V VOOR ALLEN'S KOOKTIPS VERZORGD DOOR DE CENTRALE VOOR SOCIALISTISCH CULTUURBELEID GIJ ZIJT KANALJE! HEEFT MEN ONS VERWETEN r? SINT-JACOBSSCHELPEN MET ROZIJNEN (4 personen) LUCIEN HAEGEMAN DE KOSMOS IN HUIS... aBHSBH HinnnRBEBOBE annana an anna Ban HEB HHianaaiiH ancjon EClHEaHHBE] HBH0 B,„ •am uira qhh eaHHrca a nrimEitra am hub na ranciDin ara nnaanagi an nan nraaa nanna C10HH Cl BHBH BB nnnH onra a ra cthbb nran ranrana eb nmoa a BciB nttaaa n nnn racsnHBCi esq e □□uq na hüh m w E mum Dl □EH3Ë3Q EF1E tl nnnnra ddbdheib AKTIVITEITENKALENDER 1 - om vruchtwater - iouden moeien bevuilen we'tooit I KRUISWOORDRAADSEL OPGAVE NUMMER 51 M Felix Everaert over het werk van L. Haegeman Erkenning van het werk C.S.C. GEWEST AALST: W. Maurice Van de Steen over: J. VAN DE MER WE, «Gij zijt kanalje! heeft inen ons verweten. Het proletariërs lied in Nederland en Vlaanderen A.W. Bruna Zoon, Utrecht Antwerpen, 1974, 400 blz. Het kan allicht veel partijgenoten ont gaan zijn dat de socialistische strijdlie deren bijna geheel in de vergeethoek zijn geraakt. Het hoeft echter geen be toog dat de rijke, doch bijna verloren gegane traditie der revolutionaire ar beidersliederen, in de rangen der klas- sebewuste arbeidersklasse steeds een niet te versmaden rol heeft gespeeld. Wij bedoelen hier in bijzonderheid de zeer belangrijke ideologische commu nicatie bij de meest uiteenlopende ma nifestaties om de eisen der misdeelden van de kapitalistische maatschappij- vormen kracht bij te zetten tot onge noegen en schrik van de weldenkende conservatieve bourgeoisie. De Nederlander, Jaap van de Merwe, was enkele jaren geleden zo teleurges teld door een congres van de Neder landse Partij van de Arbeid, waar men alle socialistische strijdliederen aan de dijk had gezet, dat hij het op zich heeft genomen om de eeuwenoude proleta riërsliederen van Noord en Zuid in bundelvorm uit te geven. Dat hierbij honderden schandelijk ver geten, of liever in ons oerdegelijk ge zegend Vlaanderen, doodgezwegen proletariërsliederen opnieuw opdoken. kan niet anders dan ons oprecht ver heugen. Kapitalistische burgerij, wij waterkwasten, fatsoenjagers, sabel- wreters, kroon- en andere geestelijke en wereldlijke gezagdragers krijgen hierbij een veeg uit de pan: ze mogen er oprecht wel bij varen! Samen met de liederen en de muziek tekst, heeft de auteur voor passende bègeleidingsteksten gezorgd. De lezer (die het mocht vergeten zijn...! kan hierdoor de liederen in een chronolo gisch kader en sociaal- economische of politieke context, terugplaatsen. De spotprenten en het illustratiemateriaal accentueren nog beter de vlijmscherpe satirische aanvallen op de heilige huis jes, waarvan we moeten vaststellen dat ze onder enigszins veranderde fagade nóg grotendeels overeind zijn geble ven. De rode strijdliederen werden met veel geduld ingezameld in de publieke en private archieven, waaronder deze van Vooruit te Gent en het Internationaal Instituut voor Sociale geschiedenis te Amsterdam. Het is duidelijk dat het proletarisch strijdlied zowel in Noord als in Zuid een onuitwisbare stempel op de arbeidersstrijd van de misdeelde be volkingslagen heeft gedrukt. De doorbraak van de marxistische ge dachten en het klassebewustzijn wer den er door versneld. Het is vermel denswaard dat de oudste proletariërs liederen ontstaan zijn hier te lande om dat het industrialiseringproces hier eerst doorbrak. Van meet af aan heeft de censuur mee dogenloos geprobeerd de liederen in houdelijk te ontkrachten. Staatsgezag en ontluikend socialisme kwamen als twee onverzoenlijke klassevijanden te genover elkaar te staan. Doorheen de thematiek van een eeuw arbeidersliederen loopt een knaprode draad die zich slingert rond de sociale wantoestanden als werkloosheid, poli tieke onmondigheid, stakingsrecht, kinderarbeid en jeugdprostitutie, lote- lingensysteem, het euvel van het alco holisme.. Steeds weerklinkt de oproep tot solida riteit in de actie tegen de repressie, te gen compromis en verraad. Dat hierbij klassencollaboratie door de christen - democratische en de anti-socialistische werkliedenbonden bedreven werd, Oavfs VRjjf wordt overduidelijk aangetoond. De ei- senbundels van de sociale beweging in Noord en Zuid lopen identisch met el kaar: we vinden ze concreetlerug in het programma van Quaregnon (1894). Revolutionair in de pionnierstijd, re formistisch rond de eeuwwisseling, anti-nationaal socialistisch tussen de beide wereldoorlogen, deinend op de golven der sociale branding, evolueert het strijdlied. Muzikaal zijn de liederen gekenmerkt door een gebrek aan originaliteit: de traditionele volksdeuntjes of de be kende straatliedjes waren een uiterst geschikt middel om bij de arbeider sklasse gemakkelijk door te drin gen.Noch in België of in Nederland treffen we musici van formaat aan die erin slaagden zoals Pottier of Montéhus vóór 1914, Hans Eisler of Kurt Weill, tussen de beide wereldoorlogen om de klanken der revolte passend te begelei den. Vooralsnog is duidelijk dat de lie deren slechts door, en bij de volks klasse een proletarische bestseller op haar actief te schrijven. De inhoud van deze liederen hier be spreken lijkt ons onmogelijk en onge wenst: de lezer moge zelf ontdekken en vergelijken met de huidige zoge naamde welvaartmaatschappij. De conclusies liggen voor de hand. «Na 1945 hoort men helaas nog weinig re belse liederen» schrijft van de Merwe: de socialistische zangverenigingen maakten een crisistijd door. Pas op het einde van de jaren zestig, toen contesta tie en buitenparlementaire oppositie opdoken herleefde het rode strijdlied in de linkse middens. We citeren hier en kel John Lundström en Walter de Buck die opnieuw gaan putten in het rijke verleden of in de actualiteit. Jaap van de Merwe eindigt zijn bloemlezing met een hoofdstuk gewijd aan een reeks topfiguren als P.C. de Ruijter, de «rooie smeris uit de Jordaan»E. Moy- son, K. Waeri, Troelstra, Rik vanOffel de dichter van het «Kanaljelied» van 1869, om er maar enkele te citeren. De grote waarde van al die liederen schuilt in de directe, eenvoudige inhoud, die meteen een ontluistering brengt van de schijnbaar vaste maatschappelijke ver houdingen, waardoor de intermense lijke toestanden leiden naar ongestrafte uitbating en machtsmisbruiken. De stijl is direct, soms episch of poëtisch gela den. Het werk van van de Merwe bezit on getwijfeld een enorme verdienste om dat het een waardevol document is. Een massa verloren gegane kennis, gefun deerd gekozen, met kennis ter zake verzameld, is hier te onzer beschik king. Ergens betreuren we dat in dit werk, badend in een geest van demo cratisch socialisme, het accent niet meer is gevallen op het internationa lisme en het anarchisme, dat zich vooral in Nederland aan de rand van het georganiseerd socialisme blijft bewe gen. Het bewijst dat doorheen de tijden het strijdlied als een niet meer weg te denken schakel is blijven voortleven, in de moeizame, nooit voltooide strijd te gen onrecht en verdrukking voor de morele, geestelijke en materiële ont voogding van de arbeidersklasse. De verzuiping van het rode strijdlied is na 1945 niet gelukt. «De geschiedenis van het proletariërslied is in 1974 niet afge rond te beschrijven. Ze schrijft zichzelf nog elke week verder»schrijft de au teur op p. 325. Wij kunnen hier enkel aan toevoegen dat hij heeft bevestigd wat Bertold Brecht in zijn Dreigro- schenoper vooropstelt: «Denn die einen sind im Dunklen, Und die andern sind im Licht, Und man siehet die im Lichte, Die im Dunklen sieht man nicht.» BENODIGHEDEN: 12 Sint-Jacobsschelpen (verse of diepgevroren), 30 gr. boter, 1 dozijn kleine uitjes, 1 teentje knoflook, 1 del. droge witte wijn, 70 gr. Malaga- rozijnen, 1 eetlepel gehakte peterselie, zout, peper. WERKWIJZE Verse schelpen vooraan in de oven zetten zodat ze gemakkelijker geopend worden. Wassen, het zwarte zakje en de baard verwijderen. Het vlees en de kuit bewaren. Diepvriesschelpen gedurende 2 uur laten ontdooien. Intussen de rozijnen wassen en gedurende 30 minuten in lauw water laten weken. De boter in een braadpan laten smelten en er de schelpen in bruin braden. De uitjes gedurende 15 minuten in ziedend water blancheren, alsook de gehakte knoflook toevoegen. Overgieten met de witte wijn; de uitgelekte rozijnen en peterselie toevtÜgen. Kruiden, flink roeren en afdekken. Gedu rende 15 minuten laten koken. Voor het opdienen de saus nagaan, eventueel kruiden toevoegen. In het kader van haar culturele aktie heeft de C.S.C. -Herman Voskring, gemeend als bekroning van een jaar aktie aan zijn leden een werk te moeten aanbieden van een kunstenaar uit eigen streek, die aan zijn werk een speciale dimensie weet te geven. We denken dat het werk van onze nóg al te weinig gekende en bekende stad genoot - kunstenaar LUCIEN HAE GEMAN in dit verband zeer goed tot zijn recht komt. AUTODIDACT, MAAR TALENTVOL Wie ooit de kans krijgt door te dringen in de ruimte achter het linnenwinkeltje op de Heldenlaan, zal zich direct opge nomen voelen in de overdonderende wereld van het cosmische, het onwer kelijke van het buitenaardse, dat door deze kunstenaar in zijn kleurrijk werk op talloze wijzen wordt uitgewerkt. In alle kamers en op alle muren hangen een massa schilderijen, die elke bezoe ker direct in de speciale sfeer brengen van het werk en tevens ontvankelijker maken voor de levensvisie van hun schepper. Hun schepper, Lucien Haegeman, die nochtans een zuiver autodidact is. Met schilderen begon hij pas in 1966. Voordien leefde hij zijn passie voor de kunst uit door het aflopen van alle ten toonstellingen die ergens in de streek of ren van menselijke figuren en kosmi sche objecten. In zijn figuren, geschil derd op naïve wijze, zijn vooral de be weging en de uitdrukking de dominan ten. Zeer vermeldenswaard hierbij is het okeren torso op blauwe achter grond, in perspectief van bovenuit ge zien. Verwrongen, haast uitgeperst en ergens zwevend in de ruimte is deze figuur de symboliek van velen. Andere figuren zijn spookachtige, magische wezens, mensen die het niet langer meer zijn. Zijn kosmische werken, welke voorafgegaan werden door een reeks geabstralheerde landschappen. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 OPLOSSING NR. 50 1 I 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 10 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 HORIZONTAAL: Tot 60 meter hoge loofboom - stap - gezinslid. Daar - cirkelvormige - Skandinavische schikgodinnen - muzieknoot Sinds - achter - een toneelvoorstelling geven Keukengerei - verwittigingstoestel Onder andere (afk.) - donderaal - rusten zonder besef v. omgeving Kenteken op Nederlandse wagens - Koninklijk besluit (omg. afk.) - langzaam en zonder doel gaan Hertesoort - inwoners Italiaanse hoofdstad - muzieknoot Vrucht - gemene - vul in SK Uitroep v. afkeer - aan het Laüjn ontleende zinswending gehoororgaan Perfekt - vrouwenborst (volkst.) - kinderziekte Onbevoegde - lidw. - bezieldheid Boeken innaaien - kloosterzuster - niet dezelfde persoon Teken - lofdichten Wild zwijn - sluw - zich onrechtmatig toeëigenen Lidw. - voegw. - eer Vz. - plotselinge aandoening Roem - ingenieur (afk.) - rode verfstof - muzieknoot Wat men niet kan aannemen - afgelegen VERTIKAAL: 1. Aansprakelijkheid 2. Oppervlakte uitgestrektheid - weggetjes - telw. 3. Nederduits (omg. afk.) - postrekening (omgek, afk.) - drogen op verhitte vloer - en andere (afk.) 4. Landmaat - toneelstuk in één bedrijf - papegaai 5. Onzindelijke vrouw - eerstkomende (afk.) - ja (Russ.) 6. Afkomstig uit oude tijden - laatstleden (afk.) - ketting 7. Laus Deo (afk.) - regeringsreglement (afk.) - muziek noot - boom - door tussenkomst 8. Soort buidelratten - papegaai 9. Overeenkomst - talrijk 10. Gezinslid - onderdelen - voegw. - en dergelijke (afk.) 11Deel Fr. ontkenning - ren - kwab 12. Planten vocht - het stilaan - omgekeerde as 13. Nemen wat niet van zijn eigendom is - onbep. voornw. - bood - meisjesnaam 14. Afgelegen - landmaat - Fr. voegw. - vierkante zuil die een muur afsluit - nummer (afk.) 15. Franse ezel - spijs - vz. - daar 16. Handelen - vorm van kunnen - naar beneden gaan 17. Eer - onzes inzien (afk.) - muzieknoot 18. Snelt - Franse rivier - eenhoevig zoogdier w Lucien Haegeman... de kosmos in huis. erbuiten werden ingericht. Het louter observeren bevredigde de kunstenaar in spe evenwel geenszins. Zijn schep pingsdrang bracht er hem uiteindelijk toe ook zelf naar het penseel te grijpen. Ook in die eerste werken waar Hae geman trouwens zeer vlug het stadium van TASTEN EN ZOEKEN ontgroeide vindt men de zeer sterke persoon lijkheid van Lucien terug. Het is tenan- dere die PERSOONLIJKE STIJL die een Haegeman van elke andere kunste naar onderscheidt. Zeer vlug boden de eerste klassieke auto-didact onderwerpen land schappen en marinestukken niet langer de gezochte expressie mogelijk heden die hij zocht. Na zeer korte tijd schakelde hij reeds definitief over naar zijn kosmische onderwerpen waar hij zijn ideëen volledig kon weergeven en overbrengen. Over dit werk willen we Felix Everaert aan het woord laten, die naar onze mening zeer goed de sfeer en Jiet karakter van Haegeman weergeeft. Na een tijd ging hij over tot het schilde- zijn de meest specifieke voor 't oeuvre van Lucien Haegeman, hierin is de ori ginaliteit van de schilder het grootst. Vreemde rode, blauwe of groene plane ten, soms in purperen nevels gehuld of er uit naar voren springend alsof ze zich van het doek willen losrukken hebben mij het meest geïmponeerd. Het zijnfeoveel verschillende surrreëele werelden, deze planeten, allemaal Utopias van Lucien Haegeman waarop het goed moet zijn om te leven, waar vrede is. Deze doeken, zowel de kleine als grote drukken monumentale ruimten uit, die hoe paradoksaal ook geschilderd wer den in een atelier, slechts enkele vier kante meter groot. Lucien heeft geen behoefte aan een gro tere werkruimte, eenzaam type als hij is, trekt hij zich in deze kleine wereld terug om er grote te schilderen.» Ook in het werkje dat wij als hoofdprijs kozen voor onze culturele aktie, vindt men de beschreven sfeer terug. Tot onze grote voldoening blijkt het werk ook buiten de speciaal geschapen sfeer van Lucien's woon- en leefruimte op de Heldenlaan, zijn cosmische di mensie behouden. Het behoudt zijn imponerende kracht ondanks zijn een voud en afmetingen. Lucien Haegeman heeft naar onze me ning maar één gebrek om door te bre ken in bredere kringen, namelijk te wo nen in een eng bekrompen land als Vlaanderen, waar men kunst en cultuur nog steeds blijft beoordelen en waarde ren in functie van enggeestige en zelfs fanatieke kriteria die met kunst niets te zien hebben. Het is de verdienste van Lucien zich van dat alles niets aan te trekken en ondanks alles te blijven voortwerken. Wij hopen dat u eerstdaags de gelegen heid mag hebben om het werk van deze kunstenaar op een uitgebreide tentoon stelling te bekijken om u persoonlijk te laten inleven in de sfeer ervan. F. Van den Bossche C.S.C. Idegem: Anti fascistische tentoonsteling van 23 tot 25 - 1 Voorlichtingsavonden «Ontwerp van gewestplan» C.S.C. - Geraardsbergen op 30-1 C.S.C. Onkerzele op 13-2 C.S.C. Zottegem: Herman Voskring op 14-2 C.S.C. Schendelbeke op 27-2 C.S.C. Idegem op 28-2 C.S.C. Erpe Mere: in de loop van februari C.S.C. Denderleeuw: begin februari C.S.C. Aalst: De Rank discussieavond over «De rol van de overheid in de ekonomie op 2-2 C.S.C Ninove: toneelavond Internationale nieuwe Scene op 6-2 C.S.C. Ninove «Studiekring» Zat. 7-2: Structuur en werking van de gemeenteraad» Zat. 21-2: «Progressieve jeugdzorg en jeugdvorming in de gemeente» Zat. 13-3: «Gèmeentelijke opvang van bejaarden» Zat. 27-3: «Een progressief gemeentelijk sport- en cultuurbeleid» zat. 10-4: «Gemeentelijke en intergemeentelijke beheersvormen». Zat. 24-4: «Gemeentelijke financiën» Voorlichtingsavonden «Het Europa van Morgen». C.S.C. Aalst «De Rank»: op 12-3 op het stadhuis. C.S.C. Zottegem «Herman Voskring»: op 13-3 in het Egmontkasteel C.S.C. Schendelbeke: Groepstentoonstelling Schendelbeekse kunstenaars op 6, 7 en 8 febr.

Voor Allen | 1976 | | pagina 8