LAAMS f Faluintjes betoogden tegen fusie met Aalst Verwezenlijkingen van de Intercommunale «Land van Aalst» NINOOFSE POLITIEDIENSTEN NEMEN NU TOCH INTREK IN OUD-CAFE «DE WAAG» DE WERKLOOSHEID BLIJFT HOGE TOPPEN SCHEREN HET MEEST SCHILDERACHTIGE GEDEELTE VAN GUILLEMINLAAN TE GERAARDSBERGEN NOG STEEDS VOOR ALLE VERKEER GESLOTEN NAAST DUUR LEVEN EN WERKLOOSHEID STRAKS OOK VERHOOGDE BELASTINGEN rae&EM HOE ZIJN DE DIENSTEN VAN HET A.B.V.V. EN B.S.P. TELEFONISCH TE BEREIKEN. VRIJDAG 4 JULI 1975 24" JAARGANG - NR. 26 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. eek, P|, VanLini ag tweei 'eirlinck ler. en Via» --andegl* bove» ig mist tttitOO! fmawe UU Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 95.24.64 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Georges Spitaels, Houtmarkt 1, 9300 AALST VERSCHIJNT IN AELE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Onze lezers herinneren zich de heftige discussies die in de gemeenteraad werden gevoerd tussen onze B.S.P. -mandatarissen de deze van C.V.P. en P.V.V. omtrent de aankoop van de eigendom wijlen Dr. Behn. De B.S.P. was tegen deze aankoop en stelde voor de stadseigendom café «De Waag» te gebruiken om politie, parket en vredegerecht te huisvesten, eventueel mits afbraak van oude bijgebou wen en het plaatsen van een préfab. C.V.P.enP.V.V. sloegen dit voorstel in de wind en dreven door: de eigendom Dr. Behn werd aangekocht. Vandaag krijgt de B.S.P. evenwel gelijk: het zal nog maanden duren vooraleer de eigendom Behn beschikbaar zal zijn voor de huisvesting van politie, parket en vredegerecht. De oplossing?: de politie wordt «voorlopig» gehuisvest in de stadseigendom, oud-café «De Waag», waarvan de voorgevel, door de zorgen van de schepen van openbare werken, reeds werd opgefrist. De werkelijkheid toont aan dat de houding van onze B.S.P. -mandatarissen de juiste was: waarom een aankoop van een eigendom van 4,5 miljoen frank, dat in zijn huidige toestand niet geschikt is voor huisvesting van administratieve of andere diensten? Hoeveelmiljoenen of honderdduizenden frank zullen er nodig zijn om dit mogelijk te maken? Wij houden onze lezers op de hoogte van deze weinig benijdenswaardige beslis sing van C.V.P. en P.V.V. Vrijdagavond hebben een duizendtal inwoners van de Faluintjes (Moorsel, Meldert, Baardegem) betoogd tegen de samenvoeging met Aalst. Hierbij had den zich ook delegaties uit Erembode- gem, Herdersem, Gijzegem, Nieuwer- kerken, en Hofstade aangesloten. De betoging, voorafgegaan door de fanfare St .-Cecilia uit Oordegem, ver trok van de kerk van Mijlbeek naar de Grote Markt waar zich heel watkijklus- ligen w.o. het Aalsters gemeentebes- tuur hadden opgesteld. k inrichters hadden de voorzorg ge nomen hun betoging niet tegen de Aals tenaars te richten. Immers Aalst heeft niet gevraagd dat de Faluintjes bij de stad zouden worden gevoegd. Indien dit gebeurt is het bij beslissing van het Vlaams ministercomité en van de mi nisterraad van de C.V.P. P.V.V.-R W. regering Tindemans. Bloemenmeisjes uit de Faluintjes bo den dan ook anjers aan de toeschou wende Aalstenaars aan en al even lief tallig, maar dan als kwinkslag bedoeld, had een Aalsterse cafébaas aan de voet van het standbeeld van Dirk Martens een opschrift geheven «Ik heet mijn toekomstige zonen en dochters harte lijk welkom». Maar de betogers en de burgemeesters en raadsleden van de manifesterende gemeenten meenden het ernstig. De borden en spandoeken die zij meedroe gen getuigden daarvan. Aldus «Boeren willen boeren blijven» «De Faluintjes worden verkocht» en een man te paard met op een vlag het opschrift: «'t Fa- luintjespaard gebruikt nog niet zijn zwaard»; «Baardegem wil landelijk blijven»; kinderen met 'n spandoek «zijn wij nog niet groot toch wensen wij de fusie dood» en aan het adres van dege nen in de C.V.P. en de P.V.V. die de Faluintjes in de fusie Aalst deden op nemen: «Gebruik toch uw verstand of we sturen U naar de andere kant» Tijdens deze indrukwekkende maar te vens toch brave betoging cirkelde een vliegtuig boven Aalst met de leuze «geen fusie». Op de Grote Markt richtte de burge meester van Moorsel zich tot de mani festanten en de aanwezige Aalstenaars om aan te tonen dat de Faluintjes gerust zelfstandig kunnen bestaan en dat de fusie niets oplost inzake zuiniger be heer of problemen van ziekenhuiswe zen, milieuzorg, huisvuilverbranding e.a. die toch in een groter intercommu naal verband moeten worden opgelost. Spuiters verklaarden naderhand dat de burgemeester van Moorsel zijn eerste verkiezingstoespraak voor de gemeen teverkiezingen van Groot-Aalst had gehouden, wat eventueel nog te bewij zen valt. Hoe ook, het protest mocht er zijn. Des te meer omdat, tegen de wil in van ganse bevolkingen van gemeenten, en kele ministers hun beslissing opleggen. Het was onbetwistbaar wijzer, zoals de B.S.P. heeft voorgesteld en voorge houden, de Faluintjes autonoom te houden. Tijdens een rondrit, georganiseerd door de Interkommunale «Land van Aalst» in samenwerking met het Aktiekomitee ter bevordering van de ekonomische expansie en de Jonge Ekonomische Kamer Aalst, werd een bezoek ge bracht aan de verschillende industrie terreinen, de verwezenlijkingen op ge bied van grondbeleid. De Gavers en recente infrastruktuurwerken binnen het arrondissement Aalst. De interkommunale vereniging «Land van Aalst» telt, acht jaar na de verrui ming van de doelstellingen en de uit breiding van het werkgebied, niet min der dan 44 gemeenten-leden, die ruim. 80 t.h. van de bevolking vertegen woordigen. Gedurende de eerste werkingsjaren werd het aksent van de aktiviteit gelegd op de bevordering van de ekonomische expansie door het aanleggen van indus triezones. De derde industriezone van Erembodegem is ondertussen praktisch volledig verkocht en zal weldra 1800 arbeidsplaatsen tellen. Naast het Wijngaardveld (Aalst) met meer dan 1200 arbeidsplaatsen kent ook Erpe - Mere - Ottergem dermate sukses dat een uitbreiding zich opdringt en er reeds ca. 500 personen worden tewerkgesteld. De industriezone van Zottegem is thans volledig verworven. De werken van de wegeninfrastruktuur worden, er in au gustus aangevat. Te Schendelbeke zijn de grond-, wegen- en rioolwerken in oktober 1973 begonnen. De vermoede lijke einddatum wordt augustus 1975. In deze zone is eveneens de mogelijk heid tot spooraftakking voorzien. Het eerste bedrijf, een herlokalisatie uit Ge- raardsbergen begint eerlang met de op richting van haar bedrijfsgebouw. Te Ninove wordt de zone beheerd door de stad zelf. Naast de industrialise- ringsaktiviteit wordt ook aandacht be steed aan de milieuproblematiek. Om de waterzuivering binnen afzien bare tijd tot een werkelijkheid te ma ken, werd in overleg met het provincie bestuur en het ministerie van Volksge zondheid een zone-indeling opgesteld. Tevens werd met het ministerie onder handeld nopens het uitvoeren van een studie betreffende het aantal op te rich ten zuiveringsinstallaties en het onder zoek naar de scheikundige aard der lo zingen, gevolgd door het opstellen van de bestekken. Momenteel verleent «Land van Aalst» haar medewerking aan de verwezen lijking van een rekreatieoord De Ga vers» te Geraardsbergen. Tenslotte is het grondbeleid bij de In tercommunale thans in de realisatiefase getreden. Te Zottegem werden 18 ka vels voor een open bebouwing ver kocht. Te Grimminge werden 24 perce len tegen sociale prijzen toegewezen. Te Burst wordt getracht nog dit jaar de wegenwerken aan te vatten voor een verkaveling van 120 loten. r3 Vanaf heden zijn alle diensten van het A.B.V.V. evenals deze van de B.S.P. en het volkshuis telefonisch te bereiken op volgende nummers: 053-21.11.63 - 21.30.42 - 21.48.69 - 70.08.98 - 70.08.99 - 21.73.71 - 70.51.51 - 21.97.84. Vanaf heden dient ook alle briefwisseling gestuurd te worden naar: Houtmarkt, 1 - 9300 Aalst. V 1) A. Op het einde van de maand april telde ons land 160.000 volledig werk lozen, hetzij 4.300 meer dan in maart 1975 en bijna 66.000 meer dan in april 1974. De toename van de volledige werk loosheid komt in alle bedrijfstakken tot uiting, maar vooral in de bouw, de kle ding, de metaalbouw, de diensten, de handelde banken en de verzekeringen. De laatste beschikbare cijfers wijzen er op dat dit aantal van 160.000 werklo zen ook zal behouden blijven in de maand juniondanks de seizoenverbe tering waaraan men zich normalerwijze zou mogen verwachten, b. Het werkloosheidspercentage be reikt aldus 6,2 hetzij 4,4 voor de mannen en niet minder dan 10 voor Het doet de fervente wandelaars pijn de opengereten en vernielde Guilleminlaan te blijven aanzien. Verscheidene jaren reeds wordt elke doorgang versperd door hopen zand. Terwijl her en der alle soorten bouwmaterialen verspreid liggen. Kranen en bulldozers maken het chaotisch beeld volledig. In een motie aan de Minister van Openbare Werken dringt de Gemeenteraad er een parig op aan om de Iherstellingswerken alsmede de aanpassingswerken aan de haarspeldbocht (te smal) en de trappen van het Rot zo 'spoedig mogelijk te laten aanvatten. D B Een chaotisch beeld van de opengereten en vernielde Guilleminlaan voor wanneer eindelijk weer open voor het verkeer en de wandelaars??? (fot. A.D.B.) de vrouwen. Dat bijzonder de vrouwen zwaar getroffen worden door de werk loosheid, blijkt uit het feit dat het per centage voor de volledige arbeidsge schikte werklozen bij de mannen 2,5 bedraagt, maar bij de vrouwen 7,5 Met andere woorden: op 100 tegen werkloosheid verzekerde vrouwen zijn er 10 werkloos en van elke 4 werkloze vrouwen zijn er 3 volledig arbeidsge schikt. c) Niet minder dramatisch is de situatie voor de jongeren. Neemt men enkel de volledig werklo zen met normale arbeidsgeschiktheid in aanmerking, dan stelt men vast dat bijna de helft daarvan (45,6 uit jon geren bestaat van minder dan 25 jaar, nl. 43,2 voor de mannen en 47,4 voor de vrouwen. De toestand dreigt nog dramatischer te worden na de zo mer, wanneer een hele groep school verlatende jongeren de nu reeds zeer talrijke jonge werklozen zullen komen vervoegen. d) In tegenstelling tot de vorige eco nomische cycli valt op hoe ongewoon snel de toestand verslechtert, wanneer men hem, maand per maand, vergelijkt met een jaar voordien: Augustus 1974: 13,3 December 1974: 37,3 Januari 1975: 42,8 Februari 1975: 51,4 Maart 1975: 62,4 april 1975: 69,8 Op basis van voorlopige cijfers voor de maand juni 1975 zou men moeten be sluiten dat thans bijna 80 meer volle dig werklozen geteld worden dan een jaar geleden. e. De aangroei van de volledige werk loosheid doet zich voor in alle gewesten van het land. In volgende subgewesten ügt het werkloosheidsprecentage ech ter nog ver boven het nationaal gemid delde (6,2 Bergen 12,3% Hoei en Luik 12,1 Hasselt en Tongeren 9,1 Oostende 8,0 Turnhout 7,6 2) a. Hoewel geen preciese cijfers meer voorhanden zijn, wordt het dag gemiddelde van het aantal gedeeltelijke werklozen van de maand maart ge raamd op ca. 97.000 Ontegensprekelijk is dit aantal gedaald ssnds het begin van dit jaar, hoofdzake lijk als gevolg van de klimatologische omstandigheden. b. Deze daling is evenwel veel minder scherp dan tijdens de voorgaande jaren. Vergelijkt men immers de toestand maand per maand met die van het jaar voordien, dan stelt men een acceleratie van het groeitempo vast: januari: 4- 104 Februari: +117% maart: 160 3) Naast de volledig en de gedeeltelijk werklozen, telde ons land per einde april daarnaast nog 9.673 van over heidswege tewerkgestelde werklozen, 8.576 niet-uitkeringsgerechtigde werk lozen en 6.841 vrij ingeschreven niet- werkende werkzoekenden. Het totaal aantal werkzoekenden kan aldus geraamd worden op minstens 280.000, wat een historisch rekord be tekent: 160 volledig werklozen. 97.000 gedeeltelijk werklozen. 25.000 (tewerkgesteld door openbare besturen en andere werkzoekenden) 4) In vergelijking met onze E.E.G. partners is de situatie in België verre van benijdenswaardig. Dit blijkt uit de hiernavolgende reeks werkloosheidspercentages, vergeleken bij de aktieve bevolking (einde april 1975) Luxemburg Groot-Brittanië Frankrijk Nederland West-Duitsland Denemarken België Italië Ierland 0,1 3.4 3,6 3,9 4,0 4,0 4.5 5,3 9,0 Uit deze reeks blijkt duidelijk dat de herhaalde bewering van de Regering dat ons land het niet slecht doet, elke grond mist. Wij bevinden ons aan de staart van het Europese palmares en worden enkel nog overtroffen door Italië en Ierland. De parlementaire zittijd is afgesloten. De regering heeft nu drie maanden voor zich om de nieuwe zittijd en haar rijksmiddelenbegroting voor 1976 voor te bereiden. Wat voorbij is hield weinig goeds in. Wat gaat komen zal al even slecht zijn. Feiten zijn sterker dan een burgemeester, zegt de Engelsman en deze jeiten van het voorbije parlementair seizoen zijn zo sterk dat er geen zalf aan te strijken valt. Zij kunnen kort en naakt aldus worden opgesomd. een voorthollende inflatie en aantasting van de koopkracht door voort durende prijsstijgingen; een steeds toenemend aantal werklozen, de helft van de werkende vrouwen getroffen door gehele of gedeeltelijke werkloosheid, tiendui zenden jonge werklozen bij dewelke zich de afgestudeerden van het schooljaar komen voegen; een regeringsmeerderheid die afhangt van het Rassemblement Walton van Perin met als gevolg de bestendiging van de lokettenkwestie met haar vernedering voor de Vlamingen te Schaarbeek en een poespas van overbodige en nutteloze instellingen ingevolge de voorlopige gewest vorming die iedereen misnoegt; waaraan een partijdige politiek van gemeentelijke fusies moet worden otegevoegd; de aankoop van nieuwe Amerikaanse gevechtsvliegtuigen met een daaraan verbonden gespreide uitgave van 30 miljard; een benarde financiële toestand vermits nu reeds duidelijk is dat voor 1975 om niet minder dan 28 miljardfr. bijkredieten zullen nodig zijn en er al een put in de staatskas is. De kelk van het onheil is daarmee echter niet leeggedronken. Nu reeds blijkt dat er voor 1975 geen toename zal zijn van het bruto nationaal product waarvan de regering Tindemans nochtans verwacht had dat het met 3.2 percent zou stijgen. Dit betekent dat de nationale koek niet groter is geworden terwijl daarente gen de staatsuitgaven enorm zijn gestegenDe slotsom hiervan ligt voor de hand. Er wordt reeds geraamd dat de nieuwe rijksbegroting voor 1976, die de regering thans moet opstellen, een tekort zal vertonen van 80 d 85 miljard frank waarvoor om 50 miljard fr. nieuwe belastingen zullen nodig zijn. Hiermede zal de regering Tindemans dan ook alle rekords op alle domeinen die het leven van onze bevolking rechtstreeks aangaan hebben gebroken: duur leven, werkloosheid en verhoogde belastingen. Het wordt de hoogste tijd dat het verandert! B. VAN HOORICK Volksvertegenwoordiger

Voor Allen | 1975 | | pagina 1