BRILJANTE EENZIJDIGHEID MET VRAAGTEKENS J INTERNATIONALE NIEUWE SCENE TE NINOVE HIELEN LIKKEN VAN HET GROOT-KAPITAAL VERZORGD DOOR DE CENTRALE VOOR SOCIALISTISCH CULTUURBELEID VAN DE BOEKENMARKT... Progressieve jeugdzorg en jeugdvorming in de gemeente C.S.C. - AKTIVITEITEN KALENDER VORMINGSCURSUS: GEMEENTELIJK BELEID pu C.S.C. STUDIEKRING NINOVE C.S.C. STUDIEKRING NINOVE Yves Van de Steen, over: «AL LIJKT HET EEN FABEL», gebracht door «Het Kollektief Internationale Nieuwe Scène» (Ninove. VOLKSHUIS, 6 FEBRUARI 1976) In de zaal van het Volkshuis te Ninove trad op 6 februari jl. bet Kollektief «In ternationale Nieuwe Scène» op, vooral te weinig talrijk opgekomen publiek. Ondanks een degelijk verzorgde publi citeit en de faam van de aangekondigde toneelgroep, bleek deze zaal inderdaad te groot (en ook te koud). VeePwerd echter goed gemaakt door het spel van de -Internationale Nieuwe Scène». ideologische passages. «Slaap maar België slaap m'n landje. Ik zal U wie gen en voor U zingen. Droom eensge zind van uw rust en uw krantje De krant weet het toch allemaal, niet? Waarom dan nog langer het hoofdje breken over problemen? Komt dan een lange, briljante mono loog van een krantenventer, voor wie de middeleeuwen tot 1968 hebben ge- De misdadige burgerrat op de moordtoer in Chili. «Het Kollektief» is trouw gebleven aan de dramaturgische begrippen van Dario Fo. «AI lijkt het een fabel» blijft dan ook grotendeels op de commedia dell'arte gebaseerd volkstoneel, met pamflettair politiek karakter, doch af wisselend en boeiend. Sketches, liede ren, evokaties en grandioze dramatur gische vondsten (ondanks beperkte ma teriële middelenzorgen daar wel voor. De groep begint zijn optreden sterk iro niserend, wat ons echter beter bevalt dan de soms stroeve, zwaartillende, duurd. Vroeger was het immers «Hoe minder ze weten, hoe beter»de taktiek van het obscurantisme. Toen het in 1968 een beetje woeliger werd, werd meteen «wat niet leert, niet deert» ver vangen door een vloedgolf van infor matie, «een ordeloze» opeenstapeling van feiten, feitjes en FEITEN. De zelfde publieke apatie is er het resultaat van, dezelfde onwetendheid, maar je kan ze niet meer beschuldigen van obs curantisme, de bonzen, het profitariaat. Test die hele voorgekauwde berichtge- BASKENJACHT. De Spaanse bloedhonden beschermen nog steeds de geldheren. ving echter maar niet uit op haar waar heidsgehalte, kameraad, want dan blijkt het toch wel weer een mooi ver pakt, doch gevaarlijk zoethoudertje te zijn. De groep demonstreert vervolgens zijn politieke opties naar aanleiding van de gebeurtenissen in Portugal, Spanje en Chili. De martelpraktijken, het stan dengerecht, de massale slachtingen, de stille internationale kollaboratie van het internationaal groot-kapitaal en de kon- servatieve kerken met de rechtse dikta- turen moeten het evenzeer ontgelden, als de al te brave of valse profeten van liberalisme of van de sociaal- demokratie. Voor de mensen van «Het Kollektief» was er geen verraad te Chi li helemaal niet zelfsChili is voor hen het normale gevolg van een politieke denkfout: zij die vertrouwen hebben gehad in de burgerij, in dergelijke revo lutionaire situaties zijn misdadig blind geweest! Chili bewijst aldus «Het Kol lektief» dat het proletariaat niet aan de macht kan komen door middel van vrije verkiezingen, hervormingen, akkoor den met de kleine en de grote burgerij en een paarkompromissen. Voor Dario Fo en zijn groep is het verdomd juist wat Lenin tot aan de uitputting toe her haalde over de burgerij: dat ze schijn heilig is en misdadig, dat ze het nooit zal aanvaarden te verliezen, zelfs niet als men haar spelregels volgt. Wanneer het kapitaal voelt dat het aan macht verliest, staat het klaar om te doden tot aan een bloedbad toe. Wie dit niet beseft, is voor «Het Kollektief» niet meer of minder dan een ezel, zoals in de daarop volgende fabel: «De ezel met den enen hoorn» wordt geïllus treerd. «Al diegenen die geloven dat ge met de demokratie van het patronaat zoete peerkes stoven kunt, hoeven niet te huilen over verraad, zij verdienen niet beter dan met geweld door de bur gerij de kop te worden geplet.» De vraag blijft open of het kollektief met zijn poëtische strijdliederen, bit tere humor, sarkastische suggesties en pijnlijke karikaturen ook geen ezel baartEen blinde ezel Een dom dier dat even ongenuanceerd zwart-wit roosters plakt op situaties in Portugal, Chili, Nederland, Frankrijk of België. Wij laten de vraag welbewust open, want wie vragen oproept is al bijzonder verdienstelijk, alleen reeds wegens de vragen. In deze al te kritiekloze tijd is het goed een socialistisch en progres sief publiek van allerlei slag en leeftijd te konfronteren met een aantal belang rijke ideologische vragen, zoals: wan neer en waar reformisme, wanneer en waar revolutie, op welk ogenblik is de situatie revolutionair uitgerijpt, zodat de macht kan worden overgenomen, met welke middelen en eventueel met welke koalities Daarop zijn geen.éénmalige, strak afge lijnde antwoorden mogelijk, die uni verseel toepasselijk zijn. «Het kollek tief» roept een aantal dwingende vra gen op en duidt één mogelijke weg, op een briljante manier weliswaar Aan het publiek, de kritikasters of de ap- plaudisserenden, de andere mogelijk heden aan te tonen en waar te maken. Men kan reeds beginnen met «Al lijkt het een fabel» te gaan kijken met de stille hoop ooit deze verdienstelijke groep harde werkers, in de Keizerlijke Stede Aalst, die lijdt aan kulturele leu- cemie, te mogen begroeten, bv. als •startpunt voor een uitgebreide en in tense ideologische gedachtenwisse- ling. Maar dat neemt niet weg dat je in de nieuwsberichten of in de kranten soms vreemde dingen vindt. Zo stond er onlangs in de krant dat premier Tindemans zich zorgen maakt over de demokratie in Portugal. Dat is heel menslievend natuurlijk, maar het is toch vreemd dat er vroeger nooit stond: Tindemans maakt zich zorgen over de dikta- tuur in Portugal De havikken van het kapitalisme. PARKINSON, Big Business, Uitge verij L.J. Veen, Wageningen, 1975, 263 blz., prijs: 485 fr. De jongste jaren heeft het prestige van de multinationale ondernemingen een lelijke deuk gekregen. Om deze enigs zins weg te werken hebben de multina tionals zich geen financiële inspannin gen bespaard om hun public relations extra te verzorgen. Tot het opkalefate ren van hun toegetakelde fa$ade droe gen ook publikaties bij die de rol van die bedrijven pseudo-wetenschappelijk en eerder positief beoordelen. Zo'n boek vormt de uitgave «Big Business» van professor Parkinson die er zijn naam geen eer mee aandoet! Hij ver wierf nochtans vooral naam met zijn wetten, zoals die waarin hij stelde dat elke organisatie onvermijdelijk haar aantal werknemers jaarlijks ziet stijgen met 5 tot 6 ongeacht de te verrichten arbeid. In het eerste hoofdstuk pakt de auteur reeds «het beeld naar buiten» van de mammoetondernemingen aan. Het on gunstig facet ervan wimpelt hij af met nietszeggende bewoordingen als «een vooringenomenheid met wijdvertakte wortels». Daarentegen verheugt hij zich overeen verbetering van het beeld: de ereder aanvaarding», dank zij de «ongeëvenaarde welvaart» en «het ont breken van werkloosheid» blz. 26). Vroegere angsten zijn bovendien onge grond gebleken want «verre' van dat ze het economisch leven beheersen staat het nu zelfs te bezien of de industrieën nu sterker geconcentreerd zijn» (blz. 27)! «Monopolies bestaan», maar ze zijn «gecreëerd door linkse regeringen in overeenstemming met de socialisti sche leer» (blz. 31). Voor een professor zou ik zeggen «words, words» die kant noch wal raken. In het tweede hoofdstuk heeft PAR KINSON het over het «verrijzen van de reuzen». In dit historisch overzicht pas seren alle grote namen de revue: Roc kefeller, Ford, Carnegie, Philips en tal rijke consoorten op een rijtje met «hun menselijk falen en menselijke presta ties. roekeloze ondernemingen en soms waanzin, met een allervreemdste men geling van overleg en geluk» (blz. 89). Als we Parkinson mochten geloven, dan zijn ze de weldoeners van de indus- r triële revolutie! In de volgende hoofdstukken trekt Par kinson de historische lijn door naar de huidige industriële onderneming en haar methodes. Daarbij aansluitend worden de relaties met de vakbonden en de regeringen aangeraakt. De eerste worden beladen met de gebreken van alle grote organisaties, de laatste be heersen de nationale economie. Van daar dat de «rol van de big business slag als «het omstreden boek over de multinationals» het meest bewerkstel ligen. Misschien zit er zelfs eenkand in voor een nieuwe wet van Parkinson... Als kernprobleem voor de toekomst wordt het samengaan van «deskundig heid van de big business met dé on doelmatigheid van de politiek» gesteld (blz. 224). Van die deskundigheid beta- zowel beperkt als van een afnemende betekenis is (sic) (blz. 215). De auteur durft de werkelijkheid niet onder ogen zien. een uitzondering dient gemaakt te worden voor de belastingsheffing waarbij hij toegeeft dat «menige zake lijke beslissing van belastingtechnische redenen verwrongen wordt. Belastingontduiking is thans een zelf standige tak van bedrijf en zelfs big business» (blz. 219). Het laatste deel, «Waarde en toekomst van big business», zal wellicht het be waarheiden van de betitel ine on de om- len we nu de rekening... Parkinson pleit zelfs voor het primeren van het internationalisme van de big business op het nationalisme in onze politiek (blz. 225), taal die ons niet vreemd in de oren klinkt! Zelfs de democratie moet het ontgelden want «in verge lijking met de grote industriële groepen zijn veel van onze politieke instellingen verouderd, onbekwaam en onecht!» (blz. 233). En «landen onder een ope rette - dictatuur zijn ongeschikt voor het zakenleven. Maar het zou verkeerd zijn te veronderstellen dat een teruekeer naar demokratie ze zou verbeteren. Democratie neigt altijd over te gaan in socialisme en socialisten hebben de hebbelijkheid de industrie te nationali seren» (blz. 226). Daarmee heeft de auteur ook met ons afgerekend! Als wisseloplossing voor de afschaf fing van de nationale democratie voor ziet Parkinson «een samengaan van big business en regering als enige vorm in een meer internationale regerings vorm» (blz.' 227). Als de auteur die woorden voor werkelijkheid houdt zal onze strijdvaardigheid nog meer dan aangescherpt dienen te worden, te meer daar hij ook nog een behoefte voorziet aan «een supranationale organisatie van multinationale ondernemingen»! Zijn bewering dat wij in de politiek de «getrainde intelligentie en het metho disch denkenvan de big business moe ten toepassen, durven wij niet onder schrijven, laat staan eraan denken! In dat geval zal «welzijn» wellicht defini tief uit onze wereld mogen verbannen worden als nagestreefde doelstelling. Een ander staaltje van hoever Parkin son zijn redeneringen drijft, is de verge lijking van «degenen die alleen maar op winst uit zijn» met mensen wier «fana tieke overtuiging hen opzweept tot con flict, verwoesting en zelfmoord Deze laatste zouden zich «nuttiger maken en ongevaarlijker zijn als ze werkten om winst te maken. Het zijn de idealisten en de onverdraagzamen die de schade aanrichten en die door de edelste mo tieven gedreven, werken of plannen be ramen»! Precies of zakelijke belangen nooit of te nimmer aan conflicten ten grondslag liggen of lagen... Het is no dig dat Parkinson eens de rol van de mamoetbedrijven in gewapende con frontaties aan een grondig onderzoek onderweipt Het ganse boek is verluchtigd met een groot aantal witzwartfoto's en posters zodat men in analogie met de lite- raure reeks schrijversportretten zou kunnen gewagen van een «onderne mersprentboek»! In bijlage tenslotte wordt de lezer talrijke gegevens gebo den over de giganten zoals de grootste in de verschillende industrielanden, de grootste automobielfabrieken, banken, chemische bedrijven, oliemaatschap pijen enz. Ook weze nog opgemerkt dat het Engels niet steeds foutloos vertaald werd: fuseren (blz. 207) - meer essen- tiëie (blz. 211- monopolisme (blz. 19) laagrentende lening enz. behoren niet tot het Nederlandse taaieigen. Slotsom? Een meer dan een «omstre den boek over de multinationals» dat voor iedere lezer ervan met meer dan een korrel zout dient verwerkt te wor den! PAUL VAN DEN WIJNGAERDE Op zaterdag namiddag 21 februari om 14.30 u. Open studiedag over Inleider: Maurice Christiaens, nationaal sekretaris socialistisch jeugdver- bond Vergaderzaal Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove. Voor al wie geïnteresseerd is in de werking van het plaatselijk politieke gebeuren en voor al wie er direct mee gekonfronteerd wordt. Aan de aanwezigen zal een omvangrijke begeleidingsmap ter hand gesteld worden Maandag 1 maart: C.S.C. - studiekring Denderleeuw: gespreksavond over «De rol van de overheid in de economie» met als spreker Mare Mortier Zaterdag 6 maart: C.S.C. Erpe - Mere: Eleinkunstavond met «Vuile Mong en zijn vieze gasten». Zaal Perla, Statieplein te Burst. Dinsdag 9 maart: Clubaktiviteit C.S.C - fotokring «De Krakeling» Vrijdag 12 tot en met 14 maart: C.S.C. Mere: in het Volkshuis te Mere: Antifascistische tentoonstelling met vertoning film over concentratiekam pen en gesprek met de h. De Ghouy. 13 maart: C.S.C. G'bergen: voordracht over «Crematie» door prof. W. Calewaert. 21 maart: Toneelavond met het Fakkelteater: «Viviseks» Zaterdag 21 februari: «Progressieve jeugdzorg en jeugdvorming» door de ploeg van M. Christiaens, nationaal sekretaris soc. jeugdverbond. Zaterdag 13 maart: gemeentelijke opvang van bejaarden in het socio- culturele gemeenschapsleven» door A. Verhellen, nat. secretaris soc. ge pensioneerden. Zaterdag 27 maart: «Een progressief jeugd- en cultuurbeleid» door L. Bollaert, docent V.U.B. Zaterdag 10 april: mogelijkheden van de gemeentelijke en intergemeente lijke beheersvormen» door J. Van Droogenbroeck, gewestelijk sekretaris A.B.V.V. Zaterdag 24 april: «Socialistische visie fiscaliteit» door Norbert De Batse- lier (studiedienst ABVV) Deze cursus gaat door in het «Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove telkens vanaf 14.30 u. Hij richt zich tot de bestuursleden, verantwoordelijken, mandatarissen van al de socialistische organisaties. Inschrijvingen: 50 F te storten op rekening nr. 068-0519970-77 van de C.S.C. afd. Ninove. Cursusleiding: Urbain Verekens, Dwarsstraat 33, 9400 Ninove

Voor Allen | 1976 | | pagina 8