LAAMS 25 000 f, RELANCE - PLAN VAN DE REGERING iar een oplossing in het konflikt bij leerlooierij Schotte te Erembodegem? -"'•i ARNAVAL GELDPRIJZEN CSC" D UI RQIMK» C.V.P.-LIBERALE- R.W.-PLOEG TINDEMANS: ONBEKWAAM EN ANTI-SOCIAAL R] 11 NOVEMBER... DAG VAN GELUKKIGE KINDERHARTEN DAG VAN VREDE 0 E B.S.P. NINOVE VERDEDIGT C.O.O. -BELEID 1 4 SCHIFTINGEN A FINALE C.V.P. en liberalen tegen de kleine man Belgische Ionen en wedden te hoog volgens regering: Patronaat en CVP-PVV-regering de enige schuldigen VRIJDAG 7 NOVEMBER 1975 24e JAARGANG NR. 41 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 95.24.64 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: ,Cs Spitaels, Houtmarkt i, 9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vernimmen tot le Minister ndien u de PW volgt, gaan wij terug naar de toestand van 1960. de ontvetters van de PVV. protesteren niet tegen tientallen mil- oenen aan de nijverheid. [PVV. en VU. verklaren de oorlog aan het ABVV - en eisen rachtige maatregelen tegen elke loonsverhoging. [S.P.T. is een nieuwe toelage «moeder aan de haard» en in deze omstandigheden een kaakslag voor de werkende vrouw. Handen af van iedere loonindexering. ide blokkering «wedde parlementairen» is boerenbedrog en goed kope demagogie. bij de samenvattende tussenkomst |gKd. Senator Vernimmen. I huidig debat aldus Senator Ver- nen getuigt niet van herwaardering het parlement, waarop in de rege- ;sverklaring zo sterk de nadruk werd d. Het debat wordt immers ge- terwijl de besluiten van de be- Jekingen tussen vakbonden en pa- [ons nog onbekend zijn. Zodoende keten wij werken met veel veronder- Slingen, wat de geloofwaardigheid van het parlement niet ten goede komt. Van de noodzakelijke verbeeldings kracht, waarover de nieuwe minister van economische zaken het had bij zijn aanduiding, is in het herstelplan niets terug te vinden Integendeel getuigen de voorgestelde maatregelen van een gemis aan verantwoordelijkheidszin en van een totaal gebrek aan nieuwe oriën tering. Een algemene aanpak van de economi sche problemen is thans minder belang rijk dan de sectoriële of zelfs regionale aanpak. De sectoriële economische vi sie moet rekening houden met de af bouw van bepaalde sectoren. Sommige maatregelen uit het herstelplan zijn uit den boze. Men hakt toch niet de ge zonde bomen in een bos, terwijl mende dode stronken gaat bemesten. Wij moe ten er ons voor hoeden de sectoriële bedrijfsonbekwaamheid de vergoeden. In verband met de miljoenen staats hulp, die naar de marginale takken van onze economie afvloeien, kan de heer Grootjans misschien eveneens spreken over ontvetting. De politiek van de pleister op het houten been verder zet ten is strijdig met een vernieuwde aan pak. Hoeveel fases van economisch herstel gaat de eerste minister nog voorstellen? Van de uitwerking van de eerste en de tweede fase hebben wij weinig ge merkt. De derde fase zou wel eens de catastrofe kunnen inleiden. Ik heb de indruk dat men de sociale iking in de leerlooierij SCHOTTE mbodegem die op 15 oktober uit gaat blijkbaar naar een oplossing, iet ter perse gaan vernemen we dat verse leerlooierijen besprekingen inen zijn tussen de directie en de inden. In de grootste leerlooierij iet land nml. UTAMO te Malmedy amen, wa Zulte,zou zelfs reeds een akkoord stand zijn gekomen dat door de be trokken arbeiders werd aanvaard, op basis van een loonsverhoging van 5 F per uur in twee etappen, t.t.z. 2 F op 1 oktober 1975 en 3 F op 1 juli 1976, een verhoging van de bestaanszekerheid met 10 F en van het aantal vergoedbare dagen met tien. Bij de firma SCHOTTE werd op uitnodiging van de directie dinsdagavond onderhandeld en kwam ook daar een gelijkaardig voorstel tot stand dat aan de stakersvergadering van donderdag zal voorgelegd worden. Gezien het prachtig resultaat dat aldus het principe van «sociale pauze» door breekt, waaraan de werkgevers van bij het begin der besprekingen halsstarig vasthielden, ziet het er naar uit dat na meer dan drie weken staking een einde zal komen aan dit konflikt. In ons volgend nummer komen we hierop uitgebreider terug. 175 ligt weldra in de vergeethoek. Tal in feestdagen zijn in het verschiet, tistmis, Nieuwjaar en binnen enkele igen 11 november. pdeze dag zal in het Aalsterse het St. laartensfeest worden gevierd, ge- henken, speelgoed en snoep liggen in verwachtingen van elk kinderhart, icelgoed van allerlei aard zal op deze igmenig kinderhart opvrolijken. Echt lijtig is het dat dit speelgoed soms staat uit de meest perfecte namaak- oorlogswapens, allerlei schiettuigen in sommige gevallen zelfs uit volledige soldatenuniformen Dit oorlogsspeelgoed is in feite een afgiet- en namaaksel van het oorlogs tuig waarmee de volkeren van deze wereld elkaar uitmoorden. De ouders echter zouden hun kinderen de waarheid moeten vertellen over de tragische moordpartijen de voorbije dagen in Franco-Spanje vakantie oord voor velen onder ons die spre- Nooit meer dergelijke taferelen? gen het tuurbe- :n vast- ascisti- van de j egime, rijk». tatei te I e 9300 ast Stomme, zijgende getuigen van de oorlogsgruwel. kende voorbeelden zijn van dit alles. Op deze planeet zullen weinigen rond lopen die openlijk verklaren de oorlog te verkiezen. Zij die hem voeren bewe ren altijd een goede zaak te doenen. 11-november is niet alleen een dag van speelgoed en geschenken. Het is een dag van vrede... Op deze dag zullen optochten plaats vinden waarbij bloemen zullen neerge legd worden aan de begraafplaatsen van onze gesneuvelden der beide we reldoorlogen. Deze bloemen, in vele gevallen nog gedragen door mannen en vrouwen die de sporen van de oorlogsgruwel in zich dragen, getuigen er voor dat de herin nering aan de twee grootste oorlogs rampen levendig is gebleven in het hart van de generatie die ze in eenzelfde geest van afschuw hebben ondergaan. Deze bloemen symboliseren aldus de hoop die leeft in de, harten van alle mensen ter wereld, die de waanzin van de broedermoord voor eeuwig uit de wereld willen bannen. Het is reeds lang voorbijmaar de les mag niet vergeten worden. Nazi-Duitsland, koncentratiekampen, gaskamers en vervolgingen waren een nachtmerrie voor de ganse mensheid, Vietnam, Portugal, Brazillie, Grieken land en Chili zijn droeve voorbeelden, maar trieste realiteit van ellende en ar moede die de oorlogsgruwel met zich brengt. Moge op 11 november, velen onder ons terugdenken aan hun zonnige vakantie, in 't even zonnige, maar door bloed gekleurde Spanje. Dat zij op deze dag terugdenken aan het ongelukkige Spaanse volk dat wordt vermoord om dat het vecht voor zijn vrijheid. Dat elkeen op 11 november, dag van de wapenstilstand ingetogen terugdenkt aan de ontelbare slachtoffers van het imperialisme, het fascisme en de oor log. De massagraven en de kerkhoven waar zij met tientallen miljoenen rusten zijn stom. Moge op een dag zoals deze een kreet uit de mond van alle volkeren komen: halt aan de oorlogfascisme en imperia lisme, nooit meer oorlog. Moge alle volkeren op aarde hun zwaarden tot ploegscharen omsmeden en hun speren tot snoeimessen; geen volk zal tegen een ander volk het zwaard opheffen, en zij zullen de oor log niet meer leren. G.S. partners, misschien op een ongewilde maar niet ongevaarlijke manier, provo ceert. De vakbonden denken er ge woonweg niet aan dat de C.A.O.'s, die in een periode van hoogconjonctuur door iedereen als het reddend middel werden beschouwd, thans zouden overboord worden geworpen. Er is in bepaalde kringen een offensief ingezet tegen het A.B.B.V., en zijn secretaris-generaal, met de klaarblijke lijke bedoeling het gemeenschappelijk vakbondsfront te doen springen. Het A.B.V.V. legt ongetwijfeld sommige accenten elders dan de andere vakbon den, maar men kan dan toch vandaag in het christen democratisch dagblad Het Volk lezen dat moet afgerekend wor den met het fabeltje als zouden de vak bonden er schuld aan hebben dat de onderhandelingen niet vlotten en dat zij blind zouden zijn voor de ernstige ge varen die de nationale economie be dreigen. In de sector van de leerlooierij is de staking reeds aan de gang en in de ver zekeringen wordt ze geplandt; telkens is de inzet de collectieve arbeidsover eenkomst. De regering schept een si tuatie die gevaarlijk is en die in be paalde opzichten aan de toestand van 1960 doet denken. Ik wens de regering een herhaling van 1960 niet toe, maas ik bezweer de eerste minister de P.V.V.V in sommige van haar wensen niet te volgen. De vakbonden zullen in de dialoog hun volwassenheid bewij zen. Vervolg blz. 6 Tijdens de gemeenteraadszitting van 21 oktober 1975 werd de rekening 1974 der C.O.O. en der verzorgingsinstel lingen ter goedkeuring voorgelegd. Burgemeester Milo onderlijnde dat het verlies ten laste van de stad, voorwat de kliniek betreft, is teruggelopen van 7.081.000 ffank tot 4.196.408 F. Hij bevestigde daarbij dat de Commissie zich verder beijvert om de nieuwe kon trakten met de dokters op punt te stel len. De huurgelden voor de meeste konsultaties blijven daar immers het grote twistpunt. P.V.V.-raadslid Waltniel deed hierbij een frontale aanval op de Commissie, die hij van onvermogen en laksheid be titelde. Een aantijging die burgemees ter Milo niet nam, omdat het juist deze commissie is die werk tracht te maken van een zeer moeilijk probleem, omdat voornamelijk met de beruchte Orde van de Geneesheren moet worden onder handeld. Gesteund door schepen Jacques Tim mermans weerlegde burgemeester Milo op kategorieke wijze de bewerin gen van Waltniel en ook van C.V.P. schepen De Riemaecker, dat de C.O.O. geen oog heeft voor de enorme verliezen van sommige diensten in het ziekenhuis. De B.S.P. had immers elementen te over om aan te tonen, dat het deficiet van ziekenhuizen geen plaatselijk pro bleem is, maar wel een nationaal pro bleem, dat trouwens door het Departe ment van Volksgezondheid gesitueerd wordt in een mogelijk rationalisatie van instellingen en diensten in het kader van een nieuw streekbeleid inzake zie kenhuizen. Aldus grepen tussen de Direkties van de Kliniek der H. Harten en het Stede lijk Ziekenhuis reeds kontakten plaats om dit principe te onderzoeken.Dat der gelijk probleem niet in een handomd raai te regelen is, zal elkeen wel begrij pen. Al deze argumeneten waren blijkbaar boter aan de galg. Raadslid Waltniel werd door burgemeester Milo echter zeer raak op zijn plaats gezet: de hui dige Dokterskontrakten die het zoge naamde «wanbeheer» in de hand wer ken, werden door de toenmalige P.V.V.-voorzitter van de C.O.O. on dertekend. De politieke moraal van de P.V.V. lijkt ons erg bedenkelijk. Dat die politiek gesteund wordt door de C.V.P. als meerderheidspartij moet de ogen ope nen. Of is het enkel C.V.P. -schepen De Riemaecker, die er niet voor terug schrok zijn partijgenoot - voorzitter van deC.O.O.,deheerPaulCoppens,inde rug te schieten? Het was in elk geval enkel de B.S.P. die in de gemeenteraad een werkelijk aktief C.O.O. bestuur verdedigde. 1975-76fj. 29-11 -1975 6-12-1975 13-12-1975 20 -12-1975 10-1-1976 De zowat 300.000 werkloze arbeiders, bedienden, mannen en vrouwen, huisvaders en huismoeders, jonge afgestudeerden, die alle hoop hadden gesteld op hun diploma om aan de slag te kunnen, evenals de vele andere tienduizenden wiens werk en gezinsinkomen op dit ogenblik bedreigd wor den, zullen het de CVP en de liberalen die op dit ogenblik in de regering zetelenniet vlug vergeven dat ze hun tot «den dopveroordeeld hebben en aldus hun gezin van zijn normaal inkomen hebben beroofd. Met de B.S.P. aan het regeringsroer bleef de werkloosheid beperkt, evenals de inflatie (7%): België stond er toendertijd het best voor van gans de Europese Gemeenschap. Echter, sinds de CVP en de liberalen de socialisten op schandelijke wijze uit de regering hebben gewipt, hangt België aan de staart van het Europees peloton: zowel de prijsstijgingen als de werkloosheid halen trieste rekords. De C.V.P. en de liberalen hebben nog niets uitgespookt dat deugt: alles wat ze wel gedaan hebben, was gericht tegen de portemonnee van de arbei ders, de bedienden, de huisvrouw, de gehandicapte, de kleine zelfstandige en middenstander; straks komt zelfs de portemonnee van de werkloze aan de beurt! De heren van de C.V.P. en de P.V.V. gaan zelfs zover met hun anti-sociale politiek dat ze nu een wet in de maak hebben die het aan de kleine man zal verbieden links of rechts nog een karweitje te gaan opknappen! Dat er ondertussen aan honderd per uur door de grote heren gecumuleerd wordt, kan hun geen snars schelen. Het grote misbruik mag wel; het kruimelwerk van de kleine man mag niet! Mocht deze wet bovendien nog de verklikking aanmoedigen dan brengt hij ons meteen in een zeer gevaarlijk klimaat! Het is zo klaar als pompwater: de liberalen en de C.V.P. zijn van oordeel dat de kleine man het te goed heeft en dat hij nu maar eens «terug op zijn plaatsmoet gezet worden. Vandaar de reaktionaire aanval van de heer Grootjans, hierin achter de schermen gesteund door Mr. Martens van de C.V.P., tegen de syndikaten en tegen de staat, die moetontvetworden. Let echter op: het doel van de /conservatieve liberalen en C. V.P.'ers komt erop neer de arbeider en bediende, of hij nu in staatsdienst of in dienst van een privé-onderneming werkt, te ontvettenen dit met als enig doel, nl. diegenen die al «vet» zijn nog wat vetter te kunnen mesten. Het werkende volk van dit land mag deze poejadistische aanval van de konservatieve krachten niet onderschatten: het is klaarblijkelijk de bedoe ling van deze konservatieve CVP-PW-RW-regering de bereikte welvaart van de werkende mensen stilaan maar zeker weer af te breken, en dit door een rechtstreekse aanval op het inkomen van de werknemers, van de gehandicapten, van de werklozen enz Om deze sociale afbraakpolitiek te doen slikken door de massa, permitteren Grootjans en Martens zich middelen die ieder rechtgeaard burger van dit land zouden doen blozen tot achter zijn oren. De liberalen en C.V.P. willen aan het-werkende volk van dit land doen geloven dat het slecht gaat in ons land omdat de lonen en wedden in België «de hoogste zouden zijn van gans Europa». Mocht ge dat niet geloven, dan zou de regering TINDEMANS U iets anders proberen wijs te maken. Omdat dit zo zou zijn, stelt de regering voor, nadat ze in het verleden al aan de index had gefoefeld, de index te hervormen(en we weten wat dat zou betekenenen de lonen en wedden van het stadspersoneel en van alle arbeiders en bedienden eenvoudigweg te bevriezen. Dus geen rooie duit opslag, ook wanneer wit op zwart bewezen is dat de verzekeringsmaat schappijen, de elektriciteitsbedrijven, de petroleummaatschappijen, de banken, enz gouden zaken doen! Welnu, zo'n boerenbedrog slikt het werkende volk niet langer, heren CVP'ers en PVV'ers. Tegenover deze al te simplistische beschuldiging van liberale en CVP-zijde aan het adres van de arbeiders, bedienden, ambtenaren en beambten willen we klaar en duidelijk zijn: de werkende bevolking van dit tand bekomt met zijn loon of wedde alleen maar zijn rechtmatig aandeel in de Belgische welvaart, die immers door de dagelijkse inzet van miljoenen arbeiders, bedienden en beambten tot stand komt. Iedere aanslag op dit werknemer sinkomen zal beschouwd worden als een aanslag op de werkende klasse zelf en op zijn recht om vrij en vrank over zijn loon of wedde te onderhandelen. De werkende bevolking zal nooit dulden dat aan dit fundamentele recht wordt geraakt, en zeker niet in een zg. crisisperiode waaraan zij niet de minste schuld heeft en door een regering waarmede zij niets te maken heeft! De werkelijke schuldigen voor de economische moeilijkheden in dit tand zijn integendeel de regering zelf, alsook het patronaat en de Belgische internationale en financiële groepen. Vervolg blz.

Voor Allen | 1975 | | pagina 1