VLAAMS "I MILJOENENBEDROG BSP-KONGRES NIET AKKOORD MET FUSIEPLAN IN ARROND. AALST Parlementaire vraaa van B. Van Iloorick C.V.P.-burgemeesters protesteren tegen fusieplan van CV.P.-minister AM AI, WAT WEEGT DIE BOL! ZATERDAG 16 NOV. 1974 23e JAARGANG - Nr. 47 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. - ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT door CARLA GALLE POST DUURDER Onze eis pensioen op 60 jaar voor vrouwen in overheidsdienst is er door Redaktie Administratie Publiciteit 52, MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel.: 053/21.48.69 - Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement 30 fr. Jaarabonnement 360 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. De deining ontstaan naar aanleiding van de ontdekking van wisselnnregelmatigheden (aankoop en verkoop van vreemide munten) bij de Bank van Brussel, is langzaam weggeëbd, blijkbaar zonder enig tastbaar gevolg. Louter toevallig was aan het licht gekomen dat bij de tweede grootste bank in dit land er sinds maanden on- reohtmatig en foutief gespeculeerd werd met miljarden bedragen. Hierdoor zou de bank een verlies geleden hebben van 1.5 miljard. P.V.V.-minister van Financiën, De Clercq, was er als de kippen bij om de bevolking gerust te stellen, de bank beschikte immers over genoeg interne reserves om hel verlies te dekken, de gewone man die zijn spaarcentjes gedeponeerd had bij deze bank zou geen enkele schade ondervinden en enkel de aandeelhouders zouden het deze keer moeten stellen zon der winst. Een gelukkige afloop, maar het had ook an ders kunnen zijn! Er zijn voorbeelden genoeg: in verschillende landen ver keren banken in moeilijkheden en gingen er zelfs failliet (Herstattbank in Duitsland, Franklin National Bank in de V.S., de Zwitserse Bankunie...). Wat gisteren in onze buurlanden gebeurde, kan morgen bij ons gebeuren. Dit bankschandaal doet echter tot nadenken stemmen. Hoe zijn dergelijke speculatieve operaties mogelijk in een land als het onze, waar men steeds volgehouden heeft dat de banken aan een zeer strenge kontrole on derworpen zijn en dat ons bankkontrolesysteem, dat dateert uit de dertiger jaren, waterdicht werkt? Een en ander wordt echter duidelijk wanneer men even dieper ingaat op het systeem zelf. De banken zijn instellingen die miljarden beheren, geld dat niet hun eigendom is maar hun toevertrouwd is door spaarders en beleggers en waarmee zij bijgevolg niet mogen doen wat zij willen. De Bankkommissle, de overheidsinstelling die toezicht moet uitoefenen op het doen en laten van de banken, moet er o.a. over waken dat met dit geld van de gemeenschap, door de banken in hun streven naar zo groot mogelijke winsten, niet gespeculeerd wordt. Onlangs kreeg deze instelling echter een nieuwe voor zitter: de bankier Godeaux van de bank Lambert. Men kan zich afvragen hoe in alle onafhankelijkheid en met de nodige autoriteit kan worden opgetreden tegen de banken, door iemand die zelf komt uit één van de grootste bankinstellingen. Het is dan ook niet te ver wonderen dat deze nieuwe voorzitter, In de lijn van zijn voorganger de huidige minister van ekonomisohe zaken, Oleffe, een verwoed voorstander Is van het prin cipe van de Bankautonomie. Volgens hem moeten de banken zichzelf kontroleren en kunnen zij dit best zon der inmenging van de overheid. Er is echter nog meer: bij natter onderzoek van dr samenstelling van de huidige bewindsploeg, blijken heel wat c.V.P.-P.S.C.-ministers in het verleden en zelfs nu nog, nauw betrokken te zijn bij het beleid en beheer van de Bank van Brussel, Zelfs ministers van Finan ciën, De Clercq, had vroeger bindingen met deze bank. Zijn deze nauwe verbindingen wel gezond? De B.S.P. heeft steeds geëist dat in het belang van de gemeen schap, aan dit samenheulen van bewindslieden en groot bankkapitaal eens en voor goed een einde zou worden gesteld. (Vervolg blz. 2) Van 15 december af worden de posttarieven verhoogd. Elders in dit Wad kan men deze vinden. Het A.B.V.V. had een blokkering van de tarieven van de openbare diensten to, maart 1975 geëist. De regering Tindemans heeft doorge zet. Gevolg: de verbruikers zullen 3 miljard inteer betalen door de verhoging van de posttarieven ai leen reeds. De kabinetsraad heeft aanvaard de pensioengerechtigde leeftijd voor vrouwen in overheidsdienst van 65 op 60 jaar te brengen. Ook voor die personen, mannen en vrouwen, in overheidsdienst die houder zijn van een statuut van nationale erkentelijkheid (politie ke gevangenen, krijgsgevangenen, enz. i wordt de pensioengerechtig de leeftijd op 60 jaar gebracht. aan Staatssekretaris D'Haeseleer over benoemingen van tijdelijken bij de Posterijen Ingevolge het K. H. van 12 maart 1973, houdende tijdelijke maat regelen ten gunste van sommige ambtenaren van de rijlksbestu- ren (B.S. 15-3-1973) liggen sinds ettelijke maanden honderden dossiers van personeelsleden van de posterijen op het onder uw staatssekretariaat ressorterende vast wervingssekretariaat te wachten voor afhandeling. Dit heeft voor gevolg dat deze personeelsleden benadeeld zijn t.o.v. hun kollega's uit de mi nisteries die reeds lang benoemd zijn, dat sommige onder hen ern stig financieel verlies lijden bv. bij bevallingsverlof, dat deze per soneelsleden niet kunnen genié ten van de 0.25 procent rentever mindering die de A.S.L.K. toe staat aan de vastbenoemden van de regie der posterijen. Graag vernam ik welke maatre gelen genomen werden om aan deze netelige situatie te verhel pen. Toen enkele dagen geleden CVP-minister Michel het fusie plan voor Oost-Vlaanderen be kend maakte, werden in tal van gemeenten in ons arrondissement die daar de CVB worde bestuurd protestborden langs de wegen geplaatst mei slogans als «Neen aan de fusie», enz. Het ligt waarschijnlijk in do bedoeling van tal van CVP-hui- Igemeesters om door dergelijke akties de inwoners van hun ge meente te misleiden door te la ten uitschijnen dat zij in het be lang van de gemeente, of is het uit. eigenbelang?, de fusie anders hadden voorzien. Wij willen hierbij de proteste rende burgemeesters verwijzen naar het feit dat zijn in de eerste plaats tegen het fusieplan die nen te protesteren bij hun eigen partijgenoot Minister Michel, n niet door allerhande trukjes de bevolking moeten trachten te misleiden. Ter informatie van onze le zers publiceren wij bijgaand dit fusieplan zoals het thans wordt voorgesteld 1) Aalst (46.659) Erembode- gem (11.794) Denderleeuw (9 925) - Nieuwerkerken (5,855) - Hofstade (4.9C0) - Welle <3.638, Gij zeg em (2.457, Iddergem 1 631) 2) Zottegem (21.451) - SL-Ma.- Tlal-Oudentiove (2 VH>: bt halve het deel tot aan de grote weg Brussel-Ronse Oombergen (be halve de wijken Espenhoe'x en Cottem). Het zuidelijk deel van St.-Maria-Oudcnhove is op Bra- kel aangewezen; dit zou een ar- rondissements-grens wijziging noodzaken. De gouverneur stelde ook voor Sint-Maria-Lierde bij Zottegem te voegen; ook dit zou Sen arrondüssements-grens,'-wij ziging noodzaken. - Meldert (2.602) - Meerbeke 3) Mere (4.838, - Erpe 14.820, Burst (2 526, - Aaigem (1.862, - Bambrugge (1.784Erondegem (1.558) - Zonnegem (636' - Ot- tergem (500, - Vlekkem (389, 4, Herzele (5.012) Hillegem (4.900, SL-Lievens-Esse (2.117) Borsbëke (1.785) - Steenhuize- Wijnhuize (1.550) - Resse^em (1.C91, - Wóubrechtegem (903, - St.-Ant:inks (645) 5) Haalte;t (6 887, - De> der- h'outem (5.127) Zerksken (2.738) Heldergem (1.644). 6> Moorsel (0.120) i(2.633) - Herdersem Baardegem (1.901). 7) Ninove (12.428) (5.200) Denderwindeke (3.320, - Outer (2550) Eichem (2.469, - Okegem (1.800, Aspelare (1.300, Voorde (1202) - Nederhasselt (1.163) - Pollare (977) - Neigem (588) Lieferinge (3C6). 8) Geraardsbergen (17x33) - Moerbeke (6.505) Viane (1.723) - Zandbergen (1.664, Idegem (1.639, Schcndelbeke (1.595) - Giphasselt (1.579) - Zalardinge (925) Griniminge (633) - Nieu- wenhove (310) Smeerebbe- Vloerzegem (621, - aarbeke (273). De gouverneur stelde voor er ook Hemelveerdegem en Deftinge bij te voegen, alhoewel die behoren tot het arrondissement Oudenaar de. 9) St.-Lievens-Houtem (4.249) Bavegem (1.387, - Letteihoutem (1.140, - Vlierzele, min wijk Pa- peg em (768, - Noordelijk deel Oombergen (768). 10) Lsde (10.316) oordecem (2.598), - Smetlede (1.146, - Im- pe (896) Wanzele (1.086), wijk Papegem van vlierzele. Alternatief: Fusiegemeenten Aalst (1) en Moorsel (6, samen. C. SPITAELS Het lton.gres van -rie_ deratic Aalst heetf zaterdag JL het fusieplan van Minister Michel onderzocht. Het stelde vast dat dit plan bepaalde invloeden uit C.V.P.-middens heeft ondergaan Ofschoon heel ,wat C.V.P.-man- datarissen zelf hel er niet mee eens zijn. De B.S.P. heeft steeds fusies voorgestaan die een men selijke dimensie zouden behouden en die duidelijk de landelijke gemeenten zouden gescheiden houden van industriekernenDe B.S.P. blijft zich dan ock kan ten tegen te grote fusies. Zij kan in grote trekken akkoord gaan met de in het plan van Binnen landse Zaken vooropgestelde fu sies rond de kerngemeenten Zottegem, Herzele, Haaltert, Ni nove, Geraardsbergen, St.-Lie vens-Houtem en Lede. Evenwel verzet zij zich tegen de opname van Denderleeuw, Welle en Id dergem in Groot-Aalst en wil zij een fusie van deze drie gemeen ten op zichzelf, zij eist ook dat Herdersem bij Aalst wordt ge voegd en niet bij Moorsel-Mel- dert-Baardegem. Zij staat een afzonderlijke fusie voor ener zijds van de gemeenten Erpe, Mere, Erondegem, Ottergem en Vlekkem en anderzijds de fusie van de gemeenten Burst, Aaigem, Bambrugge en Zonnegem in de plaats van al deze gemeenten in één fusie op te nemen. ledereen weet het onderhand wel: de regering Tindemans heeft Mercator als een huurling lm dienst genomen om ons aan te ma nen toch maar zo zinnig mogelijk met onze briefjes van duizend frank om te springen. Net alsof wij tot hiertoe allemaal de ge woonte hadden de overschot van onze centen elke week of maand •V» V met de vuilnisemmer mee te geven. Het komt inderdaad allemaal erg hypokriet over. Ook zonder die miljoenen kostende campagne is er niet veel andere keuze. De prij zen schoten zo raketsnel de hoogte in, dat het voor praktisch iedereen een wikken en weigen is geworden om rond te geraken. Tindemans had daarmee beter de andere zijde van dezelfde bank- biljetten gekozen om over de inflatie wat kond te doen. Met het Atlas-mannetje als symbool van de brave en geduldige man-in-de- straat die alsmaar dieper toeplooit onder de stijgende prijzendruk. Het verzuim is ondertussen goedgemaakt door het ABVV, dat een Atlas-campagne lanceerde als antwoord op de Mercator-drukte. Nu beschikt het ABVV natuurlijk niet over de miljoenen om dit ant woord met evenveel bravour de wereld in te sturen. Het kan allemaal even lollig worden bekeken, maar de kern is meer dan ernstig. Met de Mercator-aktie van de regering wordt on rechtstreeks voorgespiegeld dat de verbruiker door onzinnige uitga ven mee verantwoordelijk zou zijn voor de huidige inflatie en de prijzeneskalatie. In de realiteit is deze verbruiker er alleen maar het slachtoffer van. Iemand die tandpijn heeft, proheren wijs te maken dat hij -r géén heeft, te huichelachtige praat verkopen. Iemand d'ie alle hens aan dek snoet roepen om met zijn centen rond te komen op de koop toe nog gaan vertellen dat hij zuinig snoet zijn, valt onder eenzelfde erde te rangschikken. Wat wij SPei verwachten, fs dat die bol op onze donder wat lichter zou wrttei

Voor Allen | 1974 | | pagina 1