SOCIALE RUBRIEK WAARHEEN MET ONZE EKONOMIE? OF «WIE ZAL DAT BETALEN?... GEZINSVAKANTIE 1976 MET BOND MOYSON VERPLEEGSTER BOND MOYSON V.Z.W. KLINIEK BOND MOYSON DENDERLEEUW (In part-time dienstverband) gevraagd Socialistische Vooruitziende Vrouwen Aanwerving van moniteurs en monitricen voor de kindervakanties AAN DE B.S.P. AFDELINGEN zitdagen geraardsbergen Regelmatig krijg ik op mijn zitdagen aanvragen voor vrijstelling van Kijk en Luistergeld. Ik acht het dan ook noodzakelijk om de vigerende wetgeving te publiceren voor onze lezers. Wet van 26 januari 1960 en uitvoer ingsbesluiten Voor zover er geen rechtstreeks of zij delings geldelijk voordeel wordt ge trokken uit het houden van radio- of televisietoestellen, kunnen de hierna vermelde kategorieën van gehandicap ten van het betalen van de taksen wor den vrijgesteld, mits een aanvraag om vrijstelling te richten tot de Dienst Kijk en Luistergeld, André Bertulotstraat 2, 1000 Brussel en met mededeling van de volledige identiteit van de aanvrager (naam, voornaam, geboortedatum, burgerlijke staat enz Belangrijke opmerkingen: 1. Elke aanvraag moet behoorlijk worden gestaafd, ofwel door het oor spronkelijk getuigschrift dat voor ieder geval is voorgeschreven (zie hierna) ofwel door een door de gemeenteover- heid voor eensluidend verklaard af schrift of fotokopie ervan. 2. De vrijstelling wordt toegekend zonder terugwerkende kracht. Hieruit volgt dat de taksen voor het lopende jaar in ieder geval moeten worden ge kweten, behalve als het houden van het toestel slechts aanving na het vervullen van al de formaliteiten die vereist wor den voor het bekomen van de vrijstel ling. 3. Percentages van invaliditeit of wer konbekwaamheid vermeld door ge neesheren, en verklaringen van ge meenteoverheden of ziekenfondsen kunnen niet in aanmerking komen voor het verlenen van vrijstelling. 4. Attesten die een beslissing of mede deling inhouden van het Speciaal On derstandsfonds Bestuur van de On derstand van het ministerie van Volksgezondheid en van het Gezin en attesten verstrekt door de Commissie van Openbare Onderstand komen niet in aanmerking. 5. Hoge ouderdom, de weduwstaat, het genot van het ouderdomspensioen of de staat van behoeftigheid, kunnen op zichzelf niet als geldige reden voor het toekennen van vrijstelling in aan merking genomen worden. INVALIDITEITSATTESTEN 80% (afgeleverd door een wettelijk be voegde overheid) 1. Slachtoffers van arbeidsongeval len Vóór het voorlopig akkoord wordt een voorlopige vrijstelling toegekend op basis van een attest van 80% invali diteit afgeleverd door de verzeke ringsmaatschappij. Tijdens de duur van het voorlo pig akkoord, getroffen tussen de par tijen gehomologeerd door de vreder echter: Ofwel een afschrift van voor lopig akkoord of van het vonnis, waaruit formeel blijkt dat een werkon bekwaamheid van ten minste 80% werd toegekend, ofwel een attest afge leverd door de verzekeringsmaat schappij dat dezelfde invaliditeit beves tigt. Daar dat akkoord slechts voorlopig is, vermits een herroeping kan worden aangevraagd binnen een termijn van 3 jaar, zal op grond van een dergelijk attest een voorlopige vrijstelling wor den verleend. Na het verstrijken van het voor lopig akkoord: een attest van het ver zekeringsorganisme dat de rente voor definitieve werkonbekwaamheid uit keert en waarin uitdrukkelijk wordt be vestigd dat het bedrag van die rente werd vastgesteld op grond van een de finitieve werkonbekwaamheid van ten minste 80%. een attest afgeleverd door het Fonds voor arbeidsongevallen, Wetenschaps straat 21, 1040 Brussel. 2. Slachtoffers van een ongeval val lend onder het gemeen recht (o.a. verkeersongevallen) Een afschrift van het gerechtelijk von nis, afgeleverd door de griffie van de rechtbank waaruit blijkt dat de invalidi teit of werkonbekwaamheid van de be langhebbende definitief is en ten min ste 80% beloopt. 3. Slachtoffers van beroepsziekten Voor de belanghebbenden die onder toepassing vallen van de wet van 24 juli 1927: een getuigschrift ver strekt door het Fonds van de Beroeps ziekten, Sterrekundelaan 11030 Brus sel, waarin een werkonbekwaamheid van ten minste 80% uitdrukkelijk wordt bevestigd. Voor de andere belanghebben den: Een getuigschrift verstrekt door het or ganisme dat de rente wegens defini tieve werkonbekwaamheid uitkeert en waarin een definitieve invaliditeit van ten minste 80% uitdrukkelijk wordt bevestigd. 4. Invalide mijnwerkers Een attest van de wettelijk erkende voorzorgskas waarin uitdrukkelijk wordt bevestigd dat de toegekende werkonbekwaamheid definitief is en ten minste 80% op de algehele ar beidsmarkt beloopt. 5. Militaire invaliden van vredestijd Een ministeriële toewijzing van ten minste 80%, verstrekt door het ministe rie van Financiën, Bestuur der Pensi oenen, Jan Jacobsplein 10, 1000 Brus sel. 6. Gehandicapten aan wie een ver hoogde kinderbijslag wordt uitbe taald op basis van minstens 80% in validiteit: ofwel een fotokopij-van de vraag tot vaststelling van de werkonbekwaam heid met het advies van de geneesheer- inspekteur van de Medico Sociale Dienst van het ministerie van Sociale Voorzorg. ofwel een attest van het kinderbijs- lagfonds met het advies van deze Geneesheer-1 nspekteur 7. Mentaal gehandicapten Bij voorkeur: Voor personen jonger dan 25 jaar een attest van het kinderbijslagfonds zoals punt 6 hierboven Voor personen vanaf 25 jaar een attest van de Dienst voor Mindervaliden, zoals punt 8 hieronder. Desnoods volstaat: Bij afzondering ten huize een afschrift van de beslissing terzake. Bij opneming in een psychiatrische in stelling een attest afgeleverd door de hoofdgeneesheer. In beide laatste gevallen wordt slechts een definitieve vrijstelling afgeleverd als het attest vermeldt dat de ziekte on geneeslijk is. 8. Gebrekkigen erkend door de dienst voor mindervaliden Een getuigschrift verstrekt door de Dienst voor mindervaliden, Zwarte Lievevrouwstraat 3c, Brussel 1000, waarin een arbeidsongeschiktheid van ten minste 80% formeel wordt beves tigd. Desnoods volstaat: voor blinden een geneeskundig getuigschrift dat vol ledige blindheid of een overblijvende gezichtsscherpte van hetzij ten hoogste 1/10 voor elk oog, hetzij ten hoogste 2/10 voor het ene oog en minder dan 1/20 voor het andere bevestigt, reke ning houdend met de door een bril aan gebrachte korrektie. voor doofstommen een geneeskundig getuigschrift dat vol ledige doofstomheid bevestigt, voor gelaryngectomiseerden (opera tie aan het strottenhoofd) een geneeskundig getuigschrift waaruit blijkt dat de laryngectomie gepaard gaat met stomheid. Oorlogsinvaliden met een invaliditeit van minstens 50% Een ministeriële toewijzing van ten minste 50% invaliditeit verstrekt: voor de militaire oorlogsinvaliden door het ministerie van Financiën Be stuur der Pensioenen Jan Jacobspiein 10, 1000 Brussel. voor de burgerlijke oorlogsslach toffers, door het ministerie van Volks gezondheid en van het Gezin, Dienst der Burgerlijke Oorlogsslachtoffers, Luchtscheepvaartsquare 31, 1070 Brussel. Geneeskundig getuigschrift Gebrekkigen of zieken Een geneeskundig getuigschrift met volgende tekst, als wel te verstaan die verklaring met de werkelijkheid over eenstemt: «Naam, voornaam, adres, is aangetast dooreen zware gebrekkigheid van blij vende aard en verkeert in de volstrekte en definitieve onmogelijkheid de woonst zonder hulp van derden te verla ten.» Zo de gebrekkigheid behoort tot een andere kategorie en men beschikt over het vereiste getuigschrift verstrekt door een wettelijk bevoegde overheid, is het gewenst bij voorkeur dat stuk of een door de gemeenteoverheid voor eens luidend afschrift ervan te laten gewor den. Geneeskundige getuigschriften niet ge steld op papier met gedrukt opschrift of stempel van de geneesheer, komen niet in aanmerking. V olgende week iets meer over de fis- kale voordelen verleend aan gehan dicapten die een auto gebruiken. DIERICKX EDDY, Hofstade Nog steeds blijven vele vragen gesteld. Indien de inflatie niet wordt afgeremd, waarheen met onze ekonomie? Hoe kan men de koopkracht beveiligen mëf een voortdurend glijdende waarde van de frank? Waarom sparen tegen een in trestvoet van 6 of 7 p.c. (min. 20% roerende voorheffing) wanneer de in- deks met 12 a 15 p.c. stijgt? Dit wordt gezegd en herhaald. De fei ten bevesti gen hetEn toch rolt het geld nog altijd. Wie van de geprivilegieerde klasse immers denkt er aan zijn leven strend te wijzigen? Wie is daar bereid aan het overdadige te verzaken of het geringste voordeel van een verzekerde standing prijs te geven? Aan de looneisen wil men een halt toe roepen, maar voor de verrijking van de bevoorrechten bestaan geen grenzen. Zo is het, dat de tegenstellingen in onze maatschappij zich met de dag toespit sen, omdat verrijking en verarming toenemen. De kosten voor energie zullen nooit meer worden wat zij geweest zijn. Dit is een vaststelling waarvan men de ge volgen nog steeds niet heeft afgemeten. De voedingswaren worden mettertijd duurder. Ten bewijze de prijs van de nationale «patat». Vorige week kostte een kilogram aardappelen gemiddeld 13 F.. In, de week vóór Kerstmis was dat nog 9 F. Tegenover deze spektaku- laire stijging werd de Prijzencommissie bijeengeroepen, waarna de Minister van Ekonomische Zaken de aardappel prijs aan de verbruiker op 10 F. blok keerde, maar in het ministerieel Besluit staat niet te lezen hoe lang de maxi mumprijs van kracht blijft. In de Prij zencommissie overheerst de tendenz voor maximumprijzen in alle stadia van de produktie- en distributieketen en werd er op gewezen, dat ook de andere groentenprijzen abnormaal hoog lig gen. Alle leden van de commissie wa ren unaniem om te verklaren, dat de overheid altijd te laat ingrijpt en maat regelen worden getroffen als het kwaad is geschied. Dit is ten andere het eeu wige refrein van een lied, dat door de Regering op alle tonen wordt gezon gen. Zullen de landbouwers in de maximumprijzen geen aanleiding zoe ken om hun oogst niet af te geven en om de produktie te doen dalen, zodat toe nemende aardappelschaarste hiervan het gevolg zal zijn? Als we daarbij be denken, dat de Regeringstoelagen aan de Europese landbouw in duizeling wekkende getallen uitgedrukt wor den Het B.S.P. -bureau heeft overigens niet nagelaten te wijzen op de netelige toe stand waarin de landbouwuitbatingen zich bevinden wegens de noodlottige invloed van de inflatie op de produktie- kosten. Daarbij werd herinnerd aan de noodzakelijke struktuurhervormingen om de samenlopende belangen van voortbrengers en verbruikers te be schermen, en wel door de abusieve rol van de tussenpersonen tot juiste nor men te herleiden. Het behoud van een leefbare landbouw moet een doelwit van de Belgische politiek zijn en blij ven. Heeft de muntspekulatie de aftocht ge blazen? Bijlange niet, ondanks ettelijke besprekingen en zovele conferenties om tot een monetair evenwicht te gera ken. Het is rekenen zonder de haaien, t.t.z. de grote consortiums, die het roer stevig in handen houden. De Europese instanties beraden zich, brengen sug gesties naar voren en geven aanbeve lingen, maar zij beschikken noch over AUTOCARREIZEN '-V. T de macht noch over de wilskracht om het privaat kapitalisme in te dijken. Een kapitalisme, dat meer dan twee derden van de markt bestrijkt en de prijzen naar zijn hand zet. Ten koste van wie? Van alle werknemers natuurlijk! Vóór de verkiezingen van 1974 was de slogan, dat «de taart rechtvaardiger zou ver deeld worden». Doch nu-schijntergeen taart meer te zijn en wil men offers vragen. Aan wie? Nog en altijd aan de arbeiders, de bedienden, technici en kaders. De elementaire rechtvaardigheid ge biedt nochtans, dat de zwaarste lasten van de krisis zouden gedragen worden door hen, die het meest van de welvaart de taart) geprofiteerd hebben. Het strookt niet met de waarheid te zeggen. dat de frank voor iedereen gelijk is. De frank van het gewaarborgd minimum is deze niet van de tantièmes der beheer ders. Voor de meeste mensen heeft het arbeidsloon een vitale waarde, die zp stabiel mogelijk moet blijven. Voor de «ekonomische sterken» evenwel heb ben de variaties van de koopkracht en van het «kleine sparen» niet het zelfde belang. Deze kategorie immers vindt in haar beleggingen in duurzame goede ren en in financiële participaties een profijtige compensatie voor de uithol ling van de munt, die allengskens naar de ontbinding leidt. De ekonomisten, waarvan er bitter weinigen de huidige krisis voorzien hebben, trachten nu al lerlei formules uit te vinden om de schokken te verzachten. Degenen, die het in de Europese Raad voor het zeggen hebben, menen heil te vinden in een vertegenwoordiging van verantwoordelijke handelaars en\er- bruikers met recht van initiatief en on derzoek. Maar wat zou dit in de praktijk worden, tenzij ingewikkeld en on doelmatig. Wij kunnen deze lapmidde len niets anders dan een afleidingsma- neuver noemen om heen te glijden over alles wat van aard om de binnenlandse vraag te stimuleren: de fiskale nivelle ring, de collectieve uitrustingen, de so ciale aanpassi ngenhet openbaar indus trieel initiatief en steun aan de tewerk stelling. Voor ons is de keuze klaar en duidelijk. Aan de ene kant staan de bevoorrechten van het kapitaal, aan de andere zijde de wereld van de arbeiders «alle categori eën». De eersten moeten hun volledige bijdrage betalen in de offers, die van allen gevergd worden. Zó zien onze bewindvoerders het echter niet. Het is nochtans niet met haar relance-plan, dat de Regering de eko nomie zal herstellen en nog minder het juist evenwicht tussen de burgers van dit land. Want zij kan het niet, omdat zij verdeeld is, en zij wil het niet, omdat zij onrechtvaardig is. V.D. HAEGEN M. Secr. Gen. Bond Moyson Wij verhaasten ons U het zomerpro- gramma 1976 van de gezinsvakanties in het buitenland met de socialistische mutualiteit mede te delen. VLIEGTUIGREIZEN In Italië werden voor ons gedurende 7 perioden gaande van 8 juni tot 14 sep tember 3 hotels voorbehouden, name lijk te MISANO, het hotel «Vanni», te CESENATICO het hotel «Milton» en te ANDORA het hotel «II Due Gabbia- ni». Verder kunnen onze leden hun hartje ophalen met de nieuwe formule 1976 in het vakantiecentrum «Poker Floreal» te BATTIPAGLIA van 24 mei tot 13 sep tember. De prijzen variëren tussen 7.950 F en 10.250 F voor volwassenen voor 14 dagen, alles inbegrepen, met speciale gunstprijzen voor de mee gaande kinderen. In Frankrijk hebben wij liet 2 sterren hotel «Victoria» te BÈAULIEU-sur- mer ter beschikking gekregen vanaf 7 juni tot 13 september, met al het moge lijke komlort. De prijzen variëren tus sen 9.950 F en 17.250 F. Nog aan de Azurenkust in het dorp OPIO op 6 km. van GRASSE kunnen onze leden beschikken over de Rési- dentie «Club de Ia Foucarde» met stu dio's van 2 en 3 personen (alleen vol wassenen, één kind dient men niet mee te tellen in het aantal personen die het gezin vormen), en appartementen van 4, 5 en 6 personen. Hier dient men zelf te zorgen voor de keuken (met uitge ruste kitchenette) en huishouding. Pe riode van 7 juni tot 30 augustus. Prijzen vanaf 18.500 F tot 43.000 F. In het gezinsvakantiedorp GRASSE op 12 km. van CANNES is er verblijf met volpension voorzien in het «Centraal Paviljoen», uitgerust met individueel W.C. en stortbad met warm en koud water. Talrijke ontspanningsmogelijk heden in het «dorp»Periode van 5 juli tot 13 september. Prijzen vanaf 9.250 F tot 11.950 F. Naar Malta is een enkele reis voorzien van 17 juli tot 31 juli. Het verblijf is voorzien in de «Golden Sands» en «Cöte d Or» -hotels (Golden Bay) op ongeveer 17 km. van La Valette. De prijs bedraagt 15.950 F. Naar Tunesië in het hotel «Neapolis» te NABEUL gedurende de periode van 16 juni tot 8 september. Prijzen: van 10.950 F tot 14.250 F. In Roemenië verblijven wij in een van de drie hotels «CRISANA», «AIDA» en «BALADA». Het verblijf is met volpension, ofwel aan de Zwarte Zee ofwel gekombineerd zee en bergen. Pe riodes tussen 3.4 en 25.9.76. Verblij ven: 12 ot 3 weken. Prijzen vanaf 6.450 F I w.) 8.450 F (2 w.) 9.850 F 3 w.) tot 13.250 F. 1 w.) 15.750 F. (2 en 3 w.) In Joegoslavië, het meer van ORID. De bestemming staat reeds vast, doch na dere gegevens omtrent periodes en prij zen zullen naderhand worden medege deeld. Italië, te TORRI DEL BENACO hotel «Internazionale» vakantie van 12 dagen, met telkens de heen- en teru greis in twee en een halve dag, en 1 week verblijf ter plaatse: van donderdag 27.5 tot maandag 7 juni van woensdag 15.9 tot zondag 26.9.1976 De heenreis gaat over Luxemburg, Duitsland, Oostenrijk, Brennerpas, Gardameer, terwijl de terugreis ge schiedt langs het Comomeer, Zwitser land, Frankrijk, Luxemburg. Prijs: 7.975 F vooreen volwassene met speciale gunsttarieven voor kinderen. Naar Oostenrijk met een vakantieduur van 14 dagen, t.t.z. II dagen volpen sion ter plaatse en de heen- en terugreis in 2 etappes van 1 1/ 2 dag. Daar zijn wij gelogeerd mef volpension in het Gasthof Pension «Pinzger» te STUMM in het ZillertalDe periodes zijn van 11 mei tot 22 september. Prijs vanaf 6.950 F tot 8.950 F voor de volwassenen. De kinderen krijgen speciale redukties. MET EIGEN VERVOERMIDDELEN De verplaatsing wordt gedaan door de leden zelf, terwijl de socialistische mu tualiteit zorgt voor het verblijf ter plaat se. Dit jaar wordt het Italië - het GARDA MEER in het hotel «Internazionale» te TORRI DEL BENACO, dat open is voor onze vakantiegangers van 30 mei tot 26 september. Verblijven voor 12 of3 weken. De prijs vanaf 2.950 F. per volwassene voor één week omvat vol pension, verzekering voor het verblijf, de diensten van een begeleider,en alle diensten, belastingen, fooien v.h. per soneel Voor de kinderen wordt dit dan van 2 j. tot 4 j.1.750 F. en van 4 j. tot 10 j 2.250 F. AANDACHT VOOR... Voor nadere inlichtingen inzake perio des, prijzen en plaatsen, kunnen de le den van Bond Moyson terecht bij onze gewestelijke sekretariaten, waar tevens vanaf heden kan ingeschreven worden. Vanzelfsprekend kunt U ook terecht bij de Federale Bond Moyson - vakantie- dienst (tel. 091-60.13.95) Wij willen tevens de bijzondere aan dacht van onze leden vestigen op het feit dat de plaatsen beperkt zijn en wij raden hen dan ook aan, ingeval van deelname, zonder verwijl in te schrij ven. De inschrijvingen worden in kronolo- gische volgorde in aanmerking geno men voor het bezetten der beschikbare plaatsen. Bond Moyson wenst reeds aan allen een prettige vakantie. 2Ubctl0e,V? harer Poliklinische diensten Kliniek «Bond Moyson», van ïïn vlrnic, t euw' WOrdt over9e9aan '°t de aanwerving van een verpleegster in part-time dienstverband. Voorwaarde: minstens het diploma verpleegassistente bezitten. ka"?idaturen <*enen schriftelijk gerioht aan de Direktie der V Z W «Bond Moyson», De Colfmaeckerstraat 11, teZottegem. met bijvoe- a) gelegaliseerd afschrift van het diploma (of schoolattest) b) recente pasfoto c) mededeling datum van beschikbaarheid tot indiensttreding. Inlichtingen omtrent werkvoorwaarden verkrijgbaar bij voornoemde Direktie te Zottegem. Telefoon 091-60.13.95 Kandidaturen binnensturen ten laatste op 8.2.76 Met het oog op de kindervakanties 1976, die zullen doorgaan aan de kust en in de ardennen, tijdens de maanden juli en augustus, worden monitricen en moniteurs aanvaard. Om aanvaard te worden moeten de belangstellenden: de ouderdom van 17 jaar bereikt hebben; de opleidingscyclus volgen, bestaande uit theoretische en praktische lessen; lid of beneficiant zijn van Bond Moyson. Kandidaturen worden ingewacht bij het federaal sekretariaat van de Socialistische Vooruitziende Vrouwen. De Colfmaeckerstraat 11, Zottegem, waar tevens alle verdere inlichtingen kunnen worden bekomen. 1Wie tot hiertoe in gebreke bleef voor het aanvragen van de bijdragezegels 1976, gelieve dit dringend te doen bij kd"Rich. Ro sier, Verbrandhofstraat 3, 9500 Geraardsbergen. 2. De bijdragen 1975 moeten zonder uitstel afgerekend worden. De volgende afdelingen zorgden reeds voor een stichtend voorbe eld (dat mag wel eens vernoemd): Denderhoutem, Denderleeuw, Erpe, Geraardsbergen, Gijzegem, Haaltert, Herdersem, Meerbeke, Mere, Nieuwerkerken, Oorde- gem, Schendelbeke, St. Lievens-Houtem en Voorde. Rich Rosier Fed. Penningmeester BOND MOYSON Dienst: Zelfstandigen AAIst St. Kamielstraat, 30, tel. 053- 21.12.83, de donderdag van 13.30 tot 15 uur. Vredestraat, 41, tel. 054-41.23.68, de donderdag van 9 tot 10.30 uur NINOVE Geraardsbergsestraat 119, tel. 054- 33.26.95, de donderdag van 11 tot 12 uur om ZOTTEGEM De Colfmaeckerstraat 11, tel. 091- 60.13.95, iedere werkdag van 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur.

Voor Allen | 1976 | | pagina 2