentese- kretaris en ook betreffende za ken die met het dienstverband van de gemeentesekretaris niets te maken hebben. Zo zou de gemeentesekretaris in een herberg het gemeentebestuur belachelijk gemaakt hebben. Of dit laatst al of niet waar is doet hier niets terzake. Het Is de gemeentesekretaris, als burger, zijn goed recht het on eens te zijn met de politiek van de burgemeester. 3. Insinuaties. Naast de punten in de brief zouden er nog «an dere dingen» zijn en zouden personen die de burgemeester niet wil noemen zich over de gemeentesekretaris hebben be klaagd. Zijn er, tot hiertoe niet bekend gemaakte fouten, dan is ook burgemeester Van De Meulebrou cke die deze verzwijgt, en dus dekt. schuldig! Ofwel zijn deze aantijgingen verzinsels en dan heeft men te maken met laster. In beide gevallen gaat het sche penkollege zeker niet vrijuit! EN NU? Er zijn geruchten dat deze kwes tie opnieuw zou aan de agenda van de gemeenteraad worden ge steld. Is dit het geval dan be tekent dit dat burgemeester Van De Meulebroucke, om mordicus toch zijn wil te kunnen doorvoe ren, gewetensdruk uitoefent op de raadsleden van de meerder heidsparten. Ik hoop dat deze geruchten onjuist zijn. In een kwestie die met politiek niets te maken heeft, maar meer de in druk wekt dat het hier gaat om een persoonlijke vete, moet ieder raadslid in eer en geweten, zijn stem kunnen uitbrengen.

Voor Allen | 1974 | | pagina 1