DE GROTE ILLUSIE VOOR UW N VAKANTIE 1976 Ook tegen de verkoudheid mogen de gelovigen geen pilletje nemen. Ze moeten maar periodiek hoesten, zegt de paus VI GEEN SNELVERKEERSWEG MEERBEKE-GRIMMINGE- GERAARDSBERGEN Een ruime keuze van mogelijkheden in het binnenland! DENDERLEEUW ACTIEKOMITEE TER VOORKOMING VAN EEN KLEIWINNINGSGEBIED IN DE DENDERLEEUWSE KOUTERS VLAAMS SOCIALISTISCH BERAAD NOODZAKELIJK VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT ROUWBETUIGING Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Georges Spitaels, Houtmarkt 1, 9300 AALST VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 25e JAARGANG-NR.5 WEEKBLAD VAN DE B.S.P In aansluiting met de diskussie- avonden over het Ontwerp Gewest plan voor de streek van Aalst - Ni nove - Geraardsbergen - Zottegem, die in verscheidene afdelingen georga niseerd worden, geven we hierna ter diskussie het standpunt weer van RALDES (Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde) i.v.m. het tracé van de snelverkeersweg Meerbeke - G'bergen, zoals die is aan gegeven op het ontwerp gewestplan. STANDPUNT RALDES: In het arrondissement Aaljt wordt reeds sinds jaren aangedrongen op een vlugge en gemakkelijke Noord-Zuid wegverbinding waardoor de belang rijkste centra (Aalst, Ninove en Ge raardsbergen) met elkaar zouden ver bonden worden. Oorspronkelijk was de verbinding gep land als een autosnelweg. Het trajekt Aalst-Geraardsbergen was dan een deel van de belangrijkeverbinding Mons (Bergen) - Perkpolder in Neder land). Vermits men daar de bouw van een tunnel onder de Schelde voorziet zou de Borinage aldus verbonden wor den met het industriegebied van Rot terdam. Van het idee van autosnelweg schijnt men ondertussen reeds afgestapt te zijn, ondermeer omdat de snelweg te ver afgelegen was van de belangrijkste te bedienen centra. Op dit ogenblik opteert men eerder voor een snelverkeerswegzijnde een weg van 2x2 rijstroken gescheiden door een middenberm. Het verschil met een autosnelweg ligt o.a. hierin dat een snelverkeersweg (expressweg) gelijk vloerse kruisingen omvat en dus ook met lichten kan uitgerust worden (cfr. de weg Gent-Oudenaarde). Over het tracé Aalst-Ninove schijnt op dit ogenblik geen diskussie meer te be staan. Anders is het gesteld met de verbin ding tussen Ninove en Geraardsber gen. Op het Voorontwerp Gewestplan Aalst dat bij M.B. van 9.5.1975 werd be krachtigd zijn immers twee tracés aan geduid, één ervan is gelegen op de rechteroever, het andere op de linke roever van de Dender. Dit op de rech teroever doorkruist het grondgebied van de gemeenten Meerbeke - Pollare - Denderwindeke - Zandbergen - Grim- minge - Onkerzele en Geraardsbergen. Dit op de linkeroever doorkruist Appelterre-Eichem - Idegem - Schen delbeke en Geraardsbergen. Het eer ste, dat wij van nu af het tracé Meer beke - Geraardsbergen wensen te noe men, werd reeds weerhouden op het Gewijzigd Voorontwerp Gewestplan Aalst - Ninove - Geraardsbergen - Zot tegem dat van 15.10 tot 15.11.1974 aan de gemeentebesturen voor advies werd voorgelegd. De Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde heeft in die periode een alternatief tracé ontworpen dat nu voor een deel overgenomen werd door de heer L. D'Hoore, Staatssekrelaris voor Ruimtelijke Ordening, nl. vanaf het industrieterrein te Schendelbeke via de bescherming van de woonkernen en het realiseren van de snelste verbinding tussen twee belangrijke centra. On middellijk merkt men echter dat het tracé op de rechteroever heel wat lan ger en dus duurder is dan het alterna tieve tracé. Hierbij komt nog dat de dichtstbevolkte gemeenten gelegen zijn aan de linker zijde van de Dender, zodat heet wat meer mensen zouden bediend worden door het RALDES-projekt. Anderzijds wordt door het RALDES- voorstel ook het industrieterrein van Schendelbeke, een industrieterrein van nationaal belang, maximaal ontsloten. De expressweg zou er immers rakelings langs lopenDit is niet het geval met de eerste geplande weg Meerbeke - Ge raardsbergen, vermits men om het in dustrieterrein te bereiken eerst door de stad Geraardsbergen zou dienen te rij- VERKEERSINFRASTRUKTUUR NINOVE GERAARDSBERGEN Bestaande expresswegen Geplande expresswegen Bestaande hoofdwegen Woonkernen j Industriezones te maken vooraleer zich in Geraardsbergen-centrum te storten. Deze bocht zal de verkeersveiligheid zeker niet ten goede komen. Anderzijds loopt de weg vooral door landbouw grond. Het vee dat door de landbou wers op en over de expressweg zal die nen geloodst te worden, kan nog sup plementaire gevaren inhouden. LANDBOUWEKONOMISCH: Het trajekt Meerbeke - Ninove is alleen reeds onverantwoord wegens het groot aantal leefbare landbouwbedrijven die doorkruist worden. Deze bedrijven worden ofwel middendoorgesneden of we! zijn ze gedoemd om te verdwijnen. Gezien het belang dat op dit ogenblik meer en meer aan de landbouw wordt gehecht, denken we maar aan de voed selvoorziening. is een dergelijke fun damentele aantasting onverantwoord. Om al deze redenen wenst RALDES 4 Okegem Aspelare Ninove voor jös? -Appelterre Smeerebbe Vloerzegem Meerbeke Zandbergen Denderwindeke chende ^ende* Grimminge Nieuwenhove Waarbeke Appelterre tot de rijksweg Ninove- Brakel- Ronse. Raldes had echter logi scherwijze ook de verbinding gemaakt tussen de nieuw aan te leggen weg Aalst-Ninove en de baan Ninove - Bra ke! via Outer- Noordwest. Om onbe grijpelijke redenen werd dit verlengs tuk langs Outer-Ninove Noord (wijk Ter Duyst) niet overgenomen. De expressweg Meerbeke - Geraards bergen is echter volledig te verwerpen en dit om volgende redenen: LANDSCHAPPELIJK: gelegen op de landschappelijk meest waardevolle en de mooiste flank van de Denderval lei, is een verminking van het land schap er niet aanvaardbaar. PLANOLOGISCH: Het eerste en be langrijkste doel van een expressweg is den, zodat aldaar het industrieterrein zou degraderen tot een terrein van plaatselijk belang. De invalsweg van de expressweg Meerbeke - Geraardsbergen in de stad Geraardsbergen zelf zou worden ge vormd door de reeds zeer drukke EdingsebaanDeze stfaat zou dus nog eens extra betast worden door het sup plementaire verkeer komende van Ni nove. Dit is onverantwoord, zeker voor de personen die deze straat bewonen. VERKEERSTECHNISCH: Wij ver meldden reeds dat het eerste projekt langer is dan het RALDES-voorstel. Daarbij loopt het nog over een meer versneden landschap wat de kostprijs nog zal verhogen. Verder is het opval lend dat de weg een enorme bocht dient zich kategoriek te verzetten tegen het tracé Meerbeke - Geraardsbergen en opteert deze regionale leefmilieuver eniging voor het alternatief tracé dat door haar uitgewerkt werd op de lin- kervalleiflank van de Dender. Vooraleer men echter de expressweg aanlegt, is het dringend noodzakelijk dat de overheid eerst overgaat tot het verbeteren van de bestaande infra- struktuur. De bestaande weg langs de rechterflank van de Dendervallei vooral tussen Ninove en Zandbergen is dringend aan verbetering toe, gezien de erbarmelijke staat waarin zich de weg nu bevindt. Een nieuwe express weg aanleggen zonder eerst de be staande wegen te verbeteren is dus in geen enkel oogpunt te verdedigen. De grote illusie, de grote bluf? Dit is de sociale politiek van de Regering. Deze ervaring zullen onze ouderdomsgepen- sioneerden bij de ontvangst van hun assignatie voor januari alvast opgedaan hebben. Hoe zit de vork in de steel? Men heeft niet alleen de verworvenheden van de wet Namêche ongedaan gemaakt door de koppeling aan de welvaartvastheid te omzeilen, maar Minister De Paepe heeft ook nog voor een fopperij ge zorgd. De pensioenen zouden met ingang van 1 januari 1976 verhoogd worden met 4.500 F. voor een gezin en met 3.600 F. voor een alleenstaande, en wel in twee schijven: een eerste per 11.76 en een tweede per 1.9.76. Wel te verstaan gelden deze twee verhogingen als een soort premie, die dus los staat van de indeksschommelingen. Waarin ligt nu de geslepenheid van deze in werkelijkheid bedrieglijke for mule? Een gezin, dat een pensioen van Bij elk jaareinde worden wij overstroomd met aanvragen over de verlof mogelijkheden in het binnenland en meer bepaald aan de kust en in de Ardennen. Zo ook nu voor 1976. Daarom dat wij opnieuw enkele nuttige adressen publiceren in ons blad van hotels, homes en andere centra, allemaal vakantieverblijven die eigendom zi'n van onze diverse socialisti sche organisaties. Zij staan bijgevolg in de eerste plaats open voor leden van de B.S.P., het A.B.V.V. enz. Enige voorwaarde is dat zij persoonlijk en liefst zo spoedig mogelijk hun plaatsaanvraag doen, rechtstreeks dus bij het vakantieverblijf van hun keuze. Het is inderdaad zo dat al deze socialistische realisaties inzake sociaal toerisme zich in een dergelijke reusachtige belangstelling mogen verheu gen dat zij elk jaar volledig bezet zijn in het hoogseizoen. Wie van een degelijk verlof ook in financiële omstandigheden wil genieten heeft er alle belang bij om zich tijdig te laten inschrijven! zie blz. 2 minstens 9.000 F. per maand geniet, heeft voor januari een bedrag van 2.250 F., zegge de helft van het jaartotaal, gekregen. Een gezin, wiens maande- fijks pensioen lager ligt dan 9.000 F., heeft evenwel slechts een aanvullende som ontvangen, die gelijk is aan het pensioenbedrag voor januari gedeeld door vier. Zo is het dat een gezin met een maandelijks pensioen van bijvoor beeld 8.000 F. niet de beloofde 2.250 F. doch slechts 2.000 F. toebedeeld kreeg. Voor een alleenstaande met een maandelijks rustpensioen van 7.200 F. werd de premie herleid tot 1.800 F. en alsof deze afroming nog niet volstaat, heeft men eveneens de 1.800 F. ver minderd tot een vierde van het pensioen van bijvoorbeeld 6.000 F. recht geelt op amper 1.500 F. per 11.76. Onze regeerders hebben al met woord en daad bewezen, dat zij onrechtvaar dig zijn. Zij ontpoppen zich nu ook als bedriegers. Want anders dan bedrog kunnen wij de modaliteiten «a la De Paepe» niet noemen. Of is het dat wat de heren als «matiging» bestempelen? Tot welke nieuwe spitsvondigheden zullen zij voor de tweede schijf hun toevlucht nemen om de goegemeente te bedotten? Dit is de vraag, die wij ons terecht mogen stellen, al verwachten wij toch van het sindikaal Eenheids front dat het voor deze en andere on rechtvaardigheden hard zal terugslaan. Er is immers nog meer... Sedert de fiskale hervorming zijn alle sociale pensioenen belastbaar. Dank zij het aandringen van de socialisten heb ben de opeenvolgende Regeringen het zij de belastbare minima hetzij de for faitaire aftrek regelmatig en derwijze aangepast, dat de pensioenen, die het gewaarborgd minimum niet over schrijden, belastingvrij zijn. Bij het opstellen van de gewestplannen werd zonder enige raadpleging of ad vies van welke gemeentelijke instantie ook, van hogerhand in de Dender- leeuwse kouters, waar nu de vlamoven «Dendersteen» gesitueerd is, een zone voorzien voor kleiwinning. Momenteel werd daar reeds grond uit gevoerd en liggen er diepe putten. De omwoners beginnen zich over deze gang van zaken ongerust te maken, daar de idee werd geopperd van deze putten achteraf op te vullen met pro- bleemafval. Noch het gemeentebes tuur, noch de bevolking voelen zich gerust. Vandaar de oprichting van dit aktiekomitee en zijn eerste verwittiging aan de bevolking. Als inwoner van de wijk Hemelrijk, Populierenlaan, Steenweg Aalst- Ninove en Iddergemstraat, hebt U tij dens de voorbije week in de pers kun nen lezen, dat een gebied van 20 ha, gelegen te Denderleeuw zou voorzien worden als «stort voor probleemafval» Dit zogenaamde ontginningsgebied be treft de oude steenbakkerij «Dender steen», in de volksmond beter gekend als de vlamoven. Het aktiekomitee ter vrijwaring van de oude steenbakkerij «Vlamoven» doet een beroep op Uw solidariteit om ons gezamenlijk tegen dit plan te verzetten. In de gemeenteraad van 21 januari jl. heeft het gemeentebestuur zich even eens fel gekant tegen dit projekt. In de tijdingen van de intercommunale het land van Aalst wordt dit gebied voorge steld als mogelijk stort voor probleem- afval wegens de ondoordringbaarheid van de bodem. Van de gevaren, die dit project kan inhouden voor de omliggende bewo ners wordt geen gewag gemaakt, geva ren als luchtverontreiniging, bezoede ling van het grondwater, ongedierte, stank, e.d. Ter bescherming van U en Uw kinde ren, verzetten wij ons met klem tegen de mogelijke oprichting van dit stort. Wij vragen U daarom de petitielijst mede te willen ondertekenen. De inwoners can de Wijk Hemelrijk, Populierenlaan, Steenweg Aalst- Ninove en Iddergemstraat protesteren tegen de oprichting van een stort op het grondgebied van de oude steenbakkerij «Dendersteen»: OMDAT: Dit gebied van 20 ha op een totaal van 675 ha, gelegen is in één van de dichtstbevolkte gemeenten van ons ar rondissement. Dit gebied ligt centraal tussen de sociale woningen van Denderleeuw en Welle. onze gemeente die in de gewest plannen is voorbestemd tot woonge bied reeds een tekort heeft aan groen- zones en natuurgebieden. en waarom wordt onze gemeente steeds uitverkozen voor storten, breekwerven en verbrandingsovens? Na de Wellemeersen, de Molenbeek meersen... nu de Vlamoven. Nee., dat nemen wij niet!!! In de loop van de maand februari zullen bestuursleden van het Wijkkomitee Hemelrijk zich bij U thuis aanbieden om de petitielijst te ondertekenen. Namens het aktiekomitee «Leefmilieu Hemelrijk» De Wilde A., Matthijs J., De Neef J. P.S.: Deze petitielijst zal als bezwaar schrift neergelegd worden ten gemeen tehuize. om gevoegd te worden bij de protesten tegen de voorziening van een ontginningsgebied in onze gemeente. In naam van de ganse Socialistische Gemeenschappelijke Actie bieden wij aan kd. Georges Spitaels en zijn moe der gez. Gisèle Van Vaerenbergh onze diepste gevoelens van medeleven aan bij het overlijden van zijn betreurde va der en haar echtgenoot Félix. De begrafenisplechtigheid zal plaats hebben, zaterdag voormiddag te 10 uur in de hoofBkerk van Geraardsbergen. In 1972, toen de B.S.P. mede aan het bewind was, werd de automaticiteit van dergelijke vrijstelling definitief in de wet Namêche vastgelegd via het prin ciep van een voldoende forfaitaire af trek, die toepasselijk zou zijn voor alle gepensioneerden zonder onders zowel alleenstaanden als gehuwden en weduwnaars als weduwen. De Regering Tindemans - Declercq - Perin heeft nu iets nieuws uitgedacht door de aftrek voor alleenstaanden en weduwen te verminderen. Als reden wordt opgegeven, dat «de abnormale voordelen, die tegenwoordig aan be paalde rechthebbenden op relatief be langrijke pensioenen toegekend worden, tot juistere verhoudingen moe ten gebracht worden. Een zodanige beslissing is eenvoudig wraakroepend. Vele ouderlingen zul len wel vreemd opkijken, wanneer zij hun belastingsbrief voor het jaar 1976 (inkomsten 1975) zullen in de bus vin den. De schamele aanpassing aan de welvaart, waarvan zojuist de helft of minder rondgedeeld werd, zal zeker niet volstaan om de hogere belastingen te betalen, die de fiscus van hen zal eisen. Maar waarom zaniken? Minister van Financiën Declercq, die voor de gele genheid zijn haar wat korter had laten knippen, heeft toch via de T.V. nad rukkelijk gezegd, dat «iedereen gelijk is voor de wet!» ledereen? Wie is dat? Jan en alleman of... alleen maar de kleine man. In Tindemans C° geloven, dit is me teen veel illusies rijker worden. Zij, die regeren, schenken ze ons met kwistige hand. Men mag toch niet in alles matig zijn, ts het niet? M. Van der Haegen, Secr. Gen. Bond Moyson De discussies over de gemeenschapsproblemen worden opnieuw op de voorgrond geschoven. En het is niet enkel het colloqium van Antwerpen dat hiervan de oorzaak is! De belabberde economische toestand, gevolg van een diepgaande strukturele crisis: de duizelingwekkende werkloosheids graad en de hollende inflatie tracht men nu aan de aandacht van de bevolking te onttrekken. De regering en haar meerderheidspartijen kunnen nu wel deze betrachting koesteren, maar de harde werkelijkheid voor de werkende bevolking kan niet worden uit de weg gegaan: I op 10 van de aktieve bevolking moet gaan stempelen en zijn het vandaag niet de aardappelen die in prijs verhogen dan zijn het de vleesprijzen of de dokterstarieven. Maar ook dit staat vast: met de gemeenteraadsverkiezingen voor de boeg zullen ook de gemeenschapsproblemen vaak opduiken. De regionale of taaipartijen zoals het Rassemblement Walton of de Volksunie zullen niet nalaten dit vuurtje smeulend te houden. !n het regeringskamp schuilen verschillende addertjes in het gras: Het R W. van Périn stuurt er regelma tig voorzitter Gendebien op uit om chantage te plegen op de Vlaamse regeringspartners: de C.V.P. en de P.V.V. Tindemans en Co worden immers regelmatig afgedreigd om Vlaamse belangen op te offeren. En ook de P.S.C. laat zich hierin niet onbetuigd! Is het dan te verwonderen dat van de Vlaamse eisen, geformuleerd in de Halte-betoging méér dan een jiuir geleden, nog niets is terecht gekomen? Hebben wij immers niet uit de. voor de regering gevaarlijke R.W.-hoek, horen verklren dat de regering in het gedrang komt, indien aan de niets betekenende doch kostelijke voorlopige gewestvorming a la Perin, zou worden geraakt? Ernstige oplossingen op basis van twee kuituurgemeenschappen moeten wij van deze regering niet verwachten. Dat is de negatieve balansr van de regering Tindemans op het gebied van onze Vlaamse gelijkberechtiging. Eerder mag worden gezegd dat het met deze regering op Vlaams gebied van kwaad naar erger gaat: met de medewerking van de zogenaamde goede Vlamingen van C.V.P. enP.V. V. stevent de regering in werkelijkheid naar een gewestvorming met drie door koppig vast te houden aan de huidige voorbereidenden gewestvorming, een misbaksel van mijnheer Perin! Positief is wel de houding van de Vlaamse B.S.P., die uiteindelijk meer mondig wordt en zich geen gewestvorming met drie zal laten opdringen, ook niet binnen de B .SP. In het T.V.-debat heeft voorzitter Willy Claes zich ondubbelzinnig uitge sproken tegen een federalisme met drie. Duidelijker ware nu nog dat wij ook officieel zouden verklaren tegen een gewestvorming met drie te zijn. Hier speelt men echter duchtig op woorden en dezelfde vlag moet verschilI- nede ladingen dekken. Eén der hoe men zich ook draaie of kere: men miet het kind Brussel een naam geven. Speciaal statuut op of neer: het zal er op aankomen welke bevoegdheden een demokratisch gekozen bestuur voor de negentien gemeenten zullen worden toegekend. In geen enkel geval mag Brussel de balans maken in één of andere vorm van federalisme! Het moet dus duidelijk zijn. ook langs de zijde van de Vlaamse socialisten. Een Vlaams kongres, voorgesteld door de B.S.P.-federatie Aalst en ge volgd door talrijke andere Vlaamse federaties, mag niet op de lange baan worden geschoven. Jacques Timmermans

Voor Allen | 1976 | | pagina 1