HOE DE TINDEMANS-REGERING EN «DE STANDAARDELKAAR HIELPEN! HET FAILLIET VAN DE REGERING TINDEMANSH De subsldiecensuur op een Vlaamse kwaliteitskrant BEJAARD ZOTTEGEMS ECHTPAAR DAT UIT HUIS MOET SCHRIJFT NAAR KONING bi 1976 zijn liet én de werknemers en allen die van sociale vergoedingen moeten leven die het gelag moeten betalen! Fe Standaard «Als mijn blinde echtgenote hier weg moet kan dat haar einde betekenen VRIJDAG 30 JANUARI 1976 25' JAARGANG - NR. 4 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Nederlands weekblad haalt raar zaakje uit de doofpot «In deze uiterste wanhoop, Sire, vrees ik zelfs dat een dergelijke uitzetting voor mijn echtgenote het einde kan be tekenen.» Deze klacht die vorige vrij dag naar het Koninklijk Paleis werd gestuurd, komt van de 83-jarige René Van Damme, die samen met zijn sinds 1940 blinde echtgenote een huisje be trekt in de Désiré Van den Bossche- straat te Zottegem. Sinds eind vorige week hangt, net als aan 18 andere hui zen van die straat in Zottegem, een be vel tot uitwijzing. Per 31 maart moet hij zijn huis uit en hij weet niet eens waar naartoe. Dat is een van de meest tragische geval len uit een straat die bijna helemaal weg moet om een stuk weg recht te trekken in Zottegem. De gemeente wil inderdaad een S-bocht in het centrum Heldenlaan - Van den Bosschestraat kwijt en wil meteen ook zijn Egmontkasteel «open en bloot». Daartoe moeten 32 huizen wegOm die weg te krijgen en om de onteigening te vergemakkelijken heeft men de huizen tot krot laten verklaren. Dat gebeurde bij besluit van de staatssekretaris voor Ruimtelijke Ordening en Stedebouw van 10 oktober 1975. Zo komen de kosten van het slopen op de rekening van de staat en moet de gemeente alleen de grond nog vergoeden. Nadat besluit kwamen de «uitwijzingsbevelen». Een eerste reeks werd uitgeplakt in ok tober en de tweede reeks vorige week. Die laatste gesteund op een bevel van december 1975. NUMMER 14 Eerder raar is het wel gegaan met het huis nr. 14 in de Van den Bossche straat. Daar woont het echtpaar Van Damme-Vekeman die hun simpele woonst in 1927 kochten en volledig heropbouwden. «Wij staken een nieuw plafond en nieuwe deuren.» René Van Damme is zelf oud-strijder en oorlogs invalide 1914-18 «8 frontstrepen en 52 maanden in het slijk van de IJzer, mijn heer.» Zijn echtgenote is sinds 194Ö tijdens de inval van de Duitsers is dat gebeurd blind. Gedurende de voor bije 35 jaar heeft ze haar huisje leren kennen en weet ze alles staan. Haar wegtrekken uit die vertrouwde omgeving is haar helemaal hulpeloos en afhankelijk maken. Bovendien bleek tijdens het eerste bezoek van de inspekteur voor de onteigeningen dat het huis nr. 14 in de dossiers te Brussel helemaal niet als krot geboekt staat. Toch verscheen ook op zijn gevel een uitwijzingsbevel met de vermelding «dat wie tegen 31 maart niet weg is er door de politie zal uitgezet worden en zelfs nog de kans loopt gestraft te wor den.» BUURT Ook in de buurt zijn die bevelen slecht aangekomen. Niet alleen mevr. Veke- man is door al die herrie in bed gemoe ten na een hartinfarkt, ook buurvrouw Germaine Delrue staat voortdurend met de tranen in de ogen. Weduwe Denijs die twee huizen verder woont is 72 en betaalt nu 1200 F huur per maand. «Wat zal ik elders meer betalen?» is wat ze zich angstig af vraagt. REGELEN Eigenaars van de huurhuisjes in de Vanden Bosschestraat zagen geld in de onteigening en regelden snel een over eenkomst met de gemeente. Bij ande ren die niet zo snel willen wijken is de onteigeningskommissie al zeven maal aan huis geweest. Bij het echtpaar Van Damme-Vekeman is er nog geen een over de vloer gekomen om over een eventuele vergoeding te praten. Burgemeester Van de Meulebroucke trekt zich het lot van het bejaarde echt paar evenmin aan. Ook hij is nog niet over de v loer geweest om een oplossing te zoeken. In de buurt vraagt men zich ook af waarom nu juist het Egmontkas teel. dat zelfs bijna tot krot is vervallen zo nodig «open en bloot» moet komen te staan en waarom de S-bocht weg moet. Een dodelijk verkeersknooppunt blijkt die bocht niet te zijn en de weg naar Gent op die plaats helemaal recht trekken zal toch niet gaan. Zo wordt gezegd. VEILIG WONEN Bovendien gaat in de buurt de mare dat burgemeester Van de Meulebroucke straten onteigent en huizen leeghaalt om binnenkort zijn nieuwe woonwijk te kunnen bevolken, zij het dan tegen 4.000 F per maand. De burgemeester is inderdaad een van de beheerders van ue sociale huisvestingsmaatschappij «Vei lig Wonen» uit Aalst, die na het opdoe ken van de eigen gemeentelijke maat schappij, vrije armslag kreeg in Zotte gem. Hoe de koning zal reageren op de wan hopige brief uit Zottegem is nog niet duidelijk. Tijdens de gemeenteraadszit ting van deze week werd door de BSP- fraktie deze zaak ten berde gebracht. Zolang er geen overeenkomst tot min nelijke schikking is gevonden zal het echtpaar Van Damme-Vekeman hun huis mogen blijven bewonen. Voorts heeft ook de Oostvlaamse Bond van Oorlogsinvaliden zich bereid ver klaard de zaak van René Van Damme te verdedigen. Het huis nr. 14 in de Desiré Van den Bosschestraat: krot? De moeilijkheden voor de regering Tindemans blijven zich opstapelen. Gezien haar heterogene samenstelling, is dit niet verwonderlijk. Trouwens hierdoor ziet zij geen kans om werkelijk heilbrengende maatregelen te nemen ten bate van de bevolking in het algemeen en de vele marginale bevolkingsgroepen in het bijzonder. Haar op autoritaire wijze gemaakte wetten, zoals de programmawet en binnenkort de herstelwet, hebben een averecht effect. In plaats van een recht\'aardige verdeling van de lasten onder de bevolking te maken, treft zij opnieuw de zwakkere en vooral de minst bedeelden. Deze laatsten zullen de tol moeten betalen van de huidige crisis, terwijl de rijke categoriën niet zullen getroffen worden maar hun welstand nog zullen verhogen. Het schoonste bewijs hiervan is haar toegeving, of beter gezegd haar capitulatie voor het syndicaat van Dokter Wijnen, waarbij voortaan aan de herschoolde huisdokters hogere honoraria zullen worden toegekend. We liswaar wordt gevraagd, de toepassing van deze verhoging met negen maanden uit te stellen of zoniet ze dan toch slechts in de mate en geleidelijk door te voeren. Maar hiermede schijnen de dokters nog geen genoegen te nemen, want tot vandaag oefenen zij op de regering Tindemans allerhande druk uit om nog meer te bekomen. Het kernkabinet kon terzake nog geen beslissing nemen. En dat terwijl de loontrekkenden en andere categoriën tot loonmatiging worden aangezet. Gans de regering Tindemans faalt in haar sociaal beleid. Want wat van daag als een pijler boven water staat, is dat de verhoogde doktershonoraria zullen neer komen op de rug van de zieken, en van de zwakken, zonder dat deze zullen kunnen bogen op enige financiële compensatie vanwege het ministerie van volksgezondheid. Minister De Saeger heeft in deze zin reeds klare taal gesproken. De meeruitgave voor de dokterseisen zal nog eens gedragen worden door hen, die reeds fysisch maar ook financieel minder sterk staan. Erg is ook wat nu aan het gebeuren is in de distributiesector, in verband met de aardappelverkoop. Door het laattijdig ingrijpen van de regering met pas nu de prijzen van de aardappelen te blokkeren, dreigt een ramp te ontstaan in de bevoorrading van ons nationaal produkt. De aardappelen zijn ofwel niet te koop ofwel niet betaalbaar als zij nog te vinden zijn, wegens de speculatie van enkele groot-handelaars die het grootste deel van de markt in handen hebben en de prijzen bepalen. Of de ultieme dwangmaatregelen van Mr. Herman, de nieuwe Minister van Economische Zaken enige baat zal bijbrengen kan vooralsnog niet worden gezegd. Wel is het zo dat deze nieuwe last zwaar drukt op het budget van de bevolking en vooral op dit van de werkende mensen, bij wie de aardappelen in hun huishoudelijk verbruik nog van belang zijn. verbruik nog van belang zijn. De regering Tindemans kan niet anders dan mea culpa slaan voor deze verslechtering van de levensstandaard van de bevolking, omdat zij in gebreke is gebleven het probleem van de prijs en van de bevoorrading van de aardappel, welke reeds maanden geleden gekend was, op te lossen. En zo is het voor alle problemen, die zich stellen om er nog maar één te noemen: de werkloosheid. Het spook van de werkloosheid blijft, ondanks de bemoedigende voorspellingen van bepaalde regeringskringen in ver band met de heropleving van het economisch leven, nog steeds een gesel voor de bevolking en vooral voor de jongeren, waar momenteel circa 60.000 werklozen geteld zijn. De getroffen regeringsmaatregelen als daar zijn de wetgeving op de stagiaires in de ondernemingen de opname van de tewerkgestelde werkloze afgestudeerdein de openbare sector het brugpensioen met vervanging door jongeren, hebben tot heden helaas nog niet het verhoopte resultaat gegeven, en zijn zeker onvoldoende om hel probleem van de werkloosheid op te lossen. En zo zouden wij kunnen verder gaan met het opsommen van al datgene waarin Tindemans en zijn ploeg heeft gefaald en nog faalt. Spijtig dat inmiddels het land en zijn bevolking het grote slachtoffer zijn van deze failliet-politiek van Tindemans en C" PVan der Niepen Burgemeester daan dergelijk «zwijggeld» uit te ke ren En waarom speelt «De Stand aard» thans geen groots opgezette journalistieke Mannix-rol? Tenslotte nog één PIKANT DETAIL Om verder uit haar financiële moeilijk heden te geraken, zag het Standaard- koncem - steeds volgens «Vrij Neder land» zich verplicht krantenmagnaat Brébart binnen te halen in haar Raad van Beheer. Deze aatste is uitgever van «La Libre Belgique» en «La Dernière Heure», twee dagbladen die de Vlaamse zaak op zijn zachtst gezegd niet genegen zijn. Maar Brébart bracht 100 miljoen B.F. mee als kapitaalsver hoging voor de Standaard-groep.. Voorlopig blijft het AVV-VVK (Alles voor Vlaanderen Vlaanderen voor Kristus) fungeren als Standaard embleem en zal Manu Ruys verder ex- catedra zijn Vlaamse politieke richtlij nen blijven neerpennen. Tevens zal er toch niet nagelaten worden van gere geld te vermelden, dat het bij de socia listische kranten financieel soms min der goed gaat, omdat er daar toch zo'n wanbeheer heerst. Maar zelfs met lega le en vooral illegale overheidssteun, met de geldelijke hulp van de uiterlijk zo misprezen Walen, met karrevrach- ten extra-publiciteit bereikt via de Sap-schoonzoons, met de exploitatie van allerlei nevenbedrijven die niet di- rekt iets met de pers te zien hebbenkan «de Standaard» het nog amper rooien. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Georges Spitaels, Houtmarkt I, 9300 AALST Onze vriend Bert Van Hoorick wordt zaterdag 31 januari 1976, 61 jaar. Het partijbestuur wenst aan onze kameraad van harte ge luk met zijn verjaardag. Spijtig genoeg kan Bert zijn ver jaardag niet vieren zoals het hoort, gezien hij verplicht is en kele maanden te rusten. Het is on tegensprekelijk dat de bezieler van onze afdeling en Arrondisse ment de weerslag ondergaat van zijn zeer aktief leven. Het partijbestuur afdeling Aalst wenst onze vriend een spoedig herstel. Jan Van Der Veken Voorzitter B.S.P. tungeert hij als direkteur bij de verzeke ringsmaatschappij «Groep Josi» en be kleedt hij een hoge funktie bij de Lloyds-bank». Tussen haakjes gezegd, de lijfkrant van De Smaele trekt zo graag van leer tegen de kumul, vooral als het een BSP- mandataris betreft. Schoonzoon num mer twee heet André Vlerick. oud minister van Financiën en tevens één der grote bazen van de «Kredietbank». Nummer drie luistert naar de voor Westvlamingen beter gekende naam Jan Piers, huidig CVP-burgemeester van Oostende. Over deze laatste schrijft «Vrij Nederland» (wij citeren) «hij geniet een stevige reputatie als lo kale klown». Doch dat weerhield alvast de bank «Brussel-Lambert» niet van hem te be kleden met eveneens een bestuursambt Komt dan de werkelijke hoofdbrok uit het relaas. In de eerste helft van no vember 1975 publiceerde «De Stand aard» enkele artikels in verband met de eventuele vestiging van EEN NUKLEAIR ELAND voor de produktie van kernenergie vóór de haven van Zeebrugge. De krant had het hierbij vooral over twee vooraf- gaandelijke studies terzake. De huidige minister van Openbare Werken Defrai- gene (PLP'er ofte Waalse liberaal) zou met nadruk geopteerd hebben voor één van de twee projekten. Hij was er zelfs toe bereid een zg. -raamkontrakt» in het leven te roepen. Dit betekent een pro cedure waarbij men geen openbare aanbesteding uitschrijft, doch de op dracht direkt aan een groep toewijst, zonder dat diezelfde groep bij voorbaat zelfs maar een benaderende kostprijs moet geven. Daar zat ongetwijfeld een zeer eigenaardig reukje aan en «De Standaard» suggereerde in hoger aan gehaalde bijdragen opvallend duide lijk, dat minister Defraigne persoon lijke belangen had bij 't tweede plan. Halfweg november 1975 schreef de krant echter haar laatste woord over deze zaak. van dan af werd in dat op zicht een komplete stilte in acht geno men binnen haar kolommen. Nu beween «Vrij Nederland» dat het blad daartoe ONDER DRUK werd gezet door de huidige regering en wel op de volgende manier. Direkteur-generaai De Smaele zou in de jongste jaren nogal wat mislukte kommerciële handelingen hebben ge steld. Het aanschaffen van talrijke computers (o.a. ter versnelling van het zetwerk in het drukkersbedrijf), de aankoop van diverse drukkerijen in Bel gië en Frankrijk, e.a. brachten het vol ledige Standaard-koncern in zeer slechte financiële papieren. Zo stond het bedrijf einde 1975 in totaal voor 14 miljoen gulden (ruim 200 miljoen B.F.) in het krijt bij de R.M.Z. en de B.T.W., plus dan nog voor ettelijke miljoenen bij privé-schuldeisers. In de Belgische kabinetsraad werd dan. steeds volgens «Vrij Nederland», het volgende plannetje bedacht. Buiten de normale overheidshulp aan de pers, zou «De Standaard- van de regering een krediet van 150 miljoen franje krijgen, op voorwaarde nochtans dat er over de geciteerde Defraigne-affaire geen woord meer geschreven werd. Werd die belofte intussen ingelost? In elk geval zwijgt «De Standaard», inbegrepen al haar nevenbladen, al ruim twee maanden als vermoord over Defraigne-Zeebrugge-Kerneiland. We wachtten bijna drie weken na het verschijnen van deze bijdrage in «Vrij Nederland» om op onze beurt dit artikel te schrijven. We veronderstelden dat er EEN VORM VAN ANTWOORD vanwege «De Standaard» zou komen en tevens dat de regering deze beschul diging zou proberen te weerleggen. Welnu, niets van dat alles! En dat men ons niet komt vertellen, dat men van het bestaan van deze onthullende publika- ties niets afweet. «Vrij Nederland» wordt al veel gelezen in Vlaanderen, en daarbij Jef Coeck vermeldt dat hij met Albert De Smaele over de aangelegen heid een telefoongesprek had. Mogen we ons dan afvragen of alle door het Nederlands Weekblad aan gehaalde feiten met de waarheid overeenstemmen? Waar schuilen dan de werkelijke korrupties? Waar haalt de regering dan het recht van- lHoc de Belgische regering een onaangenaam dossier uit de krant houdt Het toonaangevend Nederlands week blad «Vrij Nederland» pakte in haar editie van 3-11976 uit met een opmer kelijke bijdrage van haar medewerker Jef Coeck. Eigenlijk een buitengewoon artikel in dubbel opzicht. Omdat het onthullingen brengt over weinig verkwikkelijke praktijken in de Belgische perswereld en heel speciaal dan over de Standaard-krantengroep, wacht» en «Het Handelsblad». Verder haar nevenorganisatie de «N.V. Perio dica», die borg staat voor de uitgave van enkele tientallen weekbladen waaronder enkele Franse. Vervolgens het boekenbedrijf «De Standaardboekhandel N.V.», plus tenslotte aanzienlijke belangen in de toeristische sektor en stevige interessen in de wereld van het onroerend goed. Daarna schets de auteur bepaalde die zich in het recente verleden zeer sterk als «onkreukbaar» en als «heksen jager» voordeed. Bedoelde bijdrage vatten we als volgt samen. Inleidend wordt de Standaardgroep even nader gesitueerd. Eerstens als uitgeefster van de dagbla den «De Standaard»,«Het Nieuws blad», «De Gentenaar», «De Land- FINANCIELE ACHTERGRONDEN van vermeld bedrijf. De vroegere eige naar en katoliek minister Gustaaf Sap liet bij zijn dood in 1940 de zaak over aan de echtgenoten van zijn drie doch ters. Schoonzoon nummer één, Albert De Smaele, is heden direkteur-generaai van het gehele koncern. Doch tevens Jff Cwcfc

Voor Allen | 1976 | | pagina 1