LAAMS DESPAANSE BLOEDHOND SFEERVOL STATUTAIR SVV-CONGRES Minister Chabert broodrover van de arbeiders GEVAARLIJK SPEL MR. TINDEMANS! wmmtm STANDPUNT INZAKE AUTO - STRADE IN GERAARDSBERGEN tfEN- Onze toegangswegen zijn meer dan gebrekkig! Zijn er autostrade'* te veel Kunnen snelwegen of aanpassing van bestaande wegen de oplossing brengen? VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Zijn de problemen van het leefmilieu niet belangrijk Openbaar vervoer in menselijke voorwaarden? Besluit i tte Po s wij ded id, wijsi zijn eenvj doek datj en minim maar zolj isschien imelijk s, geen dit palet pui orden, net de hilder: de en en van enot, VRIJDAG 17 OKTOBER 1975 24e JAARGANG NR. 38 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. 8 tder diet V dat ]di gent ilii gesl door de de data: grote belangstelling had het p4eejaarlijks statutair kongres van de V. der arrondissementen Aalst- lenaarde plaats in het Huis der So listen te Aalst. federale voorzitster gez. Bauwens lia verwelkomde de talrijke opgeko- Canneg en afgevaardigden van alle plaatse- ke S.V.V. -afdelingen, idat zij posthuum een hulde bracht nde verdiensten en toewijding van de zellin COTTYN - DE WITTE Si- onne opgebracht inzake de S.V.V. idervakanties in 't bijzonder, onder zij het verlies dat haar «heen- an» meebracht in de S.V.V. rangen. Rekening houdend met deze evolutie dient aandacht te worden besteed aan het verschaffen van behoorlijke klaslo kalen en de nodige uitrusting. Provinciaal Socilistisch Vrouwenak- tiekomitee werd opgericht waarin al de federale S.V.V. -sekretaressen van Oost-Vlaanderen zijn opgenomen en dank zij deze coördinatie werd voor de eerste maal dit jaar, ter gelegenheid van de Lentebeurs te Gent, een provinciale vrouwendag ingericht een manifesta tie waar onze S.V.V. -afdelingen tal rijk op vertegenwoordigd waren. Permanente opvoeding wordt een noodzakelijkheid in deze snel wijzi- C.S.C :swerk ENEN. tur. we vast ij vingen :markt 1 vorden. ingrijke jp P.R Molen- twerker Een zicht op het bureau tijdens de toespraak van Vic Van der Heyden. [WEE JAAR V.V. -AKTIVITEIT ,V.V. -sekretaresse VANDERNIE- EN Adrienne begon met haar genoe- en uit te drukken over de verkleefd- :id en de trouw, alsmede de zeer ak- eve medewerking die reeds jarenlang tS.V.V. -militanten bezielt. Bewijs »arvan was dat meer dan 60 S.V.V. lossche tstuursleden werden betrokken in de «1de op de federale dag van Bond loyson de Ronse. Ze behandelde ach- treenvolgens volgende onderwerpen: iindervakanties, betekenen nog altijd ten zeer belangrijke aktiviteit en de eelname en interesse gaat terug de ioogte in. Zo wordt gedacht aan ver- luiming van deze S.V.V. indervakanties zowel in het binnen- and (Ardennen) als in het buitenland Oostenrijk). )e nadruk werd gelegd op de uitbrei- r wat hia leven van et haddei [ng van S.V.V. -vakanties voor gehandicapte kinderen waarbij vooral moet aangestuurd worden om het ver- an woedt te makel verdachte e boeren, tl honder rvarenei verpen te :ht echtei ten. 1 oktobei kens een 'ebrachl, e galeien n beulen Ie namen 'eneraal, ;n, allen s Pijcke, allabora- paille te rouwens "ood van lzeke en Ie Lichte werden ïerkt, en agd. Zij k. Waar s dichter rschoten k van de was het oracht. ien met licht dal ttad» in aescho- ;rootva- Boontje 'uitenkan- jouwen en de medewerking van de ou ders te winnen. De ouders moeten weten dat hun kinde ren de nodige zorgen worden verstrekt en tevens gespecialiseerd personeel voor hen ter beschikking is en het doel is deze kinderen te betrekken in een echte» vakantiesfeer. Een werkgroep met ondervindingsrijke moniteurs werd opgericht om mede- Kerking te verlenen aan de opleiding van jonge kandidaat-moniteurs en mo- litrices. Een dankwoord ging precies naar al deze moniteurs en monitrices die het «ikses van de S.V.V. -kindervakanties hielpen verzekeren dankzij hun volle dige inzet en medewerking. bewijs van deze onbaatzuchtige medewerking werd geleverd door op del kongres vakantiezegels aan de aan wezigen aan te bieden. gende maatschappij daarom dienen de vormings- en vervolmakingskursussen zodanig te worden ingericht dat het oc casionele t.t.z. de studieweekeinde worden aangevuld en bestendigd door kursussen in alle S.V.V. -afdelingen. Verder werd aandacht geschonken aan het abortusprobleem, het verant woord speelgoed, de solidariteitsak- tie voor Chili en de medewerking in de strijd tegen de kanker. Een speciaal woord ging over het maandblad «De Stem der Vrouw» een voortreffelijk instrument voor de S.V.V. -beweging en de uitreiking van de kindskorf die nog steeds zijn eduka- tieve waarde blijft behouden. Belangrijk wordt dat naast de materiële behoeften meer aandacht wordt ge schonken aan de uitbouw van sociale diensten waar eenieder, waar elk gezin de nodige daadwerkelijke steun en be geleiding vindt voor alle menselijke problemen. de vrouwen helpen t om beter hun rol te vervullen Onder dit thema vervolgde de S.V.V. sekretaresse Paschier Christiane dit rijkgevulde tweejaarlijkse aktiviteiten- verslag en had het vooral over: De afdelingen en het afdelingswerk kan zo worden belicht dat het aantal afdelingsbesturen nu 52 bedraagt wat toch nog een stijging betekent rekening houdende met de fusies van gemeenten en waarbij een belangrijk aantal S.V.V. -leden die vroeger nooit be trokken werden in een S.V.V. vergadering, omdat in hun eigen ge meente een afdeling niet leefbaar was, zij nu in de gelegenheid worden gesteld deze samenkomsten bij te wonen. Het vertrekpunt van alle aktiviteiten zijn na tuurlijk de bestuursvergaderingen waarvan de bestuursleden de nodige in spanningen leveren opdat het de nodige Een bomvolle congreszaal aandachtig luisterende congressisten. Huishoudelijke leergangen, blijven eensukses kennen. Het aantal kursisten s|ijgt van jaar tot jaar en zo wordt voor Eet nieue schooljaar het aantal van 450 kursisten, onderverdeeld in 34 klassen, overschreden. interesse zou opleveren van de aanwe zigen op de algemene vergaderingen. Op deze algemene vergaderingen wor den rond bepaalde tijdstippen themas behandeld die met regelmaat terugke- Rond de eindejaarsfeesten is het telkens opnieuw interessant een onderwerp te behandelen dat verband houdt met de keuze van het speelgoed. Op het einde van het schooljaar is het steeds interes sant te spreken over de studie- en be roepskeuze terwijl ter gelegenheid van de opsporingscampagnes van kanker het steeds nuttig is te spreken over het preventief geneeskundig onderzoek. Op de traditionele moederfeesten wer den steeds onderwerpen en program ma's aangeboden die de vrouw in het bijzonder konden interesseren terwijl de eindejaarsfeesten er steeds opge richt waren vooral het kind te boeien door poppentheater, optreden van een goochelaar, teken- en kinderfilmsenz De klubavonden kennen verder een enorm sukses mede door het gevari eerde dat daar wordt aangeboden, dit zijn: politieke informatie en opvoe ding, kulturele manifestaties, zelfdoe- aktiviteiten (bloemenschik- ken, hobbywerking) sportaktiviteiten (turn- en zwemklubs). In dit verband deed gez. Passchier Christiane een warme oproep opdat alle S.V.V. -kernen bij het programmeren van hun aktiviteiten en aktieve vrije tijdsbesteding zouden inlassen. De dienst voor gezins- en bejaarden hulp kent steeds meer uitbreiding en belangstelling. De 26 gezins- en be jaardenhelpsters presteerden in totaal 68.556 werkuren. De talrijke aanvra gen die deze dienst kent onderlijnt de werkelijke behoefte. Daarom ook wil Bond Moyson als mutualiteit zich fi nanciële inspanningen getroosten en de stimulator zijn om deze dienst nog ver der uit te bouwen. Tevens werd gepleit voor meer waardering voor het beroep van de gezins- en bejaardenhelpster> A. Van der Niepen Verder werden nog het werk voor kin derwelzijn, de educatieve vergader ingen, het bejaardenverlof onder de loupe genomen. 1975. INTERNATIONAAL JAAR VAN DE VROUW Nadat de kd. Vanderheyden, federaal voorzitter van Bond Moyson, in een gloedvolle en zeer aandachtig beluis terde toespraak de groet van de Ge meenschappelijke Aktie had gebracht, werd door gez. Heyvaert Marie- Jeanne, adjunkt-Nationaal Sekreta- Vervoig blz. 3 Herhaalde malen werd zowel door de gemeenteraad als door verschillende politieke partijen gewezen op de nood zaak de Vlaamse Ardennen te omslui ten en een degelijke infrastructuur te bezorgen. Niemand zal durven ontkennen dat de reden van ontvolking gebrek aan werkgelegenheid gebrek aan een degelijk uitgerust openbaar vervoer de werkelijke reden zijn van onze achter uitgang. Wanneer wij enkele jaren ge leden nog, de industriële achterstand van het Vlaamse land bestendig als «het probleem» hebben aangeklaagd dan moeten wij nu ook de gevolgen van onze daden ergens ondergaan. Wie zou er durven beweren dat de baan Gent - Geraardsbergen - Mons nog al tijd beantwoord aan de moderne eisen van het verkeer, met zijn tientallen bochten betekent zij niet alleen een be stendig gevaar voor de weggebruikers, maar ook voor de voetgangers en zeker voor de schoolgaande jeugd. Zou het misschien beter zijn de Astridlaan tot werkelijke dodenbaan om te vormen? Ook de verbinding Brussel - Geraards bergen is ver van ideaalDe aanleg van ons industriepark te Schendelbeke noopt er ons toe ook hier te opteren voor een degelijke infrastructuur. Ongetwijfeld: ja. Wie de evolutie ge volgd heeft van ons wegennet moet in derdaad vaststellen dat in sommige streken van het land er een overvloed aanwezig is. Maar dat mag geen reden zijn om het Geraardsbergse verder achteruit te stellen. Het is niet omdat uw gebuur in een te grote overvloed leeft dag gij arm moet blijven. Trouwens, vette varkens vergeten dat magere honger lijden, men heeft overgeindustrialiseert in sommige ge bieden van Vlaanderen met alle gevol gen daaraan verbonden. Of is het toeval dat wij het laagste inkomen en tewerk stelling hebben in Vlaanderen? De snelwegen kunnen oplossing bieden Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 95.24.64 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Spitaels, Houtmarkt 1, 9300 AALST Niettegenstaande in België het rekord aan werklozen werd bereikt 300.000 op een aktieve bevolking van 3.000.000 dus 10% vindt de ploeg Tin- demans het nog altijd overbodig de te werkstelling te handhaven. De schippers die reeds een 8-tal weken aan het staken zijn voor een menswaar dig bestaan vindt moordenaar Chabert het nog steeds overbodig aan deze toe stand iets positiefs te verwezenlijken. Wat nu met zich meebrengt dat meer dere ondernemingen over gans België zoals bv. in de Denderstreek niet meer kunnen bevoorraad worden en nood gedwongen hun arbeiders naar de stempellokalen moeten sturen, hetgeen voor verschillende gezinnen financiële en budgetaire moeilijkheden meeb rengt. En dan terug het liedje gezongen dat de koopkracht niet mag verminde ren maar de rekening toch terug betaald moet worden door de arbeidende klas- se' De Saedeleer Alfons. De om wraak roepende gebeurtenissen in Spanje maken mij allergisch. Allergisch van woede en onmacht! Van woede tegen Franco en zijn kaste die sedert de burgeroorlog in 1936 Spanje onderdrukken op eenzelfde Wijze zoals vroegere eeuwen tijdens de inkwisitie gevangenneming, martelingen gebeur den, dit alles in naam van God. Het is niet zo lang geleden dat de bisschoppen Franco bewierookten als «de redder van de kristelijke beschaving» in hun land. Allergisch, door de onmacht om ons deel bij te brengen om dit wraakroe pend regime omver te werpen. In de pers, radio en TV hebben wij gelezen, gehoord en gezien dat zovelen in machteloze woede de Spaanse am bassades en reisbureaus hebben be stormd, vernield en in brand gestoken. Uiteraard ben ik een bezadigd en nuch ter man, maar bij het zien van deze bestormingen voelde ik spijt dat ik er niet bij kon zijn. Ik zou met plezier helpen gooien heb ben met stenen en molotovcocktails naar de gelikte Spaanse moordenaars. Ik zag èn hoorde in de Nederlandse TV de oproep van verzet van een bejaarde geestelijke, die Franco het recht ont zegde zich nog «kristen» te noemen en hem toeriep: «Franco, u doet als Caïn. U vermoordt uw broeders!». Hoelang zal het nog duren vooraleer Spanje van het bloedregime verlost wordt? Franco viel in 1936 Spanje binnen van uit zee met de Moren, die altijd als de erfvijanden van het kristendom werden aanzien. Gedurende de oorlog was Spanje de boezemvriend van Hitier en Mussolini want met hun tanks en vlieg tuigen heeft hij zijn volk uitgemoord en onderdrukt. Hitler en Mussolini kregen hun verdiend loon Franco, hij bleef recht. Zijn profiteurs van het regime hebben de taak van de «ouderling» die Franco geworden is, overgenomen met nog méér scherpte dan hun leider. Is het dan niet normaal dat «enkelin gen» in opstand komen omdat de massa onmachtig is? Zijn dit moordenaars of terroristen? Waren de mannen in de Weerstand tij dens de oorlog soms vuige moorde naars? Zo moet men de zaken zien. Eindelijk ziet de kerk in Spanje klaar. Gedeeltelijk althans. Ze begint zich af te wenden van Franco, de bloedhond. Het wierookvat is opgeborgen. Ook de Paus heeft woorden van afkeuring. De kerk durft niet anders meer! Het gewe ten van de wereld is door de «Caïn- moord» voor goed wakker geschud. «Franco, moordenaar!» lazen wij op de spandoeken. Hoelang nog! voor zover men dan uiterst strenge voorschriften in acht neemt voor wat de aanpalende woningbouw betreft. De baan Oudenaarde - Gent is inderdaad een slecht voorbeeld. Tientallen doden waaronder verschillende schoolgaan- den lieten er nu reeds het leven. De aanpassingen aan bestaande wegen moet onze blijvende bekommernis uit maken en kan wat secundaire verbin dingen betreft de oplossing bieden. Wij zijn prioritair gericht op Brussel en Gent en deze verbindingen moeten maximaal uitgevoerd worden. Zeker zo belangrijk als de industrieële ontwikkeling daarom moet geeist worden dat op onze industriezone's alle vervuilende bedrijven worden ge weerd. Daarom moet een dialoog tot stand ko men met allen die extremisme terzake verwerpen, indiaan spelen in de Vlaamse Ardennen kan iedereen opbouwend een plan uitwerken zal de taak zijn van diegenen die oprecht en werkelijk begaan zijn met onze toe komst. Slechts een jaar geleden hielden wij een reeks voordrachten over «een gedurfde politiek van openbaar vervoer»Onbe grip en verwijten voor «utopie» waren dikwijls het resultaat. Bij dit pleidooi voor onze streek kregen wij zelfs van verkeersminister Chabert het ant woord: «dat onze bekommernissen op hielden op de grens van onze Vlaamse ardennen». Of mogen wij ook op dit terrein de vragende en eisende partij niet zijn? Wij blijven bij onze wens «Eerst leven» en dan gezonde en harmonische uit bouw. Wij zijn gedurende tientallen ja ren «een zwijgend gewest» geweest. Dat wij nu bij het begin van uitbouw bewijs geven van volwassenheid, een gezonde en oprechte dialoog is no dig. Diegenen die ons arm willen hou den, zouden wel eens de grote profi teurs kunnen worden van onze ver deeldheid. Onze eenvoudige, -maar bewuste en werkzame bevolking mag daarvan niet het slachtoffer worden. Willy VERNIMMEN Senator FRANCOS HOPELOZE VEf?aoN&IN65KlrfR MET H£T BLOED VAN DE SPAANSE ARBEIDERS KLASSE De regering haar zoveelste mededeling over het herstel van onze economie is zonder veel lawaai door het parlement aanhoort. Zelfs het naar beleefdheidsriekende handgeklap der meerderheid was het bewijs van verdeeldheid ten overstaan van een wankele regering. De eerste minister, trouwens zeer onzeker en oppervlakkig heeft terug zijn verantwoordelijkheid ontlopen. Ditmaal kaatst hij de bal in het kamp van de sociale partners, dus de vakbonden. Na de verklaring van enkele liberale grootmeestersdie de mening zijn toegedaan dat de regering niet ver genoeg gaat in het pluimen van de kleine man is de houding van Tindemans enigszins verklaarbaar. Maar ook daar begaat onze eerste minister de zoveelste blunder, de vakbonden zijn niet bereid, noch vandaag noch morgen toegevingen te doen op het in het verleden sindikale verworvenheden. Dit betekent dat zowel op het terrein van de index en zeker en vooral op het vlak van de C.A.O's van de vakbonden geen helpende en reddende hand moet worden verwacht. Solidariteti verkondigen onder alle lagen van de bevolking is een mooie slogan zonder inhoud, over welke instrumenten beschikt de regering om de lonen van de vrije beroepen te blokkeren? Dr Wijnen heeft trouwens nu reeds aangekondigd dat hij de intenties van de Regering totaal zal negeren. Dat betekent meteen dat er van het relance-plan niets overblijft. Het openbaar industrieel initiatief werd nog voor de geboorte door de liberale konservatie kliek ten dode opgeschrevenImmers zowel de publieke holding als de GOM's worden door zoveel procedures voorafgegaan dat zij ont kracht worden in hun werking en alleen een emballage caddeau overblijft zonder werkelijke inhoud. Voeg daarbij dat de aanval op het uitstellen van de CAO's - die trouwens sedert meer dan 30 jaar de hoeksteen vormen van sociaal overleg zoveel kwaad bloed zetten dat iedere overeenkomst met de vakbonden uitgesloten is. Dat betekent ook dat binnen enkele dagen de bat terug gaat naar het Regeringskamp, en deze of zij nu wil of niet een bepaalde houding zal moeten aannemen. Trouwens de ondertoon bij de regeringsverklaring riekt naar volmachten, volmachten om allen die met werken hun brood moeten verdienen te verplichten het soberder te doen. Deze toestand vertoont trouwens heel veel gelijkenis met het jaar 960, ook nu reeds breken sectoriele stakingen los die wel eens grotere nationale vormen zouden kunnen aannemen Wellicht zullen wij dan een andere Tindemansmoeten beoordelen, want bij deze sociale acties zullen nog heel wat andere betwistingen opduiken die de bestaande machtstrukluren weieens zouden doen kraken. De huidige crisis zit immers dieper dan men wel denkt, alleen socialistische structuur wijzigingen kunnen een passend antwoord zijn op de huidige kapitalistische wanorde.

Voor Allen | 1975 | | pagina 1