r Leeft de familie De Vis buiten de gemeenschap? NOG EEN KUNSTGALERIJ TE AALST i Diepvriezersbedrijf Friac te Aalst in moeilijkheden ilELIG MONUMENTENJAAR E AALST m MET WILLY CLAES OP VIERING 20 JAAR BURGEMEESTER E. MILO REGERING TINDEMANS: HOELANG NOG VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 24e JAARGANG NR. 30 WEEKBLAD VAN DE B.S.P AANPASSINGSWERKEN GEMEENTESCHOOL GERAARDSBERGSESTRAAT TE NINOVE nok S eve 'e WAT MET HET KASTEEL DE VIS TE AALST Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 95.24.64 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Georges Spitaels, Houtmarkt 1, 9300 AALST ijn St, diere: iwvandi :n tegei 'an het illen er edigen in de mi vermat overige en. Al ineken Pj onzedeli >ijt van SPIT, 'AH t onze reportage over oude straat van het Aalsterse centrum hebben willen aantonen hoeveel stedelijk oons en hoeveel pittoreske aspecten st nog heeft te bieden, maar helaas hoeveel daarvan Onherroepelijk doren ging en verder afgetakeld rit. In dit nummer beginnen wij met aanvullende fotoreportage en een rte historiek van de oudste straten n onze stad die eveneens tot doel eft de aandacht te trekken op wat er «overblijft van ons kunsthistorisch irimonium. 1975 is het jaar van de jnumenten in ons land. De h. Jan der Hulst van de V.V.A.K. ging rige week in het weekblad «De wpost» hierop in en noemde dit mo mentenjaar.een schim te Aalst. Op schim of afwezigheid van de mo- :ntenzorg alhier heeft de Jezuiten- jk in de Pontstraat een uitzondering akt, dank zij het initiatief van een Bgroep van vrienden van het St. tfscollege. Er moet worden aan voegd dat de Staat van zijn kant er ineens dit jaar voor zorgde dat in izelfde Pontstraat de gevel van het jidig Lyceum, daterend uit de tijd van landvoogdes Maria-Thjfres ia, voor- Idig heeft laten restaureren. Voorpost» toonde foïo's van de tokkelende Stadhuisgevel, van likgewas dat op het Belfort groeit, meen uitkankerende zijgevel van het 1-Hospitaal, van de dermis wek- ide toestand van het «Heerhuis Van ingenhove» (Voormalig Vredege- Jit) in de Kapellestraat, van de lekke n en uitgekankerde muur van de gijnhofkerk, van het vieze verlaten lis «Oud Baasken» rechtover de St. latlenskerk en andere meer. t alles is vanzelfsprekend weinig irtverheffend vooral in dit jaar van de inumenten. Volledigheidshalve moet worden vernield dat reeds onder het vorig bestuur een deskundig archt tekt werd aangesteld voor hel herstellen van het Belfort, maar deze verstek Int gaan zodat een drietal jaren geleden het huidig bestuur een andere deskundige aanstelde die ook plans indiende welke echter nog steeds in de lade zijn geble ven. Hetzelfde geldt voorde restauratie van het «Heerhuis Van Langenhove». Vermits het om geklasseerde monu menten gaat kunnen deze werken met staats- en provinciale toelagen worden uitgevoerd en bli jkbaar heeft het Sche pencollege deze nog niet weten te be komen, tenzij principieelJaren gele den drongen wij fiij de Commissie van Monumenten en Landschappen aan op de klassering van het oudste huis van Aalst "De Stadt Antwerpen» op de hoek van de Lange Zoutstraat en het Sluierstraatje. Tharis zou het zo ver zijn. De Vereniging voor Aalsters Kuituur- schoon ijvert nu reeds zo lang voor het redden en restaureren van wat onze stad nog aan merkwaardigs heeft. Ongeacht het ten einde lopen van het monumen tenjaar en zonder rekening te houden met wat de partijen van de meerderheid .en de oppositie verdeelt is het geboden dat door allen samen iets wordt onder nomen om onze historische gebouwen van de verdere aftakeling te redden. Aalst moet nog wat meer zijn dan een karnavalstad, hoe belangrijk dit laatste ook moge wezen. Wij voegen bijgevolg onze stem bij al degene die opgaan en hopelijk steeds luider weerklinken opdat er werk zou gemaakt worden en spoed zou worden bijgezet opdat Aalst monumenten zou kunnen tonen zonder daarbij het schaamterood naar de wangen te zien klimmen. Bert Van Hoorick Tegen het nieuwe schooljaar zullen de werken voor de omschakeling van het verwarmingssysteem voltooid zijn. Het stadsbestuur besloot daartoe omdat de sleur voor aanmaken, opvullenen onderhoud van totaal voorbijgestreefde kachels niet bij te houden was. De omschakeling op aardgas zal ook meer komfort bieden aan leerlingen en leraars, zowel voor de lagere- en kleuterklassen in de dagschool als voor de leerlingen in de technische avondleergangen. Volledig in orde zal het echter pas zijn, wanneer de nieuwbouw voor deze school, zal kunnen betrokken worden. Op de stadseigendom, schuin tegenover de be staande school aan de Vuurkruiserslaan, zal deze nieuwbouw worden opgericht. Architekt Staf De Mol kreeg hiertoe reeds de opdracht vanwege het stadsbestuur. Zaterdag 20 september 1975 nodigen de B.S.P. en alle socialistische organi- :hte». iu een ikbe- )p de enen men- weer DOgSt ïn en Men ïren, en -eie, kant nul. oten d en oten ga», .end ider gen n en gen lan, en, ten tin- i der rtst tde ;en of tje Ter gelegenheid van de Partxhie- feesten vorig jaar te Moorsel was met de eigenaars van de weide naast het Parochiecentrum de fa milie De Vis, overeengekomen om op bedoelde weide een feest tent te plaatsen voorde Parochiale feesten. Enkele dagen voor de bedoelde feesten trokken de eigenaars hun toestemming in. Twee dagen voor het oprichten van de feesttent werd een briefje afgegeven met de tekst: «niemand mag op onze ei gendom een tent plaatsen». Door toedoen en veel wilskracht van het feestcomité is dan toch een oplossing gevonden zodat de tent op een andere eigendom kon gezet worden. De eigendom van de familie De Vis bleef dus braakliggend en on aangeroerd. Uit schrik echter dat hun eigendom zou gebruikt wor gden gaf familie De Vis opdracht aan een Aalsters landbouwer die een half uur voor de opening der feesten, gewapend met traktor en ploeg aanrukte en diepe greppels jn de weide ploegde om aldus te be letten dat de weide als parkeer plaats voor wagens zou gebruikt worden. Thans, gedurende het weekend van 24 augustus gaan opnieuw de jaarlijkse Parochiefeesten door. Groot was de verwondering van de inwoners toen men zondagoch tend bemerkte dat de grote weide, eigendom van de familie De Vis en palend aan de weide waar dit jaar de feesttent zou worden opge richt, opnieuw volledig was om geploegd, om aldus te beletten dat deze weide als parkeerplaats zou gebruikt worden. Aldus heeft de conservatieve fa milie De Vis de inwoners van Moorsel en vooral het inrichtend feestcomité belet om hun feeste lijkheden degelijk te organiseren. Men moet zich terecht de vraag stellen of de familie De Vis wer kelijk buiten de gemeenschap leeft. Het kasteel De Vis, aan de afrit van de autosnelweg te Aalst, dat met de dag steeds meer vervalt en in een deerniswekkende toestand geraakt. In een vorig nummer stelden wij de vraag wat het Ministerie van Openbare Werken zinnens is met dit domein. saties alle leden, vrienden en simpati- santen uit om vanaf 14 uur de viering bij te wonen van onze kameraad Entiel Milo, twintig jaar burgemeester van onze stad. Vanaf 14 uur verzamelen we immers aan het Volkshuis voor en optocht door de voornaamste straten van de stad. Pgt. Willy Claes, nationaal voorzitter, zal hieraan deelnemen en zal tevens voor het vertrek, om 14.30uureen toe spraak houden. De feestoptocht moet een toonbeeld van zegewil worden voor de komende gemeenteraadsverkiezingen in Groot-Ninove. Met onze fanfare en majoretten in prachtig uniform en met eventueel ook onze harmonie uit Aalst of onze fan fare uit Geraardsbergen hebben al onze partijgenoten, vrienden en militanten uit Ninove en de fusiegemeenten de plicht aanwezig te zijn. Na de ontbinding van de optocht heeft in de feestzaal van het Volkshuis een volks hulde plaats aan de Kd. E. Milo. Aldaar zullen toespraken worden ge houden door de voorzitter van de B.S.P.-afdeling Ninove en de voorzit ter van de B.S.P.-federatie. Tot slot heeft een gezellig samenzijn plaats, opgeluisterd met dansmuziek voor jong en oud, met tevens passend koud buffet voor iedereen. Een feestdag waarop U, vriend-lezer, samen met familieleden en vrienden, zeker zult willen aanwezig zijn. Wij brengen hulde aan kd. Milo en meteen aan al onze socialistische pioniers te Ninove en het betekent ook de start van de voorbereiding en de campagne voor de gemeenteverkiezinge. 1976. 5SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS Een nieuwe kunstgalerij, genaamd «S - 65» van de h. Hoviele zal begin sep tember haar deuren openen in de Spaar zaamheidstraat 65. Deze galerij zal niet toevallig gelijk wat brengen maar voornamelijk de nieuwe figuratie laten aan bod komen. De eerste tentoonstel ling zal werk bevatten van Yvan Theys en lopen van 6 september tot eind okto ber. Verder worden er exposities ge houden om de twee maand. Vernomen wordt dat de verschillende Aalsterse Galerijen, nl. Pieter Coecke, Valerius De Saedeleer, New Reform, Elias uit Wieze en de nieuwopgerichte S- 65 samen programma-affiches zou den uitgeven. ■5SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS Wanneer men hel resultaat van iets meer dan één jaar regeringswerk van de ploeg Tindenutns overschouwt, dan kan men moeilijk van een positieve balans spreken. Op essentiële punten van 's lands beleid heeft de regering Tindemans gefaald, en het ziet er niet naar uit dat hierin spoedig beter schap zal intreden. Vandaar onze vraag: regering Tindemans hoelang nog? Verdedigers van deze anti-socialistische ploeg hebben in het verleden met allerlei argumenten gepoogd het bestaansrecht van deze ploeg te verrecht vaardigen: hun argumentering wordt echter voortdurend door de feiten tegengesproken. De feiten tonen aan dat deze regering onbekwaam is om aan de economische problemen een oplossing te gevenOok voor de man in de straat en voor iedere huismoeder is het duidelijk dat wij er niet op vooruit zijn gegaan, integendeel! Het kan ook moeilijk anders, vermits deze regering het vertrouwen van de brede volksmassa (arbeiders, bedienden, kaders, middenstanders, land bouwers) mist! Haar samenstelling is niet alleen zeer hvbried traditionele partijen naast Waalse taaiextremisten)Maar vooral werd ze in het leven geroepen door enkele fanatieke rechtse politici in een anti-socialistisch reflex. Zij wilden kost wat kost bewijzen dat het ook zonder de socialisten kon! Dat zij meteen de werkende klasse in twee blokken verdeelde en tegen mekaar opzette, was hun de minste zorg, want met Tindemans zou het toch anders worden En het is anders geworden, maar hoe! Een regering die het vertrouwen van het volk verloren heeft Brede lagen van de bevolking verloren al vlug het vertrouwen in de regering Tindemans, in de beloften over dat anders worden. Niet alleen is deze regering erin geslaagd de ganse onderwijswereld tegen zich in het harnas te jagen, ook de middenstanders kwamen massaal met hun eisen naar Brussel om een verbetering van hun toestand te eisen. Zeer interessant als barometer van het geringe vertrouwen dat de regering TINDEMANS thans nog bij de bevolking geniet, was de recente opiniepei ling van DIMARSO in de periode 13-27 juni bij de Belgische bevolking omtrent hun mening t.a.v. de recente aankoop door de regering Tindemans van het Amerikaans gevechtsvliegtuig. Treffend is dat slechts 24 %van de Belgische bevolking achter de regering staat in deze zaak. Een veel grotere groep, nl. 31% van de bevolking, sprak zich tegen deze regeringsbeslissing uit. Een nog belangrijker deel van de Belgische bevolking, nl. 45% verklaarde zich niet te kunnen of willen uitspreken over deze regeringsbeslissing. Bemerk dus dat 76%. van de Belgische bevolking niet achter de regering staat in haar recente vliegtuigaankoop-heslis sing! Een regering die alleen werkloosheid aan de jongeren heeft aan te bieden De regering Tindemans heeft ons vroeger welvarend land in een structurele crisis geloodst: momenteel tellen wij meer dan 170.000 volledige werklo zen, benevens een gedeeltelijke werkloosheid waarbij zo'n 150.000 werk nemers betrokken zijn (zijnde 96.000 volledig werklozen equivalent) dan komt men gemakkelijk tot een werkloosheidscijfer van meer dan 300.000! Het meest verontrustend verschijnsel is wel de massale jeugdwerkloosheid Men verwacht nl. dat zowat 120.000 tot 130.000 afgestudeerden, waaron der 10.000 gediplomeerden van het hoger onderwijs, op de arbeidsmarkt zullen terecht komen. Voor hen heeft de regering Tindemans geen oplos- sing Bedrieglijke en Anti-sociale indexmanipulatie Onze bevolking lijdt bovendien onder de voorthollende prijsstijgingen. Zij nemen zulk een drakonische vormen aan dat de regering er niet langer meer voor terugschrikt de index der consumptieprijzen openlijk te manipuleren Normaal had de index voor de maand juli moeten stijgen met 2,12 punt (hetzij meer dan 25 punt op jaarbasis) De regering knoeide echter derwijze met het indexcijfer, dat deze in juli slechts met.39 punt omhoog schoot, wat nog een rekord is van 16 punten op jaarbasis. Het is onaanvaardbaar de werknemers; te beroven van één of twee loon of weddeverhogingen waaróp zij krachtens de plaatsgevonden prijsstijgingen recht hadden. Ziedaar'hel recentste staaltje van de anti sociale politiek van de CVP- PVV - RW regering TINDEMANSDe staats hervorming en de gemeenschapsproblemen: weldra een breekpunt voor de ploeg Tindemans? Op het stuk van de gemeenschapsproblemen en de staatshervorming begaf de regering Tindemans zich op één-dag-ijs: er kwam niet alleen een zg. voorlopige gewestvorming, om minister Perin te plezieren (gewestvorming die door ruime kringen in Vlaanderen werd afgewezen op grond van zijn ongrondwettelijk karakter of omwille van zijn Vlaamsoninteressant karak ter), er kwam nog de lakse houding van de regering bij inzake de taaltoe standen te Schaarbeek (waarom onderneemt de regering géén nieuw wet gevend initiatief, zodat ze kan optreden tegen Nols?) Maar als klap op de vuurpijl kwam daar nog de afschaffing van de Vlaamse randfëderaties rond Brussel bij: onder franstalige druk, zg. als compensatie voor een gemani puleerd plan van fusies in Vlaams Brabant, werd de gordel van smaragd opgegeven! Mag eraan hernnerd worden dat het plan voor deze Vlaamse gemeenten zoals het nu voorligt in grote lijnen overeenstemt met het oorspronkelijk plan en dat'de gordel van smaragd dus enkel en alleen aan een franstalig chantagemanoeuver werd opgeofferd door onze Vlaamse CVP- PVV exellenties en dit enkel en alleen om het leven van dit «model - kabinetnog wat te rekken. Hoeveel dergelijke manoeuvers zal het Vlaamse hind nog te verduren krijgen vanwege het kabinetTindemans vooraleer het er het bijltje zal moeten bij neerleggen, maar dan onder massaal Vlaams protest. De afschaffing van de gordel van smaragd doen voorkomen als een stap in de richting van de uitdunning van de administra tieve pyramide is gewoon belachwekkend zowel omdat deze instellingen in de eerste plaats als Vlaamse buffersbedoeld waren en niet als admini stratieve entiteiten als omdat het hier om een eenzijdige en alleenstaande maatregel ten nadele van de Vlamingen betreft. De gemeenschapsproble men en dus ook hel probleem van de randf ëderaties) zouden toch alleen in een globaal pakket aangepakt worden, niet waar? Een rampzalige financiële toestand: leven van de wanorde Sluitstuk van het- regeringswerk is we! de rampzalige financiële toestand van het land! Zelfs de PVV-voorzitter spreekt van een krater in de begro ting. Ook oud- PVV-minister Henrion is allesbehalve mals voor zijn PVV- collega Willy De Clercq, de huidige minister van Financiën. Hij verwijt de huidige ministers dat zij leven van de wanorde. De liberale minister van financiën De Clercq die vorig jaar reeds door een handig anticipatiema- noeuver miljarden meer fiscale inkomsten afroomde dan hij normaal had mogen innen, staat voor een -gat- in de begroting voor 1976 dat op 80 miljard wordt geraamd. Voor 1975 is bovendien nog een tekort van 25 miljard te voorzien. De regering houdt zich recht met leugens: zo heet het nu dat zij volgend jaar aan -deficit spendingwil gaan doen d.w.z. dat zij een tekort op de begroting wil aanvaarden om het jaar rond te krijgen). Dit is andermaal klinkbare onzin, want de regering heeft in haar begrotingsontwerp ge woonweg niet de nodige financiële middelen opgenomen om onze economie in 1976 aan te moedigen! Het masker voor het regeringsgezicht begint we! er te spannen! Martin HUTSEBAUT Pol. Secr. BSP-afd. Aalst Geruchten doen de ronde dat Friac in faling zou worden gesteld of hoe dan ook zou worden gelikwideerd. Deze geruchten zijn alleszins voorba rig. Bij streekeconomie zouden nieuwe kredieten worden aangevraagd. Het gaat om belangrijke bedragen, tiental len miljoenen die nodig zijn voor nood zakelijke investeringen die de concur- rentiele positie van Friac t.o.v. de Ita lianen en Denen moeten versterken, maar die ook moeten dienen om de schulden van het bedrijf aan de R.M.Z., de stad en andere schuldeisers te betalen. Waarschijnlijk zullen eerstdaags des- omtrent belangrijke' beslissingen val len. Ons interesseert vooral de toekomst van d« paar honderd arbeiders/bedien den en kaders van de onderneming. Friac is het enig diepvriezersbedrijf in België. Het bedrijfskapitaal is zeer ge ring in vergelijking met-het verhandeld kapitaal. Desnoods moet het bedrijf overgaan naar de openbare sektor.

Voor Allen | 1975 | | pagina 1