LAAMS H FALLUINTJES BLIJVEN PROTESTEREN! BAL BAL Fabelta Ninove Nieuw overleg Akzo 12 september ANNICK DE NIEUWE AALSTERSE BLOEMENFEE Hoogste tijd voor linkse eendracht in Portugal STOP DIE COMEDIE, MENEER TINDEMANS A LNTI-FUSIECOMITE'S HANDELEN KRACHTEN {OOR NATIONALE AKTIE EN R- VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1975 24* JAARGANG NR. 32 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT -WW: B.S.P. AALST VOLKSHUIS van Bert Van Horick en mandataris sen Zaterdag 8 november te 21 uur Zaterdag 15 november te 21 uur GERAARDSBERGEN VOLKSHUIS Senator Vernimmen Zaterdag 11 oktober te 20 uur ag- langs del elen van n in het door het LLEN Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AAlST TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 95.24.64 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Georges Spitaels, Houtmarkt 1, 9300 AALST De anti-fusiekoorts kwam ook te voorschijn tijdens de faubourg-feesten te Baardegem. verschillende delen van het laamse land kwamen vertegenwoor- igers samen van gewestelijke comité's ie het tegen de voorgenomen en opge- samenvoeging van gemeenten pnemen. ij besloten kontakt op te nemen met srgelijke comité's in Wallonië en de actie op nationaal vlak te bundelen. Een voorlopig bestuur werd opgericht. In Limburg zijn de kristelijke tegen standers van de fusies overgegaan tot de oprichting van een nieuwe partijlos van de C.V.P. en «Kristendemokrati- sche Unie» genaamd. De vertegenwoordigers van Erika-Glanzstoff (Akzo) en van de vakbonden uit Nederland, België en Duitsland besloten op 12 september opnieuw bijeen te komen. Inmiddels zullen geen ontslag-aanzeggingen plaatsvinden. Het ordewoord blijft: oppassen, waakzaam zijn. Ie Aalsterse avond die plaats had vrij- agavond in de Keizershallen kende en enorme belangstelling en bijval. luizenden waren gekomen om de alsterse lolbroeken aan het werk te ien. De karnavalplunjes werden uit de ast gehaald, want verkleedden kregen ratis inkom. Maar om dit voordeel het echter niet. Stilaan wordt een raditie opgebouwd. Wat vrijdagavond nde bomvolle hallen gebeurde zal on- jetwijfeld uitgroeien tot een soort offi- :iële Aalsterse zomerkarnavalHet 'erbond der Aalsterse karnavalgroe- ten, dat deze avond inrichtte, had er ijn best voor gedaan om het succes te 'erzekeren. (adat het orkest de F. SBand de avond had ingezet met een medley van Aals terse liedjes, deden de Aalsterse Gilles hun intrede. Het klompengestamp en de vertrouwde Gillesmuziek brachten er meteen de stemming in. Keizer Ka- miel verzorgde de presentatie. De Ajuinboer, verkleed als koorddanseres, zette als eerste van de lange rij mede werkers, de show in. In zijn minirokje liep hij gezwind over een koord, die voor alle zekerheid op de grond was gelegd. Nadien bracht bloemenfee My- riam twee liedjes als afscheid van haar eervolle ambtsperiode. Zij had vervol gens de eer de gewezen bloemenfeeën voor te stellen. Toneelgroep «Hoger Öp» bracht een sketch die echter moei lijk tot haar recht kwam, gezien de ge luidsinstallatie zich daar slecht toe dient. Het Corum Alostum Imperiale wrong zich van het ene kostuum in het andere om «de moede», «schoerebeik» en «de vliegers» te zingen. De twee Johnny's en Jacky die samen het stem mingstrio vormen, brachten «d' Hoeige Vesten» en «Oilsjt 1900». Dolf Van den Berghe had zich voor de gelegen heid in een clownpak gestoken. Her man Daeleman bracht 't Ketje» op een manier die we van hem gewoon zijn, dit wil zeggen voortreffelijk. Voor de pauze bracht Keizer Kamiel nog twee liedjes om het eerste gedeelte af te ronden. De prinsencaemere voerde vervolgens een sketch op, waarin Si- mone D'Hondt verkleed als bloemen fee de zaal aan het gieren bracht. Harry Pinky stelde twee nieuwe liedjes voor. Geraardsbergen - De eerste en hopelijk niet de laatste kunst- en ambachtsmarkt. (foto A.D.B.) Nooit voordien heeft de katholieke pers in ons land zoveel inkt aan Portugal besteed als sinds het ineenstorten van het vijftigjarig fascistisch bewind van Salazar, doorheen al die jaren gesteund door de Portugese clerus en de katho lieken. Em. Van Cauwelaert wijdde er deze week opnieuw een hoofdartikel aan dat, hoezeer het ook de Portugese socialisten van Soares in het gevlei neemt, al te simplistisch is en'nogal verdacht pekt. Wij kunnen degenen niet volgen die zich in een blind anti-communisme storten, en wij weten uit ervaring dat zij nadien het vel van de Socialisten wil len. Wij kunnen ook de Belgische K.P. niet volgen voor dewelke al wat door haar zelf of haar zusterpartijen ondernomen wordteen credo is. De K.P. heeft altijd gelijk en daarmee basta. Het is nutte loos er over te redetwisten. In «De Rode Vaan» werd «Voor Allen» aan gemaand de mening van de B.S.P.- federatie Aalst weer te geven. Wie een objektief oordeel wil vellen en even objektief de lezers wil voorlich ten, staat voor een zeer moeilijke taak, vooral wanneer het om een weekblad gaat, vermits de situatie in Portugal bijna dag na dag verandert. Het is van hier uit niet gemakkelijk om klaar te zien in de Portugese situatie, vermits men er in Portugal zelf niet klaar inziet. Duidelijk is alleen dat de fascisten, de rechtsen, de reaktie in Portugal profite ren van de verdeeldheid van de linkse krachten om tot het tegenoffensief over te gaan. De heksenjacht op communis ten en aanverwanten in het Noorden van het land, het in brand steken van hun lokalen is hiervan het meest door slaggevende voorbeeld. Maar indien zich dit kan voordien, dan ligt de fout en de verantwoordelijkheid hiervoor bij de linkse partijen die me kaar bevechten. De Portugese K.P. van Cunhal kan niet volhouden haar politieke lijn te willen opleggen, na verkiezingen waarin zij slechts 16 th. van de stemmen behaalde en zij blijkt weinig geestdriftig te zijn voor een raden-socialisme waarin zij allicht te weinig aan bod zou komen. De Socialistische Partij van Soares schijnt ook al niet van geestdrift te bla keren voor een direkte democratie langs fabrieks-stads- en wijkraden die op zelfbeheer zijn afgestemd, daar zij meent meeraan haartrekken te kunnen komen in een uitsluitend parlementaire democratie naar Westers model, ver mits zij 38 th. van de stemmen behaal de En dan spreken wij nog niet over de kleinere linkse partijen noch over de strekkingen in het leger. Het is aanmatigend in deze omstandig heden en verwijderd van wat zich in Portugal afspeelt een oordeel te vormen en dit aan lezers op te dringen. Wij schreven het nog vorige week in «Voor Allen» en het is onze mening van bij den beginne dat een socialisti sche maatschappij in Portugal, ge schoeid op democratische leest, in vrijheid, slechts mogelijk is mits een heid in vertrouwen van alle linkse krachten. Wat er nu gebeurt is treurig, lamenta bel, spijtig. Het is de hoogste tijd in Portugal dat alle linksen front vormen op een ge meenschappelijk programma. B.V.H. Felicitaties van volksvertegenwoordiger Van Hoorick voor de nieuwe bloemenfee. Na het tweede optreden van het Corum Alostum Imperiale legde Prins Bob even uit wat de affiche van de jaarbeurs eigenlijk voorstelde. Gewezen prins Michel bracht een nieuw lied, waarop alle deelnemers in een geweldige apotheose «Oilsjt viert Karnaval» zongen. Het was al vrij laat als het doek dicht ging voor het publiek dat de slogan van Kamiel «doeng men voesj?» enthoesiast beantwoordde. Za terdagavond was het aan de zeven jury leden, (allen dames, het is ook in Aalst het jaar van de vrouw) en aan het pu bliek om een waardige opvolgster van bloemenfee Myriam te verkiezen. Kandidate Annick Deprez, een schoonheidsspecialiste uit Aalst, sprak eenvoudige doch ontroerende woor den, om haar toe te laten als bloemen fee haar stad te dienen, te trachten van Aalst een stad te maken waar het prettig is om te leven. Hilde Baes uit Gent dacht vooral aan de ouden van dagen. In het dagelijkse le ven mannequin, rekent zij zichzelf tot het sportieve type die het vooral voor Merckx opneemt. Sylvia Lauwers uit Antwepren, even eens een mannequi n en fotomodelleek op body-building gesteld te zijn. Zij bracht een letterspeling op de beginlet ters van Aalst en Antwerpen. Spijtig dat het aflezen van haar tekst niet heel vlot gebeurde. Na beraadslaging van de jury en de stemming van de zaal, bleek uiteinde lijk dat Annick het had gehaald, vóór Sylvia en Hilde. Een ontroerde Myriam nam afscheid van haar publiek en over handigde het kroontje aan de nieuwe bloemenfee. Aalst blijft dusdanig in het bezit ervan en daar scheen het publiek blij om te zijn. Men mag wel spreken van een ge slaagde jaarbeurs, die op een grote pu blieke belangstelling kon rekenen. Hoogst waarschijnlijk zal het aantal be zoekers de veertigduizend bereiken. Het blijft echter jammer dat er zo weinig kandidaten voor de bloemen- feeverkiezing opdagen. Als men de lange lijst van'waardevolle prijzen be kijkt, is dat echt ongelooflijk. Je zou kunnen zeggen: «dat is alleen bij ons mogelijk»Aalst laat zijn zere hoofden en pijnlijke voeten rusten. De oude Keizershallen worden weer stil, tot volgend jaar met Karnaval. Toen de C.V.P. bij de laatste verkiezingen haar campagne voerde rond de slogan «Met deze man Wordt het anders» heeft waarschijnlijk niemand gedacht dat het inderdaad ZO anders zou worden als het geval is geweest. Want, verre van de verantwoordelijkheid voor de dramatische sociaal- economische toestand volledig in de schoenen te willen schuiven van de heer Tindemans, toch moeten wij de klungelachtige handelswijze van de conserva tieve regeringsbende aanklagen. In plaats van de handen, uit de mouwen te steken en afdoende maatregelen te nemen om de economische situatie te verbeteren, plant de eerste minister doodgemoeder eerd een nieuw partijtje gemee'nschapsdiscussieEr schijnt plots opnieuw slechts een enkel probleem belang te hebben: het zoeken naar een zogezegd definitieve regeling van de gemeenschapsbetrekkingen. Wij zullen de laatsten zijn om te ontkennen dat er voor eens en altijd een einde moet komen aan de steriele en uitputtende discussies tussen de onderscheiden taalge meenschappen. Wij kunnen nochtans niet aanvaarden dat men nog maar eens de taalkwestiegaat gebruiken als bliksemafleider om de barslechte sociaal- economische toestand te verdoezelen. Wij kunnen ons in dit alles niet ontdoen van de indruk dat de heer Tindemans zijn besluiteloosheid en onbekwaamheid tot het keren van het tij, tracht weg te moffelen door het zwaartepunt van de discussie te verleggen naar een terrein waar hij zich beter thuis voelt: de gemeenschapsbetrekkingen. Voor iemand die nog minister voor gemeenschapsbetrekkingen is geweest, is het inderdaad een klein kunstje om de passies tussen de taalgemeenschappen opnieuw op te rakelen. Vooral, als hij daartoe kan steunen op de hulp van de machtige katholieke en liberale kranten. Deze hulp bewijst trouwens dat we hier te doen hebben met een goed georchrestreerde campagne van het conservatieve machtsblok. Allicht trachten zij op dergelijke wijze de «Herfststormen» waarover A.B.V.V. - secretaris Debunne het had, af te zwakken of althans te onttrekken aan de aandacht van de bevolking. In ieder geval bewijst de heer Tindemans en co dat zij in al hun burgerlijkheid geen idee hebben over wat leeft bij de arbeidende klasse. Zij vergeten dat de doorsnee arbeider reeds te veel gesensibiliseerd is voor de ernst van de sociaal- economische chaos; waarin het kapitalistische systeem hen opnieuw heeft gestort. Zelfs de grootste karpersprongen van een zieltogende regering kan hen niet meer afleiden, omdat elkeen voldoende beseft dat de welvaart yan ieder op het spel staat. Indien de heer Tindemans en al zijn ministers en staatssecretarissen onbe kwaam zijn om de maatregelen te nemen, die zij moeten nemen, dan dienen zij de gepaste conclusies te trekken en het af te stappen. De bevolking is momenteel zeker niet gediend met een nieuwe taalstrijd, al tracht men die voor te stellen als een «gesprek van gemeenschap tot gemeenschap». Elkeen weet voldoende dat er met de fanatici van V.U. en F.D'.F. - R.W. niet te praten valt. Als de heer Tindemans de bevolking een dienst wil bewijzen, dan kan hij dat door een nieuwe sociaal-economische politiek te voeren. Laat hij de alternatieve voorstellen van het A.B.V.V. eens bestuderen en daarop zijn politiek baseren Laat hij afdoende maatregelen nemen om de werkloosheid re bestrijden. Of wacht hij tot er nog enkele tienduizenden bijgekomen zijn? Laat hij maatregelen nemen om de tienduizenden pas-afgestudeerden passend werk te bezorgen. Het is voorwaar geen democratisering van het onderwijs als men de kinderen van arbeiders met hun diploma aan hun lot overlaat en hen veroordeelt tot de lijdensweg van het stempellokaal Waarom neemt de heer Tindemans geen maatregelen om de koopkracht van de verbruiker te beschermen in plaats van hem te bedriegen met indexmanipulaties. Waar blijven de maatregelen om via overheidsinitiatieven de economische be drijvigheid opnieuw tot leven te wekken. Of is het nog niet voldoende duidelijk dat het priveinitiatief niet alleen in gebreke blijft, maar zelfs de welvaart van de gehele bevolking in gevaar brengt. Het wordt tijd dat de werkende klasse de Heer Tindemans en zijn conservatieve regering duidelijk maakt dat zij niet gediend is met het oprakelen van de taalkwes tie, maar dat zij eist dat er afdoende maatregelen worden genomen om haar werkgelegenheid te beschermen. Als de heer Tindemans daar niet toe bekwaam is, laat hij het dan aftrappen. Het wordt tijd dat het ANDERS Wordt, maar niet het anders van Tindemans en co. Vernimmen W. Senator - -S -SU ■iTftff

Voor Allen | 1975 | | pagina 1