WEEKBLAD VLAAMS Intercommunale «Land van Aalst» herleid tot tien gemeenten ACTIE NOODZAKELIJK HET MISDADIG OPZET!! WELK HERSTEL? kt. COLUMBARIUM EN VERSTROOIINGSWEIDE TE NINOVE ONRUSTWEKKENDE WERKLOOSHEID DE PLAAG VAN ONZE KAPITALISTISCHE MAATSCHAPPIJ VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT VRIJDAG 20 FEBRUARI 1976 25e JAARGANG - Nr. 8 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053/21.48.69 —Postrekening nr. 000-0952464-2! Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Georges Spitaels, Houtmarkt 1, 9500 AALST Vanaf 1 januari jl. af werd het nieuw werkingsgebied der Interkommunale Vereniging «Land Van Aalst» van 69 gemeenten naar 10 gemeenten herleid. De tien gefusioneerde gemeenten die door het aktiekomitee wordt voorbereid zijn: Inwoners Oppervlakte Bevolkings dichtheid aantal km2 1Aalst 82.767 7.750 ha 1.067,9 2. Ninove 33.142 7.314 ha 453,1 3. Geraardsbergen 30.777 7.970 ha 386,1 4. Zottegem 25.083 6.100 ha 414.1 5. Erpe-Mere 17.892 3.403 ha 525,7 6. Haaltert 17.135 2.913 ha 588,2 7. Lede 16.588 2.911 ha 569,8 8. Denderleeuw 16.219 1.349 ha 1.202,2 9. Herzele 15.905 4.793 ha 331,8 10. St. Lievens-Houtem 9.495 2.552 ha 372,0 Totaal 265.003 47.055 ha Buiten de gemeente Lede zijn alle kerngemeenten nu al lid van het Land van Aalst. De struktuur van de beheersorganen zal dienen worden gewijzigd, daar slechts één gemeente beneden de 10.000 in woners overblijft, namelijk St.- Lievens-Houtem met 9.495 inwoners. De statuten zullen dienovereenkomstig worden aangepast. ENKELE SOCIODEMOGR AFISCHE GEGEVENS Het geboortecoëfficiënt in Vlaanderen ligt 3 maal lager dan in Wallonië. De reden hiervan is omdat grotendeels meer gastarbeidersgezinnen zich daar kwamen vestigen. De totale bevolking evolueert in het arronddisement van Aalst op ongunstige wijze: gemiddeld 37 De werkende bevolking ter plaatse is op twee arrondissementen na, de laagste van België: 61 van de aktieve bevolking is werkzaam in het arrondissement. De werkgelegenheidscoëfficiënt na de gefusioneerde gemeenten is de volgen de: Aalst: 48 - Zottegem: 46 - Erpe- Mere: 43 - Geraardsbergen: 40 r Ninove: 33 - Denderleeuw: 29 Het pendelcijfer: Aalst: 10.798 - Ge raardsbergen: 5.412 - Denderleeuw: 3.476 terwijl er slechts 2.760 Dender leeuwenaren werken in het arrondisse ment. Wij kenden in 1975 een zwakkere kon- junktuur en de aanvragen om buiten landse kandidaatinvesteerder vermin derde. De laatste periode kwamen drie belangrijke i nvesteri ngsbeslissingen deze zijn: Schendelbeke: Etn. Verhae- gen: 10 ha - tewerkstelling 350. Erpe - Mere-Ottergem: Pioneer Elec- tronica Manufacturing: 3 ha - tewerk stelling: 80 - 450. Erembodegem: Vereniging van Open bare Verzorgingsinstellingen 2,75 ha - tewerkstelling: 100 - 160. De raad besliste verder nog over de werking in 1976 te Schendelbeke (wa terbevoorrading - waterzuivering en vuilverwerking) en over de rekreatie- zone De Gavers - een komitee tot aan kopen en de investeringen te Zottegem Schendelbeke over ontwerp watertoe lage telefoon- en bouwvergunning. Toen het syndicaal front in december laatstleden besliste een nationale en in terprofessionele oppositie-actie te voe ren tegen de intenties van de Regering ontstond er werkelijk hoop bij de werk nemers. Inderdaad, tegenover een ho mogeen kapitalistisch blok, stevig ge steund door de kliek behoudsgezinde liberale ministers in de Regering en het pretentieus heerschap Grootjans, P.V.V.-voorzitter, zou zich eindelijk een even homogeen blok van de arbei derswereld opstellen dat de indruk gaf zijn geleenschappelijk optreden niet al leen te handhaven maar te verstevigen. Men was gerechtigd de hoop te koeste ren dat de actie die begonnen was met de verwittigingsstaking van 23 decem ber 1975, ingericht door het gemeen schappelijk front A.B.V.V. - A.C.V. verder zou gezet worden met nog meer verbetenheid tegen de gestemde pro grammawet en het ontwerp van her stelplan, dat thans in het Parlement wordt besproken, en niemand bevre digt. Onder de druk van de syndicale actie is de Regering lichtjes achteruitgeweken, doch heeft slechts in mineur rekening gehouden met de door de arbeidersor ganisaties gestelde eisen. Er werd be komen: het behoud van de koppeling van de lonen aan de index met uitzondering van het deel van het loon boven de 40.250 F. per maand. De aanpassing van de sociale uitke ringen aan het welzijn met inbegrip van de kinderbijslagen. Het brugpensioen met name de uit breiding van het toepassingsgebied er van tot ondernemingen met minstens 20 arbeiders (in plaats van 50). De vastlegging van de bevoegdheden van de gewestelijke ontwikkelings maatschappijen voor de tenuitvoer legging van industriële projekten en van de dotatie ervan. De niet-verhoging van de persoon lijke tussenkomst van de zieke in de kosten van de geneeskundige prestaties en van de geneesmiddelen. Zonder de toegevingen van de regering te onderschatten moeten wij toch wél vaststellen dat de verzuchtingen van de arbeiderswereld ver van verwezenlijkt zijn. Het Bureau van het A.B.V.V. heeft zeer onlangs nog zijn afkeuring betuigd van het wetsontwerp over het econo misch herstel en terzelfdertijd zijn ei senprogramma vastgelegd: in de eerste plaats de integrale ver algemening van het stelsel van het brugpensioen (op 60-jarige leeftijd voor de mannen en op 55-jarige leeftijd voor vrouwen), ongeacht het aantal arbeiders in een onder neming. De vrijheid van onderhandelen tussen de verantwoordelijke so ciale gesprekspartners in verband met de kollektieve arbeidsovereen komst; ter zake stelt het A.B.V.V. vast dat het wetsontwerp van de re gering het patronaat in staat stelt om elke mogelijkheid tot onderhande ling in verband met de kollektieve arbeidsovereenkomsten te ont vluchten en tevens de niet- indexering toelaat van het deel van het loon boven de 40.250 F. Op het vlak van de sektoriële K.A.O. 's bij voorkeur de ver mindering van de arbeidsduur. De aanzienlijke verhoging van de forfaitaire bedragen verleend aan de sociale rechthebbenden voor 1976. De verbetering van het indexe- ringsstelsel van de sociale vergoe dingen. De herziening van de bepalingen in verband met de stage van de jongeren in de ondernemingen en met de verbetering van hun bezol diging. De bestrijding van alle sluikweck en verbod overuren te presteren. Een betere herverdeling van de inkomens. Een dergelijk programma is realiseer baar indien het door de ganse arbei dende klasse wordt aanvaard en indien deze zich eendrachtig blijft verzetten tegen de maatregelen van de Regering. Wij moeten echter tot onze spijt vast stellen dat het Algemeen Christelijk Vakverbond niet meer zo geneigd schijnt de actie voort te zetten. Men heeft de indruk dat deze vakbeweging de regering geen verdere moeilijkheden wil aandoen, trots de uitgesproken wil tot actie van zijn waalse vleugel die evenwel in het kristelijk midden in de minderheid staat. Het A.C.V. heeft officieel bekend ge maakt dat het op de uitnodiging tot het organiseren van een nationale betoging tegen de crisis en voor de algehele te werkstelling niet ingaat. Wij nemen hier met spijt nota van. doch blijven hopen dat zulks de aanleiding niet zal zijn om met het syndicaal front te breken en te verhinderen dat het zijn «slagkracht» (force de frappe) zou zien verminderen. Georges Debunne heeft evenwel gelijk wanneer hij zegt dat het gemeenschap pelijk front voor de arbeiders geen rem mag zijn die leidt tot inaktiviteit waar van de arbeiders het slachtoffer zouden kunnen zijn. Derhalve heeft het A.B.V.V. er toe besloten, trots de af wijzing van het A.C.V., de vooropges telde nationale betoging te handhaven. Het A.C.V. heeft zich in de plaats daarvan uitgesprokën voor een alge mene confrontatie van de beleidsmen sen in dit land: de financiële instellin gen, de werknemersorganisaties, de pa- tropJisorganisaties, de regering e.d.m. HÖeft Zelfs niet onderstreent diit ook .wij een dergelijke confrontatie wense- lijk achten, alhoewel wij ons afvragen wat deze zal geven. Hoelang zal er ge- palaberd en getreuzeld worden? Tot welk resultaat zal men komen indien de besprekingen niet krachtig en demon stratief worden ondersteund door een massale wilsuitdrukking van de syndi calisten? Enkele maanden geleden hebben in derdaad gelijkaardige confrontaties plaats gehad en zijn langdurige onder handelingen doorgegaan die helemaal negatief zijn uitgevallen. In afwachting kijken wij niettemin en tegelijk nieuwsgierig toe wat de toe komst ons zal brengen. Confrontatie van al de betrokken middens, zoals door het A.C.V. gewild, om wat te doen? Om de oprichting van de pu blieke holding eindelijk op punt te stel len in ouvrieristische richting en los van elke kapitalistische invloed? Om de ef fectieve arbeidscontrole in de onder nemingen in te stellen? Om er voor te zorgen dat de gemeenschap zijn reëele zeg zou krijgen in de sector van de energie: electriciteit, gas, petroleum, enz., enz. wij wachten met geduld op wat het geven zal... als het maar geen wachten is gelijk zuster Anna. Wij nemen ons voor bij gelegenheid hierop nog even terug te komen. Marcel Vanderhaegen Secr.-Gen. «Bond Moyson» De laatste dagen worden gekenmerkt dooreen communautaire koehandel» zoals nooit voordien. De V.U. aange voerd door oud C.V.P. man Hugo Schiltz trappelt van ongeduld voor een regeringsdeelname en enkele minister zetels. Zelfs de, naar het noemt, zo duurbare Brabantse grond mag ver kwanseld worden indien dit de prijs is voor de zo begeerde portefeuille. Termen als «gebieds en mensenroof» passen alleen dan in het kader van Hugo Schi ltz en Lode Claes wanneer het er op aankomt de vlaamse man te verdelen en arm te houden. Denken wij hier maar aan de autoweg A8die niet door het Payottenland mag omdat Vlaams Brabant zou verfran sen.Maar wijken en gemeenten naar Brussel overhevelen en de Vlaming verder in de kou zetten.dat mag wel wanneer Lode Claes en Hugo Schiltz maar minister kunnen worden. Voor een dergelijke houding kan men alleen misprijzen opbrengen. Het is trouwens te opvallend dat deze com munautaire koehandel wordt aange sneden op een ogenblik dat de sociaal en economische problemen blijkbaar onoverkomelijke hinderpalen worden voor deze regering. De bespreking van de herstel wet, de betoging van het ABVVde rampzalige evolutie van onze staatslinanciën, in inflatie en de vermindering van de koopkracht zouden normaal de grote aandacht van de bevolking moeten knjgen. En juist op dit ogenblik organiseert men op een bijna klandestine wijze het communautair overleg en terzelfdertijd en even doelbewust het anti socialistisch front. Vergeten wij immers niet dat het bij Lode Claes, Wilfried Martens, P.V.V.-er Grootjans er het vooral op aan komt de socialisten van de macht te houden en verder bressen te slaan in de stilaan groeiende eenheidsdrang van de Vlaamse werknemer. En léo Tindemans dan??1? Deze zoge zegde wonderknaap drijft de schijnhei ligheid ten top: in het parlement komen aandraven met de zogezegde herwaar dering van onze instellingen om nadien buiten het parlement een gesprek van gemeenschap tot gemeenschap te sti muleren. Moest hij West-Vlaming zijn. wij zouden hem als de mesterkampioen «totentrekker» kunnen betitelen. Dit alles neemt niet weg dat wij goed moeten beseffen dat vandaag de B.S.P als politieke formatie van betekenis in Vlaanderen alleen de oppositie moeten voeren tegen deze uiterst konservatieve kliek Progressieve uitingen van bepaalde partij mandatarissen uit andere rangen worden best zonder meer niet al te ern stig opgenomen, zij dienen meestal toch maar om ons te verdelen of passen in het kader van een bepaald politiek Tijdens de laatste gemeenteraadszitting werd het ontwerp tot oprichting van een columbarium en verstrooiingsweide unaniem gofedgekeurd. Dil columbarium zal samen met het sanitair blok, bergplaats en schuilplaats worden opgericht op het nieuwe-gedeelte van de stedelijke begraafplaats, zijde «Groene weg» Het Columbarium bestaat uit een muur met 256 nissen, zijnde 16 vakken met 16 nissen. Met minstend driemaal hetzelfde aantal kan dit worden uitgebreid. De raming van de kostprijs bedraagt 840.000 F In de onmiddellijke omgeving wordt de weide voor de asverstrooiing voorzien, zodat hiermede zal voldaan zijn aan de wettelijke normen die voor Binnenlandse zaken op dit vlak werd gevraagd aan de gemeentebesturen. De kostprijs voor het sanitair blok e.a. wordt geraamd op 984.000 F De beplanting tenslotte op de uitbreiding van het kerkhof wordt geraamd op 523.000 F, na de aanpassingen door de gemeenteraad aangenomen. Het aantal werklozen stijgt maand na maand. In december 1975 telde het ar rondissement Aalst 7.487 volledige werklozen (3.443 mannen en 4.044 vrouwen). Het aantal gedeeltelijke werklozen op grond van economische oorzaken be droeg in december 7.900. Vooral de jeugdwerkloosheid is onrustwekkend toegenomen, 42,8 van het totaal aan tal werklozen zijn jongeren. De smden- ten gaan van de universiteit recht streeks naar «DE DOP» Op 1.7.75 waren in ons arrondissement 2.675 afgestudeerden als «werkzoe kende» ingeschreven. Momenteel zijn er nog 1043 universitairen op zoek naar werk. Al deze cijfers tonen aan hoe erg het gesteld is met onze economie. Ondertussen blijft de regering Tinde mans - De Clercq «BESLUITELOOS» toekijken en laat een massa mensen die het niet meer zien zitten aan hun lot over. Arbeiders en bedienden voelen hun on derneming wankelen en vrezen de af danking. De 400.000 werklozen mo gen van deze anti-socialistische rege ring vergrauwen in de ledigheid. Bo vendien zijn er nog de vele tienduizen den jongeren die het einde van een lange en zware studieperiode zien na deren en vrezen dat ze straks met hun diploma naar «DE DOP» moeten. Ondanks alles vinden de regeringspar tijen nog de tijd om met het F.D.F. en de Volksunie te onderhandelen over de staatshervorming met het oog op een uitbreiding van de antisocialistische re gering. Ik kan me niet van de indruk ontdoen dat bij al deze communautaire geheim- doenerij de C.V.P. opeen handige ma nier de Volksunievoorzitter H. Schilz gebruikt (manoeuvreert) hij is toch zo verlekkerd op een ministerporte feuille om toegevingen te doen aan de Brusselse Vlamingenhaters van het F.D.F. Wie zei ook weer «MET DEZE MAN WORDT HET ANDERS»? De kiezers zullen op 10 oktober (ge meenteraadsverkiezingen) de gelegen heid krijgen om deze slogan te beoorde len en ze zullen zich hopelijk niet meer laten misleiden door deze bedrieglijke propagandatechnieken DIERICkX EDDY Hofstade Eindelijk is het dan zover! Het zogenaamde -herstelplanvan de ploeg Tindemans ligt ter bespreking voor in het parlement. Na maandenlang getreuzel en eindeloze touwtrekkerij tussen de regeringspartners, is deze katholiéke-liberale regering dan toch klaar gekomen met haar oplossingen voor de huidige crisis; een, crisis, laten wij het niet vergeten, die uitge- groeit is tot de ernstige van de naoorlogse periode. Onder herstelplanverstaat men letterlijk een plan tot herstel van onze ekonomie. In werkelijkheid gaat het om gans wat anders! In feite is dit herstelplan een SOBERHEIDSPLAN!!! lijke tijtien zoals deze, waar de gewone man het reeds moeilijk heeft. «opportunisme». De houding van de C.V.P., P.V.V. en V.U. moeten ons aanzetten de strijd verder te voeren, en dit vooral op basis van waarachtige socialistische princi pes. Op 13 maart krijgen wij een eerste kans om onze werkelijke macht tot ont plooiing te brengen met de betoging van het ABVV, laten wij er dan ook gebruik van maken. W. Vernimmen Senator Treft her herstelplan in He plants hen, die het niet breed hebben, hen eerste staaltje van een dergelijke regeringspolitiek was ae cio&r het parte- ment gejaarde programmawet, waarvan de sociaalgerechtigden het groot ste slachtoffer werden. Nu is de arbeidende bevolking en meer algemeen, al degenen die met werken hun brood moeten verdienen, aan de beurt. De filosofie van dit regeringsontwerp is eenvoudig. Vermits er krisis is, moet er gematigd worden, aldus de regering en patronaat. Wanneer zij dan spreken van -herstellen» denken zij in de eerste plaats aan de lonen en de wedden. Maanden aan een stuk hoorden wij hetzelfde liedje: de lonen in ons land zijn veel te hoog, de konkurrentie met het buitenland komt daardoor in het gedrang. De loonkosten zaten het patronaat reeds lang in de maag. Vandaar de heftige aanval, enkele maanden terug op ons systeem van indekskoppeling, dat, vergeten wij het niet, één van de belangrijkste verwezenlijkingen is van de arbeidersbeweging. Nu is het opvallend stil geworden in de hoek van het patronaat. Hun vertegenwoordiger verklaarde zondag onomwonden op de TV, dat hij relatief tevreden is over de loonmatiging, zoals deze is ingeschreven in het herstelplan van de regering. En terecht! Het principe van de vrije onderhandelingen tussen de sociale partners, voor het afsluiten van kollektieve arbeidsovereenkomsten, werd met de voeten getreden De bepaling van het herstelplan, dat voor iedere frank loonsverhoging die afgedwongen wordt, de patroon daarenboven 2 frank moet storten in een kas die het brugpensioen zal financieren, zal voor gevolg hebben dat in 1976 er praktisch geen loonsverhogingen en andere voordelen zullen worden toegekend. Een gevaarlijker precedent is ongetwijfeld de niet-indeksering van de wedden hoven de 40.250 frank per maand. Het gaat hier op het eerste gezicht, om relatief hoge inkomens, maar wie durft te verzekeren dat, nu aan het principe werd geraakt, men morgen niet verder zal gaan en ook de lagere lonen en wedden aanpakken? KRUIMELS VOOR DE VAKBONDEN De regering heeft weliswaar enkele toegevingen gedaan aan de vakbonden. Zo werd het principe van het brugpensioen aanvaard. Wat de modaliteiten betreft zijn er echter heel wat negatieve kanten: werknemers in kleine ondernemingen (en dat zijn er tenslotte een 700.000) en de openbare diensten komen niet in aanmerking voor een brugpensioen. De ingang van het brugpensioen blijft beperkt tot 62 jaar voor de mannen en 58 jaar voor de vrouwen. Ook voor de ruim 120.000 jonge werklozen van dit ogenblik zijn er weinig perspektieven. De zogenaamde stages in de ondernemingen van deze jon geren, zoals voorzien in het herstelplan, betekenen in de praktijk dut zij tijdelijk uit de werkloosheidsstatistieken verdwijnen en dat de patroons zullen kunnen beschikken over enkele duizenden goedkope arbeidskrach ten. MAAR NIEUWE WINSTEN VOOR HET PATRONAAT Om uit de crisis te geraken rekent de regering op de privé-investeringen. Het is echter duidelijk dat de privé-sektor slechts bereid is te investeren, wanneer er nieuwe winstvooruitzichten zijn. En het herstelplan zorgt daar voor: bv. de niet-indeksering boven 40.250 is een kadeau van 8 miljard, ook moeten de bazen in 1976 geen bijdragen betalen voor kredieturen enz. En welke waarborgen geven de patroons, in ruil, inzake tewerkstelling Geen! Hel herstelplan waarborgt wél de winsten van het patronaat maar niet de tewerkstelling van de werknemers Het klinkt belachelijk, wanneer de katholieke minister van ekonomische zaken in de kamer van volksvertegenwoordigers verklaart dat deze regering vastbesloten is de strukturele aspekten van de crisis aan te pakken, o.m. door de oprichting van een publieke holding (in welke mate is die publiek') en de inschakelin van de holdings bij de ekonomische planning. Dit herstelplan is eens te meer het bewijs, dat zij die het in dit land voor het zeggen hebben geen planekonomie willen en de grote verdedigers blijven van de volledige vrijheid van de vrije ondernemingen met alle gevolgen van dien. Een andere maatschappij-opbouw, via echte struktuurhervormingen, zal het mogelijk maken én een degelijke tewerkstelling en hoge lonen voor onze mensen te waarborgen! CARLA GALLF

Voor Allen | 1976 | | pagina 1