SOCIALE RUBRIEK WAT IS POLITIEK? NR. 4 FISKALE VOORDELEN GEHANDIKAPTEN TE BEGEVEN BETREKKINGEN 2 OPSTELLERS 1 MAATSCHAPPELIJK ASSISTENT(E) MERCATOR IS UITGEPRAAT... Uitreiking pakjes aan A.B.V.V. - gepensioneerden Ï3ÏÏL r4 VERPLEEGSTER STADSBESTUUR AALST In het stedelijk bediendenkader zijn volgende betrekkingen te begeven: De kandidaturen voor deelname aan het examen worden ingewacht tot uiterlijk 15 februari 1976. Zij moeten bij ter post aangetekende brief worden gericht aan het College van Bur- qemeester en Schepenen, Stadhuis, Grote Markt 3, 9300 Aalst. De volledige voorwaarden kunnen op mondelinge, schrifte lijke of telefonische vraag bekomen worden bij de dienst per soneel Stadhuis, Grote Markt 3 te 9300 AALST (Tel. 053- 21.57.51) (toestel 114) MINI-CHALET V.Z.W. KLINIEK BOND MOYSON DENDERLEEUW (In part-time dienstverband) gevraagd Bepaalde categorieën gehandicapten kunnen fiskale voordelen genieten bij de aankoop en het gebruik van een au to. In deze brochure worden drie vragen beantwoord. Wie kan die voordelen genieten? Waarin bestaan die voordelen? Hoe worden die voordelen verkre gen? Wie kan de voordelen genieten? Bepaalde gehandicapten. De nagenoemde gehandicapten kunnen de voordelen genieten inzake BTW en inzake verkeersbelasting: de personen die volledig blind zijn; de personen die volledig verlamd zijn aan de bovenste ledematen; de personen wier bovenste ledema ten zijn geamputeerd (daaronder begrepen de personen wier beide handen zijn geamputeerd vanaf de pols); de personen met een blijvende inva liditeit van ten minste 50 pet. uit sluitend te wijten aan gebrekkig heid van de onderste ledematen. De personen van wie de invaliditeit het gevolg is van een hart-, longen- of her- senaandoening, kunnen bijgevolg het fiskaal voordeel niet genieten. Waarin bestaan die fiskale voordelen? Bij de aankoop van een auto: betaling van de BTW tegen het tarief van 6 pet. (inplaats van 25 pet.) en later teruggaaf van die belasting. Voor het onderhouds- en herstellings werk aan de auto en voor de aankoop van onderdelen ten behoeve van dat voertuig: betaling van de BTW tegen het tarief van 6 pet. (inplaats van 18 (pet.) zonder later teruggaaf van die belasting. Vrijstelling van verkeersbelasting Het fiskaal voordeel kan slechts wor den verkregen voor de auto die door de gehandicapte wordt gekocht en die door hem UITSLUITEND wordt ge bruikt als persoonlijk vervoermiddel (1). Ingeval de gehandicapte meer dan één auto bezit, blijft het fiskaal voor deel beperkt tot één voertuig. Hoe worden de fiskale voordelen verkregen? Het getuigschrift van invaliditeit De gehandicapte moet in het bezit zijn van een getuigschrift van invaliditeit. Dat getuigschrift moet het geval duide lijk omschrijven. Dit getuigschrift kan verkregen worden bij: Categorie invaliden: Personen die een pensioen, uitkering of vergoeding genieten door tussenkomst van de Dienst voor tegemoetkomingen aan minder-validen. Bevoegde overheid: Ministerie van Sociale Voorzorg. Adres: Dienst voor Minder-Validen, Gebrek- Mercator zwijgt. Toen alles nog be trekkelijk goed ging, lachtte hij ons vanaf een duizend-frank-aanplakbiljet toe en maakte ons diets hoe wij minder moesten verbruiken door het op een betere manier te doen. Zonder boe of ba is hij uit de propaganda-circulatie verdwenen. Wij zien hem niet meer, tenzij dat hij hier of daar nog aan flarden hangt te zwiepen in regen en wind. Aan flarden, zo is het ook met tijd en bewind, die de inflatie aan de borst koesteren en werkloosheid hebben gebaard. Nochtans, nu dat de zaken slecht en de prijzen de hoogte in gaan, zou Mercator heel wat kunnen vertellen. Daartoe zijn evenwel moed en krachtdadigheid vereist. En de Re gering bezit noch het een noch het an der. Moest dit wel het geval zijn, dan zou men bijvoorbeeld toegeven, dat de verbruikers over geen ekonomische macht beschikken. Zij ondergaan ge woon het systeem, dus ook de krisis. Het zijn de voortbrengers en de Rege ring, die tot nogtoe op een onderonsje alles bedisseld hebben. De verbruikers hebben geen keuze, omdat de verhouding van de ekonomi sche organen derwijze ingesteld is, dat Het jaarlijks pakket zal aan de gepensioneerden worden uitgereikt zoals hieronder vermeld. Men dient in het bezit te zijn van het lidboekje van de vakbond om een pakje te kunnen ontvangen. Elkeen dient zich tevens te voorzien van een koffietas. Maandag 16 februari 1976 Ninove: in het Volkshuis Geraardsbergsestraat 119 te 15 uur, voor de gemeenten: Appelterre, Aspelare, Denderhoutem, Denderwindeke, Meer- beke, Nieuwenhove, Ninove-Nederhasselt, Okegem, Outer, Pollare en Voorde. Herzele in het lokaal «Germinal» Markt 12 te 15 uur voor de gemeenten Hillegem, Borsbeke, Herzele, St. Lievens-Esse, St. Lievens-Houtem en Woubrechtegem. Letterhoutem in café «Vrolijk België», Dorp, te 16 uur voor de gemeenten Letterhoutem en Zonnegem. Zottegem in het «Volkshuis», Markt te 15 uur voor de gemeenten Elene, Erwetegem, Godveerdegem, Grotenberge, Leeuwergem, Oombergen, St. Gorix-Oudenhove, St. Maria-Oudenhove. Velzeke in de C.O.C., Provinciale baan te 16 uur voor de leden van Velzeke. Dinsdag 17 februari 1976 Denderleeuw in 't «Achturenhuis» Stationsstraat te 15 uur voor de ge meenten Denderleeuw, Iddergem en Welle. Geraardsbergen in het «Volkshuis» Grote Markt te 15 uur voor de leden van Geraardsbergen - Centrum Aalst in het «Volkshuis» Houtmarkt 1 te 15 uur voor de leden van Aalst- Stad. Zottegem in het «Volkshuis»Markt te 15 uur voorde leden van Zottegem. Woensdag 18 februari 1976 Mere in het café RozenhofKerkhofstraat 23 te 15 uur voor de gemeenten Aaigem, Bambrugge, Burst en Mere. Geraardsbergen in het «Volkshuis» Grote Markt te 15 uur voor de gemeen ten Goeferdinge.Grimminge, Idegem, Moerbeke, Nederboelare, Onkerze- le, Ophasselt, Overboelare, Schendelbeke, Smeerebbe, Viane-Moerbeke, Zandbergen en Zarlardinge. Aalst in het «Volkshuis» Houtmarkt 1 te 15 uur voor de gemeenten Baarde- gent, Bavegem, Erembodegem, Erondegem, Erpe, Gijzegem, Haaltert, Heldergem, Hofstade, Herdersem, Kerksken, Meldert, Moorsel, Nieu- werkerken, Oordegem, Ottergem, Vlekkem, Vlierzele, Smetlede, Impe en Lede. Let wel: vergeet uw lidboekje van de vakbond niet! Van Droogenbroeck J. Gewestelijk Secretaris kigen en Verminkten, Beliardstraat 54, 1040 BRUSSEL. Categorie invaliden: Andere invaliden of gehandicapten. Bevoegde overheid: Ministerie van Volksgezondheid. Adres: Administratieve Gezondheidsdienst Administratief Centrum. Vesaliuswijk, 1010 BRUSSEL Formaliteiten bij de aankoop van een auto. Aan de verkoper (of in geval van invoer aan de douane) moet het getuigschrift van invaliditeit worden overgelegd ter verantwoording van de toepassing van het verminder BTW-tarief. De gehan dicapte moet dat getuigschrift evenwel niet afstaan. Op de factuur en op de kopiefacturen (als die er zijn) moeten die volgende vermeldingen worden aangebracht: 1. de reden waarom het verminderd ta rief van 6 pet. is toegepast; 2. de datum van het getuigschrift van invaliditeit en de overheid die het heeft afgeleverd. Bij invoer worden die vermeldingen aangebracht op het stuk dat wordt ge bruikt voor de voldoening van de BTW. Ingeval de invalide minderjarig is wordt de factuur opgemaakt ofwel op naam van de wettelijke vertegenwoor diger (vader, moeder of voogd) die verklaart te handelen voor rekening van het kind, ofwel op naam van het kind, met vermelding van de naam van de gene die optreedt als wettelijke verte genwoordiger. In ieder geval moet de wettelijke verte genwoordiger tegelijk met het getuig schrift van invaliditeit, aan de verkoper een verklaring overleggen, waarin hij zich verbindt het voertuig uitsluitend te gebruiken als persoonlijk vervoermid del van het invalidekind. De verkoper vermeldt dat op de factuur en bewaart de verklaring. Formaliteiten om teruggaaf te verkrij gen van de belasting van 6 pet. betaald bij de aankoop van het voertuig. De gehandicapte (2) zendt aangetekend een aanvraag om teruggaaf, in twee exemplaren, naar de hoofdcontroleur van het BTW-controlekantoor in het ambtsgebied waarvan zijn woonplaats is gelegen. Indien hij het adres van dat kantoor niet kent kan hij dat vragen aan de «Groene telefoon». Deze telefoon kan worden opgeroepen iedere woensdag en vrijdag bissen 9 en 12 u. en tussen 14 en 17 u. Antwerpen (031) 39.59.35 Brussel (02) 218.66.44 Gent (091) 25.89.31 Kortrijk (056) 21.61.00 De aanvraag moet worden ingediend binnen een termijn van twee jaar te re kenen vanaf de betaling van de belas ting aan de verkoper (of aan de doua ne). Meestal zal die termijn beginnen te lopen vanaf de datum van de factuur. Ingeval de betaling werd verricht door middel van fiskale zegels, begint de termijn te lopen vanaf de datum waarop die zegels regelmatig onbruikbaar wer den gemaakt. De belasting wordt te ruggegeven aan de gehandicapte en niet aan de verkoper. Formaliteiten bij de aankoop van on derdelen en bij het onderhouds- en her stellingswerk. De gehandicapte moet aan de verkoper of aan de dienstverrichter (of aan de douane ingeval van invoer) het getuig schrift van invaliditeit voorleggen. Hij moet dat getuigschrift echter niet af staan De verkoper of dienstverrichter moet een factuur uitreiken zelfs indien de invalide een particulier is. De factuur en, in voorkomend geval, het dubbel moeten de volgende vermeldingen be vatten: 1. de reden waarom het verminderd ta rief van 6 pet. is toegepast; 2. de datum van het getuigschrift van invaliditeit en de overheid die het heeft afgeleverd; 3. voor het onderhouds- en herstel lingswerk, het merk en de nummer plaat van het voertuig; 4. het nummer van de identiteitskaart van de klant. In geval van invoer worden die vermel dingen aangebracht op het stuk dat wordt gebruikt voor de voldoening van de BTW. Formaliteiten om vrijstelling van de verkeersbelasting te- verkjrijgëji De gehandicapte moét bij de ontvanger bevoegd voor de verkecrsbefas'fiVig, een aangifte 651 halen en die inVull^hj 8n- dermeer door in de rubriek «gébruik., de vermelding: «Voertuig uitsluitend gebruikt onder de voorwaarden van ar tikel 5, 1, 3° S.W.V.B aan te brengen. Tegelijk moet hij een dubbel of een copie van het getuigschrift van invalidi teit overleggen. Ingeval de invalide minderjarig is, wordt de aangifte 651 opgemaakt door degene op wiens naam het voertuig werd geïmmatriculeerd, dat wil zeggen de wettelijke vertegenwoordiger (va der, moeder of voogd) die verklaart te handelen voor rekeni ng van het kindIn ieder geval moet die vertegenwoordi ger aan de ontvanger van de verkeers belasting een verklaring overhandigen waarin hij uitdrukkelijk bevestigt dat het voertuig uitsluitend zal worden ge bruikt als persoonlijk vervoermiddel van het invalide kind. (1) De gehandicapte mag vergezeld zijn door familieleden of derden die voor hem de wagen besturen. Maar hij moet in de auto aanwezig zijn, behoudens in het uitzonder lijk geval wanneer de de auto wordt gebruikt voor verplaatsingen die verband houden met het vervoer van de gehandicapte van en naar zijn werk of school. (2) Ingeval de gehandicapte minderjarig is, zal de wettelijke vertegenwoordiger, wiens naam vernield is op de factuur, deze aan vraag indienen. DIERiCKX Eddy EEN BUITENGEWONE GELDPLAATSING EN EEN UITSTEKENDE OPLOSSING VOOR UW VERLOFPERIODE EN WEEKENDS in de Ardennen 650.000 F 250 m2 terrein 42 m2 in een konstruktie van baksteen, hout en pannen. Geïnstalleerde keuken en badkamer Inlichtingen op aanvraag Georges SPITAELS Volderstraat 15 - 9500. GERAARDSBERGEN TEL. (054)41 36 96 Ten behoeve harer Poliklinische diensten Kliniek «Bond Moyson», Sportstraat 1, Denderleeuw, wordt overgegaan tot de aanwerving van een verpleegster in part-time dienstverband. Voorwaarde: minstens het diploma verpleegassistente bezitten. De kandidaturen dienen schriftelijk gericht aan de Direktie der V.Z.W. «Bond Moyson», De Colfmaeckerstraat 11te Zottegem, met bijvoe ging. a) gelegaliseerd afschrift van het diploma (of schoolattest) b) recente pasfoto c) mededeling datum van beschikbaarheid tot indiensttreding. Inlichtingen omtrent werkvoorwaarden verkrijgbaar bij voornoemde Direktie te Zottegem. Telefoon 091-60.13.95 Kandidaturen binnensturen ten laatste op 8.2.76 de door de productie-staf voorgehou den polossing zich steeds opdringt. Het hele systeem is averechts opgetrokken. Want is het niet zo, dat het doel van de ekonomie zou moeten gericht zijn op de bevrediging van de verbruikers, maar dat in de werkelijkheid het uiteindelijk verbruik zeer weinig in aanmerking ge nomen wordt? De krisis werpt wel een schril licht op de zwakte van de verbruikers. Zij zijn het trouwens, die schade lijden als de voortbrengers zich vergissen, wat niet zelden gebeurt. Zij zijn het, die opd raaien voor de vele feilen van het produktie-bestel: buitensporige inves teringen, die door de inflatie gefinan cierd worden en geen voldoende weers lag op de produkti viteit hebbenmet als voornaamste gevolg, dat de constante kosten te hoog liggen en bij de minste verzwakking van de produktie tot ho gere eenheidslasten aanleiding geven, die dan door prijsstijgingen moeten ge compenseerd worden. Er ontstaan verkoops- en- thesauriemoeilijkheden; de concurrentiële capaciteit wordt aan gevreten, wat finaal uitmondt in slui tingen en in een aangroei van het leger der werklozen. De verbruikers lijden 't allenkante ver lies, zowel in het verbruik zelf als in 't sparen. Verbruiken betekent meer beta len wegens de gestadige prijsverhogin gen; sparen staat gelijk met een geleide lijke vermindering der reële waarde van het gespaard kapitaal: Bij de relance-plannen wordt maar weinig met de belangen van de verbrui kers rekening gehouden. Altijd en nog wil men eerst de produktie stimuleren door toenemende hulp en ruimere faci liteiten aan de ondernemingen, dikwijls zelfs zonder voorafgaand onderzoek betreffende hun leefbaarheid. Waarom het roer niet eens omgooien en de zaken anders bekijken? Waarom geen op selectieve basis steunende relance-politiek ten bate van het ver bruik? Selectief eerst in opzicht van de verschillende kategoriën burgers. Men zou inderdaad niet mogen vergeten, dat dertig percent van onze bevolking mar ginalen van de welvaart zijn. Zij ver dienen dus absolute voorrang, want de sociale en ekonomische belangen zijn nauw met elkaar verbonden. Het zijn de armste lagen van de maat schappij, die aan het verbruik het grootste deel van hun inkomen beste den. Vanzelfsprekend moet dus net om het even welk verbruik gestimuleerd worden. Prioriteit is alvast geboden voorde kollektieve behoeften: huisves ting, vervoer, gezondheid, opvoeding. Voorrang ook ten privaten titel aan al les wat onontbeerlijk of sociaal nuttig is, zoals bijvoorbeeld de sanitaire uit rusting van de gezinnen, de bedeling van gezonde voeding aan noodlijdende kinderen en grijsaards. Die zijn er im mers nog bij de vleet. En als er in dit verband al iets gedaan werd of wordt, dan is het lang niet genoeg. Enkel en alleen grondige struktuurher- vormingen zullen bij machte zijn de kwaal uit te roeien, die in hart en geest van het kapitalisme woekert. De eko nomische politiek is dringend aan een herziening toe in funktie van het ver bruik, dat vooral aan doeltreffende maatregelen nood heeft en terecht op nieuwe conceptie en ideeën wacht om in een ander spoor geleid te worden. Het maatschappelijk stelsel gaat mank aan onrechtvaardigheid en is spaak ge lopen, omdat het verbruik onvoldoende is en niet de aanmoediging krijgt waarop het ongetwijfeld recht heeft. Een derde van onze bevolking leeft in armoede en minderwaardigheid, en twee derden van de wereld lijden honger. Dit is de naakte waarheid. Om schaamrood te worden en te zwijgen.. zoals Mercator. M. Van der Haegen Secr. Gen. Bond Moyson Een volk heeft geen (politieke) geschiedenis enkel en alleen door het feit van het bestaan: het is zo dat dit volk een actieve en vruchtbaar leven dient te bezitten. Want een volk bestaat niet enkel door zijn aanwezigheid, maar wél door zijn actie. Een onderdeel van het ganse volk (bijvoorbeeld een klasse) kan ook geschiedenis maken, door zich te manifesteren en zich aldus te bevestigen. Een historisch volk is dat volk dat de regels van een politieke en sociale staat vindt, en dat een zekere orde brengt in de manier van bestaan (regeren), een zekere rechtvaardigheid in de samenleving nastrevend. Het onderwijst een zekere moraal en een zekere leer. Het past met behendigheid een zeker werk van hand en geest toe: het heeft een industrie, kunsten en letteren. Het heeft dus een taal en het spreekt dus! Het werkt en beïnvloedt andere volkeren om zijn kracht te spreiden, om zich te verrijken en zijn hoogmoed te bevredigen of te overwinnen: zoniet de beide samen. Heden verdienen verschillende volkeren de naam van historische volkeren. De wederzijdse inspanningen en betrekkingen maken de geschiedenis. «Volk is de sociale groep, die door objectieve factoren van samenhorigheid wordt samengenomen door factoren van physische en vooral van culturele aard.» (Herman Vos - socialistische vlaming - 1889 - 1952) «Een volk bestaat slechts door het gevoel dat het van zijn bestaan bezit.» (Anatole France, Franse schrijver, 1844 - 1924) WIE ZIJN WIJ? eens was te lezen: «Een volk dat het bewustzijn van zijn nationaliteit niet heeft, gelijkt op een klok zonder klepel, op een kompas waarvan de naald geen magneetkracht bezit. Het weet niet waar het vandaan komt, noch waar het heengaat, noch hoe het zich richten moet. Het geneesmiddel is te vinden in de studie van zijn geschiedenis en het aandachtig nagaan van zijn toestand.» Een volk is een geheel van verscheidene groepen, van een hoop individus: allen met verschillende inzichten en verzuchtingen. Het volk heeft nog steeds niet de wijsheid, nodig om gelukkiger te zijn. De blindheid, de sluier voor de ogen, wordt het telkens fataal... Ziedaar het eeuwig blijvende drama van de mensheid! PROBLEMATIEK: «Het volk beneden lijdt honger, omdat die daarboven het zijne opvreten, daarom lijdt men beneden honger. Het volk beneden is moeilijk te leiden, omdat die daarboven het steeds misleiden, daarom is het volk zo moeilijk te leiden. Die daar beneden sterven licht, omdat zij zo zwaar leven, sterven zij zo licht. Men moet hen het leven lichter maken en het zal hun dierbaar worden.» (Laotse - 60 jaar vóór Christus) Het volk was niet gelukkig en niet vrij en ook niet op de weg naar geluk en vrijheid. Het leek soms of de oude ketenen enkel door nieuwe waren vervangen, anders van maaksel en vorm maar niet minder knellend. (De Helden en de Schare - blz. 396 - door Henriëte Roland Holst Van Der Schalk) (Nederlandse dichteres, Geboren 1869 - 1952 - in 1897 lid van Sociaal Democratische Arbeiders Partij (S.D.A.P. in Nederland zeer links element) Hoe! Wij vermoeien ons, en gij hebt er het genot van; wij brengen voort, en gij verkwist. De rijkdommen van ons, en gij slokt ze in.En dat noemt gij regeren? Bevoorrechte klassen, afzonderlijk lichaam dat van ons vreemd is, vormt gij een afzonderlijk volk en wij zullen zien hoe gij kunt bestaan. Terwijl die kleine bende nu over dit nieuw voorval raadpleegde, zeiden enigen onder hen, die rechtvaardig en edel waren: «wij moeten ons weder bij 't volk voegen en zijne lasten helpen dragen, want het zijn mensen even als wij.» Anderen weder zeiden in hunnen hoogmoed: «het zou schande zijn, om ons met den gemeenen hoop te vermengen, die is gemaakt om ons te dienen, zijn wij niet het edele ras van veroveraars van dit rijk? Laat ons aan die menigte onze rechten en onze afkomst herinneren» (uit het boek van 1881blz. 69 van Volney (1757 - 1820) (gedeputeerde ter Nationale Vergadering van 1789) IN DEZE ENKELE CITATEN LIGT DE PELGRIMSTOCHT DER MENSHEID BESLOTEN! HET IS TIJD DAT DE MENSHEID DIT DUIDELIJK INZIET! A. RUIZ

Voor Allen | 1976 | | pagina 2