Mere Gijzegem Erpe Nieuwer kerken Erembodegem BALLET VAN VLAANDEREN INVOEREN VAN ZAKKEN VAN 7 F. VOOR HUISVUIL ONTKETENT OPEN CONFLICT IN BERINGEN HUISVUIL BLIJFT IN STRATEN LIGGEN DE BEVOLKING HEEFT RECHT OP INSPRAAK! AALSTEN A ARS, K.L.V. - NIEUWS VOORDRACHT IN MIKIS-KLUB STAD AALST «BENT U VOOR OF TEGEN DE INVOERING VAN PAPIEREN ZAKKEN VOOR HET OPHA LEN VAN HET HUISVUIL? VRAGENLIJST (antwoorden met JA of NEEN) GEMEENTELIJKE STEUN VOOR RAMPENFONDS Geslaagd gepensioneerdenfeest S.V.V. VIERT FEEST Kegelkampioenschap I> lliPlllliflt DE TOELAGEN UITREIKEN FIETSPLATEN KAARTING GEMEENTEBEHEER Eerst en vooral bieden wij aan al onze leden en sympathisanten onze beste wensen aan voor het nieuwe jaar. Moge het u voorspoed, gezondheid, werkge legenheid en veel plezier brengen. Plezier brengt K.L.V. u alvast. Inder daad spelen wij op 8 en 9 februari in de stadsschouwburg het DENDERENDE BLIJSPEL «Kom aan Kameraad». We verzekeren uw twee uur lachgenot. Nog nooit zult u een zo dolkomisch stuk gezien hebben. U mag het dan ook zeker niet missen. Wie zijn zorgen eens volledig wil ver geten, houdt deze dagen vrij! Het Bestuur 5 jaar fusies in Denemarken Op vrijdag 23 januari te 20 u. voor dracht en gesprek met als onderwerp «Deens eksperiment: 5 jaar fusies van gemeenten, geslaagd of mislukt?». Inleiding door Mevr. Revets - Van Lo keren, sekretaris - generaal van het Deens Instituut in België. Deze inleiding wordt voorafgegaan door de film «De 500 eilanden»Inrich ters: Mikis-klub, Nieuwbeekstraat 35, Aalst, waar ook deze gespreksavond doorgaat. Inkom vrij. GALAVOORSTELLING van het op dopderdag 22 januari 1976 te 20 uur stipt in de feestzaal van het Vrij Technisch Instituut, ingang St.-Annalaan te Aalst. Toegangskaarten zijn te bekomen in de centrale bibliotheek Kattestraat 17, en op de dienst Onderwijs-Cultuur, Kattestraat33 Prijzen der plaatsen: 80 F voor volwassenen 40 F voor de schoolgaande jeugdhouders van een cultuurkaart en personen van de derde leeftijd. In Beringen werd onlangs door het ge meentebestuur, blijkbaar zonder reke ning te houden met de wil van de be volking, beslist dat voortaan nog enkel huisvuil dat in plastieken of papieren zakken, voorzien van de naam van de gemeente, verpakt is, zal worden op gehaald. Dus geen «vuilbakken» meer, maar enkel zakken van de gemeente die 7 F. 't stuk zouden moeten kosten. De bevolking van Beringen, die nooit naar haar mening gevraagd was om trent het invoeren van zakken van 7 F. is nu in een open conflict gewikkeld met het gemeentebestuur. Langs beide zijden van de straten stapelt het huisvuil zich op: het blijft er gewoon liggen. De inwoners weigeren de zakken te kopen en de stadsdiensten weigeren alle an dere zaken dan zakken van de gemeente en groot vuil mee te nemen. Voor het personeel van de reinigingsdienst is dit alvast een gemakkelijke situatie: ze zien hun job plots veel verlicht; voor het gemeentelijk «uitzicht», evenals voor het gemeentebestuur ziet het er blijkbaar minder rooskleurig uit! Vooral kleine middenstanders zijn over deze gang van zaken niet te spreken. Voordien konden ze bij iedere ophaling van «groot huisvuil» stapels dozen en verpakkingsmateriaal meegeven. Nu kan dit niet meer! Het is klaar dat in een periode waarin «matigheid» wordt gepredikt door de eerste minister de invoering van nieuwe systemen van huisvuilophaling die niet alleen veel minder «soepel» zijn, maar bovendien veel duurder uitvallen dan de bestaande systemen van «vuilbak ken» (die door iedereen goed worden bevonden, zij het dan dat men de belas ting op het huisvuil zou dienen afhanke lijk te maken van het aantal «vuilbak ken» dat men gebruikt) tot wellicht «vreemde» taferelen voor het stads beeld kunnen leiden, waarvan men niet kan zeggen dat ze totaal onvoorzien baar zijn. DE SITUATIE IN AALST Ook in Aalst denkt het stadsbestuur aan de invoering van plastieken zakken, waarvan de prijs tussen de 8 EN DE 10 frank zou liggen. De B.S.P., die niet alleen de inspraak van de bevolking predikt maar ze ook, als enige partij, op ruime schaal toepast heeft ge meend de bevolking over dit voorne men te moeten informeren en raadple gen. Daarom werd langs de pers om de mening van de bevolking gevraagd. Ondertussen stromen de antwoorden binnen. De B.S.P. zal er dan ook op staan dat, wanneer beslissingen hieromtrent dienen genomen te worden, met de wil van de bevolking wordt rekening ge houden. In een democratisch land bestuurt men immers niet tegen de bevolking, maar vóór, door en met de bevolking. MARTIN HUTSEBAUT Politiek secretaris BSP - Aalst Tot op heden wordt het huisvuil door de stadsdiensten opgehaald bij middel van standaard - vuilnisemmers. Hiervoor wordt een belasting geheven van 250 F per jaar en per gezin. Het huidige CVP - PVV - VU - schepencollege denkt er aan deze vuilni semmers te vervangen door papieren-, eventueel plastieken- zakken. Gezien deze zakken doorgaans tot 10 F het stuk worden aangerekend, naargelang de grootte, en een gezin één tot twee zakken per week nodig heeft, zal de bevolking een veel groter bedrag dan de huidige belasting moeten betalen. Voor de vuilnisophaling en verwerking hebben de leden van het schepen college reeds talrijke en kostelijke «studiereizen» in België en in het buitenland ondernomen. In tegenstelling tot hun vroegere beloften heb ben zij er echter nog niet aan gedacht de mening van onze eigen Aalsterse bevolking te vragen. Daarom vraagt de B.S.P. het U, met de bedoeling uw belangen in de gemeenteraad te verdedigen! 1) Bent U voor het behoud van de huidige vuilnisemmers met het daaraan verbonden belastingssysteem (250 Fper gezin): 2) Indien het U niets meer kost dan nu, bent U voor het invoeren van: Papieren zakken: Plastieken zakken: (opmerking: er dient op gewezen dat plastieken zakken milieuvervuilend zijn ingeval zij niet in een verbrandingsoven voor huisvuil terecht komen. Aalst beschikt hierover nog steeds niet). 3) Vermits het schepencollege vermoedelijk de zakken per stuk zal doen betalen aan een prijs, die aanzienlijk meer zal opbrengen dan de huidige belasting, bent U dan nog Voorstander van het zakkensysteem dat U minstens het dubbele van nu zal kosten? 4) Uit hoeveel leden bestaat uw gezin: Terug te sturen naar BSP - Aalst Houtmarkt 1 BSP- bestuursleden. De B.S.P. dankt U voor uw antwoord. Aalst of af te leggen bij Vrijdag 9 januari 1976 kwam de ge meenteraad tijdens het nieuwe jaar voor de eerste maal bijeen. Met uitzondering van schepen Duquet, afwezig wegens ziekte, was de raad voltallig. Het kasnazicht van de C.O.O. voor het 4e kwartaal 1975 werd gunstig geadvi seerd. Vervolgens werd een tussen komst in de kabelversterking voor de laagspanning en openbare verlichting in de Bossestraat en de Kleine Steen weg goedgekeurd. De overeenkomsten met pachters aangaande de uittredings vergoedingen ten opzichte van de in te nemen gronden langs de Oude Heir baan werden eveneens zonder bezwaar aanvaard. Voor de doortocht van de «Ronde van Frankrijk 1976» op maandag 28 juni 1976 te Erpe was het schepenkollege bereid een toelage van 10.000 F toe te kennen. De raad was echter van oordeel dat 5.000 frankskens volstonden en daarmee was dit punt ook van de baan. Vervolgens werden twee voorlopige twaalfden gestemd omdat de begroting nog niet is goedgekeurd. Deze twaalf den hebben vooral betrekking op: lo nen, verwarming, onderhoud, buurt wegen en ophalen huisvuil. De wens werd uitgesproken de begroting zo spoedig mogelijk te bespreken wat door de burgemeester en eerste schepen De Wolf werd beloofd. Zolang de begro ting van de C.O.O. niet afgehandeld was, kon men met de gemeentebegro ting niet vooruit omdat men niet kon vaststellen hoeveel honderdduizenden de gemeente voor 1976 zou moeten bij passen. De bespreking van de begroting van de Commissie van Openbare Onderstand gaf aanleiding tot enige diskussie. Eer ste schepen De Wolf stelde aan de raad vooraan de C.O.O. te vragen alle pach tovereenkomsten in overeenstemming te brengen met de wettelijke voorschrif ten. Raadslid De Lat (P.V.V.) ver klaarde het eens te zijn met de eerste schepen en vroeg dit te noteren in de notulen van de gemeenteraad opdat er uiteindelijk eens klaarheid zou komen in de zaken van de C.O.O. Tot slot werd dan de begroting onder deze voorwaarde met eenparigheid van stemmen goedgekeurd. Op verzoek van raadslid De Lat werd dan een bijkomend punt op de agenda geplaatst, namelijk: Stemmen van een krediet voor de getroffenen door de wa terschade in de provincie Oost- Vlaanderen. Na een tussenkomst van eerste schepen De Wolf werd een kre diet van 25.000 F uitgetrokken dat zal overgemaakt worden aan de heer Gou- Vorige zaterdag 10 januari 1976 is de socialistische gepensioneerdenbond van start gegaan met hun eerste aktivi- teit van 1976: het KIPKAPFEEST. Reeds in de loop van de week waren de bestuursleden aan het werk om uitnodi gingen uit te dragen, prijzen voor de tombola te kopen en kipkap te ma ken. Leon, chef- charcutier, verklapte ons dat er 107 kg. koppen en tongen aange kocht waren die resulteerden in 68 kg. kipkap van de eerste kwaliteit. Rond 17.30 uur kwamen de eersten in het Volkshuis aan en pas rond 19 uur zat de zaal werkelijk vol. REDEN: het zetduiveltje was op de uit- vemeur van de Provincie Oost- Vlaanderen voor de getroffenen door de overstroming. Het Bestuur Op zaterdag 17 januari 1976 te 18 uur worden onze vrouwtjes in ons lokaal bij Huvet Julien vergast op een lekker eet maal. Bij deze gelegenheid zal mevrouw Van Den Broeck Magda, monitrice van de thuisverplegingsdienst van Bond Moy- son, spreken over de sociale diensten van Bond Moyson. Onze leden en sympatisanten zullen zeker aanwezig zijn. De eindklassering van het kegelkam- pioenschap 1975 1. Matthijs Alice 31.200 2. Matthijs Maria 26.840 3. Carre Marie 26.510 4. De Kerpel Leonie 25.680 5. Lowie Virginie 25.210 6. Cornu Isabella 24.830 7. Hertsens Alida 24.510 8. Veldeman Victorine 24.230 9. Coen Louise 24.070 10. Van der Cruyssen Alida 23.520 11. Everaert Mathilde 23.260 12. De Smedt Maria 22.120 13. Van den Nest G. 21.800 14. Eeckhaut Albertine 21.670 15. Fransaert Celina 21.650 16. Coen Ida 19.760 17. Van Heek Honorine 19.320 18. Mertens Rachel 18.660 19. Coen Yvonne 18.270 20. Van Sande Christine 18.220 21. Hertsens Christine 18.100 22. Cobbaut Maria 17.980 23. Coen Rachel 17.460 24. De Beule Angèle 16.620 25. De Braeckeleir Marie 16.490 26. Hertsens Aline 16.410 27. Van Geert Hortense 13.820 28. Coen Maria 13.570 29. De Braeckeleir V 13.470 30. Segers Rosa 12.790 Het bestuur dankt de deelnemers voor hun eerlijkheid en inspanning om van deze competitie een plezierig en tevens nuttig spel te hebben gemaakt. In samenwerking met allen kunnen wij onze bond doen groeien. Willy nodigingen aan het werk geweest en als aanvangsuur stond zowel 18 uur als 19 uur vermeld. Mare Fierens, secretaris van de S.G.B. las als inleiding de nieuwjaarsbrief van de derde leeftijd voor. Daarna volgde het eten, met brood en pellepatatten met kipkap op de menu. Toen de 140 aanwezigen verzadigd wa ren, gaf Mare Fierens het woord aan Paul Van der Niepen, die als gelegen heidsspreker fungeerde en eveneens de prijzen van de koningskaarting uitreik te. Tot slot kwam dan de tombola, die voor de eerste maal volgens een nieuw sys teem werd ingericht: iedereen mocht slechts één lotje kopen, doch was zeker prijs te hebben. In elk geval een fantastisch geslaagde avond die als begin voor 1976 zeker veelbelovend is. v.l.n.r. staande P. De Martelare - bode A.B.V.V. Ph. De Muyter - gemeenteraadslid, Casimir Van den Steen - koning 1976 en Remi De Schutter - onderkoning. Zittend: Jef Van den Steen, Paul Van der Niepen, Gilbert van Impe en Pierre Van den Steen - bode Bond Moyson. Zoals verleden week gezegd werd er tijdens de bespreking van de begroting heel wat geredetwist. De oppositie wenste over verschillende posten uitleg o.a. waarom de geraamde uitgaven voor openbare werken waren vermin derd? Waarom de voorziene uitgave voor te werkgestelde werklozen werd vermin derd, enz. Schepen van Financiën, De Sutter, gaf telkens de gewenste uitleg en zei dat de belastingen niet werden verhoogd, maar dat anderzijds alle uit gaven, ingevolge de stijgende levens duurte zijn gestegen hetgeen bete kent dat om de begroting sluitend te krijgen drastische besnoeingen moesten worden doorgevoerd we liswaar tot onze spijt. Als wij vaststel len,-aldus de schepen, dat de loonkos ten voor het personeel zo maar eventjes 41 van ons budget bedragen dan kunt u zich voorstellen wat er nog overblijft voor al de rest! De oppositie scheen dit allemaal niet goed te kunnen begrijpen, zij betreur den dat wij minder werklozen zouden te werk stellen in 76 en dat wij op dienst openbare werken hadden moeten be snoeien. Het leek zelfs op een verwijt dat wij niet onze begroting van vorig jaar hadden kunnen handhaven! Mis schien weten de PVV-raadsleden niet dat hun minister De Clercq ons af en toe voor TV komt vertellen dat de prijzen duizelingwekkend stijgen de lonen hollen of hinken achteraan. Welk be stuur zou in staat zijn om, zonder ver hoging van belasting, een begroting zoals deze van 75 in te dienen. Paradoksaal genoeg kwam Braem dan voor de dag met zijn voorstel: «verdub belen van de toelagen». Dat kan, zei hij, indien wij dit bedrag aftrekken van openbare werken een redenering re gelrecht in tegenstrijd met hetgeen hij zelf, samen met enkele PVV-ers een paar minuten voordien had verdedigd. Zoiets kan men toch niet ernstig noe men. De reacties waren trouwens niet van de lucht te meer daar de burgemeester ver klaarde dat dienaangaande dringend de mentaliteit van de bevolking moest veranderen. Inderdaad, het is nog altijd zó dat men zegt «het komt toch van de grote kas»Maar dat is niet waar het geld komt van de belastingbetaler!! en het is tijd dat men zulks beseft. Het is allemaal goed en wel dat een raadslid ook lid is van een of andere club, maar in de eerste plaats is men raadslid en gemeentebestuurder en heeft men de dwingende plicht het geld van de belas tingbetaler goed te beheren en oordeel kundig uit te geven. Het verdubbelen van toelagen is onverantwoord. Er volgden heftige discussies tijdens dewelke schepen De Sutter verklaarde dat hij de redenering van de burgemees ter ten volle onderschreef en dat er moed voor nodig was het te durven zeggen!! Uiteindelijk werd het voorstel ter stemming gelegd en verworpen met 8 tegen 4 stemmen!! Raadsleden De Sloover en Peerlinck (PVV) hadden de bewindsfractie gevolgd en aldus te kennen gegeven dat inderdaad met het geld omzichtig moet worden omge sprongen. Deze gang van zaken ont stemde uiteraard de resterende leden van de oppositie er bleef nog één hoop voor hem: Het niet goedkeuren van de begroting. Ook hier faalde de oppositie omdat er een oppositielid zijn gezond verstand had gebruikt en de be groting had goedgekeurd. Het hoefde geen betoog dat de andere oppositiele den stijgerden en hun raadslid De Sloover fel bekritiseerden. De burge meester besloot de discussie en zei dat het iedereen vrij stond te stemmen vol gens zijn mening maar dat hij betreurde dat de oppositie gespeculeerd had op de afwezigheid van een raadslid met de bedoeling de begroting te kelderen. De burgemeester beriep zich dan op de ge tuigenis van Meert, toen hij verklaarde dat hij nog niet zolang geleden, op ver zoek van de oppositie, de behandeling van een punt had verschoven naar het einde van de zitting, juist om laatko- mende oppositieleden in de gelegen heid te stellen over een bepaald punt mee te stemmen. Het is weer een les!! zoals er ook een te trekken is uit de afwezigheid van schepen Meuleman. Op donderdag 5 februari en vrijdag 6 februari telkens van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur - in het gemeentehuis. Prijs: rijwielen: 100 F. Bromfietsen: 135 F. Het Bestuur De tien eersten in de algemene rangschikking, die op het feest hun prijs ontvingen uit de handen van Paul Van der Niepen. Zaterdag 17 januari 76 derde belotting tellend voor het klubkampioenschap '76 in het B.S.P. lokaal, Brusselbaan 90, t.g. om 19.30 u. Er is terug 1000 frank gratis vooruit. Inleg 25 frank waarvarfZO frank uitbetaald wordt en 5 frank blijft voor de finaledag. IEDEREEN is welkom op deze kaarta vond. Wij belotten kameraadschappe lijk onder elkaar. Freddi PIJCK Secretaris Als eerste punt op de agenda van de jongste gemeenteraadszitting te Erem bodegem werd het verslag over het be heer en de toestand van gemeentezaken in 1975 goedgekeurd. De raadsleden waren vooraf in het bezit gesteld van dit verslag zodat het zonder verdere be spreking kon goedgekeurd worden. Erembodegm telde 5.799 mannen en 5.965 vrouwen of totaal 11.764 inwo ners op 15.11.1975. Er werden 447 nieuwe inschrijvingen geboekt en 488 personen verlieten de gemeente. Het getal woonstveranderingen binnen de gemeente beliep 371Er verbleven 124 vreemdelingen daarvan 23 ingeschre ven in het vreemdelingenregister en 101 in bevolkingsregister. Er zijn in de loop van het jaar 10 vreemdelingen aangekomen en 15 hebben de gemeente verlaten. Tot 15.11.75 waren er 122 geboorten 61 jongens en 61 meisjes) en 106 sterfgevallen (64 mannen en 42 vrouwen). De erkenning van 2 kinde ren gebeurde en 1 werd aangenomen. Er werden 80 huwelijken afgesloten en 5 ontbonden. Bij de gemeentedienst werden 169 aanvragen om ouderdom spensioen ingediend. Op 15.11.75 werden 261 volledige werklozen ge controleerd (88 mannen en 173 vrou wen). De gemeente stelde volgende werklozen tewerk: 8 arbeiders, 1 auto geleider, 2 bedienden en 1 bouwkundig tekenaar. Op de van kracht zijnde kiezrslijsten zijn 4430 mannen en 4516 vrouwen of totaal 8946 gemeentekie zers ingeschreven. Voor de lichting 1978 zijn 118 dienstplichtigen geboren in 1959 ingeschreven. Als student be kwamen er 154 uitstel. De gemeente had een oppervlakte van 1187 ha 96 a 24 ca. De gemeentelijke begroting voorzag in ontvangsten een bedrag van 84 miljoen 554.497 F en 74 miljoen 164.767 F aan uitgaven, m.a.w. een overschot van 10 miljoen 389.730 F. De buitengewone dienst was in evenwicht met 33 miljoen 599.252 F inkomsten en uitgaven. De dienstjaarrekening 1974 had volgende uitslag: ontvangsten gewone dienst 85.448.094 en uitgaven 51.473.577 F of een boni van 33.473.517 F, inkom sten buitengewone dienst 142.030.030 F en uitgaven 142.833.091 F of een mali van 803.061 F. Het fonds der ge meenten voor 1975 bedroeg: 19.658.130 F B. Fonds, 5.491107 fis- kaal vereffeningsfonds en 1.591110 F speciaal fonds. De gemeentelijk opcentiemes op de grondbelasting bedragen 1100, de be lasting op natuurlijke personen 6%, 10% op de verkeersbelasting, 250 op centiemes op provinciale belasting drankslijterijen en 600 op drijfkracht en nijverheidspersoneel, op het ophalen van huisvuil (per gezin) 200 F, 7500 F op de barmeiden. Mevr. Marginet - Stevens Lisette werd benoemd tot klerk op proef voor één jaar. Mevr. Beerens - Provost Simonne werd bevorderd tot opsteller. De Heer Van Geit Henri werd bevorderd tot bij zonder agent. Op 6.1.76 werd de Heer Brack Frans bevorderd tot functioneel politieinspecteur. De gemeentelijke administratie reikte 1164 identiteits kaarten van Belg uit. Er werden 58 tij delijke grafconcessies voor 25 jaar toe gekend. Op het kerkhof werd een per ceel voor asoverstrooiïng voorzien. De gemeenteraad hield negen zittingen. Het ontwerp voor de oprichting van een sportschuur van 42 x 22 meter werd goedgekeurd door de raad op 5.11.75. Er werden 9 vergunningen van gevaar lijke, ongezonde en hinderlijke inrich tingen le klas toegestaan. Voor 3 taxis zonder standplaats op de openbare weg werd een taxiuitbatingvergunning ver leend. Er werden 92 vergunningen voor nieuwbouw van individuele woningen verleend en 22 voor verbouwing tot in dividuele woningen. Er werden 8 ver kavelingsvergunningen verleend en 9 geweigerd. Het getal schoolplichtige kinderen be loopt 1.506 (738 jongens en 768 meis jes). In de gemeentelijke kindertuinen lopen 113 kinderen schooK 6 klassen) en in de lagere scholen 196 (9 klassen). In de gesubsidieerde vrije kindertuinen lopen 345 kinderen school (15 klassen) en 345 in hun lagere school (17 klassen) evenals 125 in hun technische school (7 klassen). De gemeentescholen tellen 15 leerkrachten en de vrije gesubsidieerde scholen 54. De rioleringswerken op het gehucht Terjoden werden aangevangen evenals de verbeteringswerken aan de nieuwe weg naar schoolcomplex Kortestraat. Het algemeen rioleringsplan van de gemeente werd opgemaakt. Het ge meentebestuur keurde 3 ontwerpen van openbare werken goed( zie weekblad van vorige week). Het speelplein Res- schebeke werd opgericht. Een twintig tal leningen werden aangegaan waar onder enkele voor het rusthuis De Hop perank. De brandweer hield 12 praktische oefe ningen, 19 theoretische lessen, 7 in specties in schouwburgen, woonden 9 gewestelijke vergaderingen bij en ver leende 36 andere bijzondere diensten. De brandweer werd als volgt opgeroe pen: 2 loze alarmen, 12 wegens schouwbranden, 7 begin van brand, 13 gewone of zware branden, 1 wegens redding en 129 wegens ongevallen. Een tweede brandweerwagen autopomp en een materieelwagen wer den aangekocht. Het korps is zeer dege lijk uitgerust. Freddi PIJCK Secretaris

Voor Allen | 1976 | | pagina 3